Skocz do zawartości

IS-2m z 4 pułku czołgów ciężkich Kołobrzeg'45 Tamiya 1:35


wodzik730

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 159
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam po dłuższej przerwie. Niestety brak czasu nie pozwalał mi zajmować się modelarstwem, więc pozostało tylko myślenie o tym, co jeszcze muszę zrobić. No i tak myślałem i myślałem i wykombinowałem, że diorama ze spaloną chatą nie bardzo jednak do mnie przemawia. W końcu to ma być klimat kołobrzeski, a nie wiejski.... I tak w głowie zrodził mi się pomysł aby zamiast chaty umieścić "nieco" zdemolowany bunkier, a w zasadzie jego część.

Przystąpiłem więc do pracy. Najpierw wykonałem z resztek balsy "szalunki" i porobiłem w nich zagłębienia, które będą imitować łączenia desek.

P5134446.jpg

P5134452.jpg

Ponieważ ten bunkier ma być postrzelany, więc trzeba w "betonie" zrobić jakieś zbrojenie. No i zaczęły się z tym małe schody, bo kilka wersji, które przetestowałem nie pasowały mi. Wyszedłem więc na spacer (nie pytajcie gdzie...) w poszukiwaniu natchnienia, no i eureka!!!!! -znalazłem takie coś:

P5124408.jpg

Nie dość, że rozmiar drutów dobry to jeszcze idealnie pordzewiałe.

P5134457.jpg

I tak zacząłem prace murarskie. Niestety- pierwsza wersja rozsypała się (dosłownie), gdyż aby uzyskać większą ziarnistość "betonu" dosypałem piasku do gipsu.

Zrobiłem więc jeszcze raz formę nieco jednak zmieniając wygląd samego bunkra i wyszło coś takiego

P5224517.jpg

I tym razem nie obyło się bez małych zgrzytów, gdyż rozrobiłem chyba za rzadki gips i trochę rozmiękła i powyginała się balsa wichrując niektóre ściany. Na szczęście dotyczy to tylnych części budowli a i tak planuję je obciąć, bo zamierzam wkomponować bunkier w narożnik dioramy aby nie zajmował za dużo miejsca. W związku z tym i sama podstawka ulegnie zmianie ponieważ pieniek nie będzie się tu nadawał. To nic- posłuży pod następny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No, cóż.... Obowiązki zawodowe nie pozwalały mi swobodnie zajmować się hobby, więc modele poszły na plan dalszy. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ korzystając z niewielu wolnych chwil udało mi się nadrobić moją niewiedzę w temacie fortyfikacji i udało mi się odlać trzecią wersję bunkra. jutro postaram się go wyjąć z formy, to podziele się szczegółami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem udało mi się przez przypadek natrafić na oryginalne plany powszechnie budowanego przez Niemców małego, lekkiego, bunkra. można go "spotkać" w bardzo wielu miejscach, więc i na Wale Pomorskim również. I tak oto powstał odlew tego, co się nazywa Ringstand 58c ( a w zasadzie jego bojową częścią) lub też popularnie zwany tobrukiem. Chociaż ja osobiście ochrzciłem go studzienką kanalizacyjną.

P6304855.jpg

P6304861.jpg

Do tego dorobię jeszcze podłogę ze schodkami, no i co najważniejsze ze względu na swe rozmiary zmieści się na tym pieńku, na którym dioramka miała się pierwotnie znaleźć.

Teraz czeka mnie dorobienie strzelnicy MG w tej studzience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studzienkę też zbroiłeś drutem?

Nie, tu zbrojenia nie robiłem, bo nie planuję go demolować

 

w wawie np tez sie kilka sztuk zakopanych w ziemi zachowalo

No nie tylko zakopanych, w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się wykopana sztuka.

 

Te bunkry są wszędzie, przez Inowłódz przebiegała linia pilicy i za moim domem są 3 takie bunkry. Podczas wojny jeden z nich miał wierzyczke czołgową.

widziałem w necie te bunkry. Z resztą często przez Inowłódz przejeżdżam, ale jakoś nigdy czasu nie ma żeby poszperać.... Ach, to tempo życia...

Jak już pisałem wcześniej z fortyfikacjami nie miałem wcześniej do czynienia, ale po przejrzeniu dostępnych rzeczy w sieci wydaje mi się, że wieża od czołgu na "tobruku" raczej montowana nie była. One są po prostu zbyt małe.....

No dobra tyle gadania czas zaprezentować postępy w pracy.

Korzystając z pięknej pogody wyszedłem na dwór i (aby nie zasyfić swojej modelarskiej kanciapy) wyciąłem dziurę w podstawce i oszlifowałem wstępnie bunkier. Wyszło to tak.

P7044955.jpg

wstępne ustawienia z Józkiem- tak to mniej więcej będzie wyglądać

P7044967.jpg

P7044984.jpg

P7044981.jpg

P7044987.jpg

Będę chciał zrobić taką oto strzelnicę MG- oczywiście bez niemiaszka....

ScreenShot018-1.jpg

Gdyby ktoś posiadał jakieś informacje/plany tego mocowania MG, to byłbym bardzo wdzięczny.

Zabieram się teraz za podłogę i "wyposażenie" bunkra, tzn dwie półki i skrzynię/podest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

knightrider - znam ten plan. Nie będę się jednak wypowiadał czy to ten sam typ bunkra, bo po prostu nie wiem. Wiem, tylko jedno- jak już wspomniałem wcześniej ten z wieżą czołgową jest większy, pomimo, ze kształty ma podobne. Ja korzystałem z tego oto schematu

ScreenShot008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odlałem podłogę tego schronu. Po odcięciu naddatków (nie wymiarowałem już tego specjalnie, bo i tak będzie to zatopione wewnątrz pieńka) wyszła mi tak:

P7104329.jpg

Po nałożeniu góry będzie to mniej więcej tak się przedstawiać:

P7104331.jpg

Jednakże po obsadzeniu bunkra "na miejscu" pozostanie tylko wgląd przez otwór studzienki

P7104332.jpg

Pomału zaczynam się pastwić nad 'betonem" narażonym na zwyczajowe użytkowanie ( stopnie schodów, góra schronu, podłoga). Po tych zabiegach zabiorę się za dorabianie wyposażenia, no i malowanko.

Przede wszystkim jednak czeka mnie dorobienie uzbrojenia- na razie zbieram materiały.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie Wodziku, czekamy na ciąg dalszy. pozdrawiam.

Dzięki Andrzeju, cieszę się, że się podoba.

 

a nie myślałeś co by się przestawić na budowę dioramek z dziełami fortyfikacji?

Hmm, powiem Ci szczerze, że zaczynam łapać bakcyla..... Zacząłem zbierać materiały na ten temat....

A' propos materiałów. może ktoś ma jakieś zdjęcia/rysunki według których można by odtworzyć mocowanie MG podobne do tego jakie widnieje na zdjęciu, które wstawiłem? Na podstawie informacji, które udało mi się do tej pory uzyskać dochodzę do wniosku, że była to raczej "partyzantka" i robione były z tego co popadło, a nie według jakiś wytycznych, ale może wypowiedział by się o tym ktoś, kto się na tym zna. Na razie jednak jestem na etapie planowania wykonania tej strzelnicy na bazie tej czworonożnej podstawy pod MG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polówkach raczej ich nie stosowano, strzelec po prostu wkładał w wewnętrzną rynienkę ostrogi dwójnogu MG i strzelał.

 

A tu taka sobie stronka ze zdjęciami i rysunkami Rs 58: http://www.artnoise.pl/?ringstand-58c,16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam, znam tę stronę. Wspominając o czwórnogu miałem na myśli konstrukcję opartą na rysunku trzecim od góry w lewej kolumnie. Jednak fajniejsze jest to stanowisko z MG 15 (ale skąd wziąć ten karabin).... Dobra, coś tam zmontuję aby fajnie i polowo było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Eh, jak ten czas leci... Pracy dużo, czasu mało, do tego jeszcze moja bryczka wybrała sobie najmniej odpowiedni moment na wysiadkę i musiałem zrobić jej konieczną reanimację. Jednak jak to mówią nie ma tego złego i poświęciwszy jej nieco serca i pracy mogę śmiało powiedzieć, że odzyskała to, co oferują jej 3 litry pod maską...

Mogę teraz wreszcie podgonić to co rozgrzebałem przy modelu. W tak zwanym międzyczasie udało mi się dokupić parę "gadżetów", czyli fototrawione taśmy i skrzynki amunicyjne do MG, lufę do MG34 oraz zestaw figurek z podstawą pod kaem.

P8114395.jpg

P8114390.jpg

P8114397.jpg

Z arkusza polistyrenu zrobiłem pierścień, po którym ma się poruszać "wózek" z MG, no i drugi pierścień do którego zamocowana została podstawa karabinu, czyli przerobiony trójnóg z tego zestawu dragona (jeśli komuś przydadzą się figurki, mogę je odstąpić- z zestawu wyciąłem tylko trójnóg). Na razie wygląda to tak:

P8114383.jpg

P8114384.jpg

P8114385.jpg

W paru miejscach trzeba go jeszcze dopieścić i zamontować celownik, ale już dziś nie mam głowy-nawierciłem tylko otwory w pozostałościach po nogach żeby wyglądało na to, że są to rurki.

Po zamontowaniu na schronie będzie to mniej więcej tak się prezentować

P8114388.jpg

P8114389.jpg

Ten MG42 założony jest tylko do zdjęcia, bo będzie tam 34 wyciągnięta z czołgu. Ot taka polowa samoróba- chłopaki czekali na szturm i żeby nie zwariować, a się czymś zająć, wystrugali sobie ze starego stojaka i kmu z rozbitego czołgu taką oto "strzelnicę".

Przy okazji dzisiejszych zdjęć przetestowałem nowy nabytek, na który natknąłem się na giełdzie fotograficznej.

P8114392.jpg

To przystawka do makro, którą nakłada się na obiektyw jak pokrywkę- ma podobne zaczepy. Lepiej się sprawdza niż ta soczewa, którą mocowałem wcześniej, gdyż można tu uzyskać większą głębię ostrości.

Uff, mam nadzieję, że uda mi się wreszcie podgonić ten model....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Na wstępie dziękuję Wam za miłe słowa.

Thank you, Richard.

Udało mi się trochę czasu wygospodarować i ciut podciągnąłem prace. Dorobiłem spust w podstawie MG i zamocowałem celownik. W tej chwili schnie, więc nie będę go ruszał. Pobawiłem się też nad betonem. Na razie wyszło tak:

Widok ogólny-

P8255533.jpg

P8255537.jpg

P8255554.jpg

P8255557.jpg

P8255558.jpg

A tak wyszła faktura betonu pod "mikroskopem"

beton.jpg

Widok przez "studzienkę" do środka

P8255540.jpg

P8255535.jpg

I środek widziany od strony wejścia

P8255543.jpg

P8255546.jpg

Nie zauważyłem jak powstał ten szary zaciek pod dziurą w dachu, ale już dam sobie z nim spokój, bo i tak nie będzie widoczny, a jak zacznę go usuwać, to zaraz coś sknocę i będzie lament. Teraz dorobię półki i podest, no i biorę się za składanie amunicji....

Zastanawiam się nad zrobieniem jakiegoś małego podświetlenia, bo jak zakopię to w ziemi i widok będzie tylko od góry, to większość gratów będzie zacieniona. Może jakiegoś LEDa wsadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam Pan jeden niech linka poprawi, bo okienka do wypocin znajść nie mogłem

 

Plama niczemu nie wadzi, i nie wiem co chcesz od niej, bym ją nawet dodatkowo pobabrał...ale w sumie jak nie będzie widać w ogóle.

 

 

 

 

 

a oświetlenie to dobry pomysł

nom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.