Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Skala72 daj sobie na wstrzymanie! Zachowujesz się jak ignorant powoli , sam niczego nie szukasz tylko stale, daj, wklej, wyślij, pokaż, napisz... Często to czego oczekujesz jest wynikiem wieloletniej pracy ludzi, wyjazdów, pieniędzy, pracy w archiwach.Nieładnie, nieładnie, szacunku trochę.

 

źródeł jest na tyle mało, że spokojnie mogłeś je już dawno sam opanować

po pierwsze:

- www.odkrywca.pl

- www.iirp.prv.pl

- http://derela.republika.pl

- www.1939.pl

inne fora i drobne stronki

 

Książki:

co się da Panów Jońcy, Szubańskiego, Tarczyńskiego, Magnuskiego, Jendryki itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tu uda się ruszyć wątek z doborem kolorów do polskiego sprzętu:

 

Póki co mamy, korzystając z tematu Jarkk`a o TKS-D:

 

HUMBROL

- malowanie samochodów i dział polowych Humbrol H155,

- malowanie pojazdów pancernych, oliwkowo-zielony H86, szaropiaskowy H110, ciemnobrązowy H170

 

PACTRA (ja nią maluje ...)

- ciemnobrązowy A105

- oliwkowo-zielony A34 + lekka domieszka A112, proporcje (na oko)

- szaropiaskowy tu nie pamiętam, kilka razy zmieniałem, mieszałem i nie pamiętam dokładnie.

 

A może ten byłby dobry jako podkład ?

http://www.testors.com/products/136778

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ciemno brązowym, to ja bym uważał, ponoć to był kolor przypominający brązowo czerwony czyli jak by do brązowego dolało się rdzawego.

 

pactra103.jpg

A103 Rot Braun Pactra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z zielonym i tym piaskowoszarym.

Ponoć był to ciemno zielony, a jeżeli chodzi o ten piaskowo szary, to

 

pactra010.jpg

A10 Dark Green Pactra, ale to widac najlepiej na mojej siódemce.

 

A102.jpg

A102 DAK Gelb Braun RAL 8020, tu też nie oddaje tego co trzeba, jasny piaskowy o szarym zabarwieniu.

 

pactra103.jpg

A103 Rot Braun Pactra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dokładam swoje 5 groszy do dyskusji.

 

Tylko w jednym miejscu znalazłem w miarę precyzyjny opis stosowanych barw. Na forum ODKRYWCY przeczytałem kiedyś, że opis barw jest na podstawie zachowanych elementów

W monografii 7TP (we wznowieniu nowym brak jest FS-ów przy opisie kolorów??!!)

 

Za MILITARIA vol.1 No.5 Czołg lekki 7TP cz.1

str. 46:

- szaro-piaskowy - (FS 33303-33448)

- oliwkowo-zielony - (FS 34127-34098)

- ciemno-brązowy - (FS30032-30059)

 

Za - www.colorserver.net -

1ec1286dfce4223e.jpg2750d6f2360b8087.jpg

20f9066fedd3a514.jpgf3bc8eb8eea597e8.jpg

57c2f91d12510e84.jpgf4d26d6e40c601a1.jpg

 

Zapisy FS ....- .... należy czytać jako z palety barw zawartej pomiędy "lewym i prawym kolorem". Katalog FS jest skończony i nie zawiera wszystkich barw.

Kolory piaskowy i brązowy są chyba akceptowalne, natomiast sprawa koloru zielonego nie jest jednoznaczna do końca. Na zdjęciach czarno-białych różnica pomiędzy zielenią a piaskiem jest bardzo mała, co znaczy, że zieleń była bardzo jasna. Taka jasna zieleń jest na odrestaurowanym TKS-e. Tylko ona jest bardziej szarozielona niż oliwkowozielona

 

c8f8b403c1acb8a9.jpg

 

MiF 33 str. 40

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mało znana fotka pojazdu.

tkcl.jpg

Źródło: jakaś aukcja na ebay.

Teraz to już w ogóle nie wiadomo jaki kolor ma być.

polish_armored_car.jpg

Źródło: jakaś stronka w necie, jak się poszuka to łatwo znaleźć.

Wydaje mi się, że najlepiej pasują kolory jakie ma odrestaurowany TKS. Są bardzo podobne do fotki powyżej (fotka na pewno przekłamuje kolory ale nie aż tak bardzo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja w temacie malowania Polskiej broni pancernej 1939. Gdy dwa lata temu zajmowałem się jeszcze modelarstwem do którego chciałbym w najbliższej przyszłości powrócić to swoje modele Polskiej broni pancernej (które niestety wydałem)malowałem następująco szaro-piaskowy- Humbrol 121 plus parę kropel 64 lub model-master 1706, jasno-zielony- humbrol 120 plus 150 w proporcjach 2/3 do 1/3, ciemnobrązowy 160 plus czarny 33 w proporcjach 2/3 do 1/3. Na fotkach kolorowych wygląda to tak iż szaro-piaskowy wyglądał jak jasno-szary, oliwkowo- zielony jak bardzo jasna zieleń, ciemno-brązowy prawie wpadający w czarny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Wam się na coś przyda. Nie wiem, czy były już gdzieś publikowane (kiedyś udostępniłem jednemu wydawcy magazynu historycznego, ale nie wiem czy wykorzystał). Fotki z moich prywatnych zbiorów.

dbe9d6c62a4a0f45med.jpg

6514ece9a194dedfmed.jpg

06e85cd2100ac4bdmed.jpg

ed44b189e05b524dmed.jpg

7169ba829d60f7b2med.jpg

31c488bf193144a4med.jpg

b2d0da910c724193med.jpg

e815a188b9fab003med.jpg

90f9ba6b845dcfa2med.jpg

31218d300e5bdf82med.jpg

a3c019a5c40ff172med.jpg

58a1ca9b73bb7d7d.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dokładam swoje 5 groszy do dyskusji.

 

Tylko w jednym miejscu znalazłem w miarę precyzyjny opis stosowanych barw. Na forum ODKRYWCY przeczytałem kiedyś, że opis barw jest na podstawie zachowanych elementów

W monografii 7TP (we wznowieniu nowym brak jest FS-ów przy opisie kolorów??!!)

 

Za MILITARIA vol.1 No.5 Czołg lekki 7TP cz.1

str. 46:

- szaro-piaskowy - (FS 33303-33448)

- oliwkowo-zielony - (FS 34127-34098)

- ciemno-brązowy - (FS30032-30059)

Tak właśnie patrzyłem na ten zielony, i stwierdzam, że to jest ta zieleń oliwkowa, a nie ciemna zieleń. Czyli kolory mamy "prawie" ustalone.

 

f52441555917bfeb.jpg

 

ff306ff0832d2bebmed.jpg

 

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że są one to mocno wyblakłe,

 

ps. znalazłem jeden problem, czy któryś z producentów farb takie kolory produkuje, np. pactra i model master nie maja takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się dzisiaj wstawić "przepis" na wrześniowe kolory w/g cytowanych FS na podstawie farb Humbrol. Mam to gdzieś w domowych archiwum. Poniżej dla porównania przedstawiam pomalowanego w/g FS (lewy wariant) TK-3 (którego nie udało mi się nigdy skończyć z powodu braku silnika). Do "ideału" brąz jest w nim chyba za blada, natomiast zieleń jest chyba odpowiednia (niestety nie zgodna ze współczesnym TKS-em).

 

1e67eef1c323fac3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieleń na TK-3 według mnie jest najlepsza, TKS-D z tą barwa tak dziwnie wygląda. A tam z tyłu to co za monstrum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarkku!

Wydaje mi się, że zieleń z TK-3 jest jak najbardziej do przyjęcia! Może minimalnie powinna być zbliżona do tej z TKS-D ale tylko ciut. Dla mnie jest już 90%. Podaj numery farb humbrola z tego domowego archiwum!

 

I dlaczego się nie przyznałeś, że robisz 10TP ! Jesteś taki cichociemny, z szok ! Ja Ci dam Ty ! Dlczego wątku nie ma o tych działaniach?Składam oficjalny protest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka do wczorajszego zestawu - zapomniała się dodać:

337fe5fb005e637f.jpg

Gdyby ktoś potrzebowal te zdjęcia, które wczoraj wrzuciłem w większej rozdzielczości to moge na maila podesłać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przepis na wrześniowe kolory"

Literatura:

- MILITARIA vol.1 No.5 Czołg lekki 7TP cz.1

- Kolorystyka modelarska - J. Pacewicz Wa-wa 1992

- Internet

 

- oliwkowo-zielony:

- FS 34127 - H150

- FS 34098 - 12xH150+1xH155+1xH154

- czyli wszystko kręci sie koło H150, osobiście stawiałbym na drugą wersję lekko rozjaśnioną

 

- szaro-piaskowy:

- FS 33303 - 3xH168+2xH74+1xH84+1xH34

- FS 33448 - 5xH74+3xH34+3xH84

 

- ciemno-brązowy:

- FS 30032 - ???

- FS 30059 - 19xH10+1xH61

 

Niektóre kolory są bardzo skomplikowaną miksturą, więc trzeba eksperymentować jakiś kompromis.

 

PS. Co do drugiego plany, to nie ukrywam, że zacząłem składać a właściwie analizować 10TP. Jednak wątku nie rozpocząłem, ponieważ może trafić do szuflady na jakiś czas. W kolejce pierwszeństwo mają C2P i TK-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tych barwach ?? Nie wiem czy był już pokazywany ten traktorek, lekko się pogubiłem.

 

c59d1caa8306ac3b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten traktorek, lekko się pogubiłem.

 

To samochód pancerny wz 34, a nie żaden traktor :P

 

Zieleń i brąz dla mnie ok, tylko za żółty.

A źródło zdjęcia ?

Fakt, ten "żółty jest ... chyba przesadzony.

Źródło fotki: fotografia samochodu pancerny wz. 34® zbiory prywatne Skala72®

 

Pasi teraz Jendrass1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasi teraz Jendrass1 ?

Po co te nerwy ? Tak. Uczysz się, to dobrze.

Wystarczy pisać zbiory własne, jeśli będziesz prezentował kilka zdjęć to można też napisać "ibidem" lub "tamże", żeby się nie powtarzać. To skrót dla ostatniej cytowanej pozycji.

 

Jarku doskonała rzecz, właśnie robiłem coś bardzo podobnego !

Zieleń na sampancu faktycznie ciemniejsza. Może dlatego, że nie ma kilku lat tak jak ta na wz 29 ? A możesz te dwie zielenie przyrównać do tej z Twojego TKS-D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.