Skocz do zawartości

K2 Black Panther (Academy 1/35)


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Nowy warsztat czas rozpocząć.

6127da2e29fbd30d5180e60b88a1782a.jpg

 

Po lotniczych przygodach dobrze znów wrócić na stabilny grunt. Miał być Twardy, ale stwierdziłem, że jeszcze nie jestem gotowy i poćwiczę na czymś prostszym. Zastanawiałem się czy inwestować w dodatki, ale obszerny pakiet z MK1 Design dosyć drogi, poza tym parę rzeczy w nim zrobionych trochę na siłę a i tak nie rozwiązuje wszystkich bolączek zestawu wyjściowego. Będzie zatem prawie w 100% PZPRowiec na luzie. Co prawda mam też zestaw Hobby 2000 ale postanowiłem robić model z zestawu Academy (kupionego zanim wyszły Hobby 2000) bo bogatszy: zawiera skromne blaszki (na kosz z tyłu wieży), naklejki polaryzujące na optykę (mocno się zastanawiam nad użyciem - niby fajnie wyglądają, ale nie widziałem takich efektów na realnych maszynach), no i ogniwkowe gąsienice bo choć też nie są w 100% poprawne to gumowe paski z H2000 nie mają do nich startu. Z Hobby 2000 będą użyte kalki. Jeśli ktoś chciałby kupić zestaw Hobby 2000 bez kalkomanii (ewentualnie z koreańskimi i naklejkami na optykę) w dobrej cenie to zaprazszam na priv.

A co do postępu prac to na razie nuda. Zrobiona wanienka z zawieszeniem. Wszystko idzie bezproblemowo prawie jak Tamiya. Koła bardzo mocno siedzą w wahaczach - trzeba użyć trochę siły żeby je docisnąć do końca. To będzie dobre do przymiarki gąsienic, ale trzeba też uważać przy ich demontażu żeby nie wyrwać razem z wahaczami.

b9c67103192d75904392f0ed0828b519.jpg

 

c7e6f1aa6c4cadc397c26a053a1056d5.jpg

 

A teraz czeka mnie to za czym tak tęskniłem 🤪

d559fd96f34984bd717c85da019c8a11.jpg

 

Jak już się z tym uporam to będzie z górki - z każdą częścią będzie widać, że przybywa :) 

Edytowane przez TAW
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że szklanki powinny być czymś innym wypełnione, tak? Bardziej płynnym na przykład 😉😂🤣

 

Będzie Polak czy Koreańczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, TAW napisał:

Panie, jakie samoloty? Też był czołg tylko że ze śmigłem 😉 Ja się do samolotów nie nadaję...

Mnie tez pod pancerzem duszno. Wichura tez tak miał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po opróżnieniu szklaneczek poszło już bardzo szybko. Cały dół już jest, spasowanie elementów jak na razie bez grama przesady idealne. Wkleiłem boczne fartuchy na stałe bo z przodu łączą się na gumowej części błotnika i nie chciałem mieć tam żadnego uskoku. Dodatkowo dla asekuracji poszła tam niewielka ilość szpachli. Niestety tym samym uwięziłem koło napędowe i napinające na stałe.

c1c95281ec51d52ac6ee70bfb3e3c70f.jpg

 

36481c286bf8f3ceb2d7c0214ec11cf7.jpg

 

A propos samych gąsienic bo zajęły mi dotychczas najwięcej czasu przy tym modelu i w inboxach wywiązała się dyskusja czy kupować Hobby 2000 z gumowymi paskami czy droższe Academy właśnie dla tych ruchomych gąsienic. Rzeczywiście są one ruchome, ale pracują bardzo sztywno i trzeba im pomóc ułożyć się jak trzeba. Po pomalowaniu będzie pewnie jeszcze ciężej 😞 Dodatkowo jest w nich feler konstrukcyjny: środkowe łączniki wchodzą luźno za to boczne bardzo usztywniają konstrukcję i sprawiają, że te środkowe nie idą równolegle do osi gąsienic co mnie trochę delikatnie mówiąc lekko zirytowało.

149b76e04ea276c5964be1264577e0d0.jpg

Sprawdzałem sobie jak wyszło to innym modelarzom i na szczęście po pomalowaniu i pobrudzeniu nie jest to bardzo widoczne ale niesmak jednak pozostaje bo trochę pracy trzeba w nie włożyć. Na surowo wygląda to tak:

2c060e458515c7cdb1671d33c1d57fa3.jpg

 

d706f809722ecb85eaa4e146beec4260.jpg

 

Miałem okazję oglądać na żywo model wykonany z zestawu Hobby 2000 z gumiakami i powiem szczerze, że miałem spory problem żeby się zorientować czy to gumowce czy ruchome i poznałem tylko po tym, że zęby prowadzące nie miały dziurki w środku bo chyba jedynie pod tym względem te ruchome górują nad dobrze przygotowanymi gumowymi paskami. Pod względem odwzorowania wyglądu nie są też idealne bo może i mamy dziurkę w tych zębach ale powinny też mieć dziurkę w sworzniach a są pełne. Jeśli więc zastanawiasz się który model kupić ze względu na gąsienice, to biorąc pod uwagę cenę zestawu Academy i ilość pracy, którą trzeba włożyć w ich wykonanie to już raczej nie powinieneś się zastanawiać. Jeśli chodzi o skromne blaszki, to siatkę na koszu wieży można też zawsze ogarnąć jakimś uniwersalnym Aberem albo czymś takim w podobie...

Edytowane przez TAW
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

I porobione. Zestaw do końca składał się świetnie i można by go polecić nawet na pierwszy model. Uważać trzeba jedynie przy obróbce elementów kosza i więcej pułapek w tym modelu nie ma.

a.jpg.57ec5c206e0ab82efc36a1c649e8b339.jpg

 

b.jpg.188935b74ad71ada941c3272a3550adf.jpg

 

Dodałem parę dodatkowych, bezkosztowych detali - łańcuszki do browninga, anteny z pręcików mosiężnych, przystosowałem osłony peryskopów do włożenia w nie zrobione własnoręcznie "wkłady" z elementami przezroczystymi (to dopiero na samym końcu po malowaniu), dodane liny Eureki bo sznurek zawsze wygląda jak sznurek i zrobiony prototyp peryskopu dowódcy ( element odblaskowy w środku będzie jeszcze pryskany clearem smoke bo mocno odbija niebieskim):

d.jpg.3bb402e882f78925332965405cfde8a8.jpg

 

i dodane druciki do kapsli granatów dymnych

c.jpg.4431fff71c326ad8a6878dd6cdc1e56f.jpg

 

Ogólnie, to zachodnie kanciaki nie kręcą mnie tak bardzo jak zimnowojenne ruski po modyfikacjach, ale co by nie mówić to K2 ma fajną drapieżną sylwetkę, ciekawszą wg mnie niż Leo czy Abrams.

e.jpg.77dfac861a5b4952289ffe87a59c6985.jpg

 

f.jpg.cde8a83ccec3222c2806bf8459496207.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Evildead napisał:

Ładnie, szybko się uwinąłeś

Rzeczywiście jak na moje warunki to wręcz błyskawica, ale też trzeba przyznać, że ten model robiłem z bardzo luźnym podejściem do detali i złotem też nie bardzo się świeci. Czasem można sobie zrobić prosto z pudła i poczuć dziecięcą radość :D A jakbym poszedł w gumowe gąsienice to dziś byłby już w kolorach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bulik58 napisał:

Czy te plastykowe traki są tak trudne w składaniu?

Trudne nie są ale czasochłonne na pewno - głównie obróbka po wycięciu elementów. I wydaje mi się, ze nie dają wystarczającej różnicy jakości w porównaniu z gumowymi paskami żeby się koniecznie w nie bawić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bulik58 napisał:

Mam podobne zdanie co ty ,  teraz tylko pozostaje jedno  pytanie - jak będą się sprawować za jakiś czas?

Tylko nie wiem o które Ci chodzi- gumiaki czy ogniwkowe. Na razie wszystkie winylowe gąski jakie do tej pory robiłem trzymają się bez zarzutu. Teraz się trochę obawiam o te ogniwkowe w tym modelu bo już pracują bardzo sztywno w stanie niepomalowanym a po całym procesie malowania i brudzenia może być problem z ich dobrym uformowaniem na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Radek Filipek napisał:

Widzę że jednak muszę się u siebie cofnąć o krok i dorobić parę detali

Jeśli zamierzasz jeszcze coś podłubać u siebie to zwróć uwagę, ze nasze K2 mają różną konfigurację anten na wieży. Praktycznie nie spotkałem na zdjęciach na naszych wozach z taką zaproponowaną przez Academy/H2K. Zobacz na wybrany przez siebie egzemplarz wzorcowy. Ja na przykład musiałem wywiercić dziurkę w innym miejscu na tą antenę plastikową. Inne wozy mogą jej nie mieć, lub będzie ona dłuższa niż przewiduje producent. Ale z tego co pamiętam to nie natknąłem się chyba na te dwie krótkie plastikowe anteny obok siebie. Musisz zobaczyć na swój egzemplarz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bulik58 napisał:

W 10 nr. Raport  Wojsko Technika Obronność jest informacja iż cała łączność zamontowana w K-2 pochodzi z czołgów T-72M1R  które zostały wysłane do Ukr.

To mądre posunięcie. T-72M1R po modernizacji otrzymały nowe systemy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.