Skocz do zawartości

Hetzer LWP 1945 1/72


MrDyzio

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu wertując książkę J. Magnuskiego "Wozy bojowe LWP" w rozdziale "Sprzęt zdobyczny" natrafiłem na wzmiankę o Hetzerach:

 

"Polski 24 batalion naprawy czołgów wyremontował w marcu-kwietniu 1945 3 z licznych, zdobytych dział samobieżnych "Hetzer". Miały one numery fabryczne: 322549, 323339 oraz 323358 i pochodziły z ostatniej serii produkcyjnej. Przekazano 5 dywizjonowi artylerii samobieżnej 6 DP, w którego ewidencji figurowały jako "działa samobieżne T-38 (75 mm)". 5 października posiadane jeszcze pojazdy przekazano do 3 szkolnego pułku czołgów, dalsze ich losy nie są znane."

 

Tyle wzmianka w książce. Ostatnio porządkując magazynek z modelami wygrzebałem model Hetzera pakowanego przez Italeri, będącego wznowieniem starego modelu ESCI.

 

P1150790.jpg

 

W pudle znajdujemy 3 ramki z częściami

 

P1150791.jpg

P1150792.jpg

P1150793.jpg

 

Model ma już swoje lata, ale postaram się coś z niego wydłubać.

Na początek zlepiłem kadłub, usunąłem bloki plastiku imitujące uchwyty, a na ich miejsce wkleiłem nowe z drutu. Dodałem metalową lufę JB Models i fakturę odlewu jarzma (jeszcze wymaga podszlifowania).

 

P1160202.jpg

P1160203.jpg

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super pomysł! szkoda tylko, że zbarałes się za najgorszy chyba zestaw, tym razem UM byłby lepszy jesli chcesz zrobić coś naprawdę podobnego do Hetzera... ale bedę kibicował jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Stareńkie Esci mocno odstaje od UM. W dodatku o ile się nie mylę to ten model to nie jest finalna wersja Hetzera, a z cytowanego tekstu wynika, że taką powinieneś budować.

 

No tutaj akuratnie Stephen Brezinski z onthewaymodel nie za bardzo się z Tobą zgadza... Porównanie Hetzerów ESCI, UM, Attack TUTAJ

 

Zresztą mam też wczesną wersję Hetzera z UM, z przeznaczeniem na "Chwata", i jakoś na kolana nie rzuca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych modeli na kolana nie rzuca. Swoją drogą jak Stephen porównuje z UM i Esci short-run z Attack no to nie mam pytań. Tak na poważnie to Esci mi się nie podoba z prostego powodu: detale na modelu są strasznie grubo ciosane. UM chociaż ma wady wydaje się być znacznie bardziej filigranowy i dopasowany do skali. Esci ma to do siebie, że potrafiło robić jednocześnie modele całkiem dobre, średnie i katastrofalnie złe. Tak jakby niektóre były projektowane w przerwie na drugie śniadanie. Tego osobiście uważam za "klasę średnią" w wykonaniu tej firmy.

 

Niemniej kibicuję. Zobaczymy co z niego wyrzeźbisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hetzer trochę się posunął do przodu. Podwozie złożone do kupy, ale spasowanie jego elementów może załamać niejednego...

A ostrzegaliście...

Jak będę się brał za "Chwata" to spróbuję z UM-em.

 

Ale trzeba doturlać go do końca.

 

Boczne ekraniki pocięte na części i nieco pocienione na krawędziach.

Wydech zlepiony i umocowany.

 

 

P1160751.jpg

P1160750.jpg

P1160749.jpg

 

Teraz czas na detale na górze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zawiodłem się. Co ty wyczyniasz z tym modele??

 

Ja też... poziomem kometarza

 

wywal schurzeny i osłonę peryskopu, zainwestuj w puszkę piwa i zrób jeszcze raz. będzie dużo lepiej.

 

Pierwotnie zamierzałem tak zrobić, ale potem lenistwo wzięło górę. Ale przed weekendem wymieniłem schurzeny i dodałem osłony wizjerów. Osłona peryskopu usunięta, a nową dodam na koniec, żeby jej nie utrącić w międzyczasie.

Myślę, że teraz wygląda lepiej.

DSC_0166.jpg

DSC_0167.jpg

DSC_0168.jpg

DSC_0169.jpg

 

Ciąg dalszy wkrótce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej nie znaczy dobrze niestety. po pierwsze jest krzywo, po drugie płyty osłon bocznych dochodziły do siebie na styk, tymczasem jeśli dobrze widzę to u Ciebie sa między nimi szczeliny. ale jest postęp w dobrą stronę. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, pokonałem swojego lenia a ty narzekasz na szczeliny między płytami

Zanim je tak przymocowałem przejrzałem sporo zdjęć z epoki. Na niektórych są dość ciasno, na niektórych odstępy między płytami. Skoro nasz był naprawiany w warsztatach nieobeznanych z tym typem to uznałem, że szczeliny jak najbardziej mogą być. Chłopaki potrzebowali szybko sprzętu i nie sądze by się tym przejmowali

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nieco zaniedbałem aktualizację tematu (codzienne obowiązki) ale każdą wolną chwilę spędzałem na dłubaniu T-38 czyli polskiego Hetzera, tak żeby zdążyć na 2011 AMPS International Convention.

Ale po kolei...

Hetzer został ubrany w dodatkowe bambetle: piła z T-34, zwinięty kocyk, łopata żywiczna z Atak Hobby, osłona km-u z blaszki UM, MG z Panzer IV, notek z innego Panzera (zestawowy wystrzelil z pincety i tyle go widzialem), lina z Karayi, uszy lin z resztek jakiego panzera. Zaczepy lin i łopaty dorobione z blaszki, podobnie osłona peryskopu. Dorobiona faktura na wydechu.

DSC_0289.jpg

DSC_0288.jpg

Dodane nity na schurzenach. Psiknięty bazowym z rozjaśnieniami - Lifecolor z zestawu do sowieckiej pancerki.

DSC_0299.jpg

DSC_0300.jpg

Potem malowanie detali

DSC_0303.jpg

DSC_0302.jpg

W międzyczasie ulepiłem figurantów i prysnąłem ich podkładem

DSC_0307.jpg

Podstawka też dostała pierwszych kolorów

DSC_0308.jpg

Potem pigmenty i sadzenie roślinności

DSC_0315.jpg

DSC_0318.jpg

Resztki murku

DSC_0319.jpg

 

Dłubanie Hetzera zakończyłem w piątek późną wieczorową porą i tym samym udało się zdążyć na AMPS.

W takiej postaci trafił pod czujne sędziowskie oczy:

DSC_0339.jpg

 

Jutro jak wyjrzy słonko postaram się pstryknąć więcej fotek i wstawić malucha do galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew rozdzieraniu szat przez niektórych w czasie relacji warsztatowej wyszedł całkiem zacny modelik!

Teren też mi się podoba. Wygląda bardzo naturalnie.

Trawka Polak'a czy jakieś US wynalazki?

Też się podczepię pod pytanie Zbyszka, z jakiego zestawu tankiści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki koledzy za sympatyczne komentarze.

 

Szybka skrzynka odpowiedzi.

 

Zielsko zagościło w takiej postaci na podstawce dzięki Piotrowi rtoipmodest który podesłal mi kilka kawałków różnych mat bodajże firmy Polak. Kolorystyka części zielska stłumiona przy pomocy washa Dust Effects produkcji AK Interactive.

Gałęzie na czołgutku to skręcone cieniutkie druciki, pokryte Surfacerem 500 z pędzla, pomalowane na brązowo i przystrojone strzępkami maty Polak, chyba Green Mix.

 

Figurki powstały dzięki zestawowi "Mały chirurg"

 

Delikwent z wyciagnięta rączką pierwotnie był germańskim mechanikiem lotniczym (zestaw Preiser/Revell). Wyciągniętą rączkę podarował mu kolega Rosjanin z Preisera. Łepetyna produkcji Corporal Ken przywędrowała od kolegi spod Seattle.

 

Drugi delikwent (a właściwie jego tułów) był... a jakże... germańskim pancerniakiem od Preisera. Rączki z pudełka z kawałkami (pewnie też jakiś Hans). Głowa z zestawu sowieckich pancerniaków od Preisera.

 

Dość gadania, galeria już przygotowana

Klasyczna fotka monetarna na zachętę

DSC_0428.jpg

 

Cała galeria do oglądania i komentowania TUTAJ

 

W niej też odpowiedź na pytanie krajana ze Śląska czy i co udało się ugrać

 

Dzięki za sympatyczny odbiór mojej dłubaniny i mam nadzieję do zobaczenia w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.