Skocz do zawartości

RWD 5 Legun I ZTS


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

modlić się, żeby w międzyczasie naszła mnie wena i rozwiązała problem montażu ramek oszklenia, szkła i przedniej szyby, którą mam zamiar dorobić

Na to czekam z ogromnym zainteresowaniem. Ta szyba nie jest taka zła - pasuje i do płata, i do kadłuba, tylko do obu na raz nie chce Ew. jak spasuje, to wtedy nie pasuje do bocznych szyb. Przynajmniej takie mam wspomnienia.

 

Jarku - kratownica wygląda super. Czy masz jakieś tajny sposób na sklejanie takiego czegoś? Pytam, bo w mojej jednak widać jakieś drobne gluty kleju i jakieś minimalne niedopasowania. Twoja wygląda jak odlew. No chyba, że to z powodu lekko niewyraźnego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jakieś tajny sposób na sklejanie takiego czegoś?

Sklejam CA na papierze foto, łatwiej z niego odkleić bok kratownicy za pomocą nożyka oczywiście. Staram się zalewać miejsca łączeń i po wyschnięciu szlifuję-czyszczę delikatnie przy pomocy szlifierki, pomiędzy delikatnie pilniczkami, choć nie jest to regułą. Fotka przez brak ostrości na pewno zatarła łączenia, które są. Spojrzę na to wieczorem i napiszę w jakim stopniu zdjęcie przekłamuje rzeczywistość. Boczne i czołowe szybki zrobię chyba nowe i tu właśnie może być problem (doskonała przejrzystość), jak to połączyć bez widocznych śladów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamiast papieru fotograficznego używam podkładu od arkuszy papieru samoprzylepnego.

Mam zapewniony stały dostęp: córka co chwila wydaje kieszonkowe na jakieś naklejki z kucykami i różowymi wróżkami - jak już wyklei całość, zabieram jej resztę kartki, odrywam tę powykrawaną część, która była niezadrukowana (wyrzucam, bo na maski się nie nadaje) i zostaje mi cały arkusz podkładu. Papier jest czymś nawoskowany albo "cuś", w każdym razie CA słabiutko się do tego klei. Na dodatek jest półprzezroczysty, więc na odwrocie można sobie coś narysować albo podłożyć kartkę z wydrukowanym wzorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek jest półprzezroczysty, więc na odwrocie można sobie coś narysować albo podłożyć kartkę z wydrukowanym wzorem.

Wygląda dużo lepiej ten sposób, muszę pohandlować z córką znajomych

jak już wyklei całość, zabieram jej resztę kartki, odrywam tę powykrawaną część, która była niezadrukowana (wyrzucam, bo na maski się nie nadaje) i zostaje mi cały arkusz podkładu

Świat byłby czystszy, gdyby było dużo więcej modelarzy

Mały up, czyli pierwsze przymiarki. Z wczoraj/dziś został pocieniony kadłub, wycięte drzwi, starte listwy (będą nowe) i zmieniony kształt dolnej osłony silnika.

Plan na kadłub:

- wyciąć miejsce na zbiornik oleju

- zmienić kształt grzbietu kadłuba

- wkleić listwy napinające płótno

- prysnąć surfem500/szlifować, prysną.../szlif...itd.

- zrobić blaszkowe okapotowanie silnika

Dla Bartka, jeszcze raz kratownica (zdjęcie bez zmiany wielkości, można bardzo zbliżyć) i to co zostało z kadłuba, a to nie koniec.

1581eb1dda62906dm.jpg c942c966282c33d0m.jpg db3e615ee161c07dm.jpg

Dodaję fotkę z RWD 5 Skarżyńskiego, która powstaje z prawie równocześnie z Legunem I po to, by zwrócić Waszą uwagę na kolor plastiku, mianowicie, srebrny jest paskudny w obróbce i jeżeli macie możliwość wyboru przy zakupie, bierzcie jasny kolor wyprasek.

311d3edcfc1472aem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł coś podszepnąć odnoście przedniego oszklenia...

Na początku z cieniutkiego pręcika plastikowego zrobiłem nibyramę. Następnie z opakowania od SuperGlue wykonałem szybę. Ma ono tę zaletę, że jest cienkie i już wstępnie ukształtowane, więc dodatkowym profilowaniom doskonale się poddaje. Kleiłem SG, choć obawiałem się dymienia.

Tak to wyszło:

p1040146p.jpg

p1040151u.jpg

Niestety, z czasem kurz od wewnątrz osadził się na szybce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały up, czyli plan na skrzydło;

- pogrubić

- zrobić ugięcia

- zmienić krawędź natarcia

Od razu prośba; Szukam zdjęcia 5-ki z góry/bok, ciekawi mnie rozmieszczenie wlewów paliwa i czy były też cztery, czy jednak dwa.

Dzięki fiedotow, niby rama też jest brana pod uwagę, ale w formie płytki czarnego tworzywa naklejonej w miejsce wewnętrznego obrysu szkła. Dzięki krosto i crustian, każdy pomysł jest wart przemyślenia.

Skrzydło pogrubię w ten sposób, jednocześnie będę miał wzmocnienie na żebrach, ugięcie i podstawę do zmiany kształtu krawędzi natarcia.

57cd709d53add48dm.jpg 39d2a963f4cd75dam.jpg

Zmieniam również kształt "dziuba", gdyż zdjęcia pokazują zupełnie inny kształt osłony czołowej.

951e7a656f221d66m.jpg e994160ade5a4c6am.jpg 0597ed467b4d1f03m.jpg

Dzięki KayFranz za plan w skali, bardzo jest pomocny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - widzę, że obaj poprawiamy skrzydła Też się zastanawiałem nad przyklejaniem patyczków plastikowych ale wydawało mi się, że będą za grube. W ostatniej Mini Replice widziałem też patent z naklejonym drutem. Całość już teraz wygląda super!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam zdjęcia 5-ki z góry/bok, ciekawi mnie rozmieszczenie wlewów paliwa i czy były też cztery, czy jednak dwa.

Pewnie znasz, ale na wszelki wypadek

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87783/2a70badf0025c18dc87a3a31833d03de/

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/60939/eb59022bf5fd66eb156922de47775530/

http://rwd5.republika.pl/zdjecia.html

http://rwd-dwl.net/samoloty/rwd_5/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie znasz, ale na wszelki wypadek

Dzięki za poświęcony czas, pewnie że znam, ale dzięki Tobie przyjrzałem się 5-ce w hangarze i eureka, przecież to 5-ka SP-ALU, a nie jak do tej pory czytałem końcówkę AJU. Mam to czego szukałem, płat 5-ki z góry z widocznymi wlewami paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Piątka" Skarżyńskiego po powrocie do kraju została przebudowana na wersją dwumiejscową stąd AJU.
Jarek erwudziak był i AJU i ALU. Nie czytałeś wcale źle.

Wszystko się zgadza panowie. Czytałem do tej pory rejestrację ze zdjęcia poniżej jako SP-AJU, nie wiem jak to możliwe, ale tak było

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87783/2a70badf0025c18dc87a3a31833d03de/

Jarekk, mam oba rysunki, ale do końca nie mam zaufania do planów, zawsze, jeżeli jest to możliwe, szukam potwierdzenia w dokumentacji foto. Drugi rysunek, jeżeli mnie pamięć nie myli odnosi się do rzutu bocznego z materiałów reklamowych DWL dotyczących właśnie 5-ki, z całym mnóstwem błędów, które nie były nigdy poprawione mimo zmian dokonywanych w produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Mały Up, czyli raport. Kadłub poszpachlowany i wyszlifowany, skrzydło i usterzenie również. Pyłu w pewnym momencie było tak dużo, że już myślałem o wykorzystaniu go jak suchej pasteli Poniżej zdjęcia modelu na tle planów i tu zaskoczenie, model leży jak ulał. Wniosek nasuwa się jeden; doskonała baza do budowania modelu.

b3fa52d05a3399a3m.jpg 8ae7253bad924052m.jpg 322ac08e47e58866m.jpg ee8e5272ed00b613m.jpg 0b8c00686276f892m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mały up, czyli wywołany do tablicy. Prace nad drobiazgami powoli dobiegają końca i będzie wszystko malowane. Złapałem się na tym, że pomalowanie ram oszklenia muszę zrobić przed sklejeniem i tak srebrny obustronnie, na zewnątrz czerwony i dopiero wkleić z szybami w pomalowany kadłub, massakrr. Poniżej kilka fot poskładanego na szybko modelu, amorki to odlewy, golenie z miedzi, osłona rury wydechowej z blaszki, wlot powietrza z igły, a dysza Venturi'ego z igły blaszki i drutu.

cdbd778afa0faa27m.jpg 498f84045eadec34m.jpg 441f4f93b52e9f5em.jpg 572679701e42e726m.jpg 14500e843302b8c9m.jpg 6f4d74cc00220dd7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, nieźle

Z tym oszkleniem to od początku wiedziałem, że nie będzie łatwo.

A co jest nie tak z amortyzatorami, że je robiłeś od nowa?

Kółka też chyba z żywicy?

I jeszcze niedyskretne pytanie - czy gotową wersję zobaczymy w Bytomiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amorki, to znaczy ich kroplowe owiewki są za wąskie, stąd potrzeba odlewów. Kółka też odlane z przetoczonego kółka z Fieslera, stwierdziłem, że dwóch takich samych to chyba nie zrobię tą metodą.

I jeszcze niedyskretne pytanie - czy gotową wersję zobaczymy w Bytomiu?

To jest mój pierwszy termin w którym chcę się zmieścić i oby się to udało, będzie wtedy trochę czasu na drobne korekty zanim zrobię galerię w konkursie. Drugim terminem jest oczywiście koniec konkursu, ale tego bym nie chciał, bo niektóre rzeczy wychodzą na zdjęciach i nie będzie już możliwości poprawy czegokolwiek.

Odbijam pytanie i spytam o 8-kę w związku z Bytomiem, będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.