Skocz do zawartości

Kalkomanie krok po kroku


kornik_69

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy w dobrym miejscu pisze ale chciałbym zapytać kolegów fachowców o kalkomanie techmond? czy warto je kupić czy nie są szczególnie polecane?

 

Kalkomanie Techmod należą do kalek średnich jakościowo. Wiele zależy od zestawu, który zakupisz, ponieważ starsze kalkomanie Techmodu miały tendencję do darcia się podczas nakładania. Miałem taką sytuację m.in. podczas prac nad Wildcatem z Guadalcanalu, na którego nakładałem właśnie oznaczenia tego producenta. Również kolega Timi miał z nimi nieco problemu podczas prac nad jednym ze swoich P-47.

Jeśli chodzi o zestawy nowsze, to mają one dość dobrą kolorystykę, która nie jest wyblakła, jak w przypadku wielu kalkomanii pudełkowych. Dodatkową ich zaletą jest to, że nie mają przesunięć w druku, ani tzw. "pikselozy", która szczególnie daje się odczuć gdy kładziemy większe nose-arty i inne grafiki na samoloty.

Zarówno starsze jak i nowsze produkty Techmodu mają jedną wspólną cechę,która jest jednocześnie wadą. Jest to ich grubość. Wymaga ona, oprócz dobrego przygotowania powierzchni i użycia płynów, również mechanicznego "wbijania" kalkomanii w linie podziału i zagłębienia. Przy odrobinie pracy i czasem nerwów można te kalkomanie bardzo fajnie ułożyć.

 

Osobiście muszę przyznać, że bardzo lubię kalkomanie Techmodu ze względu na to,że firma przygotowała oznaczenia wielu maszyn użytkowanych przez polskich pilotów, a także dlatego, że spora większość ich zestawów swoją grubość nadrabia dobrą jakością wydruku.

 

Subiektywna ocena końcowa 6,5/10

 

a moze by rozwinac ten temat

i moze ktos opisze jak zrobic wlasna kalkomanie na drukarce laserowej, atramentowej?

 

Temat projektowania i drukowania własnych kalkomanii był już podejmowany kilkukrotnie. Proponuję przejrzeć wątki poradnikowe lub zwrócić się do jednego z kolegów, którzy mają już doświadczenie w temacie.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat projektowania i drukowania własnych kalkomanii był już podejmowany kilkukrotnie. Proponuję przejrzeć wątki poradnikowe lub zwrócić się do jednego z kolegów, którzy mają już doświadczenie w temacie.

 

Pozdrawiam

Kornik

 

Szukalem wytrwale ale nic konkretnego nie znalazlem (niektore tematy sa stare linki nie dzialaja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do jakiego modelu

 

Napisz do mnie na PW, to coś wymyślimy. Poradnik odnośnie kalkomanii poszczególnych firm dopiero powstaje i jeszcze trochę czasu upłynie zanim go wrzucę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję kolegom biegłym w temacie założyć osobny wątek poradnikowy o samodzielnym wykonywaniu kalkomanii. Kilku z nich jest już dość doświadczonych, dlatego na pewno mogliby powiedzieć na ten temat sporo.

 

Ja jestem tylko prostym naklejaczem gotowych zestawów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest, solidnie wstrząsnąć płynami co jakiś czas w trakcie nakładania. To im dobrze robi.

Rzeczywiście to pomaga.

Niby proste i oczywiste, a nie wpadłem na to

 

Może jeszcze warto wspomnieć o przypadkach, gdy w jednym miejscu trzeba położyć dwie (lub więcej) warstwy kalkomanii.

Jakoś nigdy nie odważyłem się kłaść drugiej warstwy bezpośrednio na pierwszą (zakładając używanie płynów zmiękczających). Kładłem dopiero po polakierowaniu pierwszej kalkomanii, jakbym kładł na "gołą" powierzchnię.

A jak Wy sobie radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi, to po nałożeniu pierwszej kalkomanii, usunięciu spod niej pęcherzyków powietrza przy pomocy miękkiej szmatki, nakładam od razu drugą kalkę, również traktuję ją szmatką i dopiero na takie dwie warstwy nakładam płyn Sol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy w każdym to nie wiem, ale każdy dobry, szanujący się sklep modelarski powinien mieć płyny do kalkomanii w ofercie. Jeśli w Twoim lokalnym sklepie ich nie ma, to przejrzyj sklepy internetowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję kolegom biegłym w temacie założyć osobny wątek poradnikowy o samodzielnym wykonywaniu kalkomanii. Kilku z nich jest już dość doświadczonych, dlatego na pewno mogliby powiedzieć na ten temat sporo.

Z tą biegłością to może jeszcze nie za bardzo ale postaram się coś niecoś napisać czego się nauczyłem w oddzielnym wątku w wolnej chwili - może koło weekendu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą biegłością to może jeszcze nie za bardzo ale postaram się coś niecoś napisać czego się nauczyłem w oddzielnym wątku w wolnej chwili - może koło weekendu.

 

Bardzo mnie to cieszy, bo przyznam się szczerze, że między innymi o Tobie myślałem pisząc tamtego posta kolego Sławko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazane jest zabezpieczenie i nabłyszczenie powierzchni modelu lakierem bezbarwnym zawsze po zakończeniu prac malarskich czy to farbami akrylowymi czy też emaliami, przed rozpoczęciem prac z kalkomanią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowym nakładaniu nieprzeterminowanego lakieru nic nie powinno się wydarzyć. Należy pamiętać aby pokrywać model kilkoma (ja zwykle nakładam 3) cienkimi warstwami nakładanymi po sobie.

Z moich doświadczeń najlepiej sprawowały się lakiery bezbarwne Gunze H oraz Microscale, chociaż płyn Sidolux również nie jest zły. Najlepiej pomalować cały model by oprócz nabłyszczenia, zabezpieczyć powierzchnie, którą wcześniej malowaliśmy kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem przestrzec przed Decal Fixem Humbrola. Płyn ten potrafił rozpuścić 3 warstwy sidoluxu i odbarwić akrylową Pactrę. Dodatkowo zostawia po sobie lekko błyszczący ślad. Ja dziękuję temu specyfikowi i przesiądę się na set i sol Microscale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja chciałem przestrzec przed Decal Fixem Humbrola. Płyn ten potrafił rozpuścić 3 warstwy sidoluxu i odbarwić akrylową Pactrę. Dodatkowo zostawia po sobie lekko błyszczący ślad. Ja dziękuję temu specyfikowi i przesiądę się na set i sol Microscale.

 

No wiec jak to jest z Decalfixem Humbrola??? Mam ladnie zasiduoluxowany model gotowy na kalkomanie..... i teraz sie boje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

może ci się zdarzyć że kalka się rozlezie przy zdejmowaniu z papierka / układaniu na modelu - bo będzie b. zmiękczona - czyt. osłabiona, zasadniczo jak płyny działają (typu SOL) to się nie powinno ruszać kalek.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.