Skocz do zawartości

[Standard] Aichi D3-A1 Val PLASTYK


JETO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. Dołączę do grona model Japońskiego bombowca nurkującego Aichi D3-A1 Val. Zestaw PLASTYKA, wypraski i instrukcja uderzająco przypomina zestaw FUJIMI. Model będzie wykonany prosto z pudła z drobną ingerencją w tablicę przyrządów, która będzie wykonana ze zdjęcia. Skala 1:72.

 

5f6e2e79cbf4b9f9.jpg

 

0c1df6e32ff43e72.jpg

 

e2b119c2e05d0f9c.jpg

 

5d4f23e448abaf66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Model będzie wykonany prosto z pudła z drobną ingerencją w tablicę przyrządów, która będzie wykonana ze zdjęcia.

 

To chyba kwalifikuje się do kategorii OPEN, ponieważ, używamy do waloryzacji elementu nie pochodzącego z ramki producenta.

 

Ale lepiej niech się wypowiedzą moderatorzy.

 

Swoją droga ładnie wygląda sam model (jak na plastyka) mnie osobiście odrzuca podwozie z odlanymi wstępnie kołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i klamka zapadła Rozkopałem go, teraz go będzie trzeba złożyć

Wypraski na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo obiecująco i przez moment pomyślałem, że to będzie kolejna Italerka. Szybko się przekonałem, że "dobra sława" Plastyka jest w pełni zasłużona

Po kilku godzinach dłubania szpachlowania i malowania mam gotową kabinę załogi i wstępnie złożony kadłub i skrzydła.

 

181b928fbcd521d8.jpg

 

Kalkomania dołączona do zestawu jest do kosza więc kalkę na tablicę przyrządów musiałem wykonać samemu.

W regulaminie jest napisane, że można korzystać z innych kalek więc mam nadzieję, że ta wykonana przez zemnie nie zdyskwalifikuje mnie z kategorii STANDARD. Kalka na tablicy przyrządów jest wykonana ze zdjęcia tablicy D3-A1 które znalazłem w sieci. Szału nie ma ale i tak jest lepsza od tego co dał PLASTYK.

 

ff2d43b9253cb48a.jpg

 

3dc320286563bfad.jpg

 

Za radą kolegów galgan i Zdravko kupiłem taśmę maskującą TAMIYA i postanowiłem spróbować maskowania oszklenia i malowania go aerkiem a nie pędzlem jak to do tej pory robiłem. Okazało się, że Diabeł nie taki straszny jak go malują i to w cale nie takie trudne. Myślę, że jak na pierwszy raz wyszło całkiem znośnie

 

ec539b9bf16a5e9e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji było żółto-zielony. Na fotach innego modelu był też taki odcień. Kolorowych zdjęć kokpitu D3-A1 nie znalazłem a w mojej monografii w cale ich nie ma Po nałożeniu pasteli na całość odcień się nieco zmienił na bardziej zielonkawy niż był pierwotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraski na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo obiecująco i przez moment pomyślałem, że to będzie kolejna Italerka. Szybko się przekonałem, że "dobra sława" Plastyka jest w pełni zasłużona

Nie narzekaj, akurat to jest jeden z lepiej sklejalnych zestawów Plastyka, zresztą chyba ostatni przez nich zaprojektowany. Sam zobacz, co Dewertus wyciągnął z tego zestawu, sklejając go ze swoim synem: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17883

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraski na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo obiecująco i przez moment pomyślałem, że to będzie kolejna Italerka. Szybko się przekonałem, że "dobra sława" Plastyka jest w pełni zasłużona

Nie narzekaj, akurat to jest jeden z lepiej sklejalnych zestawów Plastyka, zresztą chyba ostatni przez nich zaprojektowany. Sam zobacz, co Dewertus wyciągnął z tego zestawu, sklejając go ze swoim synem: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17883

 

 

Popełniłem kiedyś dwa Val'e z Fujimi - patrząc na wypraski mam wrażenie Déjà vu. Powodzenia przy pracy, może wyjść na prawdę fajny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraski na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo obiecująco i przez moment pomyślałem, że to będzie kolejna Italerka. Szybko się przekonałem, że "dobra sława" Plastyka jest w pełni zasłużona

Nie narzekaj, akurat to jest jeden z lepiej sklejalnych zestawów Plastyka, zresztą chyba ostatni przez nich zaprojektowany. Sam zobacz, co Dewertus wyciągnął z tego zestawu, sklejając go ze swoim synem: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17883

 

To nie narzekanie tylko obiektywna ocena zestawu i jednocześnie przestroga dla, tych którzy popatrzą na wypraski i stwierdzą "Ładny tani i przyjemny model. Machnę go sobie w weekend."

 

To bardzo ładnie pomalowany modelik ale niech Kolega nie porównuje weekendowej zabawy z synem do pracy konkursowej bo to dwie różne sprawy. Model się bardzo ładnie prezentuje ale nikt nawet nie spróbował coś zrobić z największymi bolączkami tego zestawu.

 

73e2e795faf301b0.jpg

046393eeda1ea5c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadam i kibicuję, mam od niedawna ten zestaw i się tak zastanawiałem czy to ich twórczość własna czy jakiś przepak.

Sam myślę o dołączeniu do zabawy z tym zestawem ale w klasie open, ale to jeszcze nie w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aichi D3-A1 Val vs. ja, runda druga

Dziś walczyłem z dopasowaniem górnego panelu kabiny do kadłuba.

Jak widać na focie panel wymagał dość znacznej korekty.

 

a4f1d6a7bfc509d3.jpg

 

Po jakiś 15 min. traktowania elementu pilnikiem udało się go wpasować na miejsce

 

11fda81e8a60e9ef.jpg

 

Jak można zauważyć do szpachlowania używam gęstego kleju Humbrol. Robię tak ponieważ w mojej mieścince dostępna jest tylko szpachla Vamodu, która lubi czasem pękać. Dlatego właśnie używam kleju. Jest on trudniejszy w szlifowaniu ale jak porządnie wyschnie to daje się go ładnie formować i co najważniejsze nie pęka. I tu rodzi się pytanie. Czy zna ktoś z Kolegów domowy przepis na szpachlówkę o lepszych właściwościach niż ta z Vamodu?

 

Po dopasowaniu panelu kabiny złożyłem wstępnie skrzydła z kadłubem,

 

d81445d2b0e562f5.jpg

 

a potem zająłem się gondolą silnika.

 

e25bf21cc70262bb.jpg

 

10e60c40790ca378.jpg

 

Gondola za Chiny nie chciała się spasować z kadłubem i konieczne okazało się wycięcie tylnych ścianek.

 

ecba3832ca017dc5.jpg

 

Po tej operacji wszystko ładnie wskoczyło na miejsce.

 

82def4ad40302db1.jpg

 

Idąc za ciosem maszyna otrzymała stateczniki poziome.

 

55f99f9fad7c5082.jpg

 

Pozalewałem szczeliny klejem. Jak wszystko poschnie czeka mnie obróbka spoin i odzyskiwanie straconych linii podziału blach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś z Kolegów domowy przepis na szpachlówkę o lepszych właściwościach niż ta z Vamodu

Kiedyś, korzystając z rad zawartych w:

 

img023l.jpg

 

Robiło się klej i szpachlówkę według tego przepisu:

 

img022c.jpg

 

Ale według mnie, to lepiej kup w jakimś sklepie wysyłkowym szpachlówkę Tamiya, a będziesz zadowolony.

Przy okazji wysyłki na pewno coś się jeszcze znajdzie godnego uwagi, czego nie oferuje twój sklep, a przecież gwiazdka tuż, tuż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu kadłuba, skrzydeł i stateczników poziomych ujawniła się kolejna niespodzianka od inżynierów z PLASTYKA.

 

4d140dcb93366d10.jpg

 

Jak widać na zdjęciu usterzenie ogonowe trzyma kont prosty ( nie licząc drobnego odchylenia spowodowane położeniem aparatu w stosunku do modelu ) Ale skrzydła to już inna sprawa. Mam teraz z tym problem bo nie wiem co z tym zrobić. Po przeanalizowaniu elementów skrzydeł oraz wyprasek doszedłem do wniosku że elementy skrzydeł są krzywo odlane.

 

Poniżej oryginalne wypraski FUJIMI

 

b90b81b445b63083.jpg

 

A teraz wypraski z PLASTYKA

 

0c1df6e32ff43e72med.jpg

 

Jak widać wypraski z FUJIMI zostały pocięte i poskładane w dwie ramki i podczas tego procesu został zniekształcony cały płat modelu. Mógł bym odciąć ogon i przykleić go ponownie równolegle do skrzydeł by zmniejszyć wizualnie tę wadę ale nie wiem czy to coś da ponieważ zdeformowana jest jedynie lewa część skrzydła a ponadto model by nie trzymał osi wzdłużnej a i statecznik pionowy by nie był prostopadle do kadłuba maszyny. Szczerze powiedziawszy to nie mam na to pomysłu Problem jest również widoczny na tej focie.

 

73e2e795faf301b0.jpg

 

Jak widać krzywa jest cała linia natarcia skrzydła. Jeśli ma ktoś z Kolegów jakiś pomysł to chętnie wysłucham.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobną hecę miałem z Kadłubem Su-7BKŁ od Kopro. Podejrzewam, że same ramki mogą być wypaczone, raczej ze starości niż w wyniku błedu produkcji. Z krzywym modelem Lima w konkursie poradziłem sobie dość dobrze (tak myślę ;) ), sądzę że Ty też mógłbyś odciąć skrzydła i spróbować przykleić je jeszcze raz, tylko w odpowiedni sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu by nie było gdyby dolna część skrzydła była z dwu elementów. Wtedy można by je ułożyć niezależnie. Ale w tym wypadku to cały jeden element. Może faktycznie obetnę lewą część skrzydła i spróbuję to jakoś dopasować. Pytanie tylko jak to pociąć tak by nie było tego potem widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do warsztatu by się dokładniej sprawie przyjrzeć i doznałem olśnienia. Na szczęście obyło się bez amputacji skrzydła. Skorzystałem z faktu, że klej jeszcze nie związał w 100% i udało mi się wygiąć prawy płat. Na szczęście tworzywo z jakiego jest wykonany model jest dość miękkie i plastyczne więc udało się wszystko ładnie powyginać bez pęknięć. W powstałą szparę pomiędzy skrzydłem i kadłubem włożyłem pasek tworzywa wycięty z kart kolekcjonerskich dodawanych do chrupków ( całe szczęście, że w domu jest dzieciak co coś takiego zbiera ) po czym wszystko zalałem klejem. Jutro jak wszystko stwardnieje zeszlifuję nadmiar materiału. Mam nadzieję, że nic nie będzie widać po tej operacji

 

10978d096ef234fb.jpg

 

Jak widać po niżej udało się uratować sytuację i wada została skorygowana

 

2bc5a9ccc88662ad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.