Skocz do zawartości

F-14 Tomcat - jaki zestaw?


k1oor

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko jaki wybrać zestaw do zrobienia fajnego modelu Tomcata bez dodawania żywic i blach.

 

Mam na półce F-14 z Academy w skali 1/72, a chciałbym zrobić jeszcze jednego w 1/48.

 

No i tu się zaczynają lekkie schody...

W stronę Hasegawy chętnie bym się zwrócił, ale na widok ceny już jestem chory...

 

Z tego co widziałem na Allegro to zostaje zestaw Academy, Italeri i Revell'a.

 

Najbardziej obiecująco wygląda Academy - można zrobić model obwieszony rakietami jak choinka.

Italeri - tańszy ale już ma mniej rakiet i chyba brakuje wysuwanych powierzchni przy dużym skosie skrzydeł.

Revell - z tego co udało się zobaczyć na sieci z modelu "Black Tomcat " to lepiej nie dotykać tego zestawu.

 

Wybrać Academy czy Italeri? A może jest jeszcze jakiś inny zestaw przy którym nie trzeba rozbijać bankomatu?

 

Zajrzałem również na modele Tomacata z Hasegawy w skali 1/72 jako że są najlepsze, ale znalazłem dwie wersje - jedna bardzo podobna do tego 1/72 z Academy i druga z oddzielnymi klapami i slotami - droższa o połowę. No i skrzydła ma na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Hasegawa

http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/has/kit_has_07085.shtml

 

Plusy

"Easy build, great external details

 

Minusy

"Sparse cockpit detail, poor fit of lower fuselage parts on early releases"

 

a tu Academy

http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/aca/kit_aca_1659.shtml

 

Plusy

"One of the nicest F-14 kits in 1/48 scale"

 

Minusy

"Textured 'shadow' on the underside of the fuselage to show where TARPS goes"

 

Italeri nie ma minusów i tylko jeden plus "easy build"

 

Hasegawa na pewno jest super zestawem, ale można za niego kupić 2 Academy i jeszcze jak się trafi okazja to na Italeri wystarczy.

 

Chodziło mi o najlepszy model za rozsądne pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie żaden nie do dostania więc mam kłopot z głowy.

 

Czemu nie do dostania??? Jak wół jest napisane, że dostępne. Ten sklep raczej nie pokazuje wirtualnych produktów jako dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, widać pomyliłem coś... Moja wina.

 

Ale i tak taki model to Gwiazdka razem z Wielkanocnym zającem...

 

Poza tym wybałuszam gały na instrukcję montażu i ramki i nie mogę znaleźć tego co w zestawie Academy występuje - wysuwanych małych powierzchni na części skrzydła o stałym skosie.

 

Może Hasegawa z tego zrezygnowała, bo w zaparkowanym samolocie - niezależnie od skosu skrzydeł ich nie widać, bo steruje nimi komputer zależnie od prędkości... Chyba. Widziałem zdjęcia z takimi wysuniętymi powierzchniami, ale w samolot był w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Hasegawa z tego zrezygnowała,

Skrzydełka na napływach skrzydeł występują w modelu Hasegawy, musisz tylko wsiąść pod uwagę jaką wersje będziesz budować, w wersji "B" były one nie ruchome a w "D" już w ogóle nie występowały jak i Fujimu . Jeśli szukasz modelu w 72 to polecam Hase i Fujimi model Academy jest Tomcato podobny choć jak na początek nie jest zły, co do 48 to tylko Hase no chyba że poczekasz na Trupka, wszystko zależy jakim portfelem oraz warsztatem dysponujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=1&przedm=114527&kateg=267348 F-14 wedle mojego gustu to najładniejsza konstrukcja lat 70-tych i chyba ogólnie do teraz ładniejszego designu nie widziałem, dlatego mnie korci 1:32... ale nie teraz, bo ta cena obecnie mnie troszkę przerasta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello. Budowałem i Academy i Italeri i powiem szczerze jak nie Italerka to Hasegawa, żaden inny. Do Academy użyłem masy szpachli. Italerka sklejała sie przyjemnie i jak pokombinujesz to i sloty i lotki możesz zrobic otwarte. Oba modele w mojej galerii pozdrawiam. Za intalerką przemawiają nieosiagalne już kalkomanie vf-84.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Hasegawka oczywiście 1/48, w 1/72 można się kusić na Fujimi lub Haske, pozostałe generalnie fajnie wyglądają, ale jak weźmiesz pod uwagę samo najlepsze czyli kwintesencję tegoż cuda utwierdzisz się jedynie w przekonaniu, że Haska lub Fujimi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f14.jpg

Matchbox, robił kiedyś dwa zestawy Kit Number PK 406 i AMT Kit Number 7128

 

I jest to wersja F-14 nie tyle wczesna, co jeden z egzemplarzy przedprodukcyjnych może coś takiego, co pokazało się w 1972 roku na USS Independence, możliwe że nawet XF-14A

 

Ale nie jest to jedyny model w wysuwanymi stabilizatorami wraz ze zmianą położenia skrzydeł. Ja około 10-15 lat temu miałem jeszcze zestaw chyba Monogramu nr 1104, ale nie dam głowy że to był akurat Monogram, bo około 8 lat temu owy F-14 wpadł w płaski korkociąg... Ale tam również był mechanizm wysuwający stabilizatory przy złożeniu skrzydeł.

 

Muszę jeszcze do szafy zajrzeć, bo mam obecnie coś z Academy i wydaje mi się, że tam to nie będzie działać, bo nie widziałem żadnego zaczepu, który by to powodował.

 

EDIT: Sprawdziłem, w Academy nie ma tego bajerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie F-14 znalazłem jeszcze takie cośhttp://www.ww-model.pl/index.php?p3806,mc48201-1-48-f-14a-tomcat

 

Witaj !

F-14 to mój ulubieniec wśród moich "pokładowców". Wierz mi " Italeri i Academy - nie idź tą drogą. MasterCraft to pomyłka. Hasegawa to jedyny poprawny model tej maszyny w skali 1:48, jak zdecydujesz się wydać ponad 150 zł to popatrz tu :"

 

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=HSG%2007019

 

180,00 zł z przesyłką i ten model ma w kalkomani malowanie z dywizjonu VF-84

 

Jeżeli nie kupowałeś jeszcze nic na necie, to mogę pomóc Ci go kupić

 

Pozdrawiam Wszystkich "Kontrolujących się Szaleńców" !

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też sie wstrzymać i zaczekć na Hobby Boss'a....

 

Hobby Boss z tymi swoimi potwornymi "NITAMI", no może się to komuś podobać, ale mnie nie !

 

Pozdrawiam.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem... Mam "Thuda" F-105G Hobby Boss'a i nity nie są wcale tragiczne (to nie Trumpeter ) - może nie aż tak subtelne jak na "szesnastce" Tamiyii, ale moim zdaniem wciąż nie przesadzone. Zreszą zawsze można lekko przejechać Surfacer'em i przeszlifować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

W ostatnim Super Model jest relacja z Norynbergii wzmianka o F-14 z Hobby Boss'a więc sobie poczekam. A póki co dokupiłem sobie F-14A w 1/72 z Fujimi - w ilości części jaka jest w pudle można się pogubić .

Nawet już sobie wymyśliłem konfigurację w jakiej chciałbym go zrobić... Kotek sprężony do skoku z katapulty - minimalny skos skrzydeł, wysunięte sloty i klapy, maksymalnie ugięta przednia goleń podwozia...

 

Na stronie Academy jest wzmianka o modelu F-14A w 1/72 z kalkami Jolly Rogers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-14A ma te przednie skrzydełka ale chyba nie były sterowane wprost skosem skrzydeł tylko wysuwanie skrzydełek było zależne od prędkości samolotu - jakieś przesunięcie środka ciężkości w locie naddźwiękowym czy jakoś tak... Więc jakby nie było w modelu stojącym na pokładzie ze złożonymi skrzydłami czy przygotowanym do startu to te skrzydełka tak czy inaczej są schowane.

 

Moje oba modele które mam - 1/72 Academy i Fujimi - mają te wysuwane małe skrzydełka. Inna sprawa jak to zrobić, żeby to się nie zepsuło przy ruszaniu skrzydłami... Jedyna rada - skleić na stałe i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.