Skocz do zawartości

Nowy samolot szkolno-bojowy dla R.P.


crustian

Rekomendowane odpowiedzi

P.S. Było coś o mi-8, podobno Amerykanie kupili dla Iraku czy też Afganistanu ( nie pamiętam dokładnie, bo już się mylę w tym przynoszeniu przez nich wolności) te śmigłowce, bo są dobre ,a w tych krajach jest opanowana ich obsługa i serwisowanie, więc będzie taniej.

 

Giberes sądząc po Twoim tonie wypowiedzi, Twoje poglądy na temat maszyn nie są zbyt obiektywne (widzę napiętnowanie made in USA, bllle USA bleee. Może pomyśl jednak że gdyby nie oni to by trochę rzeczy troszkę inaczej wyglądało) A teraz przechodząc do cytowane kawałka Twojej wypowiedzi.

 

KUPILI amerykanie, ZA ICH PIENIĄDZE maszyny nie dlatego że są dobre (gratuluje pomysłu na dorobienie sobie ideologii), tylko dlatego że w kraju tym infrastruktura jest przystosowana do obsługi tego typu maszyn. Natomiast wprowadzanie maszyn zachodnich wiązało by się z modernizacją maszyn lotniskowych, więc z większym kosztami które USA musiały by ponieść by wyposażyć INNY KRAJ

 

Paniał?

 

Moses ,spokojnie to tylko lekka wymiana poglądów na forum internetowym, a nie wojna. Maszyny amerykańskie są bardzo ładne i również dobre. Moje ulubione to f14, f15, a7 ,a10, f111, więc nie mogę się z Tobą zgodzić, że wszystko co amerykańskie jest ble.

Bez wiatraka nie byłoby mąki, z której piecze się pierniki. Amerykanie sprzedali nam swoje samoloty, ale nie narzucali się z oddaniem nam serwisu, a problem malowania jest tylko przykładem. Inna sprawa ,że nasz rząd kupując samoloty nie pomyślał o tym, albo nie chciał pomyśleć. Na temat śmigłowców napisałeś to co ja, że jest taniej. Czy są dobre?- nie sądzę ,że ktokolwiek kupowałby ok. 50 szt. złomu, tylko dlatego, że maszyny lotniskowe pasują. Jest to jednak dobre porównanie dla Polski- kupiliśmy 48 szt. złomu i ponieśliśmy koszty dostosowania do niego lotnisk i infrastruktury na nich, bo "maszyny lotniskowe" nie pasują.

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym "innym wyglądaniem wielu rzeczy", przypuszczam, że o historię, ale to inny temat.

Na temat f16 u nas opinie są dwie: jedni mówią super, drudzy mówią złom. Każdy ma prawo do osądu, wg swojej wiedzy czerpanej z różnych źródeł, ja telewizji też nie wierzę, bo się nie zagłębia w temat, czasem sobie jednak poczytam czasopisma tematyczne, bo zakładam ,że ci dziennikarze mają większą wiedzę na tematy o których piszą niż ja.

Sadzę ,że niestosowne jest ostatnie słowo, którego użyłeś w swojej wypowiedzi, sugeruje bowiem, że jestem jakimś wielbicielem rus-wszystkiego. W mojej wypowiedzi zaś pojawiła się tylko wypowiedź na temat mi8, więc proszę nie insynuować , dodam tylko, że Amerykanie niosą wolność narodom, tak jak w 1939 Rosjanie nam przynieśli. Pozdrawiam i życzę owocnej dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 235
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Amerykanie niosą wolność narodom, tak jak w 1939 Rosjanie nam przynieśli.

 

Noooo porównanie niezłe. Popatrz sobie na zachodnie i wschodnie Niemcy.

 

Czy są dobre?- nie sądzę ,że ktokolwiek kupowałby ok. 50 szt. złomu, tylko dlatego, że maszyny lotniskowe pasują

 

No to jesteś w błędzie. Amerykanie dla Afgańczyków kupowali mundury, kamizelki, produkowane w chinach, w amerykańskim wzorze kamuflażu, bo były tańsze niż amerykańskie. Dawali im broń z magazynu która była wycofywana. Mi-8 kupili też dlatego bo Bułgaria czy inne państwo pozbywało się tych maszyn, i były bardzo tanie.

 

kupiliśmy 48 szt. złomu i ponieśliśmy koszty dostosowania do niego lotnisk i infrastruktury na nich, bo "maszyny lotniskowe" nie pasują.

SPrecyzuj pojęcie złom? Widzisz dołączyliśmy do paktu który stosuje całkowicie inne systemy, poza tym po tylu latach użytkowania sprzętu z minionej epoki przydałoby się wymienić na nowy, no chyba że chcemy być na poziomie Zimbabwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie niosą wolność narodom, tak jak w 1939 Rosjanie nam przynieśli.

 

 

Noooo porównanie niezłe. Popatrz sobie na zachodnie i wschodnie Niemcy.

to nie amerykanie przewrócili mur berliński,nie pamiętam żeby ich armia tam była.

Wracając do tematu zawartego w tytule.czyli rozumiem,że BAE Hawk AJT będzie gorzej fruwał od Aermacchi M-346 i KAI T-50.nie wydaje mi się może inaczej ale nie gorzej,czekam na odp. co do firmy KAI i ich powiązań z amerykańską firmą to tyczy się to samo producenta Hawk'a.nawet BAE sytsems ma bardziej rozwinięte macki(koncern międzynarodowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram F-16 to złom. Dobrze było by jak byśmy mieli więcej MIG-29,Su-30 i ja jestem w ogóle za Rosyjskim sprzętem

z całym szacunkiem to nie temat

jeszcze trochę takich postów jak uszu i temat zostanie zamknięty.

a nie lepiej wykasować albo przenieść te posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu zawartego w tytule.czyli rozumiem,że BAE Hawk AJT będzie gorzej fruwał od Aermacchi M-346 i KAI T-50.nie wydaje mi się może inaczej ale nie gorzej,czekam na odp.(...)

 

Tak jak mówisz, będą latać inaczej. Oba układy mają i wady i zalety. Skrzydło proste w Hawku będzie na pewno łatwiejsze do przyswojenia dla pilotów przesiadających się na niego z Orlików, ale nie pozwoli talatć tak dynamicznie i na takich kątach natarcia, jak skrzydło pasmowe, bo szybciej na nim nastąpi oderwanie. Z kolei większa dynamika dla M-346 i T-50 choć zbieżna z lataniem na "szybkich" to może sprawiać duże trudności młodym pilotom ze względu na znaczny przeskok z turbosmigłowego ze skrzydłem prostym.

 

Pod tym względem, ja osobiście wskazałbym jako przewagę układ Hawka - będzie tużo łatwiejszy do opanowania dla szkolących się pilotów. Mając jednak na uwadze ewentualne rozpatrywanie nowego samolotu jako bazy do uzyskania kolejnych maszyn bojowych, uważam, że w tym względzie najwięszy potencjał posiada T-50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanym polecam zaopatrzenie się w nowy numer Nowej Techniki Wojskowej, w której jest artykuł o przetargu, oraz zaprezentowano także inne maszyny LIFT.

 

Ciągnąc dalej temat M-346, jak wyczytałem, maszyna nie została jeszcze zintegrowana z systemami uzbrojeniami, producent czeka na odbiorce który wyłoży na to kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Ciągnąc dalej temat M-346, jak wyczytałem, maszyna nie została jeszcze zintegrowana z systemami uzbrojeniami, producent czeka na odbiorce który wyłoży na to kasę.

 

Miałem zamiar wspomnieć o tym samym, wlasnie po lekturze nTW. Spory minus dla włocha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że jest to minus który dyskwalifikuję tą maszynę dla nas :( (jak dla mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przetargu wymagane jest zintegrowanie systemów imitujacyh zarówno radar jak i uzbrojenie, więc cięzko powiedzieć, czy sam fakt braku uzbrojenia będzie dyskwalifikujacy. Niemniej jednak, jako, że koszty mają największą wagę (70%) w ocenie zgłoszenia, to propozycja wydania dodatkowej kasy na integrację uzbrojenia na pewno będzie samobójem ze strony Aermacchi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasa + czas a jednak na maszynach tych dobrze by było aby nasi piloci mogli ćwiczyć też atakowanie celów a nie sam pilotaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym wyborem byłby pod tym względem T-50, mający i komputery i systemy uzbrojenia tożsame lub zbliżone do eFa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupią T-50 zobaczysz bo jest najdroższy,jak widzę info o tym co się działo w (wcześniej w 56 śmigłowców)36specjalnym to włos się jeży na głowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe obawiam się że masz rację, aczkolwiek ktoś wspominał że przetarg rozpisany jest pod tą maszynę. Pażyjem uwidym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ja myślę, że MON najpierw rozstrzygnie trwający przetarg (ktoś wie ile to jeszcze potrwa?). Potem zabiorą się za polską wersję, która miała by być produkowana na licencji, lub praktycznie nowy samolot, który miałby zaporzyczone systemy awioniczne, itp.. Potem zostanie zbudowany prototyp i .............. d**a, tak jak ze skorpionem, czy irydą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To marzenie możemy wrzucić do worka zatytułowanego "marzyć każdy może, ale mu polityk nie pomorze". Czy ktoś mi może wytłumaczyc dlaczego w Rosji można, w USA można, we Włoszech można, w Czechach można, w Niemczech można ......

A w polsce.... politycy.

 

 

Może i mi zarzucicie że mam 14 lat i na życiu się nie znam, ale nawet w tym wieku widać gołym okiem że to jest poprostu niedorzeczne, głupie, a zarazem takie polskie, bo inne kraje tak swojego przemysłu nie zabijają i nie wyprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Z pełnym Szacunkiem , jesteś już o rok starszy , nabierasz doświadczenia życiowego , wiedzy , w przeciwieństwie do "naszych polityków" którym tylko we łbie samolot dla "VIP-ów".

Mamy 16 -stki z niekompletnym uzbrojeniem , sypiące się 29, wykańczające się Su-22. Dodaj do tego brak własnego przemysłu lotniczego , Dęblin rosnący do aspiracji Akademii Sił Powietrznych [ dla kilkudziesięciu dzieci prominentów ] z kilkudziesięcioletnimi Iskrami i masz cały obraz Naszego Lotnictwa.

No i najwazniejsze -pieniądze, ale byłoby komu jeszcze w Tym Kraju uszczknąć tochę kasy .Bo kredyt kolejny , to Nas chyba załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnięcie polskiej armii z zapaści, do jakiej - w głównej mierze, bo wczesniej może nie było najlepiej, ale coś jednak robiono - doprowadziły ją rządy PO wymaga tak ogromnego nakładu środków, że w zasadzie jest już po ptakach. Zasada "Polska nierządem stoi" za tego rządu została odkurzona i wyniesiona do rangi zasady ustrojowej. Zresztą Polacy en masse także raczej nie są zainteresowani niepodległością, więc armię utrzymujemy po to tylko, żeby wypełniać zobowiązania międyznarodowe i brac udział w tzw. misjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wczesniej może nie było najlepiej, ale coś jednak robiono

 

A niby co robiono. Zrobiono "poważne" zakupy ( F-16 i rosomaki) no ale na więcej to już kasy nie starczyło. z pustego to i salonom nie naleje. A jeśli chodzi o sytuacje kadrową i wyszkolenie to dzisiejsza sytuacja nie jest winą tylko Po ale wszytkach rządów od 20 lat. Po zmianach ustrojowych zaczęto niewiadomi poco humanizacje/ cywilizacje armii i efekty widzimy dzisiaj. PO można winić tylko za to ze nie wprowadziło nowych lepszych standardów tylko kontynuuje bezsensowną politykę wszystkich poprzedników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.