Skocz do zawartości

Nowy samolot szkolno-bojowy dla R.P.


crustian

Rekomendowane odpowiedzi

To wcale nie były decyzje nieprzemyślane i niekompetentne. Koncerny zachodnie dobrze rozpracowały firmy polskie.Nie tylko na polu produkcji lotniczej. Ot taka dygresja do tematu. Wracając do tematu to czesi myślę nie mają dużych szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 235
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sądze ze nie tylko Czesi . Anulują ten przetarg ... a powodów jak sami wiecie znajda multum .

 

Otóz , weryfikują Iskry ,celem przedłuzenia resursu za 2015.Maja je doposazyc /co w wojsku to oznacza? - pewnie wszystko i nic/ Słabiej z silnikami .

Jednym słowem -pozywiom-uwidim

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ot taka dygresja do tematu. Wracając do tematu to czesi myślę nie mają dużych szans.

 

Rzekłbym nawet najmniejszych, bedą zamiatać koncówkę stawki razem z Hawkami oferowanymi przez brytyjczyków i finów. Cała gra będzie udziałem T-50 i M-346, przy czym najwieksze szanse mieć będzie ten pierwszy, bo "dedykowany do F-16". Co nie zmienia faktu, że czesi mają rozsądną propozycję, a reszta po prostu chce wydoić kasę z polskiego budżetu.

 

Do dziś nie ma decyzji o remontach polskich F-16 w WZL-2, ciekawi mnie, o jakich standardach mowa, żeby trzeba było wysyłać samoloty do Izraela i kto, poza samymi izraelitami, na tym zarobi grubą kapuchę?

 

Ja tam cały czas uważam T-50 za dobry samolot, może zbyt wymagający na szkolny, ale to też jest solidny bat na szkolonych, trzeba się będzie solidnie przykładać do latania, zęby lipy nie było żadnej. Pomysł z ewentualnym póxniej kupnem F/A-50 też nie jest pozbawiony sensu, relatywnie tania alternatywa dla zastapienia czymkolwiek Su-22 i MiG-29/ Bo jak nie nim, to czym i za jaką kasę?

 

Tylko żeby jeszcze ktoś nad całym tym bajzlem czuwający miał na uwadze dbanie o interes narodowy i o koszty eksploatacji na jakieś 30-40 lat. Bo notoryczne wydawanie pieniędzy za granicę, tak jak to się zdaje być zaplanowane dla F-16, to nic innego jak głupota.

 

Sądze ze nie tylko Czesi . Anulują ten przetarg ... a powodów jak sami wiecie znajda multum .

 

Otóz , weryfikują Iskry ,celem przedłuzenia resursu za 2015.Maja je doposazyc /co w wojsku to oznacza? - pewnie wszystko i nic/ Słabiej z silnikami .

Jednym słowem -pozywiom-uwidim

 

Ale newsa sprzedałeś. Ciekawe jak to się ma do pomysłu z konstrukcją Grota II, czy aby nie jest to preludium do tego samolotu. Pozywiom - uwidim to dobra pointa dla takiej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wrzuciłeś zdjęć lotnego ;) Ten powyżej to statyk, który stoi bodajże w Krakowie obecnie.

A sama konstrukcja bądź, co bądź, ale fajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielik stoi w taki agonalnym stanie w muzeum w Krakowie.

 

Lot jest na YT:

 

A że go uziemili - no bo kto to widział, żeby prywatna firma miała czelność robić odrzutowce i to dla wojska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orka jest już w zasadzie znaną konstrukcją, którą można od kilku lat spotkać na piknikach i pokazach w Polsce jak i poza granicami. Samolot bardzo ciekawy i wygodny - ale to nie rozmowa o samolotach turystycznych, więc nie róbmy OT, bo mod nas rozstrzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panie Radku witamy na forum i dziekuje ślicznie za udostępnienie swoich zbiorów...w tym jakże bogatej zdjęciowo dobrej dokumentacji istnie modelarskiej...wspaniała kolekcja, dziękuje i pozdrawiam

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Hmmm... Ja tam twardo za Italiańcami jestem . Ale jakby tak trochę tych i trochę tych? Pewnie nie realne.

Nie wiem jak Wyto widzicie, ale na moje to w tej autoreklamie KAI trochę przesadziło:

"...T-50P posiada możliwości bojowe lekkiego samolotu bojowego, zdolnego do wypełniania zadań Su-22 i wspierania misji polskich F-16. Rozwiązuje to problem zastąpienia Su-22, które w przyszłości zostaną wycofane za służby...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja tam twardo za Italiańcami jestem . Ale jakby tak trochę tych i trochę tych? Pewnie nie realne.

Nie wiem jak Wyto widzicie, ale na moje to w tej autoreklamie KAI trochę przesadziło:

"...T-50P posiada możliwości bojowe lekkiego samolotu bojowego, zdolnego do wypełniania zadań Su-22 i wspierania misji polskich F-16. Rozwiązuje to problem zastąpienia Su-22, które w przyszłości zostaną wycofane za służby...."

Tylko po cokupować dwie maszyny tej samej klasy a różnego typu? Same komplikacje tylko.

 

A z tą wypowiedzią o zastąpieniu Su-22 to niezły tupet. Wiadomo, że i tak się to skończy w ten sposób, że suki zostaną zastąpione lekkimi bojowymi bo bedzie taniej, ale słowo wszystkie w odniesieniu do udźwigu (2000kg wobec ok 10000) wynika albo z ignorancji albo po prostu przetarg już dawno jest wygrany, a teraz trzeba zrobić teatrzyk, żeby opinia publiczna się nie czepiała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po cokupować dwie maszyny tej samej klasy a różnego typu? Same komplikacje tylko.

Żeby mieć doświadczenie w pilotażu na różnych maszynach.

A z tą wypowiedzią o zastąpieniu Su-22 to niezły tupet.

No tego to im nie zabrakło.

...albo po prostu przetarg już dawno jest wygrany, a teraz trzeba zrobić teatrzyk, żeby opinia publiczna się nie czepiała ;)

No w rzeczy samej tak też to odbieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po cokupować dwie maszyny tej samej klasy a różnego typu? Same komplikacje tylko.

Żeby mieć doświadczenie w pilotażu na różnych maszynach.

 

Ekenomicznie poza zasięgiem, to raz a druga sprawa, że z militarnego punktu widzenia bez celu. Samolot ma przygotować do latania na bojowych, więc samo doświadczenie (w sensie wyrabianie jak największego nalotu) na LIFTach jest drugorzędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w odniesieniu do udźwigu (2000kg wobec ok 10000)

 

Chyba za dużo zer ci się wcisnęło ...ale nie o to mi się rozchodzi.

Z tego co wygrzebałem to jeślichodzi o uzbrojenie niekierowane to :

SU-22

Maksymalny udźwig 4000kg 8x500 ale przy innych zestawach już sie nie osiąga 4 ton bo są takie;

20x100 kg

10x250 kg

4xZB-500

A jeśli chodzi o T-50to znalazłem takie zestawy;

8x MK82

4x mk83

2x mk84

Wszystkie zestawy są po około 1800kg.

 

Także poza zestawem 8x 500 pozostałe są w miarę porównywalne wagowo. Należało by jeszcze porównać zasięgi w poszczególnych konfiguracjach uzbrojenia jak i systemy celownicze. Ale tak na oko to T-50 nie wypada tak źle w porównaniu do Su-22.

 

Też bym chciał aby polska miała nowoczesne wyspecjalizowane samoloty ale trzeba patrzyć realnie. Finanse mamy takie jakie mamy i lepszych mieć nie będziemy. Aby ograniczyć koszty eksploatacji trzeba zmniejszyć ilość modeli eksploatowanego sprzętu. Na dzień dzisiejszy mamy tylko dwa wyjścia. Albo zastąpić Su-22 kolejnymi F-16 najprawdopodobniej używanymi egzemplarzami starszych Blocków. Albo zakupić nowy samolot który będzie wstanie wykonywać zadania szkolne i bojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Su-22 powinny zostać zastąpione czymś lepszym niż kai t-50 czy kolejne f-16.Mikele owszem, że masz Waszmość racyję z tymi liftami. No cóż nie należymy do potęgi , która może pozwolić sobie na wszystko . Przykre ale prawdziwe. Ale te lifty będą robiły właśnie za w pełni "bojowe" .Więc w przypadku Polski nie jest to takie drugorzędne.Aż wstyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Su-22 powinny zostać zastąpione czymś lepszym niż kai t-50 czy kolejne f-16.

 

Np. czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te lifty będą robiły właśnie za w pełni "bojowe"

 

Ale one nie mają bombardować Moskwy tylko wykonywać zadania taktyczne. W czym konkretnie taki T-50 jest AŻ tak gorszy od Su-22. przynajmniej nowy i może nie będzie krzywy jak te samoloty rodem z ZSRR Osobiście to biorąc pod uwagę posiadane środki finansowe, jako następce Su-22 wybrałbym używane F-16. Ale jak już będą te T-50 czy cokolwiek innego to płakał nie będę i największym mim zmartwieniem będzie dostępność modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udźwig i prędkość maksymalną ma mniejsze, pułap i zasięg podobne. Zapowiadana wersja jednomiejscowa będzie pełnoprawnym samolotem bojowym (lekkim). Ja tam sądzę, że lepiej kupić nowe samolty niż używki. Z drugiej ręki Block 52 nie dostaniemy a wcześniejszych wersji nie ma co kupować, bo to i tak będzie odrębny typ do eksploatacji, choć płatowiec ten sam.

 

Powiedziałbym nawet, że F/A-50 (bo takie oznaczenie jest podawane w odniesieniu do bojowego) ma nawet tę przewagę nad sukami, że ma radar pokładowy, z pewnością będzie też zdecydowanie bardziej manewrowy, więc szturmowo-bombowy samolot (umówmy się, to że Su-22M4 przenosi R-60 nie czyni z niego samolotu myśliwsko-bombowego w pełnym znaczeniu tego określenia) zostanie wielozadaniowym. MON ze swojego budżetu nie stać na inne rozwiązania, a F-16 spłacany bedzie jeszcze ładnych parę lat ;) więc o kolejnym finansowanym z całego budżetu państwa program zakupu samolotów bojowych można zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udźwig prędkość jak i zasięg nie są jakoś kolosalnie mniejsze a pułap nie ma tu żadnego praktycznego znaczenia. Czy T-50 ma możliwość tankowania w powietrzu ? i jak wypada porównanie z Su-22 jeśli chodzi o atakowanie celów naziemnych w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych ?

 

Niestety jesteśmy w takiej sytuacji że niema co rozważać, co lepiej kupić tylko na co nas stać. Na nowe samoloty klasy F-16 Block 52 nas nie stać. A jakby dobrze pogadał z amerykanami to by może się udało pozyskać starsze F-16C/D na zasadzie podobnej jak C-130. Nie jest to na pewno rozwiązanie idealne ale trzeba patrzeć realnie na nasze możliwości finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.