Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

marek 1101 Ja wiem że Wy w Słupsku nie takie cuda wyczynialiście, ale ja za bardzo nie mogę telepatycznie odgadnąć co się kryje za tym kwadracikiem z czerwonym krzyżykiem

A pdnośnie samolotu w knajpie -no cóż może bywalcami są w większości ludzie z osługi 21 ?

W Krzesinach gosciu zrobił kawiarenkę gdzie wyposażenie to elementy 21, np siedziska to osłony wnęk głównych i wszyscy pieją z zachwytu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osprzetowcow .Czy rzeczywiscie jezeli samolot Mig-21R latał bez zasobnika R lub D zamiast wskaznika SPO -3 montowano wskaznik IPŁ ,i na odwrót?

Lepiej tak niz miały by gnic na dworze . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powinno być do radiowców. NIE !

Miałem całą jedną szafę ze wskaźnikami IPŁ które sobie tam leżały. W lotnictwie rozpoznawczym nie latano z wykorzystaniem LAZURA. Nie robiliśmy jego sprawdzeń, nawet okresowych.

Swoją drogą latanie bez zasobników powodowało, że SPO-3 było nieprzydatne. Główny blok SPO-3 był z tyłu zasobnika przed kasetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powinno być do radiowców. NIE !

Miałem całą jedną szafę ze wskaźnikami IPŁ które sobie tam leżały. W lotnictwie rozpoznawczym nie latano z wykorzystaniem LAZURA. Nie robiliśmy jego sprawdzeń, nawet okresowych.

Swoją drogą latanie bez zasobników powodowało, że SPO-3 było nieprzydatne. Główny blok SPO-3 był z tyłu zasobnika przed kasetami.

 

Potwierdzam w pełnej rozciągłości. O Lazurze w Sochaczewie można było zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lazur w pułku rozpoznawczym nie był potrzebny więc siłą rzeczy leżał sobie spokojnie w szafach jak to stwierdził Jarekk. Zdejmowanie zasobników było w zasadzie sporadyczne a co więcej w gotowości bojowej wszystkie maszyny musiały mieć zasobniki co eliminowało zakładanie wskaźnika na lot bez zasobnika.

Jedynie samoloty PFM/N, które mieliśmy przez pewien okres czasu miały je na stałe co zapewne potwierdzą koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak, aż tyle? To ja myślałem, że każdy s-t miał swój zasobnik (D lub R). Mylę się?

Pytanie z cyklu głupich, co to właściwie ten Lazur Przewija się już kolejny raz tutaj, a ja jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy samolot MiG 21 R miał swój zasobnik rozpoznawczy R lub D i nie powinno to nikogo dziwić . Było 36 samolotów i tyle samo zasobników.

 

Lazur - urządzenie do naprowadzania samolotu po przyrządach inna nazwa urządzenie 2000 - pulpit sterowania był na lewej burcie w kabinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że było pół na pół (+/-1).

 

Urządzenie ARŁ-S (LAZUR, 2000)

Aparatura telemetryczna do odbioru i automatycznego zobrazowania na przyrządach pilotażowo-nawigacyjnych komend naprowadzania na cel powietrzny, przekazywane z ziemi.

Kolejne wersje LAZURA, instalowane np. na SU-15, współpracowały z autopilotem, istniała wiec możliwość sterowania samolotem z ziemi, chyba nawet sprowadzenie nad próg pasa.

 

Komendy zobrazowane są na:

- pulpit sterowania 2LAS-23

- wskaźnik IPŁ,

- UKŁ-2,

- KUSI-2500,

- WDI-30.

 

PS. Odnalazłem dzisiaj trochę "zabytkowej" literatury z Oleśnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://92.60.138.60/~apacz/smf/index.php?topic=12081.90

young-Z Forum MS na tej stronie , opisane i przyrządy i w miarę przejrzyście system naprowadzania , który sprowadzał sie do tego iż pilot za pomocą znaków na wskażniku otrzymywał komendy do naprowadzania na cel .Nie głosem , a radiokomendowo za pomocą aparatury naziemnej od nawigatorów.

 

Jarekk napisał

PS. Odnalazłem dzisiaj trochę "zabytkowej" literatury z Oleśnicy.

A jest coś może o fotoaparatach na 21 ? Ale inne ciekawe rzeczy też z chęcią na Forum przyjmiemy

 

Dobra pytanie z innej beczki -poczta nie chce odbierac dokumentów większych jak ok 30Mb -co mogłem s.....rzyć ? Nic nie przestawiałem , słowo daję , kosze , wszystko jest puste, zostały tylko adresy z Forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie głosem , a radiokomendowo za pomocą aparatury naziemnej od nawigatorów.

 

Nie nawigatorów a operatorów - nawigator nie miał z tym nic wspólnego

A oni nie wspóldziałali razem ? Przecież nawigator miał na swoim wskażniku odzwierciedlenie wykonywania komend . Ale to taka dygresja, w każdym bądż razie za sznurki jak w marionetce nie pociągali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek 1101

W Krzesinach gosciu zrobił kawiarenkę gdzie wyposażenie to elementy 21, np siedziska to osłony wnęk głównych i wszyscy pieją z zachwytu.

 

Znaczy się ,w Krzesinach nic takiego nie widziałem . Za to kawiarenke z dwoma paniami mają koledzy w Łasku. I wystrój zawdziecza /kawiarenka /min. panu chorazemu P. Tak temu samemu który popełnił złotego Miga i nie tylko

Wysokie stółki są z osłon kół podwozia głownego a osłona kabiny to min. akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn . słyszałem że dzwonią tylko nie wiedziałem gdzie .Zgadza , pomyłka , tu efy i tam efy. Widziałem gdzieś to na zdjęciach , ładnie to wyglądało, no plus oczywiście skóry na siedzeniach.Ale pomysł z wykorzystaniem el. s-tu w takiej specyficznej kawiarni bardzo fajny.

A te Panie to też "element " jakiegoś samolotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak można to nawet zobaczyć w filmiku na YouTube pt: "FIGHTERZY Z F-16" A wieszaki mają zrobione w Łasku w domku pilota z nadajników kątów natarcia DUA-3. I mają powieszoną osłonę działka Gsz-23 itp. Dużo fajnych gadżetów kolekcjonerskich tam się znalazło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc dobrze zakładałem z tym Lazurem. Zmyliła mnie natomiast kwestia braku tego Lazura w Sochaczewie. Jeśli dobrze rozumiem, spowodowane to było demontażem wskaźnika IPŁ na rzecz SPO-3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.