Skocz do zawartości

Artek maluje... P-40N Eduard 1/48


Artek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Taki wątek warsztatowy postanowiłem założyć. Będzie samo malowanie, ponieważ model bez żadnych przeróbek, użyte tylko części z zestawu. W samym sposobie malowania też się rewolucji nie spodziewajcie, po prostu przy Antku było sporo pytań o malowanie więc zdecydowałem się pokazać jak to robię. Od razu mówię, że nie jest to żaden Jedyny Słuszny Sposób Malowania Samolotów.

Póki co podkład i preshading.

 

DSC09212_zps64c26028.jpg

DSC09208_zps4e6cd5be.jpg

DSC09209_zps6a63154c.jpg

DSC09210_zps36da8e02.jpg

DSC09211_zpsf5c4418c.jpg

 

Pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zasiadam i obserwuję. Rozumiem że preshading jak zresztą w większości przypadków jest czarny. A teraz ten drugi kolor (brązowy) jak się domyślam przy jego wyborze kierujesz się kolorem podstawowym? Czy dajesz bazę do jakiś zacieków bo takie rozwiązania też widziałem? Fajnie że modelarze którzy mają już doświadczenie mają ochotę dzielić się swoimi ''sekretami i pokazywać sztuczki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Preshading po liniach robiony kolorem czarnym. Co któryś panel ciemnym brązem i śmignięte takie kreski. Teraz model już we właściwych kolorach czyli oliwka od góry (dodałem trochę ciemnej zieleni) i neutral grey od spodu. Poprawiony też mały błąd, który dopiero teraz zauważyłem. ;)

Widać, że preshading ładnie prześwituje, warstwy farby są bardzo transparentne. Po następnych zabiegach to wrażenie zniknie.

DSC09217_zps16efd775.jpg

DSC09218_zps07fb7bf6.jpg

DSC09219_zps0a59d404.jpg

 

Pozdro

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poszły rozjaśnienia i trochę takich przebarwień robionych solą z wodą. Oczywiście to jeszcze nie koniec. Przed położeniem kalek muszę zrobić więcej przebarwień powierzchni. Niektóre będą bez szczególnych granic, niektóre ograniczać się będą do konkretnych paneli.

DSC09252_zpse2673dde.jpg

DSC09253_zps13b2c7b3.jpg

DSC09254_zpsdc9ecd46.jpg

DSC09255_zps81151574.jpg

DSC09257_zpsdcb4d698.jpg

DSC09258_zps42ee7d72.jpg

DSC09259_zps187e189e.jpg

 

pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozjaśniając nie używam farby białej w ogóle. Używam za to jasnych kolorów tzn. jasny piaskowy, beż, kość słoniowa. O jest np z Gunze taki kolor, który nazywa się "kolor płótna" bardzo fajnie nadaje się do rozjaśnień. Można powiedzieć że z tych moich mieszanek wychodzą tak jak napisał Boros sąsiednie odcienie koloru bazowego.

 

Co do soli. Całość jest prosta. Bierzemy zwykłej kuchennej soli trochę, trochę wody i mieszamy na ciapę. Konsystencje trzeba samemu wyczuć. Ani za rzadkie ani za gęste. Potem pędzelkiem na model i kształtujemy sobie takie plamki w miejscach gdzie chcemy żeby wystąpił taki efekt zużycia powierzchni. Psikamy na to jaśniejszym odcieniem. Jak stwierdzimy, że już to woda, pędzelek i trzeba to zmyć. I to cała tajemnica.

 

Kombinuje czy nie nakręcić może jakiegoś filmiku z moich poczynań modelarskich ale pomysł musi jeszcze dojrzeć.

 

Póki co pozdro

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy metoda z solą ma zastosowanie również przy farbach olejnych? Mam wątpliwości co do czasu schnięcia farb i ewentualnego późniejszego drapania. Jest na to też jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik to zdecydowanie dobry pomysł słowami nie przekażesz tyle co obrazem Ja jeszcze składam zamówienie na pokaz robienia odprysków farby i brudzenia pastelami (krok po kroku) lub olejnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy metoda z solą ma zastosowanie również przy farbach olejnych? Mam wątpliwości co do czasu schnięcia farb i ewentualnego późniejszego drapania. Jest na to też jakiś sposób?

 

stosowalem tą metodę na pancerce na olejnych Humbrolach i nie było problemu nawet po kilku dniach,niestety metoda ta gryzie się z niektórymi akrylami np.Italeri dla mnie generalnie latwiej z tą metodą pracuje się na olejnych(na akrylach mogą porobić się różne dziwne hmm...zjawiska).Do usuwania soli sprawdza się sztywny pędzel w ostateczności szczoteczka do zębów,tyle że ja nie robię paciki tylko zwilżam powierzchnię delikatnie wodą i z solniczki posypuje solą(ważne jest aby farba była dobrze wyschnięta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolejne fotki. Pomęczyłem jeszcze trochę górne powierzchnie różnymi odcieniami zielonego i myślę, że wystarczy. Pomalowałem też kołpak śmigła. Zrobiłem podobny efekt co na kadłubie i skrzydłach tylko, że zamiast soli użyłem maskolu. Nałożyłem trochę na szczoteczkę do zębów i podziabałem tym kołpak. Potem psik psik jaśniejszym odcieniem i zrolowałem maskol. Łopaty do poprawki oczywiście. Na zdjęciu zademonstrowane też jest podwieszenie. Zbiornik paliwa przerobiony na bombę napalmową.

 

Dzięki koledze powyżej za opis działania solą na farbach olejnych.

 

Teraz coś dla oka. A jutro może zacznę już kalki kłaść?

 

DSC09359_zpse340af14.jpg

DSC09360_zps165f4ef2.jpg

DSC09361_zps86d793b7.jpg

DSC09362_zps4f4d7988.jpg

 

Pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak widać model oklejony. Kalki siadły bardzo dobrze, set i sol zrobiły swoje. Teraz pora na washa. I tak myślę, że chyba nie będę polewał go dark washem z MiGa tylko samemu coś zmontuję. Póki co parę fotek.

DSC09365_zpse1892c17.jpg

DSC09366_zpsf4ea98c1.jpg

DSC09367_zps306df7b4.jpg

DSC09368_zps4d417760.jpg

DSC09369_zps1bd61192.jpg

 

Pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Model po washu i trochę obić też mu przybyło. Teraz kolej na porządne pomalowanie klap i wnęk podwozia i do kupy moi drodzy trzeba by to wreszcie złożyć no bo ile można...

Wash tak jak napisałem wcześniej zrobiłem samodzielnie używając do tego White Spiritu i tak zaskakujących kolorów jak czarny i umbra palona. Górne powierzchnie i boki washowałem używając w/w mieszanki z przewagą czarnego, dolne zaś z przewagą umbry. Wyszło jak widać. Uprzedzając ew. pytania, washa robię nie zapuszczając same linie podziału ale smarując wspomnianą mieszanką po całej powierzchni modelu psikniętego wcześniej Sidoluksem. PO jakiejś chwili ścieram to z modelu używając patyczków do uszu, ręcznika papierowego i palca.

Parę fotek.

DSC09377_zpse5c02c4b.jpg

DSC09378_zps72f7f450.jpg

DSC09379_zps096850d1.jpg

DSC09380_zps9275fecd.jpg

 

Pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.