Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę ,że jeżeli chodzi o dokumenty które były "TAJNE" w swoich czasach to teraz już wojsko które pozbyło się tych statków powietrznych kilka lat temu już raczej się nie miesza w te sprawy. Bo to tylko instrukcja użytkowania itp. Lecz gdyby to były np. informacje z tajnych misji lub wylotów specjalnych to można by pewnie się nabawić nieprzyjemności. W tych czasach jednym z większych źródeł informacji o tym SP jest w samym internecie od groma. Ale myślę ,że i tak najlepszymi gadżetami są oryginalne instrukcje itp. Nawet w wersji pdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie też racja. Ale tak naprawdę instytucja państwowa według mnie dobrze o tym wie ,że rozprowadzenie takich wiadomości w naszym kraju już jest od dawna znane. To jeśli będziesz już po rozmowie z prawniczką Łukaszu to podasz nam odpowiedź na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie też racja. Ale tak naprawdę instytucja państwowa według mnie dobrze o tym wie ,że rozprowadzenie takich wiadomości w naszym kraju już jest od dawna znane. To jeśli będziesz już po rozmowie z prawniczką Łukaszu to podasz nam odpowiedź na to pytanie.

Jasne, że powiem. Podjadę na AON w piątek żeby załatwić sprawy to i z nią się skontaktuje. Jest jeszcze jedna sprawa. Co innego posiadanie a co innego rozpowszechnianie. Ciekaw jestem też jak się sprawa ma na płaszczyżnie posiadania sprzętu. Słyszałem, że kiedyś jeden gość sprzedał na allegro jakieś awioniczne osprzęty to się do niego dobrali z Żandarmerii. Nie wiem czy to dotyczyło samolotów wycofanych z użytku, czy tych na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o posiadanie sprzętu np. przyrządów pokładowych itp. To czasami różnie to bywa. Dobrze mieć jakiś dokument od tego. Sam w swoich kolekcjach mam trochę części od Miga-21 , TS-11 i Miga-15 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca masz rację. Jeśli coś jest TAJNE to aż do momentu kiedy instytucja państwowa nie poda do publicznej wiadomości.
Dobrze mieć jakiś dokument od tego. Sam w swoich kolekcjach mam trochę części od Miga-21 , TS-11 i Miga-15 .

Panowie nie przesadzajcie.Wszystkie dokumenty typu instr. eksploatacji , budowy , sprzed 1990r powinny już mieć dawno zmienione [ zdjęte ]klauzulę tajności . Wszystko to już jest jawne., tym bardziej jeśli dotyczy sprzętu wycofanego. A jeśli chodzi o wyposażenie , to nie oszukujmy się , można tylko nabyc legalnie od AMW, inny sposób to po prostu załatwianie po znajomościach niby sprzet wybrakowany, Ale wtedy tylko głupiec wystawia na licytację w sieci. Brutalna prawda. Ci co mają na pewno nie kupili poprzez AMW, kiedyś można było załatwić " wybrakówkę " w jednostce. I nie sądzicie chyba że ŻW będzie kogoś ganiała za instrukcje 21. Przejdzcie się np . po Jarmarku Dominkańskim, włos na głowie się jeży co tam można trafić. Ceny wtedy to inna sprawa. A zresztą strony Kolegów zza wschodniej granicy oferują , tak jak mówił Piotr Pilot, calkiem ciekawe rzeczy. To i tak że tu możemy czasami liczyć na swoją uczynność. Kolejna sprawa , a znam to z autopsji , że jest kupa s...synów , którzy nabrali różnego typu wydawnictw , do niczego to nie jest im potrzebne , bo za grosz ani zainteresowan , a czasami i rozumu, ale trzymają i nie udostępnią , bo zamierzają 'zbić " majątek. Psy ogrodnika .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę z innej bajki. Ma ktoś może schemat ideowy dotyczący zasilania radiokompasu oraz modułu wzmacniającego?

 

A pózniej piszesz o tajemnicy karaniu Pogubiłem się czego chcesz...

arkm.jpg

 

Ksiazki są jawne, kwestia własnosci intelektualnej moze być cienka To ksiązki radzieckie tłumaczone w Polsce przed 90 rokiem ,gdzie nie było zadnych ustaw. Ja rozumiem gandarmermie,po prostu po co trudzic sie wystawiać na ciosy przestepców ,jak mozna siedziec w cieple ,dłubac w nosie ,drapac po ... przodzie i tyle , i slepic w kompa. A pózniej wystapic o ID usera. Łatwe i daje efekty.

 

Łukasz ,jęsli masz materiały możesz smiało je prezentować.Tajne,Do uzytku słuzbowego dla Mig-21 już nie obowiazuje.No chyba że masz meldunki bojowe

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drapac po ... przodzie i tyle , i slepic w kompa. A pózniej wystapic o ID usera. Łatwe i daje efekty.
No , nie em , nie sądzisz chyba że akurat na Naszym wątku siedzi żandarm i podgląda co mam do zaoferowania potrzebującemu Koledze.

Abstra:bip:ąc, wytnę , zamaluję porządnie pieczątkę bibloteki JW, nr , klauzulę i mogą mnie ....Te wszystkie instr. mają take same tytuły bez numeracji. Dajmy sobie spokój z ŻW, przecież nie będzie Nas sćigał MON, za stare instrukcje.Zrestą na każdym tego typu wydawnictwie , jest formułka " Wprowadzam do użytku ...itd " No to wprowadzam , nigdzie nie ma zapisane że nie można tego rozpowszechniać.Dajmy sobie spokój , zajmijmy się lepiej 21.

Powiedzcie mi lepiej , co to jest , bo na LAF to mi nie wygląda , trochę dziwny kształt ?J akaś starsza odmiana ?

21r2213cotojest.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

21r2213cotojest.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babcia to było odniesienie do rzeczywistosci.

 

A meritum, to Saturn .Panowie ze Sochaczewa, których jest tu duża reprezentacja,mogą poszerzyc nasza wiedze.

 

Acha, i nie strasz mnie że jakiś/jakaś ze zandarmierii monitoruje ten watek Człowiek może się wtedy ze strachu zamknąć w sobie I jak to pózniej odkręcić ?

 

I jeszcze jedno p.s gdzie to wygrzebałeś ?

 

Tak, mam wątpliwości .Całkiem możliwe że to wcześniejsza wersja /powiedzmy prototypowa/ Saturna,lub zasobnik Fobos który nie miał mozliwości wywolywania filmu w trakcie lotu .Dlatego napisałem że licze na panów ze Sochaczewa.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to ja , ale niech się PiotrPilot boi. Jak sie nie chwali sprzętem , to poleca wywrotową literaturę .ABW do dzieła A My na to

No właśnie , gdzie ? Po ostatniej akcji z A-39, przekopałem na laptopie tony stron, i już nie wiem , może na sqvavia, albo w wyd. NRD ? Po prostu wpadło mi to zdjęcie w oko, [ bo to drugie to maja radosna twórczośc ] Albo w 3 częścoweji ros . monografi 21 [ Narodzenie , Modyfikacje, Rozpoznawcze i myśliwce ] A coś ważnego ?

mig21lafsaturn.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Myślisz że to jest ta sama wersja ? Może kwestia ujęcia ?

 

Piotr że celownik masz z 1910 to było widać na zdjęciu

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HMM nie mam się czego bać :) Bo sprzęt który posiadam jest legalny Nawet pochodzenie z Malborka I to z Miga-21M 1910 - Babcia131 z twojego obsługiwanego samolotu. Hehehe a w razie czego myślałem,że pomożecie mi Hehe

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pojemnik LAF i SATURN mimo podobnej obudowy są inne. LAF-a widziałem tylko tego z fotki na Forcie Częstochowskim. Nie widziałem na nim zasłonek do odstrzeliwania kaset, typowych dla SATURNA, tylko luki dla obiektywów. W Sochaczewie (od 89) nie widziałem go.

 

LAF-a mam obfotografowanego.

Na zdjęciu z 2213 jest SATURN.

 

Jeśli chodzi o ARK, to schemat z PFM-a (PF?). W kolejnych wersjach antena prosta ARK podłączana była do anteny LAZURA (zielona płetwa na spodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli LAF to Fobos,na zdjeciu z 2213 Saturn .Mig-21 pfm-ARK-10

 

Stojanka chyba nie w Sochaczewie?

 

Stawiałbym na Modlin 1991r. Przed samolotem ówczesny por. Krzysiek T.- specjalność Foto., choć samolot z 1el. Jeśli się mylę, to Jarek mógłby mnie skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stojance nic nie powiem . Nie znam

Ale teraz co jest co ?

LAF na 23 , ale chyba nie FOBOS

zasobnikfotolafna23.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

LAF na 21 to FOBOS ?

zasobnikfotolaftoniesat.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

LAF przeznaczony dla IRYDY ? -FOBOS .

Chyba cała 3 się różni

zasobnikfobos.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

O to dość ciekawy schemat z instrukcji działka z Miga-21 Gsz-23Ł .

Posiadam wersję oryginalną z Zegrza Pom 113 str. Oraz wersję elektroniczną jeżeli ktoś będzie chętny.

 

gsz23.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Саш, спроси у немцев, есть ли фото А-39 на МиГ-21? У них он устанавливался на МиГ-21Ф-13 (в районе ниши правого основного шасси) и возможно на некоторых МиГ-21М - где, не знаю. Точно вешали на них контейнер фоторазведки CLA. Доработка МиГ-21М под фоторазведчик состоялась в 1985 г. Наверно МиГ-21Ф-13 тоже дорабатывался в строю. Уточни.

Вот А-39 на МиГ-21Ф-13:

Только не знаю почему они там фару показывют.

Kto rano wstaje .....Dobra jest ta stronka www.sgvavia.ru intensywnie szukają , na razie mamy wieści z NRD i Ich 21F-13, ale rzeczywiście zamiast zdjęcia luku obiektywu pokazany je reflektor.

afa39naf13.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

afa39aparat.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

No i ten nieszczęsny reflektor-no chyba że to "zmyłka" otwiera się reflektor[ nieświecący ] i odsłania obiektyw .No nie , przeciez to bez sensu.Sprawdzę w tych NRD wydawnictwach .Ktoś się tu chyba kropnął.

afa39prskrzydo21f13.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Przeleciałem obydwie części poświęcone F-13 , powtarzają te samo zdjęcie z reflektorem, ale co jest na tym zdjęciu ?

cotojest.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

afa39.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Trochę wyrażniejszy rysunek i powyższe zdjęcie z oddali

 

nowyobraz111.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nikt sie kropnał. Co piąty samolot 21F-13 miał być fabrycznie przystosowany do zabudowy AFY-39.Mocowany był za wneką podwozia w pokrywie luku fotograficznego.Aparat ma swój opływ aerodynamiczny ,czyli owiewke trzyczesciową.Po prostu aparat wkładano w miejsce reflektora.

Oczywiscie nikt tego nie widział na naszych samolotach /lub nie trafiłem na takich rozmówców/ za to nie przeszkadzało to w nauczaniu o tej instalacji w Olesnicy ,do poczatku lat 90 tych...podczas gdy Mig-21F-13 były juz dawno słabo pamietanym wspomnieniem.

Rysunku,fotki nie bedzie -powód zniszczenie dokumentacji...czyli spalenie.

 

Zauważ ze wczesniej prezentowany niemiecki Mig-21M z AFA-39 ma ta sama owiewke,prawdopodobnie Niemcy nie niszczyli jak u nas wszystkiego ,i pragmatycznie podchodzili do sprawy No ,ale oni sa bogaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie niszczyli to chociazby zdjęcia wyrażniejsze umieszczali w wydawnictwach . Zobaczymy może Grzegorz5710 coś ładniejszego wychaczy. A na razie widok "Migołapki ", bez mojej opisowej twórczości.

atumigoapka.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Opuszczona i na dolnym zd. przygotowana do łapania pechowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.