Skocz do zawartości

[WRZESIEŃ '39]PZL-23B Karaś 1:48 +Part


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

projekt.jpg

Witam, dzisiaj ja tez przystępuje do projektu. Na warsztat wybrałem Karasia. Zawsze mi się podobał ten samolot. Model w pudełku prezentuje się zacnie. Można powiedzieć, że to taki Smart Kit . Żywice to wyposażenie wewnętrzne, chłodnica i bomby. Blachy to pasy na fotele i trochę drobiazgów na zewnątrz. Dziwne, że dali sloty do tej wersji. Części ładnie odlane, trochę jamek skurczowych ale to nie problem. Dokupiłem zestaw Parta z elementami zewnętrznymi.

In-box:

th_DSC00241.jpg th_DSC00242.jpg th_DSC00243.jpg

th_DSC00244.jpg th_DSC00245.jpg th_DSC00246.jpg

th_DSC00247.jpg th_DSC00248.jpg th_DSC00249.jpg

th_DSC00250.jpg th_DSC00251.jpg th_DSC00252.jpg

th_DSC00253.jpg th_DSC00254.jpg th_DSC00255.jpg

th_DSC00256.jpg th_DSC00257.jpg th_DSC00261.jpg

th_DSC00264.jpg th_DSC00265.jpg

Teraz się zastanawiam jak mam wnętrze pomalować. Instrukcja podaje szaroniebieski ale ja chyba zrobię khaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z tego co wiem, to są dwie szkoły wnętrza Karasia:

- stara - wnętrze srebrne;

- nowa - wnętrze khaki.

 

Zdjęcia wnętrza samolotów z września w srebrnym kolorze w większości dotyczą ponoć prototypów. Srebrny kolor dawałby zbyt silne refleksy przy tak silnie oszklonej kabinie.

 

Tyle kiedyś wyczytałem, chyba przy opisie Karasia 1/48 w Replice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, ze nic nie robię to wstawiam kilka zdjęć. Na razie idzie powoli bo malowałem srebrną olejną i trzeba czekać wiele godzin zanim wyschnie. Dolną część centropłata pomalowałem tylko raz bo zmieniłem koncepcję, będzie w kolorze khaki. To samo dotyczy fragmentu ścianek kabiny, dlatego jest niedokładnie pomalowana jedną warstwą. Pomalowane od dołu na srebrno dziurkowane wzmocnienia kabin. Od góry będzie khaki. Wyciąłem też żywiczne elementy i z grubsza oszlifowałem. Sposób odlania aparatu fotograficznego, to porażka. Przy jakiejkolwiek obróbce łamią się od razu takie wypustki do mocowania. Całkiem je wywaliłem i zrobię od nowa jak będę na tym etapie budowy.

th_DSC00267.jpg th_DSC00268.jpg th_DSC00269.jpg

th_DSC00270.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Widzę, że się rysunek w wykonaniu Jarka przyjął Uznajmy go za oficjalny rysunek Projektu Wrzesień 1939

 

2/ Dziękuję, że przystąpiłeś do projektu i czekam na wyniki

 

3/ Jeśli mogę pomóc to polecam:

 

http://www.weu1918-1939.pl/lotnictwo/bombowce/karas/dowodztwo_lotnictwa_bombowce_karas.html

 

A poza tym piękne zdjęcie ;)

PIC_1-W-1554.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znasz artykuły z Replika o budowie tego modelu? Mogą być fajną pomocą (widać efekty końcowe np. zastosowania blaszek). Posiadam je.

Niestety nie mam tego numeru. Mogę się uśmiechnąć do Ciebie w tej sprawie?

Co do malowania wnętrza to skłaniam się na khaki a nie odcień szarości.

Trochę podpowiada to zdjęcie:

karas.jpg

Źródło: nie pamiętam bo już długo mam na dysku, ale zapewne google.

 

Witać na nim fragment wnętrza i jest tak samo ciemne jak na zewnątrz. Może to też być jakiś ciemnoszary ale tego nie jestem w stanie określić bez porządnych fotek wnętrza. Przydałoby się jakieś takie kolorowe jedno.

W instrukcji jest podane sporo źródeł z których czerpano w czasie opracowywania modelu więc można przyjąć, że reszta wyposażenia ma odpowiednia (przypuszczalną) kolorystykę podaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania wnętrza to skłaniam się na khaki a nie odcień szarości.

Trochę podpowiada to zdjęcie:

karas.jpg

Źródło: nie pamiętam bo już długo mam na dysku, ale zapewne google.

 

Witać na nim fragment wnętrza i jest tak samo ciemne jak na zewnątrz. Może to też być jakiś ciemnoszary ale tego nie jestem w stanie określić bez porządnych fotek wnętrza. Przydałoby się jakieś takie kolorowe jedno.

W instrukcji jest podane sporo źródeł z których czerpano w czasie opracowywania modelu więc można przyjąć, że reszta wyposażenia ma odpowiednia (przypuszczalną) kolorystykę podaną.

Zdjęciem możemy się jedynie sugerować bo przedstawia akurat bułgarską Czajkę (PZL 43) z rozjechanym przez czołg ogonem (w ten sposób Niemcy chcieli zapobiec ewentualnej ucieczce samolotu z Okęcia choć samolot nie był ukończony co widać na innych ujęciach tej maszyny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to Czajka ale skoro ma takie samo malowanie jak nasze i jest wersją rozwojową Karasia to przypuszczalnie kolorystyka wnętrza jest taka sama. Nie sądzę aby specjalnie malowali w środku inaczej bo tak sobie Bułgarzy zażyczyli. Podobnie z współczesnymi samolotami, w środku jak u producenta a na zewnątrz już jak klient sobie życzy.

Poza tym jest to jedyne znane mi kolorowe zdjęcie "karasiopodobne". Na czarno-białych nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, Karaś z Miraża. Swego czasu miałem ochotę na ten model,

ale odstraszała mnie trochę wygórowana cena i kilka niepochlebnych opinii o wykonaniu. Będę kibicował, bardzom ciekaw montażu i finalnego efektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heloł,

tyle udało mi się do tej pory zrobić. Jestem w połowie budowy kabiny pilota. Do przyklejenia zostały pedały, drążek no i sam fotel z pasami. Brudzenie zrobię teraz po obijaniu wnętrza. Zdjęcia nawet dobrze oddają kolory, ten khaki to właśnie wpadający w brąz. Jest to Polish Khaki I Pactry (A67). Pomalowana butla, jakaś dźwignia i to coś koło fotela pilota. Pomalowałem tez niektóre elementy na ramkach ale nie ma sensy pokazywać. Jak będzie montaż to owszem . Pomalowane boki kabiny. Teraz będzie wykańczanie całego wyposażenia i doklejanie co trzeba.

DSC00274.jpg

DSC00275.jpg

DSC00276.jpg

DSC00278.jpg

czy lepiej wstawiać takie fotki w rozdzielczości 800x600, czy tak jak do tej pory, miniaturki?

O rany ale makro wyciąga wszelkie farfocle. Jak zobaczyłem foty to , aż poleciałem przyjrzeć się elementowi i w realu to ma tak mikroskopijne wielkości, że ledwo widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarek Bardzo pomagają takie fotki. Widzę, że już kilku rzeczy nie zmienię, czyli malowania podłogi w kabinie pilota. Ja nie czuję się na siłach aby aż takie przeróbki robić we wnętrzu. Zostawię to co producent zaproponował, oczywiście tam gdzie jeszcze nie ruszyłem to zastosuję uwagi i zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mimo, że jestem miłośnikiem współczesnego lotnictwa, to kilka maszyn ze śmigłem darzę sentymentem. Jedną z nich jest właśnie Karaś, dlatego śledzę tą relację również z zainteresowaniem. Może sam się skuszę na tego Karasia w 1/48 lub "pomęczę" Hellera w 1/72. Bardzo fajnie Ci to wychodzi. Jakbyś potrzebował jakichś "kwitów" to dysponuję niezłą monografią Karasia z wyd. Stratus (którą moim zdaniem mogę śmiało polecić wszystkim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jakbyś potrzebował jakichś "kwitów" to dysponuję niezłą monografią Karasia z wyd. Stratus (którą moim zdaniem mogę śmiało polecić wszystkim).

Monografia Stratusa zawiera przedruki monografii AJ-Pressu (z błędami). Lepiej jest poszukać właśnie AJ-Pressu nawet w formie elektronicznej plus artykuły z MR będące uzupełnieniem ww publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monografia Stratusa zawiera przedruki monografii AJ-Pressu (z błędami). Lepiej jest poszukać właśnie AJ-Pressu nawet w formie elektronicznej plus artykuły z MR będące uzupełnieniem ww publikacji.

 

O, tego nie wiedziałem, dzięki. Znaczy się trzeba być ostrożnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obecnie zajmuję się malowaniem wszelkich dupereli na burtach i szykowaniem fotela pilota. Na razie pomalowałem wyposażenie i lekko je zużyłem. Jeszcze nie ma brudzenia olejami więc krawędzie malowania czasem poszarpane.

Kilka fotek.

DSC00329.jpg

DSC00330.jpg

DSC00331.jpg

DSC00332.jpg

DSC00333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie piknie Ci idzie kocham lotnictwo II wojenne, a szczególnie wrzesień 39 pod koniec maja przystępuje do projektu z łośkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja. Wszystkie elementy kabiny pilota wyschły więc złożyłem w całość. Przybrudzenie jest niewielkie, nie chciałem czołgu z niego robić .

DSC00334.jpg

DSC00335.jpg

DSC00336.jpg

DSC00337.jpg

edit: w tym oświetleniu słabo widać siedzisko, jest ono brązowe, a że khaki to też brazowy więc się trochę zlewają kolorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.