Skocz do zawartości

Polski T-55 A ,Tamiya 1\35


Monthy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Rozpoczynam właśnie nowy projekcik, polski T-55.Do budowy użyję T-55A Tamiya (35257) plus blachy Eduard (35554) aluminiową lufę RB ,gąsiennice Friul i trochę rzeczy własnej roboty czyli taki podstawowy zestaw do budowy modelu ;-)

Przeglądając zdjęcia na stronie www.solidarnosc.gov.pl trafiłem na taką fotkę - pomyślałem - tego zrobię!

 

T-55A_Martial_law_Poland.jpg

 

Jednak po szybkiej konsultacji z kol.Panzerem (Dzięki) już tak kolorowo nie było.Okazało się ,że to pojazd w wersji dowódczej T-55 ADM i niestety jakieś doróbki, przeróbki muszą byc.

W każdym razie troszkę tam sobie działam przy "55-tce" i na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

 

b-1.jpg

f-1.jpg

36c071ba.jpg

g-1.jpg

k-1.jpg

e-1.jpg

 

Model Tamiyi ma niektóre detale tak odlane,że wymiana owych na elementy fototrawione jest bezcelowa.

 

n.jpg

o.jpg

p.jpg

r.jpg

s.jpg

 

Jako,że w temacie jestem dośyc mierny i pomoc pewnie będzie potrzebna nie raz -zapraszam do przeglądania tego wątku.Wszelkie uwagi ,sugestie ,porady mile widziane.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jako,że w temacie jestem dośyc mierny

 

przesadna skromność zupełnie nieuzasadniona ;)

 

Poważnie ,prędzej rozpoznam jakiegoś Tygrysa czy inną Panterę niż naszego T.Nawet nie zauważyłem ,że to wóz dowodzenia.

 

Model Tamiyi rzeczywiście absolutnie rewelka.Polecam każdemu.

Koła są jeszcze nie ruszane ,poklejone tylko i nałożone na wahacze.

 

Co do malowania to właściwie sprawa jest nadal otwarta, choc wolałbym się opierac na jakimś konkretnym zdjęciu ,pojeżdzie itp. naszego LWP.

Muszę zobaczyc jak wygląda ten wykusz radiostacji w tym 7170 ze zdjęcia a na którym to jest niewidoczny.Może spróbuję z nim powalczyc.Jeśli się nie uda to jasne mogę zrobic zwykłego (może 7176-drugi w kolumnie na fotce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.jpg

 

Ładnie że LWP, pozwolę sobie zadać pytanie bo widzę ze jako jeden z niewielu robisz czołg polskiej produkcji. Mam na mysli asymetryczną osłone nad wentylatorem. To Twoja "poprawka" czy też edek ma takie blachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monthy

Pokrywy nad wentylatorem i chłodnicą są SSSSSuper.

Przewody paliwowe też. Między zbiornikiem olejowym a paliwowym powinien być zawór odcinający. Na bocznym pancerzu obok włazu mechanika winien być zbiornik na ciecz do spryskiwacza. Skrzynka narzędziowa duża ma ruskie klamki 2 mogą pozostać przednie reszta precz.

Dokładnie to samo dotyczy skrzynki noktowizyjnej z tyłu/boku. Na tylnej płycie brak mocowania do kaszyka markerów.

Narazie tyle.

Widzi mi się że model będzie odjazdowy OJ BĘDZIE!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka narzędziowa duża ma ruskie klamki 2 mogą pozostać przednie reszta precz.

Dokładnie to samo dotyczy skrzynki noktowizyjnej z tyłu/boku.

 

...kurcze,co fach to fach, no jasne,przecież to widać nawet na tym zdjęciu które sam wstawiłem Chyba nikt nie będzie miał nic przeciw jak to już tak zostawię.Przykleiłem skrzynki CA na amen i ciężko teraz będzie poprawić.Popatrzę w domu co się da zrobić.

Resztę elementów wg uwag Panzera dorobię,tylko pytanko jak wygląda to mocowanie markerów?

 

To Twoja "poprawka" czy też edek ma takie blachy?

 

Są w zestawie Eduarda,dali dwa rodzaje siatek plus pokrywy do polskiego T-55.Przy naszym należy troszkę przerobić część z modelu.Odsyłam na stronę Edka mają instrukcję w PDF-ie możesz sobie podpatrzeć.

 

będziesz go robił takiego przyprószonego śniegiem i czy będzie podstawka ?

Jeszcze nie wiem czy to będzie ten wóz ze zdjęcia,jeśli tak to będzie i śnieg.Podstawka też będzie.Sprawa oznaczeń jest nadal otwarta.

 

...zdjęcie kadłuba z boku ,chciałbym zobaczyć jak wygląda prześwit pomiędzy kołami a błotnikami.

 

Jeśli tylko dorwę aparata to oczywiście,że wstawię.Dziś wieczorem może.

 

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tym wątkiem.

 

...ale mnie zgrzały te klamki,ale jak się jest niewidomym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monthy.

To mocowanie kosza markerów to takie prostokątne ustrojstwo z czterema śrubami w narożach. Musisz poszukać na zdjęciach tylnej płyty pancerza. Coś takiego jest na zdjęciach 55-ki na poznańskiej Cytadeli.

http://www.militarnepodroze.net/czolgiinne.html

na tej stronie masz fool fotek i tam znajdziesz to mocowanie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitał!

...to jedziemy dalej

Poniżej fotka na której widac mocowanie markerów, to o którym pisał Panzer a Tamiya nie zrobiła.Wszystkie zdjęcia(1:1) pochodzą ze strony www.militarnepodroze.net/czolgiinne.html

 

1-2.jpg

T6-1.jpg

 

Troszkę fotek wieży.

T2-1.jpg

T3.jpg

T14.jpg

T17.jpg

T15.jpg

 

Blaszkowe mocowanie reflektora(?) na włazie dowódcy trzeba troszkę przemodelowac.To co proponuje Eduard w instrukcji a to co widac na fotkach rzeczywistych pojazdów to inna bajka.

Jeszcze parę takich ogólnych zdjęc ..

 

T4-1.jpg

T5-1.jpg

T7.jpg

T12.jpg

T13.jpg

T16.jpg

 

Reflektor na tyle wieży zamaskowany aby wyglądał jak na zdjęciu poniżej

IMG_0306.jpg

 

..i zdjęcie obiecane Tomkowi

T8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat. Podejście też widzę z sercem, co przekłada się na wykonanie. Kibicuję i obserwuję. Możesz też zerknąć na moje pięć-piątki, które kiedyś popełniłem, może pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monthy.

Na bocznej osłonie przeciwpiaskowej armaty w polskich 55-tkach nie było śrub ta listwa winna być gładka. Dalej- nad armatą jest taka blacha z przetłoczeniami w kształcie litery X w polskich wozach była całkowicie gładka.

Postępy w modelu niesamowite.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bocznej osłonie przeciwpiaskowej armaty w polskich 55-tkach nie było śrub ta listwa winna być gładka. Dalej- nad armatą jest taka blacha z przetłoczeniami w kształcie litery X w polskich wozach była całkowicie gładka.

 

...jasne ,że tak! Dzięki.

Nie wiem jak ja oglądam te zdjęcia i chyba grypa mnie nie tłumaczy.Kto nie ma w oczach ten ma w pilniku jak to się mawia.

Wstawiam fotkę jak to powinno wyglądać ,budującym polskie T-55 powinno sie przydać.

Komentarzem do zdjęcia niech będzie cytat kolegi Panzera.

 

6-1.jpg

żródło-www.militarnepodroze.net

 

W każdym razie na chwilę obecną już to poprawiłem chociaż usunięcie śrub nie było łatwe (zamontowałem już Łune) ale jakoś się udało.

Dorobienie tej górnej blachy to mniejszy problem,zeszlifowanie części z modelu ,nowa blacha + nowe śrubki.

Jutro wstawie fotki co by nie być gołosłownym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ruszyłem troszkę temat do przodu.

Odcięte śruby i przerobiona blacha nad osłoną armaty

 

s4.jpg

s2.jpg

s10.jpg

 

Dokleiłem i troszkę przerobiłem element TWN2 (to ten z motylkiem na środku ,jeśli coś pokopałem z nazwą to proszę mnie poprawić) widoczny też doklejony gumowy odbój włazu dowódcy

 

s7.jpg

 

Ścinając już te śruby od osłony przeciwpiaskowej armaty przerobiłem też tył wieży.

Oglądając zdjęcia doszedłem do wniosku,że znakomita większość polskich T-55 miała tak wyglądający tył wieży.Tzn.dorobiłem poręcz u dołu ,ściąłem dolny rząd haków ,korekty wymagają jeszcze haki górne.

 

s11.jpg

 

Zamontowałem też lufę od RB Model.Było troszkę piłowania wewnątrz osłony jarzma ale myślę ,że wygląda to w porządku.

 

s12.jpg

s9.jpg

s3.jpg

 

Na koniec takie małe porównanie z 55-tką mojego kumpla ,która też się powoli robi tylko w skali 1/72.

 

s6.jpg

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.

 

Powiedz mi jak oceniasz lufę z RB Model?

 

W porządku,było co prawda trochę piłowania wewnątrz jarzma ale gdybym miał pilnik o większej średnicy poszłoby szybciutko.

W kazdym bądz razie godna polecenia rzecz.Jest dość głęboko nawiercona i nagwintowana,dla mnie to plus.Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.