Skocz do zawartości

URSUS wersja A diorama " mostek" skala 1:35


Andrzej Godlewski

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Wam przedstawić dioramę z Ursusem w roli głównej, na drodze górskiej prowadzącej być może do Morskiego Oka.

Model wykonany jest z żywicy, firmy ARMO, góry zrobiłem z korka, mostek z patyczków drewnianych, roślinki to asparagus i suszona pietruszka.

f394692e.jpg

1c2c5e13.jpg

4111a2b3.jpg

9d5205a0.jpg

Jeśli macie jakieś krytyczne uwagi to śmiało walić, jeśli trzeba to poprawię w miarę swoich możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Ursus jest piękny, nie ma co się czepiać Ogromny plus za tematykę.

Może figurki nieco sztucznie wyglądają, ale to szczegół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, ciężarówka zacna, ale bardziej moje oczęta przykuły góry i roślinność. Ładnie, ze smakiem zrobiłeś to.

 

Jak napisałeś na wstępie, góry zrobiłeś z korka tzn. takiego jaki się stosuje się jako imitacja nasypów kolejowych, to jest coś w tym stylu czy idę w złym kierunku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff!!! Dopiero co wróciłem z inscenizacji. Praliśmy bolszewika aż miło, patrzę, a tu mam tyle do poprawienia na dioramce.

Dziękuję wszystkim za sugestie dotyczące ewentualnych zmian. Spróbuję coś z tym zrobić.

Plandeka chyba pierwsza pójdzie do zmiany, z roślinkami też chyba powalczę a opony są łyse, dlatego ma problem z pojazem pod górę .

Co do korka to trochę źle się wraziłem, bo chodziło tu o to, iż wykonałem to z naturalnej kory z drzewa. Wydaje mnie się, iż te spękania dobrze imitują skały.

Produkt łatwo dostępny w każdym lesie, no i za darmo.

Co do beczki piwa - jak się kiedyś spotkamy to stawiam .

Wodogrzmoty Mickiewicza - tak, to było to, co mnie się bardzo spodobało i tak jak Ursus jest bardzo polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa takie buty, bardzo oryginalny pomysł na robienie skał, zdecydowanie lepszy, jak sądze, od gipsu czy innych cudownych rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kore zawijam w spożywczą folie aluminiową i do piekarnika na 250 stopni i trzy zdrowaśki

Co do skał to pewnie że najlepiej skały imitują same skały, jest jednak pewien problem.

Przedstawiają świat w miniaturze musimy zmiejszyć też fakture materiału, najlepszym przykładem są deski i ich słoje

Zapewne dobrze jest użyć na burty ciężarówki naturalne drewno ale co ze słojami, przeciesz w naturze one występują i je widać a na małej powierzchni deseczki nie, i co wtedy?

Ja na przykład biorę szczotkę drucianom i jade po powierzchni deseczki, a póżniej wygładzam papierem ściernym i mam już słoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skał to pewnie że najlepiej skały imitują same skały, jest jednak pewien problem.

Przedstawiają świat w miniaturze musimy zmiejszyć też fakture materiału,

 

Dlatego właśnie pisałem że to nie takie proste. Nie da się użyć tych samych, które występują w odtwarzanym miejscu. Opiszę to kiedyś dokładnie przy inne okazji by nie zaśmiecać wątku ale widzę, że wiesz doskonale o co mi chodzi. Jak pisałem: pojazd i kompozycja są bardzo fajne i nie ma zamiaru się czepiać. Wrzuciłem po prostu swoje 3 grosze na pytanie co z czego zrobić ale każdy ma swoje ulubione tricki ;-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TankRead1070 a czepiaj się ile chcesz bo własnie o to chodzi aby porozmawiać o technologiach tworzenia, są to bardzo ciekawe tematy , i o żadnym zaśmiecaniu wątku nie mówmy, tylko jeśli Masz ochote i chciałbyś wtrącić swoje trzy grosze, to bardzo proszę z chęcią zobaczę Twoje podejście do sprawy, bo uważam iż nauki nigdy jest dosyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Żeby to zrobić porządnie musiałbym zacząć od małego wykładu z geologii dot. typów skał. Pewnego dnia zrobię na ten temat porządny artykuł jak zbiorę więcej zdjęć i próbek. Bez przykładów to jest zwykłe przynudznie. Skały, mają zwykle kilka gołym okiem widocznych cech: warstwowanie (osadowe i metamorficzne), wielkość ziarna, charakterystyczny sposób wietrzenia oraz spękania. Przyroda ma to do siebie, że lubi naśladować te same wzorce w różnych skalach (jak fraktale) stąd możemy znaleźć skalowe odpowiedniki. I tak np. piaskowce i wapienie możemy odtworzyć za pomocą drobno laminowanych mułowców i iłowców a np. gnejsów za pomocą łupków łyszczykowych. Dobrze jest znaleźć próbki podwietrzałych skał - wówczas mamy wręcz "gotowce" do naszych potrzeb. A oto przykład z budowanej przeze mnie mini-dioramy: odsłonięcie (wychodnia) gruboławicowych szarych wapieni w skali 1/72:

 

101_3689.jpg

101_3687.jpg

101_3684.jpg

 

Foty na szybko bez porządnego oświetlenia ale mam nadzieję, że widać o co mi chodzi. Do zrobienia skały użyłem fragmentu mułowca z naturalną powierzchnią erozyjną. Kolorystyka naturalna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz jest bardzo ciekawe, ponieważ przygotowuję się do wykonania dużej makiety kolejki wąskotorowej 1:35 w terenie górzystym. Ta wiedza na pewno przyda mi się.

Zastanawiam się nad ciężarem, bo co innego jeden kamień a co innego ich góra, chyba będzie najlepiej wykonać na bazie oryginału formę silikonową i odlać z żywicy a następnie pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz jest bardzo ciekawe, ponieważ przygotowuję się do wykonania dużej makiety kolejki wąskotorowej 1:35 w terenie górzystym. Ta wiedza na pewno przyda mi się.

Zastanawiam się nad ciężarem, bo co innego jeden kamień a co innego ich góra, chyba będzie najlepiej wykonać na bazie oryginału formę silikonową i odlać z żywicy a następnie pomalować.

Tak. Jak nawalisz skał to będzie pierońsko cięzkie. Z odlewem powinno być super. W razie czego służę pomocą i wal śmiało z pytaniami.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.