Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za galimatias ze zdjęciem , coś się dzieje , bo u mnie zniknęło , jest tylko ramka z krzyżykiem.Podsumowując :

wyrzutniedlas241.th.png

Od góry :

-PU-12

-APU-7

-APU-68

I niby wszystko się zgadza , tylko to co ma być PU-12 do podwieszania S-24 , nie za bardzo jest tym samym co PU-12 do podwieszania RS-2US

wyrzutniers2uspu12.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Albo podwieszano odwrotnie w zależności od pocisku ? Zeby nie było tak jak z zasobnikiem SPS-141 i do 21 i do SU-22 ,początek nazwy taki sam , tylko końcówki oznakowaia inne. [ o wyglądzie nie wspominam ] Coś się czepiłem tych wyrzutni jak rzep...itd. A może z racji że ich nigdy nie widziałem . Dziwaczeję na stare lata.

Dobra , znalazłem kubąńską modernizację 21 , a może znowu zdjęcie pod publiczkę ? 21 z R-73:

mig21biscubano.th.jpg

Kupili od Rumunów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk tak z ciekawości , nie masz lepszych zdjęc lub rysunków tych wszystkich APU i PUPU , bo mi się już mota w łepetynie.Ta APU-4 dobiła mnie już konkretnie.Szczerze powiedziawszy to za dobry w komputerowe klocki i programy nie jestem , i nie mogłem sobie poradzić z jednoczesnym zestawieniem obok siebie tych wyrzutni , ale nie pasowało mi to .W żartach wspomniałem o odwrotnym mocowaniu, ale przecież to by się .....nie trzymalo, złączki , prowadnice , węzły.No to w takim razie doszła Nam jedna wyrzutnia .Dzięki za wytłumaczenie.

Nie dawało mi to wszystko spokoju, pogrzebałem w czeluściach kompa i znalazłem takie oto zestawienie:

pociskrs12usiwyrzutnies.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Pozycje na dole -nosiciel - typ wyrzutni- w sumie brakuje chyba jednak na 21Pf, PFM wyrzutni APU-68. Ale na pana Gordona trzeba wziąść chyba porawkę

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam. Belki wyszukuję w posiadanej literaturze.

 

Jeśli chodzi o "wyciąganie" potrzebnych fragmentów ze zdjęć (docinanie ich, zmianę rozdzielczości) to polecam darmowy program IrfanView. Mogę przygotować małą ściągę jak za jego pomocą wykadrować belki z powyższych rysunków. Program jest bardzo prosty w obsłudze i darmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i od razu jest pytanie. Czyżby S-24 były stosowane tylko w lotnictwie wojsk lądowych ? Debrzno, Malbork i Goleniów ?

Kolegów może zaskoczę. Jeśli chodzi o Goleniów, ale także i Debrzno wszyscy pytani zgodnie odpowiadają, takich odpaleń nie było. Może za bardzo dawnych czasów "i nikt już nawet nie pamięta kiedy" coś takiego miało miejsce, lecz pewnie były to przypadki policzalne na palcach jednej ręki. Rakiety były, w bomboskładzie w tzw. zapasie wojennym.

Podobnie rzecz ma się z innym wynalazkiem myśli radzieckiej, belka MBD-2-67. Dostępna od wersji M miał je napewno 9 plm, a później po przekazaniu maszyn 2 plm. Sztuk starczyło dla klucza samolotów w każdej eskadrze. Leżały w składzie, niechętnie używane.

Koledzy posiadają jakieś ciekawe zdjęcia/ rysunki belki? Kiedyś pamiętam były chyba dwa obiegowe przedstawiające MF lub Bisa wyposażone w to ustrojstwo, lecz nie mogę już ich znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki miał być sens używania skoro 21 [przynajmniej w OPK ] na poligon latały w 99 % uzbrojone w 2 bomby .Nie było sensu zakładać dodatkowego balastu. Nie wiem , ale dosłownie i to chyba w ramach pokazu parę razy założono te belki i to też na parę sztuk s-tów.A tak leżały zakonserwowane w skrzyniach. To co znalazłem odnosnie tych belek wielozamkowych:

Mała poprawka -na 1 zdjęciu jest chyba belka MBD-3, to tak po pobieżnym rzucie oka na to co zaprezentował em, bo zgodnie z opisem pod rysunkami na MBD2-67 podwiesza sie tylko 4 bomby a na tej jest 6 , ale to chyba Su-22.

mbd267.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

mbd267.th.jpg

mbd267belkawielozamkowa.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

mbd267u4belkawielozamko.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

em a czemu

" wynalazek z błot Wietnamu "
? Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawka z bisem w roli głównej. Babie Doły `95 lub `98 (może ktoś pamięta lepiej?).

MiG-21bis-0004.jpg

MiG-21bis-0002.jpg

MiG-21bis-0001.jpg

Jak widać belka wielozamkowa w pełnej krasie.

 

Kolorowych zdjęć zwłaszcza z okresu użytkowania F-13 jest mało ale na tych co znalazłem to wychodzi na brązową (ciemną) z tendencją do czernienia wraz z upływem czasu (egz. muzealne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mam instr. uzbrojenia , muszę rzucić okiem na te belki , ale to już chyba jutro.Znalazłem parę zdjęć 21F-13 , wydaje mi się że uszczelka wiatrochronu jest ciemna [ rozumiem że mówimy o uszczelce oszklenia a nie o wężu hermetyzacji ] jak Koledzy stwierdzą że nie , nie będę się upierał, jakość zdjęć nie poraża .

21f13.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

21f13.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

21f13.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

21f13.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

To co prawda nie musi byc wiarygodne -radosna twórczość , ale coś w tym jest, uszczelka jest zdecydowanie ciemniejsza [ moim zdaniem ]

21f13.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasowało z tą belką wielozamkową dla MiG-21 .Wg instrukcji bisowskiej, te belki wyglądają trochę inaczej , zresztą oznaczenie też trochę innne-MBD2-67U. Może cała tajemnica tkwi w tej literce U .Zresztą widać różnice w ilości ustalaczy dla bomb- na rys. od em widać że belka ma możliwość zabierania 6 bomb, belka dla 21Bis-tylko 4.Sorry za nienajlepszą jakośc skanów , ale szkoda odcinać kartki z instrukcji.

obraz1sy.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

obraz2o.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

obraz3v.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

W PDF rysunki wyglądają dużo lepiej , niestety imageshack nie przyjmuje takich formatów. [ przynajmniej przy moich próbach ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasowało z tą belką wielozamkową dla MiG-21 .Wg instrukcji bisowskiej, te belki wyglądają trochę inaczej , zresztą oznaczenie też trochę innne-MBD2-67U. Może cała tajemnica tkwi w tej literce U .Zresztą widać różnice w ilości ustalaczy dla bomb- na rys. od em widać że belka ma możliwość zabierania 6 bomb, belka dla 21Bis-tylko 4.

Właśnie, też mi coś tu nie gra, dlatego prosiłem o pomoc. Ta z drugiego rysunku od em ma ewidentnie 6 (większych) zamków do podwieszeń. Natomiast wszystkie belki ze zdjęć przy MiG-21 mają je tylko 4. Tak jak na ostatnich rysunkach. Jest jeszcze belka MBD-3 i wg mnie to właśnie pod nią można podwieszać 6 bomb wagomiaru chyba nawet do 250kg (dlatego też większy rozmiar zamków). Dostępna u nas dla Su-22 - pierwsze zdjęcie babci. Tylko czemu w instrukcji MBD-3 podpisano MBD-2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta z drugiego rysunku od em ma ewidentnie 6 (większych) zamków do podwieszeń
Ta z pierwszego rysunku też ma możliwość dodatkowych podwieszeń pod spodem , widać to na rysunku od czoła belki.Tam jest kolejny ustalacz.I cała belka zresztą rózni się trochę wyglądem od tej drugiej .Może to jakieś prototypy.Jestem ciekaw z jakiej to instrukcji ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje belki pochodzą z wydawnictwa ,,Samolot Mig-21M /wersja 96A/ opis techniczny uzbrojenia rok wydania 1971.

Natomiast te od babci to ,,Samolot Mig21Bis /75A/ opis techniczny uzbrojenia/ wydanie 1979 lub 1983.

Po za tym na belki MBD-3 mozna założyć /w/g instrukcji/ tylko 2 bomby 250 kg

 

Dlaczego wynalazek z pól Wietnamu ? Ano wiele wzorów sprzętu i uzbrojenia Ameryka,nskiego pozyskanego z pól Wietnamu stało sie wzorcami dla radzieckich wyrobów . Wzorem dla radzieckich belek wielozamkowych była Amerykańska belka MER /Multiple Ejector Rack/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em - w związku z belkami z wydawnictwa do 21M, czy te belki były stosowane na M u Nas ? Czy to jakaś radosna twórczość rysownika i tłumacza z tamtego okresu? Jest coś więcej o zastosowaniu , budowie , zasadzie działania , czy tylko taki sugerujący możliwość wyposażenia rysunek ? Bo to rzeczywiście wygląda na 2 , a nawet 3 różne belki wielozamkowe , mimo że nazwa podobna . O Wietnam się zapytałem bo w pierwszy odruchu pomyśałem ze to Oni coś wreście wymyslili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mbd3.jpg

 

Nie winił bym tłumacza,dostał taki materiał i to co w nim było przetłumaczył . Najprawdopodobniejszą wersją ,jaka mozemy przyjąć to , to że rzeczywiście belka MBD-2-67U jest modyfikacją belki 67. Pytanie tylko dlaczego ? czy dla samolotu start z 12 bombami 100 kg na wewnetrznych podwieszeniach plus 2 bomby 250 kg na zewnetrznych był niewykonalny ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dla samolotu start z 12 bombami 100 kg na zewnetrznych podwieszeniach plus 2 bomby 250 kg na wewnetrznych był niewykonalny ?

2000 kg mógł podnieść w górę, dałby radę ale na niewielką odległość bo zbiornika podkadłubowego już by nie zabrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em -a orientujesz się może czy te belki z "Twojej " instrukcji były używane u Nas . Przepraszam za takie pytanie, ale mi większosć rzeczy związanych z 21 kojarzy się od razu z Bisem [ skrzywienie zawodowe ] tym bardziej belka wielozamkowa. Zdjęcia M- MF na pewno nie spotkałem z takim wariantem uzbrojenia , a z racji służby w 26 plm z MF miałem stycznośc tylko przez rok . Nie zdążyłem więc poznać wszystkich zakamarków lotniska i tajemnic uzbrojeńców .

Do tego co dodał Leszek Sz.- nie wiem czy tu nie miał wpływu podobnie jak przy Monsunie gwałtowny spadek osiągów i oporu aerodynamicznego.Mig-21 obwieszony "bombkami "jak choinka ? Przecież to nie F-4 czy F-105, może i dlatego ten wariant uzbrojenia zniknął w otchłani historii ?

Szukanie w otchłaniach dysków twardych to dobra rzecz.Zdjęcia z wydawnictwa czeskiego-"MIG-21MF-MFN- UM in detail"

Sa zdjęcia belki wielozamkowej MBD-2-67 bez literki U- na bomby 4x100kg każda. Czort wie czy to pózniejsze dostosowanie sprzetu przez Czechów ? Wiem jedno , wydawnictwo em-a to rarytas

mbd267belkawielozamkowa.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

A tu coś co ma w nazwie MBD-3 , ale w niczym nie przypomina żadnej z dotychczas prezentowanych belek [ Migi......Su-24-27 ? ]

Nie zagłębiałem się , bo już te belki i wyrzutnie walą w czaszkę ostro

mbd3u4t.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takiej postaci były u nas uzywane? Nie wiem ,ale popytam.

 

Leszek, 2 tony ? Jest gdzieś to opisane ?

 

f13germetik.jpg

 

Do pytania o kolor uszczelniacza .Tu czeski F-13 sfotografowany pod zadaszeniem ,stąd dosyc dobry stan.

 

f13kolory.jpg

 

Panowie taki myk, ten sam egzemplarz samolotu .Widać złuszczoną szarą farbe a po spodem oryginalna khaki. I ta połozona na podkład trzyma się idealnie przez tyle lat w b.dobrym stanie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzbrojeniec z krwi i kości ( Jarek zapewne potwierdzi ) pozwolę sobie zabrać głosik w sprawie dyskusji nad wyrzutniami i belkami stosowanych na naszych MiG 21.

 

Wyrzutnie stosowane to :

 

PU 12-40 - dla pocisków S-24 i starszych wchodziły w skład kompletu samolotów MiG 21 F-13, PF pierwszych serii oraz U/US/UM

 

APU 7 - dla pocisków RS-2 US w samolotach PF pierwszych wersji.

APU 7D - dla pocisków S-24 i RS-2 US od PF do MF

APU 13 - dla pocisków R-3 dla F-13 i PF pierwszych serii

APU 13 M1 dla pocisków R-3 S od PF do MF

APU 68 - dla pocisków S-24, RS-2 US, H-66

 

Nie poruszam wersji Bis jako że znam ją słabo.

 

Jako, że wszystkie te wyrzutnie mają ten sam rozstaw węzłów mocowania można je wieszać pod różnymi wariantami "21" ale jest kwestią inną prawidłowa ich praca pod danym samolotem. Tutaj radziłbym podchodzić z dużą dozą ostrożności.

 

Zdjęcia radzieckich MiG - PF z wurzutniami PU 12 to podejrzewam, iż pochodzą one z pułków szkolnych gdzie nagminnie wykorzystywano najstarsze wersje samolotu jak i uzbrojenia.

 

Belki wielozamkowe MBD2 - 67 stosowane u nas na M/MF wbrew pozorom mogły mieć podwieszone 6 bombek bo tyle miały zamków bombowych. Tylko jest mały niuansik - ograniczenia eksploatacyjne samolotu i wewnętrznej belki uzbrojenia, która mogła przenosić uzbrojenie o masie do 500 kg. Dlatego też wieszano na te belki tylko i wyłącznie cztery bomby i to na górne zamki. Rachunek matematyczny jest prosty : 100 kg belki + 4 x 100 kg bomb = 500 kg. czyli tyle ile można podwiesić pod wewnętrzną belkę uzbrojenia.

 

Ktoś zapyta się dlaczego tylko na górnych - praca belki była taka że spadały bombki : przednia lewa - tylnia prawa - przednia prawa - tylna lewa - przednia dolna - tylna dolna. A że było cztery - wszystko już wiadomo.

Gdyby u nas były w użyciu bombki o mniejszym wagomiarze np. 25 wieszało by się zapewne po całym komplecie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Swego czasu na filmie z okazji rosyjskich ćwiczeń te same belki podwieszone pod MiG 23 zrzucały pełen komplet bombek czyli 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz-u 5710

Dlatego też wieszano na te belki tylko i wyłącznie cztery bomby i to na górne zamki. Rachunek matematyczny jest prosty : 100 kg belki + 4 x 100 kg bomb = 500 kg.
No wszysto jest jasne i logiczne , jak były 4 węzły to można było podwiesić tylko 4 bomby. Czy mam rozumieć że MBD2-67 i MBD2-67U to jest ta sama belka wielozamkowa tylko ze zdemontowanymi dolnymi uchwytami na 2 bomby ? Czy wtedy przy 6 uchwytach mozna było podwiesić np 6x 50 kg, i czy te uchwyty były wymieniane w zależności od wagomiaru bomby ? Pytania mogą się wydawac proste , ale można latami pracować przy sprzęcie i pewnych rzeczy wogóle nie widzieć. I może dlatego stąd te zdziwienia przy cytowaniu instrukcji zdawałoby się tego samego niemal samolotu .
Belki wielozamkowe MBD2 - 67 stosowane u nas na M/MF wbrew pozorom mogły mieć podwieszone 6 bombek bo tyle miały zamków bombowych. Tylko jest mały niuansik - ograniczenia eksploatacyjne samolotu i wewnętrznej belki uzbrojenia, która mogła przenosić uzbrojenie o masie do 500 kg. Dlatego też wieszano na te belki tylko i wyłącznie cztery bomby i to na górne zamki.

Jakbyś to Nam wytłumaczył to byłoby wtedy wszystko jasne .Co się stało z dolnymi uchwytami przy tych belkach, zdemontowywno je w jednostkach dla Mig-21 , czy przychodziły do jednostek już bez tych dolnych uchwytów. Albo był inny cały komplet uchwytów dla 6x50 , zakonserwowany gdzieś na bomboskładach, a w bieżącej eksploatacji były uchwyty na 4x100.

Swego czasu na filmie z okazji rosyjskich ćwiczeń te same belki podwieszone pod MiG 23 zrzucały pełen komplet bombek czyli 6.

No tak ale udzwig był chyba trochę większy

A tak na logikę 4x100 to trochę więcej wali w łeb niż 6x50 [ chyba tak ? ] i nie wiem jednak czy opór nie mniejszy. Moje dywagacje bo belki na 6 bomb nie widziałem .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.