Skocz do zawartości

Dad of all "herings" - Lockheed YF-104A Starfighter, Hasegawa, 172


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Po miesiącach przerwy wklejam kolejną niedzielną galerię do kawy - tradycyjnie  kolejny "śledź" (25-ty :mrgreen:) .  Tym razem jest to prototyp przedprodukcyjny czyli  YF-104A  tzw.  "wczesny". Różnił się on od egzemplarzy seryjnych brakiem "płetwy"  i haka  do skrócenia drogi lądowania pod kadłubem.  Oraz fotelem wyrzucanym w dół :haha:

Tyle tytułem wstępu wystarczy -teraz fotki:

 

6U2CNOZ.jpg

 

WciGIth.jpg

 

E9JA61h.jpg

 

kUT1sKt.jpg

 

ZNrXEFT.jpg

 

oDh147v.jpg

 

M3IXEJQ.jpg

 

g258aUx.jpg

 

21M2smr.jpg

 

I na dziś to tyle. Teraz można sobie popisać i poklikać :lama: 

 

 

 

Edytowane przez abtb
  • Like 24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • abtb changed the title to Dad of all "herings" - Lockheed YF-104A Starfighter, Hasegawa, 172
2 minuty temu, rudy0007 napisał:

ale jak zobaczyłem to 

Jak stoi na półce to jakoś nie widzę :wink:

A poza tym: jeszcze nigdy tak nie było żeby wszystko gut chodziło  :nauka1:

 

4 minuty temu, rudy0007 napisał:

rozlałem z tego wszystkiego całą filiżankę 

Jak gorącą i na spodnie to niech ci żona opatrzy :haha:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się malowanie. Jakimi farbami malowałeś?

Mniej mi się podoba, to co się dzieje na spodzie - dopasowanie pokryw podwozia, chyba też zatarte linie. 

Ale ogólne wrażenie bardzo pozytywne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Jakimi farbami malowałeś?

C08 plus wariacje na jej temat (C08 + C28)

 

Godzinę temu, socjo1 napisał:

dopasowanie pokryw podwozia,

Pokrywy podwozia występują w dwóch wariantach otwarcia:

- całkowicie otwarte (do serwisowania)

- uchylone (w trakcie normalnej służby)

 

yDMswqz.jpg

 

Godzinę temu, socjo1 napisał:

chyba też zatarte linie. 

Chyba jednak nie (model po pomalowaniu, przed łoszem):

 

C9SN8db.jpg

 

I jak widać - jest komplet linii. Inną kwestia jest to, że nie wszystkie linie idą  po całym obwodzie kadłuba. I dla tego może się wydawać, ze coś zostało zatarte.

 

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Ale ogólne wrażenie bardzo pozytywne.

Ogólnie dziękuję bardzo :bukiet:

Edytowane przez abtb
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemek261 napisał:

Mam pytanko,

Udzielam odpowiedzi: jest to prostsze, szybsze i łatwiejsze niż 

3 godziny temu, przemek261 napisał:

paski równoległe

Trzeba do tej "śruby" pasek taśmy (ja używam o szerokości 1mm) o długości kilku centymetrów. Przyklejam go pod skosem do nosa i zaczynam nawijać na rurkę pitota. W zależności  od tego jak mocno " skosisz" takie będziesz miał szerokości pasków po pomalowaniu (im większy skos tym szersze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sjmport napisał:

Zastanawia mnie ten fotel w dół.

Producent miał obawy, że fotel wystrzelony do góry zostanie uderzony usterzeniem pionowym. I dla tego wykombinował, że fotel można wystrzelić w dół :mrgreen:

Ale na szczęście dla pilotów w samolotach seryjnych udało się opanować sztukę wystrzeliwania do góry.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny śliedzik tym razem w wersji przedseryjej (YF to już samoloty przedseryjne). Bardzo ładnie połozyłeś metalizery. Jedno co jest do zarzucenia to zatarte na spodnich powierzchniach linie podziałowe. Niestety ale na powierzchniach pokrytych metaizerami bardzo jest to widoczne. Poza tym, zbudowałeś kolejny śliczny modelik 104 do kolekcji i mam nadzieję, że albo zbudujesz kolejną kolekcję sliedzików albo pokażesz tą co masz ale poszerzoną o ten i inne modele. Twoja kolekcja 104 robi naprawdę wielkie wrażenie i jest bardzo miła dla moich oczu. Ja kompletuję podobną kolekcję 104 ale w 48 i mam już około 20 modei w tej skali z Hasegawy i Kinetica oraz Monograma, ESCI oraz Hawka ale to vintage i nie wiem czy włączę je do takiej kolekcji festiwalowej. 

Cieszę się, że poza mną jeszcze jest ktoś kto buduje modele mojego ukochanego Starfightera :). Trzymam mocno kciuki za kolejne Twoje miniaturki Starfighterów ! 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2023 o 16:04, mig napisał:

Bardzo ładny :super: fajnie pomalowany. Przy takiej liczbie to F-104  już z pamięci możesz sklejać.

Ja mam sklejonych  11 modeli F-104 w skalach 1/144, 1.72 i 1/48. Już przy takiej liczbie sklejonych modeli można sklejać właśnie z pamięci bo wiele rzeczy się powtarza ale nalezy i tak zwracać uwagę na to jak zbudowany jest zestaw bo jeśli modele pochodzą z tych samych zestawów jest powtarzalność a jeśli różnych to tej powtarzalności już moze nie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2023 o 07:44, Sjmport napisał:

Fajowy. Zastanawia mnie ten fotel w dół. Zapas ja jakaś? 😉

W samolochach F-104 Starfighter używano 3 rodzajów foteli wyrzucanych. Lockheed - Stanley C1 strzelany w dół (pilot musiał mieć odpowiedni zakres wysokości aby się bezpiecznie katapultować albo odwrócić samolot do góry brzuchem i wtedy opuszczać maszynę, ten typ fotela wykluczał możkiwość opuszczenia samolotu na pasie czy też stojance, opuszczanie samolotu polegało na odstrzeleniu pokrywy na spodniej części kadłuba i wysunięciu się w dół fotela) oraz strzelanych klasycznie w górę fotelo Lockheed C2 (wersja rozwojowa to SR2) i Martin Baker GQ/IQ-7A. Fotele te zdcydowanie poprawiły bezpieczeństwo lotów na samlotach F-104 Starfighter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Staryfajter1954 napisał:

jeśli modele pochodzą z tych samych zestawów jest powtarzalność

Mógłbym polemizować :wink:

Czasami producenci lecą "po bandzie" i pomijają pewne szczegóły. Np wersja F-104G może być wyposażona w dwa typy foteli - standardowo był to MB ale np w holenderskich , belgijskich i norweskich montowano C2.

Godzinę temu, Staryfajter1954 napisał:

zbudowałeś kolejny śliczny modelik 104 do kolekcji i mam nadzieję, że albo zbudujesz kolejną kolekcję sliedzików albo pokażesz tą co masz ale poszerzoną o ten i inne modele.

Dziękuję bardzo :piwo:  Jest to 25 "śledź" w kolekcji. Numery 26 i 27 zagoszczą w galerii w najbliższych "niedzielnych kawach ze śledziem", numery 28 i 29 właściwie można uznać za skończone ale nie uzbrojone, numer 30 "prawie że",  a numery 31 i 32 są jeszcze w pudle :D

 

Godzinę temu, Staryfajter1954 napisał:

zatarte na spodnich powierzchniach linie podziałowe.

Tu się nie zgodzę po raz kolejny  i po raz kolejny pokażę fotkę sprzed łoszowania:

 

C9SN8db.jpg

Chyba będę musiał cyknąć fotkę z bliska, żeby uciąć te spekulacje :haha:

 

Tak czy siak - podsumowując: DZIĘKUJĘ wszystkim za komentarze, uwagi i "serducha" :piwo:

22.10 Shsckleton, (na poprawę trawienia) ale 29.10  "lecimy" z prototypem F-104B

 

uh7PMTS.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że Twoja kolekcja 104 tak ładnie się rozrasta. Miało być ich 10 albo 15 a już masz ich 25 a jak widzę będzie 30 :). Cieszy mnie to jako fana samolotu F-104 Starfighter.  Fajnie, że wśród moich znajomych jest ktoś kto również lubi ten niezwykły i piękny samolot :). Z przyjemnością obejrzę kolejne Twoje śledziki i chętnie zobaczyłbym je na żywo  na festiwalu w Jaworznie :).  Co prawda widziałem już Twoją kolekcję ale teraz chętnie zobaczyłbym jej uzupełnienie  albo uzupełnioną o nowe eksponaty.  Trzymam kciuki za kolejne 104 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mig napisał:

Kolega ma nieaktualne dane. F-104 będzie 32. Ja mam tylko jednego a nad drugim się zastanawiam. Ale za to MiGów-21 mam 20.

No to nieźle kolega abtb odleciał :). Mnie ot cieszy bo uwielbiam szamoty F-104 Starfighter :). Ja posiadam w swoich zbiorach około 100 (jeśli nie więcej) modeli F-104. Jednak ze względu na  to, że nad jednym modelem pracuję kilka miesięcy to mam ich sklejonych jedynie 10.  O ile modeli Starfighterów mam jak widać dość dużo to modeli Migów-21 (i innych sowieckich konstrukcji) nie mam ani jednego i nie planuję ani do nich wracać ani w nie wchodzić ponieważ interesuje mnie jedynie  technika zachodnia  więc sowiecka do niczego mi nie pasuje . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jednego i się zastanawiam co z nim zrobić.

Skleić czy sprzedać oto jest pytanie?:hmmm:

Ani to ładne ani ciekawe a na dodatek nie pasujące do profilu kolekcji.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, abtb napisał:

Numery 26 i 27 zagoszczą w galerii w najbliższych "niedzielnych kawach ze śledziem", numery 28 i 29 właściwie można uznać za skończone ale nie uzbrojone, numer 30 "prawie że",  a numery 31 i 32 są jeszcze w pudle :D

Z tego co pamiętam to już poniżej tych numerów temat miał się zakończyć, gdzie tu nagle 31 i 32 :szok:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.