Skocz do zawartości

[W] 9A52-2 SMERCH - Meng Models 1:35


Przemek Przybulewski

Rekomendowane odpowiedzi

Dłubiąc MiGa-23 (akurat schnie lakier błyszczący pod kalki) planowałem dokończyć albo Type-90 albo Kraza-6446 w naczepą i Tunguską na niej, niestety pojawienie się Tornada pokrzyżowało plany. Nie mogłem się oprzeć i spakowałem Kraza z powrotem do pudełka i zacząłem rozpakowywać Smerch.

Wielkie pudełko o wymiarach 49 cm x 32 cm x 11 cm jest podzielone na trzy części:

IMG_2971.JPG

 

W najmniejszej są 2 blaszki, kalkomanie, 8 opon i torebka z drobnymi elementami:

IMG_2973.JPG

 

W drugiej, większej części są elementy wyrzutni (dokładne zdjęcia na końcu):

IMG_2972.JPG

 

W trzeciej największej części jest mnóstwo wyprasek, przy czym są one różnej wielkości i dosyć ciasno upakowane, po wyjęciu już nie udało mi się ich bezproblemowo włożyć z powrotem.

Ale po kolei. Wypraska A / 4 sztuki / 29 elementów na każdej / łącznie 116 elementów:

IMG_2974.JPG

 

Wypraska B / 1 sztuka / 35 elementów / 151 el. do tej pory:

IMG_2975.JPG

 

Wypraski C / 2 sztuki / 56 elementów na każdej / łącznie 112 elementów / 263 el. do tej pory:

IMG_2976.JPG

 

Wypraska D / 1 sztuka / 47 elementów / 310 el. do tej pory:

IMG_2977.JPG

 

Wypraska E / 1 sztuka / 52 elementów / 362 el. do tej pory:

IMG_2978.JPG

 

Wypraska F / 1 sztuka / 44 elementów / 406 el. do tej pory:

IMG_2979.JPG

 

Wypraska G / 1 sztuka / 49 elementów / 455 el. do tej pory:

IMG_2980.JPG

 

Wypraski H / 2 sztuki / 53 elementów na każdej / łącznie 106 elementów / 561 el. do tej pory:

IMG_2981.JPG

 

Wypraska J / 1 sztuka / 53 elementów / 614 el. do tej pory:

IMG_2982.JPG

 

Wypraska K / 1 sztuka / 27 elementów / 641 el. do tej pory:

IMG_2983.JPG

 

Wypraska L / 1 sztuka / 59 elementów / 700 el. do tej pory:

IMG_2984.JPG

 

Wypraska M / 1 sztuka / 61 elementów / 761 el. do tej pory:

IMG_2985.JPG

 

Wypraska N / 1 sztuka / 42 elementów / 803 el. do tej pory:

IMG_2986.JPG

 

Wypraska P / 1 sztuka / 16 elementów / 819 el. do tej pory:

IMG_2987.JPG

 

Wypraski Q / 4 sztuki / 39 elementów na każdej / łącznie 156 elementów / 975 el. do tej pory:

IMG_2988.JPG

 

Wypraski R / 3 sztuki / 40 elementów na każdej / łącznie 120 elementów / 1095 el. do tej pory:

IMG_2989.JPG

 

Wypraska S - przeźroczysta / 1 sztuka / 25 elementów / 1120 el. do tej pory:

IMG_2991.JPG

 

Wypraska T - winylowa / 1 sztuka / 45 elementów / 1165 el. do tej pory:

IMG_2992.JPG

IMG_2993.JPG

 

Do tego dochodzą el. fototrawione / koła / polycaps etc. Model ma około 1300 części w tym sporo naprawdę drobnych elementów.

Przeglądając instrukcję budowa nie jest prosta, dużo malowania w międzyczasie. Meng budowę podzielił na 64 kroki na 31 stronach (w niektórych krokach jest niezłe zagęszczenie):

IMG_2994.JPG

 

Już na początku składania Meng sugeruje wybrać wersję malowania bo niektóre elementy są uzależnione od budowanej wersji. A jest z czego wybierać bo jest 6 schematów malowania:

IMG_2995.JPG

IMG_2996.JPG

IMG_2997.JPG

 

Najciekawsze jest drugie i trzecie malowanie i skłaniam się ku temu zimowemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przemek- patrząc na Twoje poczynania z pojazdami kołowymi zapowiada się niezła zabawa dla oglądających. Model jest rzeczywiście imponujący. Z wielka przyjemoscią będę śledził Twoje poczynania. Zastanawiałeś sie nad malowaniem pustynnym? Mozna ciekawie wyciągnąć tę masę detali.

Ps. Z pozostałych zdecydowanie zimowa wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że dali tyle opcji malowania, jest z czego wybierać.

Jakbym widział wcześniej to by się można na ZKM z tym zimowym było wybrać.

Tak, to prawda, każdy znajdzie coś dla siebie. A na konkurs to ciężko byłoby zdążyć. Model nie jest prosty w budowie.

 

model jest imponujący! Dla mnie najfajniejsze malowanie drugie, czyli zimowe, które i Tobie się podoba.

Czekam na postępy prac bo zachęcająco zrobiłeś inboxa

Dziękuję.

 

Piękna bestia do chirurgicznych uderzeń czyli pokażcie mi kwadrat na mapie i po sprawie
No właśnie coś jest w tym pojeździe - niby brzydki ale ciężko od niego wzrok oderwać.

 

Narzędzie do rekultywacji terenów industrialnych. Będzie niezły smok.
Model jest dosyć spory. Rama ma ponad 30cm długości:

 

Przemek- patrząc na Twoje poczynania z pojazdami kołowymi zapowiada się niezła zabawa dla oglądających. Model jest rzeczywiście imponujący. Z wielka przyjemoscią będę śledził Twoje poczynania. Zastanawiałeś sie nad malowaniem pustynnym? Mozna ciekawie wyciągnąć tę masę detali.

Ps. Z pozostałych zdecydowanie zimowa wersja.

Dziękiuję bardzo. Myślałem nad pustynnym ale na razie przeważa zimowe. Chodzi mi po głowie pomysł na podstawkę i ta bestia idealnie by się tam wpasowywała.

 

Na razie dłubię ramę. Jak już wspomniałem jest długa na ponad 30 cm całość pewnie będzie miała około 36cm. Zastanawiam się czy już jej nie pomalować. Po złożeniu połówek jest dosyć ciasno bo raptem 1,5 - 2 cm a do tego dojdzie jeszcze masa osprzętu:

IMG_2999.JPG

 

Na razie jakość części stoi na wysokim poziomie, trochę śladów łączenia form ale zdarzają się takie kwiatki:

IMG_3002.JPG

 

Dłubię też takie pierdółki - jakieś mosty, skrzynki rozdzielcze itp:

IMG_3001.JPG

 

I 51 części poszło na elementy poniżej:

IMG_3003.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako fan nowoczesnych pojazdów zasiadam z popkornem.
Zapraszam serdecznie.

 

Skleiłem silnik i układ przeniesienia napędu. Całkiem rozbudowana konstrukcja ale wszystko ładnie do siebie pasuje:

IMG_3004.JPG

 

Krok 11 w instrukcji to zawieszenie kół składające się z 96 części. Nie ma tu resorów tylko każde koło jest niezależnie zawieszone. I choć elementy wyglądają podobnie to każdy z nich jest inny i trzeba uważać aby dobrze wszystko skleić:

IMG_3005.JPG

 

Tu po raz pierwszy użyłem szpachli na jednym ze zbiorników powietrza:

IMG_3006.JPG

 

Pomalowałem i skleiłem też ramę:

IMG_3007.JPG

 

Więcej drobnicy na ramę:

IMG_3008.JPG

 

I podstawa wyrzutni. Sama wyrzutnia może się obracać i podnosić:

IMG_3009.JPG

IMG_3010.JPG

 

Pomalowałem i przykleiłem silnik razem z osprzętem:

IMG_3013.JPG

 

Może jeszcze tam dodam trochę zacieków olejowych.

A to już jest ponad 500 części i jeszcze nie wyszedłem za ramę. A gdzie kabiny? Wyrzutnie?

IMG_3014.JPG

 

Na razie model składa się znakomicie. Dawno nie miałem takiej frajdy przy klejeniu. Wszystko pięknie pasuje, szpachli użyłem dwa razy przy czy raz pewnie niepotrzebnie bo chciałem zamaskować ślady po wypychaczach a na razie wszystkie ślady znikają pod innymi częściami. Samo podzielenie modelu/elementów na drobniejsze części jest super przemyślane, logiczne i ułatwiające pracę mimo, że elementów jest więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, bardzo chętnie - tylko akurat jestem pod kreską. Smerch to nagroda więc cieszy podwójnie a Patriot to dosyć kosztowny zestaw.

A u mnie pod choinkę nie praktykuje się modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za czerń na ramie?
Czerń to XF-69 Nato Black.

 

Rama praktycznie zmontowana wraz ze wszystkimi akcesoriami. Dodałem gdzieniegdzie plamy oleju i na razie tyle z brudzenia.

Założyłem też na chwilę felgi żeby nie szorować spodem i nie niszczyć go:

IMG_3019.JPG

 

Pomalowałem zbiorniki paliwa na szaro-czarno a te dwa zbiorniki obok na biało bo tak wskazuje instrukcja:

IMG_3020.JPG

 

Widok z drugiej strony (Nawierciłem też głębiej wydechy bo miały raptem 1mm głębokości):

IMG_3021.JPG

 

Widok od spodu przed założeniem osłony silnika:

IMG_3022.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie malując/sklejając ramę dłubałem przy rurach wyrzutni. Meng dał nam mozliwość umieszczenia "pocisków" w wyrzutni gdzie przez pociski należy rozumieć ich czubki/stożki.

IMG_3023.JPG

 

Niestety po wklejeniu ich w połówki rury nie ma miejsca żeby coś przeszlifować czy dobrze pomalować:

IMG_3024.JPG

 

Postanowiłem więc zrobić trochę inaczej i najpierw odciąłem kawałem stożka (tą część która mocuje stożek w rurze) i skleiłem rurę wklejając odcięty pierścień. Dzięki temu mam możliwość zaszpachlowania i wyszlifowania rury. W pozostały kawałek stożka wklejam ucięty kawałek drewnianego kołka fi5. Dzięki temu mam od razu trzymak do malowania. Po pomalowaniu rury i stożka mogę go wsunąć we wklejony pierścień i umocować z drugiej strony. Tak to wygląda w trakcie:

IMG_3025.JPG

 

I po zrobieniu:

IMG_3026.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ym to malowanie wybrał.

Swoją drogą, jeżeli ten model to nagroda, to gratulacje

Oprócz pustynnego to zimowe chyba najfajniejsze. Nagroda, a raczej jeden z trzech modeli które mogłem wybrać, wziałem więc D9R Doobi, Smerch i Cougara 6x6.

 

Znalazłem błąd w instrukcji który każe element P2 przykleił w złej pozycji (powinien być odwrócony o 180 stopni):

IMG_3027.JPG

IMG_3028.JPG

 

Pomalowałem pociski:

IMG_3035.JPG

 

I coś z chłodnicą oleju i akumulatorami:

IMG_3030.JPG

 

Tym to będzie przykryte, więc czeka na malowanie:

IMG_3034.JPG

 

I przymierzone na sucho (pasuje w otwory idealnie):

IMG_3032.JPG

 

Zaczałem też sklejać wyrzutnię:

IMG_3029.JPG

 

I malować jej podstawę:

IMG_3031.JPG

 

Podstawę pomalowałem na początku z błotnikami ale nie zauważyłem, że jeszcze jeden element tam powinien być i odkleiłem je i maluję odzielnie:

IMG_3033.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem podest z drabinką. Podest ruchomy-składany, podobnie jak drabinka. Bardzo fajnie pomyślany sposób montażu:

IMG_3036.JPG

 

Zbiornik oleju, filtr powietrza wraz z osłoną (to wszystko jeszcze będzie schowane pod dodatkową klapą) i maską silnika:

IMG_3037.JPG

 

I przymiarka z grillem, kaminą kierowcy i osłoną akumulatorów:

IMG_3038.JPG

 

Pomalowałem też pozostałe błotniki:

IMG_3043.JPG

 

Meng oferuje dwie opcje jeżeli chodzi o rakiety. Albo są albo ich nie ma. Dobrze jest się na coś zdecydować za wczasu dlatego, że dysze pocisków wystają z wyrzutni i abo je się wkleja albo końcówki wyrzutni zamyka się specjalnymi zaślepkami (są w zestawie). Ja zrobiłem błąd bo za wcześnie wkleiłem dysze i żeby przykleić później elementy wyrzutni musiałem najpierw te dysze pomalować, zamaskować maskolem i dopiero wszystko wklejać. Tu już wszystko sklejone:

IMG_3039.JPG

 

Doklejone środkowe części i już jest duże i ciężkie:

IMG_3040.JPG

 

I wszysko poskładane na ślinę i plaster:

IMG_3041.JPG

IMG_3042.JPG

 

Przedział operatorów wyrzutni może mieć różne kolory od zielonkawego aż po szary. Zdecydowaleś się zaszaleć i przedział kierowcy zrobić zielony a operatorów szary:

IMG_3044.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy urobek.

Pomalowana na zielono kabina kierowcy i cała reszta akcesoriów w odpowiednich kolorach.

IMG_3056.JPG

 

Do tego położone kalki w kabinkach i wklejone szybki.

Chyba można sklejać już razem i malować na zewnątrz:

IMG_3057.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.