Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Co do kamuflażu "japońskiego" do żadnych danych piśmiennych chyba nie ma. Jest natomiast zachowany w MWP ładnie wykonany model TKS-a z 1936 r. w tym malowaniu. W MiF nr 33 przedstawiono właśnie takie malowanie. Niestety odbiega ono od dotąd przyjętych poglądów w tym zakresie.

 

cecb3cb8725fe1cb.jpg

Za MiF 33

 

Model jest bardzo dokładnie wykonany z ruchomymi elementami (model-prezent dla ... , okres wykonania wskazuje, ze autor znał "kamuflaż japoński" dlatego ostatnio przyjmuje się, że kamuflaż na nim jest "prawdziwy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wiecie co panowie, może ustalimy(cie), jakie kolory farb będą obowiązywały, chodzi o poszczególnych producentów tzn. Humbrol, MM, Pactra etc. To będzie chyba najlepsze wyjście. Wiadomo, nie dobierzemy idealnych, bo się (chyba) nie da.

 

PS. Co powiecie o kolorystyce pokazanej w książce o 7-TP (aut. Magnuski, Jędryka, Sembrat) oraz Nowa Technika Wojskowa Nr. Specjalny 3 (2/2008).

 

PS.2. Rafale, kolorystyka pokazana po lewej stronie, jest bardzo podobna do kolorów farb Agamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś zdecyduje się na rozpiskę w/g producentów farb.

 

Ja maluję obecnie Vallejo i na tych farbach będę "dopieszczał" barwy. Zauważ, że przeliczniki farb często są bardzo naciągane (dotyczy to między innymi farb Vallejo). Moja zieleń jest mieszaniną 3 farb.

Czy znajdziesz ich odpowiedniki w Pactrze lub Agamie. Obawiam się, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wrześniowe odcienia trudno dobrze dobrać. Ilu modelarzy sklejających pojazdy z września tyle się pojawi odcieni 1 koloru.

I zostaliśmy podsumowani Rafał w swojej 7TP dw. zgrabnie wyszedł z kolorami. Porównałem z Jarkowym TKS-D oraz z 7ką skali (malowana Agamą). Dwa pierwsze wozy wydają mi się najtrafniejsze pod względem malowania. Co do Agamy - skala bije się piersi, miałeś racje, to kaszan.

porwnanie-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Agamy - skala bije się piersi, miałeś racje, to kaszan.

porwnanie-2.jpg

Obym w co inne nie bił, już dawno napisałem, że farby Agamy, mają się tak jak pięść do oka. Po co ten temat został poruszony, właśnie po to Forest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy wozach pancernych II RP, to mam kolejną zagwozdkę. Chodzi o znaki batalionów, znamy dwa: skaczącą Panterę (vel. Wilka) i galopującego Bizona. W monografii autorzy wspominają, o Panterze, że może to być Wilk, a nie w/w, przyglądając się Bizonowi, wypatrzyłem Dzika, zapytałem się połówki, co to za zwierzak, i padło, że Dzikowa pewnie. I tu jest zagwozdka, znane są trzy zwierzaki, dwa (ponoć) egzotyczne Słoń i Pantera (może to i Puma, a może i Wilk), czy nie wydaje się wam, że jednak że używano do znakowania raczej polskich zwierzaków, i był to (groźny) Wilk oraz szarżujący Dzik,a nie Bizon, zobaczcie sami:

 

pl_7tp3.jpg

 

7tepe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smokiem chyba nazywano 7TP o ile się nie mylę.

Pierwszy prototyp 7TP - Smok (VAU-33), rejestracja 1595

Drugi prototyp 7TP - Słoń, rejestracja 1596

Wszystko masz w mongrafii.

No co ty nie powiesz !! A co z oznaczeniami ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do oznakowań na 7 TP podczas operacji Zaolziańskiej w 1938r to nie była puma ani wilk tylko tygrys. I jak na tygrysa przystało miał grzywę i pręgi. A jak tygrys to pewnie żółty lub pomarańczowy w czarne pręgi. Ale super takie oznakowanie tygrysa prezentowałoby się na wieży modelu. W monografii 2 batalionu pancernego A.Nawrockiego ze wspomnień jednego zżołnierzy wynika iż tak były oznakowane 7TP wystawione przez 2 drugi batalion pancerny z Żurawicy. 7TP wystawione przez 3 batalion pancerny z Warszawy miały znak Żubra. No i w grę wchodzi też znak skradającego się słonia malowany na jedno wieżowych Vickersach używanych w tej samej operacji na Zaolziu. Chociaż znana jest też fotka wieży Vickersa ze znakiem psa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w grę wchodzi też znak skradającego się słonia malowany na jedno wieżowych Vickersach używanych w tej samej operacji na Zaolziu.

 

Na Zaolziu ? hmm a daj zdjęcie. Słoniem nazywano II prototyp 7TP. O tygrysich pręgach raczej możemy zapomnieć ;) Dzięki Argo1 za komenta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamerskie pytanie (dopiero zaczynam zgłębiać temat

Czy na Zaolziu były maszyny tylko z 3 batalionu czy tak jak sugeruje kolega powyżej z różnych (chyba, że coś żle skapowałem)

W monografii 7TP piszą, że w operacji zaolziańskiej brał udział tylko 3BPanc (w związku z tym skoro maszyny są z tego samego batalionu to "zwierzaki" oznaczają kompanie)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 7TP z drugiego batalionu podczas operacji Zaolziańskiej w 1938 roku to sugeruje się monografią 2 batalionu A. Nawrockiego który twierdzi iż kpr.Zygmunt Kuc żołnierz 2 batalionu i uczestnik wydarzeń w swoich relacjach podaje iż były. J. Magnuski natomiast w Nowej Technice Wojskowej nr. 12/96 w artykule o produkcji czołgów 7TP podaje iż 2 batalion czołgi otrzymał pod koniec 1938 r(grudzień). Chociaż w tabeli w tym samym artykule podaj stan 7TP na dzień 3.06.38 r na 105 sztuk. A jest to wystarczająca ilość do tego aby podczas operacji na Zaolziu 2 batalion dysponował na swoim wyposażeniu 2 kompaniami 7TP. Chociaż kwestia jest trudna do ustalenia i na 100 % trudno to rozstrzygnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne, głupie pytanie. Co znaczy "broń pancerna"? Czy działa, armaty, haubice, czyli w ogólnym rozumieniu rzeczy "przeciwpancerne", nie zaliczają się do rzeczy "pancernych"? Czy też pancerne, to te, które przemieszczają się same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kolorów farb, po długim poszukiwaniu odpowiedniego odcienia oliwkowozielonego, trafiłem na 99% w odpowednią barwę farby. Jest to farba firmy Ferrario "Acrylic Master 37 Terra Verde" (green earth). Bardzo dobrze kryje plastik, po drugiej warstwie i sidoluxie jest idealny oliwkowozielony kolor naszych pancerniaków.

Tuba 60ml. koszt 9.90 pln.

 

Na tej tankietce widać takie same barwy jakie wypuściła Agama (??):

 

tkcl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne, głupie pytanie. Co znaczy "broń pancerna"? Czy działa, armaty, haubice, czyli w ogólnym rozumieniu rzeczy "przeciwpancerne", nie zaliczają się do rzeczy "pancernych"? Czy też pancerne, to te, które przemieszczają się same?

Z ksiązki "Polska Broń Pancerna w 1939 roku" wynika, że do broni pancernej zaliczało się wszystkie wozy bojowe - samochody opancerzone, czołgi, pociągi pancerne (coś tam jeszcze było ?). Jeżeli chodzi o armaty, karabiny przeciw pancerne, to raczej nie zalicza się tego do BP.

To tylko Skala tak mówi.

 

Ps. nie ma głupich pytań. Kto pyta nie błądzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne, głupie pytanie. Co znaczy "broń pancerna"? Czy działa, armaty, haubice, czyli w ogólnym rozumieniu rzeczy "przeciwpancerne", nie zaliczają się do rzeczy "pancernych"? Czy też pancerne, to te, które przemieszczają się same?

 

Armaty, haubice, moździerze to tzw. artyleria. Od sposobu jej przewożenia (konna, zmotoryzowana) można dopisać jej pewien przymiotnik. Taki np Hummel to bardziej broń pancerna czy artyleria ? - hehe akademicki spór, nie ma co zaczynać. Myślę, że tu (akurat;P) skala ma rajcę, nie wiem tylko jak karabiny ppanc przyporządkować, ale sądząc po naszych Urach to raczej broń piechoty niż artyleria czy broń pancerna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne, głupie pytanie. Co znaczy "broń pancerna"? Czy działa, armaty, haubice, czyli w ogólnym rozumieniu rzeczy "przeciwpancerne", nie zaliczają się do rzeczy "pancernych"? Czy też pancerne, to te, które przemieszczają się same?

 

Armaty, haubice, moździerze to tzw. artyleria. Od sposobu jej przewożenia (konna, zmotoryzowana) można dopisać jej pewien przymiotnik. Taki np Hummel to bardziej broń pancerna czy artyleria ? - hehe akademicki spór, nie ma co zaczynać. Myślę, że tu (akurat;P) skala ma rajcę, nie wiem tylko jak karabiny ppanc przyporządkować, ale sądząc po naszych Urach to raczej broń piechoty niż artyleria czy broń pancerna.

Karabin przeciwpancerny, raczej nie był bronią pancerną, poza "przeciw", używali go piechurzy, a i chyba był na stanie 10BKZmot.

Armaty i inne plujki pocisków z ziemi, to artyleria i broń podręczna piechoty, np. batalion moździerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze jedno pytanie, gdzieś uciekła mi odpowiedź na temat malowania 7-k z Warszawskiej brygady pancernej. Nowe modele czołgów jakie były dostarczone dla niej były pomalowane na jeden kolor, jaki on był ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze jedno pytanie, gdzieś uciekła mi odpowiedź na temat malowania 7-k z Warszawskiej brygady pancernej. Nowe modele czołgów jakie były dostarczone dla niej były pomalowane na jeden kolor, jaki on był ??

 

 

O kolorze była już mowa- bazowy kolor z fabryki PZINż to jaki kolor skala ?

no i absolutny hit !

"WARASZAWSKA BRYGADA PANCERNA"

Nie było Panie skala w polskim wojsku takiej formacji ! Litości !

 

Karabin przeciwpancerny, raczej nie był bronią pancerną, poza "przeciw", używali go piechurzy, a i chyba był na stanie 10BKZmot.

Armaty i inne plujki pocisków z ziemi, to artyleria i broń podręczna piechoty, np. batalion moździerzy.

10BKZmot dostała Ury już w trakcie walk. Po raz kolejny pokazujesz wszystkim, że nie masz pojęcia co mówisz. W książce p. Majki o 10BKZmot masz wszystko dokładnie napisane, przecież sam się na nią powołujesz !!!

Gdybyś dokładnie przeczytał tą książkę nie zadawał byś w ogóle tego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze jedno pytanie, gdzieś uciekła mi odpowiedź na temat malowania 7-k z Warszawskiej brygady pancernej. Nowe modele czołgów jakie były dostarczone dla niej były pomalowane na jeden kolor, jaki on był ??

 

 

O kolorze była już mowa- bazowy kolor z fabryki PZINż to jaki kolor skala ?

no i absolutny hit !

"WARASZAWSKA BRYGADA PANCERNA"

Nie było Panie skala w polskim wojsku takiej formacji ! Litości !

 

Karabin przeciwpancerny, raczej nie był bronią pancerną, poza "przeciw", używali go piechurzy, a i chyba był na stanie 10BKZmot.

Armaty i inne plujki pocisków z ziemi, to artyleria i broń podręczna piechoty, np. batalion moździerzy.

10BKZmot dostała Ury już w trakcie walk. Po raz kolejny pokazujesz wszystkim, że nie masz pojęcia co mówisz. W książce p. Majki o 10BKZmot masz wszystko dokładnie napisane, przecież sam się na nią powołujesz !!!

Gdybyś dokładnie przeczytał tą książkę nie zadawał byś w ogóle tego pytania.

 

Człowieku !! Ja pie.. zadałem pytanie, nie mam książki o 10BKZmot. !! Możesz coś takie zajarzyć ??

Wiesz na jaki kolor malowali te 7ki czy nie ?? Jeżeli tak to udziel informacji, jeżeli nie, to powiedz, że nie wiesz i już. Dobrze się czujesz ?? Chyba nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.