Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

czy takie kolory są ok ?

 

4b14d28b.jpg

Jakich farb używasz ??

Tu masz kolory zbliżone na 99% barw polskiej pancerki do 1939r.

 

Witam,

Dokładam swoje 5 groszy do dyskusji.

 

Tylko w jednym miejscu znalazłem w miarę precyzyjny opis stosowanych barw. Na forum ODKRYWCY przeczytałem kiedyś, że opis barw jest na podstawie zachowanych elementów

W monografii 7TP (we wznowieniu nowym brak jest FS-ów przy opisie kolorów??!!)

 

Za MILITARIA vol.1 No.5 Czołg lekki 7TP cz.1

str. 46:

- szaro-piaskowy - (FS 33303-33448)

- oliwkowo-zielony - (FS 34127-34098)

- ciemno-brązowy - (FS30032-30059)

 

Za - www.colorserver.net -

1ec1286dfce4223e.jpg2750d6f2360b8087.jpg

20f9066fedd3a514.jpgf3bc8eb8eea597e8.jpg

57c2f91d12510e84.jpgf4d26d6e40c601a1.jpg

 

Zapisy FS ....- .... należy czytać jako z palety barw zawartej pomiędy "lewym i prawym kolorem". Katalog FS jest skończony i nie zawiera wszystkich barw.

Kolory piaskowy i brązowy są chyba akceptowalne, natomiast sprawa koloru zielonego nie jest jednoznaczna do końca. Na zdjęciach czarno-białych różnica pomiędzy zielenią a piaskiem jest bardzo mała, co znaczy, że zieleń była bardzo jasna. Taka jasna zieleń jest na odrestaurowanym TKS-e. Tylko ona jest bardziej szarozielona niż oliwkowozielona

 

c8f8b403c1acb8a9.jpg

 

MiF 33 str. 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak te?

19bbc0d6.jpg

Moim zdaniem, zieleń jest zła, za ciemna, brąz za jasny, popatrz na te fotki.

 

c59d1caa8306ac3b.jpg

 

6b19b55d80352bd4.jpg

 

66c056c92ac9f24c.jpg

 

ff306ff0832d2beb.jpg

 

Wiadomo, to są stare zdjęcia, więc trzeba teraz podrasować kolory.

Looknij też tu, 7TP Rafała, moim zdaniem ciut za jasny jest brąz, a zielony za mdły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala a wrzuć jakąś próbkę Twoich kolorów, z jakieś palety barw. Nie żebym się czepiał ale jestem ciekawy.

Jak tylko dorobię kolory, to wrzucę i podam wszystkie potrzebne dane.

Na pewno będzie Pactra A123.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby uzyskać kamuflaż zgodny z oryginałem trzeba mieć opis koloru,trzeba znać sposób sposób i składniki produkcji farby,technikę malowania i kolejność nakładania barw, a nie korzystać z przedwojennych wzorników tak jak MWP przy TK-S bo póżniej wychodzą zielone jabłuszka i inne zielone groszki. A zieleń jak sama nazwa wskazuje była oliwkowozielona a nie groszkowa. Tak samo można sobie odpuścić kolorowe zdjęcia robione przez Niemców które bardzo przekłamują kolory. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Argo1, to kamo mi się podoba. Myślę, że jest najlepsze, choć nie wiem skąd ten kolor na dole. Myślę, że w którymś miejscu farba się komuś skończyła, bo to są dwa odcienie, a powinny być 3. Poza tym trzy kolory u góry są najlepsze.

 

Mówisz, aby odpuścić kolorowe zdjęcia, a ja mówie nie. To które pokazałem ma odcień zieleni właśnie taki, jak na tym zdjęciu, które pokazałeś Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten jasno-szaro piaskowy na dole? Rzeczywiście jakby miał inny odcień ale może to być kwestia tego że góra pojazdu była bardziej nasłoneczniona. Co do kolorowych zdjęć niemieckich owszem może to być jakiś punkt odniesienia co do kolorów tylko tak sobie myślę skoro pojazdy były np. kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni w drodze we Wrześniu 39 to nagromadzona na nich ilość pyłu i kurzu którego tumany unosiły się tego pamiętnego września mogą utrudniać identyfikacje kolorów. A przecież w warunkach bojowych sprzęt nie był chyba czyszczony i pucowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Co więcej powiem, że powyższe zdjęcie idealnie pasuje do tej pancerki wz.34 (poza tym dolnym pasem). Myślę, że można uznać za wzorcowe, bo nic więcej nie ustalimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdjęcie tej pancerki WZ-34 tym razem z drugiej strony i padają na nią promienie słoneczne przez co kolory wydają się jaśniejsze. Zdjęcia robione na rekonstrukcji Bzura 2007. Zdjęcie tej samej pancerki tylko z rekonstrukcji Bitwy pod Tomaszowem 1939 w 2008r zamieściłem w niedziele. Tam jest już z wieżą o prawidłowych wymiarach. Tylko co tam robi ta ciemna zieleń na wieży i w miejscu jasno szaro piaskowego na dole. Musze zadać to pytanie na forum odkrywcy.b6aba6c70fa77b49.jpgŻródło forum odkrywcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostanio znalazłem kilka rysunków w odmętach mojego dysku, jak byłem małym szczylem i prowadziłem dział sprzętu pancernego na nieistniejącym serwerze military area ww II, kilka rysunków które miały mi posłużyć do malowania 7tp którego dopiero teraz zaczołem (nie ruszałem go od gdzieś tak koło 2002/03 roku nie pamiętam od kiedy)

Oto kilka rysunków które wystawiam w celu szerzenia świadomości modelarskiego społeczeństwa:) i jakieś jedno zdjęcie C7P

 

c7p.jpg

7tp-5.jpg

7tp-4.jpg

7tp-3.jpg

Oczywiście, kolory mogą być zaburzone, nie muszą się zgadzać z prawdą ale rysunki są ładne i można sobie ustawić np. jako tapete:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory pancerki ogólnie wydają mi się akceptowalne na modele.

Mam tylko małe wątpliwości do tej zieleni. Wydaje mi się, że kolor oliwkowo-zielony należy troszkę inaczej interpretować niż to robimy potocznie. Dojrzała oliwka nie jest tak mocno 'żółta".

Na zdjęciach Jegera zieleń trawy przekłamuje się w stronę oliwkowego, jednak TKS i Ursus nadal mają w kamuflażu kolor bardziej zielony niż oliwkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje, że ta zieleń jest do bani, ona powinna być bardziej w tonacji groszkowo-oliwkowej, przekład do oceny:

 

Zieleń : Pactra A34 + MM Biała stosunek 5:1

Szaropiaskowy : Pactra A123 + A 107 stosunek 4/2

Brąz : MM 4797 (czekoladowy niemiecki)

 

Oczywiście farby akrylowe

 

Przed Washem.

 

Z filtrem szarości oryginał z pobraniem bieli (PS RGB) 1:1

379d6dfea1ff36f2.jpg

 

Bez filtra (PS RGB)

de6108990ffe25ecmed.jpg

 

Update:

 

Po lekkim washu i sido.

 

Z filtrem szarości oryginał z pobraniem bieli (PS RGB) 1:1

a58deef5d5b533fa.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja zieleń wydaje mi się bardzo dobra

W swoich modelach bedę urzywał takiego odcienia zieleni.

uŻywał ! Jezus Maria ludizie ! zmiłujcie się !

No to jaka ma być mądralo ?? Pokaż mistrzu krytyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.