Skocz do zawartości

IJN "Musashi" (Tamiya 1/350 *Yamato* Class)


Wallace

Rekomendowane odpowiedzi

WOW - szczeny opad - ten na makettinfo.hu robi potężne wrażenie...

 

Jak mnie nie zmęczy Bismarck to rzucę się na Yamato w następnym projekcie szkutniczym - pancerniki wciągają ;-)

 

Wallace

co do farb... ilu modelarzy tyle opinii - standardowo.

Z dostępnych akryli polecam Tamiya i Gunze - w tych się zakochałem od pierwszego malowania + czystym sumieniem rozcieńczalnik Tamiyowski - bije (moim zdaniem) wszystko inne.

 

Pytasz - czy warto ryzykować przy takim modelu - nie bardzo rozumiem. Zrób sesję próbną akrylami na plastikowej doniczce mamy/żony/dziewczyny i później na model - myślę, że się nie rozczarujesz.

 

Faktura - wydaje mi się, że tak - jest lepsza, bardziej delikatna w przypadku akryli vs oleje.

 

Rozcieńczanie - podobnie jak emalie + projekt doniczka jw. (testy do własnego uznania) - akryle schną bardzo szybko - zasadniczo drugą warstwę można kłaść po ok. 15minutach, ale to jak to w modelarstwie do wypracowania we własnym zakresie - zależy jaki rozpuszczalnik, jak gruba warstwa farby, jaka powierzchnia itd....

 

Podkład - mówią, że należy. Ja nie stosuję, ale dbam o jak najeplsze odtłuszczenie powierzchni malowanej.

 

Nie męczysz mnie - obym Ci pomógł.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Patrzac na model sam nabieram ogromnej chęci na jego popełnienie (mysle tu konkretnie o Yamato) - ale to chyba w odległej przyszłości, bo plany na najblizsze miesiące w kwestii modelowania będą raczej inne

 

Oczywiście tutaj siedze i kibicuje, ale jak już sie dzielimy linkami to prosze bardzo i ode mnie co nieco (Yamato) - moze znane a może nie:

 

http://mokehana.web.fc2.com/e-photo-yamatomuseum.htm

http://news.webshots.com/album/550418549pWgDkE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model z Tamki i też czeka na budowę – chętnie się więc przyjrzę.

Co do pytań – model jest wykonany na okres II bitwy na morzu Filipińskim czyli moment zatopienia. Jest dość popularna ostatnio teoria o „czarnych pokładach” w tym czasie – dużo poszlak wskazuje, że użyto do tego celu sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW - szczeny opad - ten na makettinfo.hu robi potężne wrażenie... Jak mnie nie zmęczy Bismarck to rzucę się na Yamato w następnym projekcie szkutniczym - pancerniki wciągają ;-)
ciekawe wykonanie, widziałem co prawda lepsze, ale tu przynajmniej są duże i dokładne zdjęcia, które mogą się przydać budującym. Bismarck'a musisz koniecznie dokończyc - nie ma dwóch zdań . A czy pancerniki wciągają ? ojj... wciągają
Z dostępnych akryli polecam Tamiya i Gunze - w tych się zakochałem od pierwszego malowania + czystym sumieniem rozcieńczalnik Tamiyowski - bije (moim zdaniem) wszystko inne.
spróbuję więc farbkę Tamki + rozcieńczalnik. Znajdę jakiś niepotrzebny kawałek plastiku i zobaczymy co tam powychodzi. Idę zaraz do sklepu, zobaczymy czy mają. Jak nie to mam kłopot, bo z internetowego nie opłaca mi się ściągać jednej szt. A nie będę zamawiał całego kompletu, bo jak się jednak okaże, że mi nie przypadną do gustu, to co z nimi zrobię... ? ? ?
Pytasz - czy warto ryzykować przy takim modelu - nie bardzo rozumiem.
Chodziło mi o to, czy przy malowaniu tylu elementów warto ryzykować z niesprawdzonymi farbami. Ale ok, zrobię test, zanim zdecyduję (relacja z testu też będzie ). I dzięki za pomoc przy opisaniu malowania.
Podkład - mówią, że należy. Ja nie stosuję, ale dbam o jak najeplsze odtłuszczenie powierzchni malowanej.
No tak, ale koledzy wspominali, że nie chodzi tylko o odtłuszczanie, ale i o "wydobycie" z modelu różnych rys i nierówności. Ale jak mówiłem, jak będę kupować, wtedy będę się pytać. A może w między czasie ktoś inny opowie coś o podkładzie i swoich doświadczeniach.

...

...

Dzięki za linki, o ile ten pierwszy wydaje sie ciut pstrokaty... drugiego jak dotąd nie znalazłem i bardzo mi sie przyda- jeszcze raz dziękuje.
Zdjęcia miały byc dla porównania. Czyli jak można skaszanic model i co z niego można "wydobyc". Nie rozumiem drugiej części zdania - link Ci się nie otwiera ?
Aha, i dodam że planuje zrobić więcęj dodatków
Obiecanki, cacanki. Na razie to zastój w stoczni u Ciebie widzę A skoro o dodatkach mowa, masz na myśli coś takiego? :

58a3e067ef69b79dm.jpg

Nie mieszajcie już w głowie, proszę, co model to wersja.
to ja nic nie napiszę, tylko pokażę... A jednak napiszę może skoro każdy robi wedle najpopularniejszego schematu, wyłamiesz się i zrobisz ciemny pokład ? ? ?

b1562fb15f19e1e3m.jpg

 

...

...

Patrzac na model sam nabieram ogromnej chęci na jego popełnienie (mysle tu konkretnie o Yamato) - ale to chyba w odległej przyszłości, bo plany na najblizsze miesiące w kwestii modelowania będą raczej inne
poza Mikasą, co masz w planach ? coś jednak jest w tych okrętach (Yamato & Musashi), że przyciągają jak magnes, prawda ?

...

...

Co do pytań – model jest wykonany na okres II bitwy na morzu Filipińskim czyli moment zatopienia. Jest dość popularna ostatnio teoria o „czarnych pokładach” w tym czasie – dużo poszlak wskazuje, że użyto do tego celu sadzy.
znaczy się mam dorabiać coś do niego czy robic wedle instrukcji (+blaszki) ? co do malowania, to masz rację, zdjęcia potwierdzają Twoje słowa...

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie wykonać w przyszłości Yamato właśnie w wersji z 1944r. tylko że trudno o plany na ten okres (głównie znaleźć można te według stanu 41 i 45 rok), właśnie ze względu na "czarny pokład".

 

Model Graphix (280) 2008.03 i Musashi 1944 z "czarnym pokładem":

musashi1.png

musashi2.th.png

musashi3.th.png

musashi4.th.png

musashi5.th.png

musashi6.th.png

musashi7.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia miały byc dla porównania. Czyli jak można skaszanic model i co z niego można "wydobyc". Nie rozumiem drugiej części zdania - link Ci się nie otwiera ?

Obiecanki, cacanki. Na razie to zastój w stoczni u Ciebie widzę A skoro o dodatkach mowa, masz na myśli coś takiego?

to ja nic nie napiszę, tylko pokażę... A jednak napiszę może skoro każdy robi wedle najpopularniejszego schematu, wyłamiesz się i zrobisz ciemny pokład ? ? ?

Jak tak teraz przeczytałem to też nie rozumiem drugiej części zdania . Chodziło o to że tego węgierskiego modelu jak dotąd nie znalazłem i zdjęcia bardzo się przydadzą a link otwiera się znakomicie :]

Zastój owszem jest ale w wątku warsztatowym. W stoczni prace toczą się powoli i w kilku miejscach jednocześnie. Nie opłaca mi się na razie tych kroków relacjonować aczkolwiek dokumentacja jest. Bedę postował w taki sposób by każdy element miał swoją historię aby lepiej się czytało.

Dodatki które chcę użyć pozostana narazie w tajemnicy.

Myślę nad ciemnym pokładem poważnie i chyba pójdę na kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastój owszem jest ale w wątku warsztatowym. W stoczni prace toczą się powoli i w kilku miejscach jednocześnie. Nie opłaca mi się na razie tych kroków relacjonować aczkolwiek dokumentacja jest. Bedę postował w taki sposób by każdy element miał swoją historię aby lepiej się czytało.
Mam nadzieję i czekam na aktualizację
Dodatki które chcę użyć pozostana narazie w tajemnicy.

Myślę nad ciemnym pokładem poważnie i chyba pójdę na kompromis.

hmm... skoro nie chodzi o kamuflaż, to może o załogę ? ? ? hmm, kompromis - czyli. np. pokład z ciemnych desek, a może za radą Entreprise, zrobisz deskowanie i "ufaflasz" je sadzą ?

...

...

Pojawi się USS San Francisco 1942 1:350, a w między czasie, dla odprężenia jakieś jechadło (czyt. samochód cywilny)
Rozumiem. Na razie z zapartym tchem śledzę więc Mikasę

...

...

W sklepie nie znalazłem Tamek i jestem w kropce. Na razie i tak zbieram fundusze i potem zadecyduję. Na pewno będzie klej CA + debonder, pilniczek do paznokci, zestaw farb - jeśli akryle, to + rozpuszczalnik. Aa i taśma, koniecznie - pewnie Tamki . Spore zakupy się szykują, pewnie pod koniec miesiąca, po wypłacie . Nie wiem tylko co zrobić z farbami, bo jak pisałem jednej szt. nie będę zamawiać - nie opłaca się. Z drugiej strony, lepiej dać 5 pln za farbę i 10 za wysyłkę, niż zamianować 10 farb, a potem z nich nie skorzystać... kurde, no - sam nie wiem

...

PS - co do dział kalibru 155, to na zdjęciach Yamato też nie zawsze widać fartuchy, vought- jak Ty będziesz robić ?

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza przymiarka do zakupów. Zdecydowałem jednak spróbować z farbami akrylowymi Tamiy'i. Emaliami narobiłem się przy podwodniakach. Z ich efektów byłem zadowolony - na fakturę i grubość nigdy nie narzekałem. Skoro jednak chwalicie akryle, to jestem skłonny spróbować. Tym bardziej, że chwalicie ich delikatną gradację. A "Musashi" ma sporo detali, które wypadałoby pomalować "delikatnie". Oczywiście zanim zacznę malować, odbędą się pierwsze próby na niepotrzebnych częściach. A jak się nie uda ? Cóż, będę miał do sprzedania pakiet farbek .

...

Do pancernika chcę podejść bardziej profesjonalnie, niż do podwodniaków. Zrobiłem więc małe rozeznanie rynku lokalnego. Niestety cały zestaw, który chcę kupić nie jest dostępny w jednym sklepie, więc więc niestety zakupy muszę rozbić na 2 zamówienia. Farby znalazłem tylko w pojemniczkach 10 mm, mimo że chyba są produkowane i w wielkości 23 mm.

Sklep A:

Zestaw 10 farb Tamiya. Nie kupuję farby potrzebnej do pomalowania kotwicy (zrobię ją z mieszanki 2-3 innych). Kupuję za to kolor potrzebny na pasy do części rufowej.

X-10 Gun Metal, X-11 Chrome Silver, X-12 Gold Leaf,

XF-1 Flat Black, XF-9 Hull Red, XF-2 Flat White, XF-25 Light Sea Grey,

XF-53 Neutral Grey, XF-55 Deck Tan, XF-63 German Grey.

Chcę też kupić jakiś klej CA. Mam do wyboru dwa Bond'a (rzadki + gęsty) albo w ich cenie jeden Tamiy'i - ale zwykły, bo w żelu nie mają. W tym sklepie mogę też kupić linki Aber'owskie. Albo zestaw linek (4 linki 0.2-0.6 mm, 1 metr każda), albo 2 metry linki o grubości 0.6 mm.

Sklep B:

Tu mają rozpuszczalnik Tamiya X20 i taśmę tego samego producenta (6 + 10 mm).

...

Bardzo proszę o pomoc przy zakupach i opinię, co do wybranych przeze mnie produktów.

Rozumiem, że zestaw farb (barwy + jakość firmy) jest ok. Proszę tylko o po pomoc w doborze innych odcieni potrzebnych do zrobienia drewnianego pokładu. Rozpuszczalnik do nich oraz taśmy Tamki też sobie chwalicie.

Doradźcie mi więc proszę jakiś klej CA i konkretny debonder, bo nie znam się na tym kompletnie i nie mogę znaleźć konkretnych firm.

Będę też wdzięczny za wskazanie odpowiedniego podkładu pod farby akrylowe.

I co sądzicie o linkach. Kupić którąś z wymienionych, a może kupić na metry w markecie budowlanym. Albo najbezpieczniej jeszcze się z tym wstrzymać ?

...

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę, pomoc i wyrozumiałość

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Proszę tylko o po pomoc w doborze innych odcieni potrzebnych do zrobienia drewnianego pokładu.
Nie widzę sensu kupowania dodatkowych odcieni do malowania drewnianego pokładu. Bardzo dobrze sprawdza się technika, jaką zastosowałem w przypadku mojej Mikasy - pokład w jednym kolorze (piaskowy) - potem przyciemniałem go różnymi odcieniami brązu i szarości farbami olejnymi dla plastyków. Oleje plastyków mają tę zaletę, że baaaaaardzo długo można z nimi bawić się na pokładzie - za to długo schną. Długi czas schnięcie, w przypadku okrętów, ma niewielkie znaczenie.

 

Sądzę, ze lepiej zaopatrzyć się w tej sytuacji w 6 kolorów plastyków, które przydadzą się do innych rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę, pomoc i wyrozumiałość

...

Ja czekam na przesyłkę zawierającą między innymi:

Debonder - zmywacz do kleju cyjanoakrylowego

numer katalogowy: H1012 27 PLN

Steel wire line 0,38mm x 5m

numer katalogowy: 04001 3 PLN

Klej cyjanoakrylowy gęsty

numer katalogowy: 01 8 PLN

Jak tylko ja otrzymam (może już dzisiaj) i wytestuję prezenty dam znać jak wyglądają te produky.

Jeśli chodzi o debondera to nie wiem Który to jest ,zakładam że oryginalny debonder to produkt czeski : debonder.jpg bo po raz pierwszy spotkałem sie z nim w tej postaci. U nas dość drogi ale nie jedyny.

chyba niemiecki :

d7bb578018b7a038db40d362a2df393e90x90.jpg

a nawet:

9151849339861260601.png

O ile nie mam wątpliwości że skład chemiczny klejów CA jest generalnie tym samym, ciekaw jestem czy zmywacze też działają w jeden sposób.

Aha, fartuchy na 155mm - tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu kupowania dodatkowych odcieni do malowania drewnianego pokładu. Sądzę, ze lepiej zaopatrzyć się w tej sytuacji w 6 kolorów plastyków, które przydadzą się do innych rzeczy
tyle, że ja kompletnie się nie znam na tych farbach. nie wiem jakie kupić i jak się nimi posługiwać. Jeśli mi pomożesz, to mogę spróbować. Tylko czy nie są to zbyt wysokie techniki modelarstwa, jak dla mnie, raczkującego ?

...

...

Ja czekam na przesyłkę zawierającą między innymi:

Debonder, Steel wire line 0,38mm x 5m, Klej cyjanoakrylowy gęsty

Hmm... gdzie zamawiałeś ? To może by mi się udało wszystko znalezc w jednym miejscu. Jaki klej polecasz ? No i co z podkładem pod emalie, jest coś co warto używać ? Piszesz też o lince - znaczy się olinowanie będzie linką metalową, pomalowaną ?
Jak tylko ja otrzymam (może już dzisiaj) i wytestuję prezenty dam znać jak wyglądają te produky.
Koniecznie podziel się spostrzeżeniami.

...

...

PS - Panowie, wiem że trochę jestem monotonny, ale miezmiernie czekam na wasze rady co do zakupów.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
tyle, że ja kompletnie się nie znam na tych farbach. nie wiem jakie kupić i jak się nimi posługiwać. Jeśli mi pomożesz, to mogę spróbować. Tylko czy nie są to zbyt wysokie techniki modelarstwa, jak dla mnie, raczkującego Rolling Eyes ?
Tutaj nie ma żadnej filozofii - sam robiłem to na Mikasie pierwszy raz - i powiem ci, ze od razu spodobała mi się ta technika

 

Na tej stronie Mikasa - 3 strona masz zdjęcie farbek jakie użyłem, a reszta to naprawdę fajna zabawa I z pewnością nie ma co się obawiać Wszak wszystkiego trzeba kiedyś spróbować, a sam się przekonasz, że efekt będzie bardzo ciekawy. Nie ma sprawy, zawsze chętnie pomogę :-)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkę kupiłem bo była tania i cienka (0,38 mm to 13cm w skali 1:350 - tyle może mieć chyba gruba stalowa lina)

Być może użyje jej do relingów, być może jej + cienkiej na 0,2 żyłki, zobaczę jak to będzie wyglądało i z czym będzie sie lepiej pracowało.

Na razie ją mam (a raczej jeszcze nie mam)

Jeśli chodzi o klej to osobiście używam gęstego i powolnego humbrola do plastiku oraz bardzo rzadkiego CA (mogę wam pokazać sprytny sposób nakładania). Wydaje mi się że jeśli chodzi o cyjanoakryl to marka jest bez znaczenia- jedynie gęstość, czas wiązania oraz cena. Gęsty zamówiłem właśnie do PE. Odradzam kropelkę i wszystkie "super gluey" bo sa oszukane (w tubce często jest kilka kropel + powietrze)

Spostrzeżeniami podzielę się dopiero w poniedziałek - niestety nie zdążyłem dziś odebrać paczki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie mam wątpliwości że skład chemiczny klejów CA jest generalnie tym samym, ciekaw jestem czy zmywacze też działają w jeden sposób.

Tego z Pudzianem nie polecam, przynajmniej do okrętów. Kupiłem kiedyś na próbę i działa on na zasadzie zmiękczania kleju CA doprowadzając go do stanu gumopodobnego i trzeba go potem usuwać mechanicznie - w przypadku np. relingów raczej na pewno trzeba się liczyć z ich pozrywaniem i pogięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma żadnej filozofii - sam robiłem to na Mikasie pierwszy raz - i powiem ci, ze od razu spodobała mi się ta technika
Pewnie masz rację. Zanim jeszcze zrobię zakupy poprzeglądam różne pokłady z forum i zdecyduje się, w którą stronę pójść. Bardzo podoba mi się pokład skell'owskiego Biskarcka. Twój też super, tylko czekam fotki ukazujące jego cały majestat
Na tej stronie masz zdjęcie farbek jakie użyłem, a reszta to naprawdę fajna zabawa I z pewnością nie ma co się obawiać Wszak wszystkiego trzeba kiedyś spróbować, a sam się przekonasz, że efekt będzie bardzo ciekawy. Nie ma sprawy, zawsze chętnie pomogę :-)
Widzę, w okolicach pl. Wolności jest świetny sklep malarski i mają tam wszystko, pewnie potrzebne farby też. Tylko jeśli się zdecyduję na Twój sposób, to będę musiał pomyśleć nad odpowiednimi odcieniami, bo Twoje odcienie do mojego modelu średnio pasują . Skoro też zadeklarowałeś się pomóc, to bądź świadom, że Cię "pomęczę", jeśli wybiorę Twój wariant robienia pokładu...

...

...

Linkę kupiłem bo była tania i cienka (0,38 mm to 13cm w skali 1:350 - tyle może mieć chyba gruba stalowa lina)
Może, pod warunkiem że będzie się z nią dobrze pracowało. Czytałem trochę o spostrzeżeniach donalayah'a przy jego "maluszku" - więc sam się jeszcze wstrzymam - ale najpewniej skończy się na lince albo żyłce wędkarskiej.
Spostrzeżeniami podzielę się dopiero w poniedziałek - niestety nie zdążyłem dziś odebrać paczki :(
koniecznie ! czekam więc do poniedziałku

...

...

Tego z Pudzianem nie polecam, przynajmniej do okrętów. Kupiłem kiedyś na próbę i działa on na zasadzie zmiękczania kleju CA doprowadzając go do stanu gumopodobnego i trzeba go potem usuwać mechanicznie - w przypadku np. relingów raczej na pewno trzeba się liczyć z ich pozrywaniem i pogięciem.
Dzięki za ostrzeżenie

...

Cały czas czekam na wasze propozycje i pomoc i dzięki, że macie tyle cierpliwości do mnie:piwo:

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[dokładnie przy ul.K.Wielkiego - w podwórku obok żółtego kościoła - tam właśnie robiłem swoje zakupy
hehe... świat jest mały. Powiedz mi zatem, jak ew. dobrać odpowiednią gamę kolorów ?

...

...

vought, znalazłem też dwa linki z zaprzyjaźnionego forum, mogą okazać się pomocne:

...

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=175&t=32139&st=0&sk=t&sd=a

...

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=175&t=26512&st=0&sk=t&sd=a

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Powiedz mi zatem, jak ew. dobrać odpowiednią gamę kolorów ?
Prawdę mówiąc nie ma recepty. Zobacz, w jakich odcieniach chcesz mieć pokład - ja kupiłem "na oko" jakiś brąz, szary (bo zależało mi na tym żeby pokład miał nute szarości, do tego biel do rozjaśniania kolorów, czerń do przyciemniania. Jeśli chcesz iść w pokład bardziej brązowy to proponuje jeszcze jakąś czerwień. Generalnie z tych kilku kolorów można uzyskać bardzo szeroką paletę odcieni w dobranej kolorystyce :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, lista zakupów prawie skończona.

 

1 - Pakiet 10 farb Tamiya (akryle). (nie wiem czy nie kupić po 2 puszki czerwieni i szarego ?)

2 - Rozcieńczalnik do akryli - Tamiya X20A (250ml).

3 - Klej CA - Bond (Rzadki + Gęsty).

4 - Taśma Tamiya (6 + 10 mm) - do dużych powierzchni mam lakierniczą (papierową).

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

5 - Debonder - znalazłem u siebie, w M-Zone - a właściciel lubuje się w produktach Gunze, więc i Debonder powinien być tam dobrej jakości, a przynajmniej cena na to wskazuje (kosztuje 30 PLN).

6 - Wciąż nie wiem jaki podkład ? Mogę w spray'u i taki w słoiczku. Ten w słoiczku, to chyba się czymś jeszcze rozcieńcza, co ?

- wybrać zestaw podkład+rozcieńczalnik (nakłada się wtedy pędzlem czy aerkiem ?) czy od razu spray (jaka technika nakładania ?) ?

- jaki odcień najlepiej, biały czy szary ?

- jaka gradacja będzie najodpowiedniejsza ?

- mam do wyboru podkłady Gunze (Mr. Surfacer) i Tamiya - które wybrać ?

...

...

...

Uff, to chyba na razie wszystko. Jeśli chodzi o olinowanie, to spytam w sklepie wędkarskim jakie najcieńsze żyłki mają. W przypadku pokładu nie namyśliłem się, więc pewnie farbki dokupię, jak będę w przededniu malowania

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc startuj, startuj... Nie mogę się doczekać...
hehe, spoko. Jak pisałem, mam "przymusową" przerwę w modelarstwie. Ale dobrze mi zrobi, bo pod koniec tworzenia mojej floty, nieco mnie to znużyło. A tak trochę odpocznę i z nowymi siłami zasiądę do "Musashi".

...

Relacja będzie, niedługo. Mam nadzieję, że będziecie mi w niej pomagać. Do jej rozpoczęcia, chcę miec zakupy zrobione, więc czekam na małe rady co do podkładu i debonder'a.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.