Skocz do zawartości

7TP Mirage Hobby 1:35


Markuz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

KW-2 już na ukończeniu StuG III na razie czeka na powrót weny.

A tym czasem naszło mnie na coś z rodzimego podwórka, a mianowicie 7TP z Mirage Hobby.

Będzie to mój debiut w skali 1/35.

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiem, że ten zestaw jest... no doskonały to on nie jest. Mam jednak nadzieję, że z waszą pomocą (a jest na forum kilku znawców tematu) uda mi się polepić choć coś zbliżonego to 7TP.

Tym czasem zamieszczam regulaminowy In-box.

Zdziwiłem się, że w zestawie nie ma instrukcji ale w sumie dla dwóch ramek to chyba niema się co przemęczać.

 

DSC03230.JPG

DSC03226.JPG

Dokupiłem blaszki ABER oraz zamówiłem zestaw gąsek metalowych FRIULMODEL.

mar%5B34040%5D_45.jpg

Zdjęcie zapożyczone ze strony sklepu Martola

Pierwszy raz zainwestowałem kasę w tak dużo dodatków do jednego modelu.

 

Uzbroiłem się również w zestaw pomocnej literatury.

DSC03223.JPG

 

DSC03224.JPG

 

DSC03225.JPG

 

Po wstępnym przeglądzie ramek i wycięciu kilku elementów widać ile pracy przede mną. Na wieży brakuje sporo nitów oraz wizjerów, jarzmo jest za wąskie względem osłony, a cały układ płyty nad silnikiem jest do przeróbki. Po wstępnym przejrzeniu planów i ramek z elementami uznałem, że ten projekt będzie stał pod znakiem nitowania i mocnych przeróbek.

 

Na dziś to tyle.

Mocno liczę na waszą pomoc w budowie.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zapowiada ciekawie i ambitnie.

Tak na szybkiego - najistotniejsze przeróbki:

- wózki zawieszenia - kształt, oraz mocowanie resora

- tylne koło z napinaczem

- płyta czołowa pancerza

- belka tylnego zderzaka

- kolumna celownika

- osłona CKM

- linie podziału blach

- ośrubowanie bocznych blach osłony silnika

- wloty powietrza

- żaluzje

- osłona jarzma armaty

- lufa

 

Wrzucam link do moich warsztatów z Vickersem i prototypem 7-TP. Jest tam sporo materiału zdjęciowego i porad kolegów dotyczących przeróbek.

http://www.whiteeagle.net.pl/viewtopic.php?f=13&t=351&start=50

http://www.whiteeagle.net.pl/viewtopic.php?f=13&t=23&start=50

Mam nadzieję, że trochę pomogą.

Na MW jest też Siódemka kolegi Analogica - tam jest sporo o zderzaku i innych przeróbkach.

 

3mam kciuki za udany projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu próbowało pocieszające jest to że co 7 to lepsza

Tak na szybkiego - najistotniejsze przeróbki:

- wózki zawieszenia - kształt, oraz mocowanie resora

- tylne koło z napinaczem

- płyta czołowa pancerza

- belka tylnego zderzaka

- kolumna celownika

- osłona CKM

- linie podziału blach

- ośrubowanie bocznych blach osłony silnika

- wloty powietrza

- żaluzje

- osłona jarzma armaty

- lufa

 

Jurgen mam nadzieję że nie przestraszyłeś chłopaka bo to początek listy przeróbek

A tak poważnie trzymam kciuki dasz radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurgen mam nadzieję że nie przestraszyłeś chłopaka bo to początek listy przeróbek

Nie chłopak się nie przestraszył.

 

Zbierałem się do tego projektu już od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że po sporej przerwie i kilku wykonanych modelach umiejętności mi wystarczy na wykonanie w miarę przyzwoitej siódemki.

 

Tak na szybkiego - najistotniejsze przeróbki:

- wózki zawieszenia - kształt, oraz mocowanie resora

- tylne koło z napinaczem

- płyta czołowa pancerza

- belka tylnego zderzaka

- kolumna celownika

- osłona CKM

- linie podziału blach

- ośrubowanie bocznych blach osłony silnika

- wloty powietrza

- żaluzje

- osłona jarzma armaty

- lufa

Lufa zamówiona, nad zakupem wózków zawieszenia się zastanawiam.

Tym czasem mała aktualizacja. Podziałałem trochę na płycie silnikowej oraz zmieniłem rozmiar jarzma i wykusza.

DSC03233.JPG

 

DSC03232.JPG

 

Do nitowania mam zamiar użyć kulki BGA zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Na dziś to tyle. Czasu mało niestety.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłona jarzma powinna być zrobiona z jednego kawałka blachy. Nie wiem czy na fotce bedzie to widać, ale jest to w monografii:

p8218ock_006.jpg

 

Wózki zawieszenia można zrobić samemu bez kłopotu - 50 dych za żywicę to przesada. Natomiast zostawienie tych modelowych zepsuje efekt.

Modelowa osłona celownika jest tak bardzo niedobra, że należałoby ją zrobić od nowa. W monografii jest sporo fotek.

 

Jak bedziesz miał dość mojego marudzenia to napisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście kulki bym odradzał. Sporo zainwestowałeś w ten model więc jak juz to dorzuć jeszcze troszkę i dokup odpowiednie nity. Będzie gwarancja powtarzalności kształtu a i sam kształt będzie bardziej zblizony do oryginału niż okrągła kulka. Pomyśl też jak zniwelować widoczną bardzo (i psujące cały efekt) grubość ścianek bocznych i czołowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wsparcie.

 

Co do wózków to zastanawiam się czy je przerabiać. Sam kształt wydaje się być ok natomiast mocowanie resorów jak i same resory postaram się poprawić w miarę posiadanych umiejętności.

 

Natomiast jeśli chodzi o grubość ścianek kadłuba to nie wiem czy coś mi się uda wykombinować.

 

Jeśli chodzi o sam model to zauważyłem że po przyłożeniu wanny kadłuba do planów wychodzi że jest węższa o jakieś 5 mm. Nie wiem czy plany są do kitu czy model

 

Dziś odebrałem w Jadarze lufę oraz dokupiłem nowy zestaw blaszek (poprzedni zawiera same błotniki)

DSC03235.JPG

 

Wspomniane wcześniej kulki BGA rozmiar 0,55 mm

DSC03236.JPG

 

Osobiście kulki bym odradzał. Sporo zainwestowałeś w ten model więc jak juz to dorzuć jeszcze troszkę i dokup odpowiednie nity. Będzie gwarancja powtarzalności kształtu a i sam kształt będzie bardziej zblizony do oryginału niż okrągła kulka. Pomyśl też jak zniwelować widoczną bardzo (i psujące cały efekt) grubość ścianek bocznych i czołowych.

Czy możesz polecić jakiś stosowny zestaw nitów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kształt wydaje się być ok

Uwierz mi na słowo, albo po prostu popatrz na zdjęcia - w przekroju czołowym wózek ma kształt trójkąta, natomiast ten z modelu jest płaski. Nie jest ani trochę taki sam.

 

Co do nitów i śrub - wkleiłem dwa posty wyżej. Kształt powinien odpowiadać temu z oryginału oczywiście, natomiast rozmiar łebków- max 0,5mm

Żeby sprawdzić dokładność planów wystarczy zmierzyć i porównać z wymiarami oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękny model sam o takim marze ale w skali 48 to słabo niby mam t26 czyli potencjał jest ale przeze mnie skala zmian nie do ogarnięcia

dałem obserwuje i kibicuje w pełni

 

co do nitów to sam działam na kulakch i moje wnioski sa takie

- trzeba miec dużo cierpliwości - dziurawienie modelu nie zawsze wychodzi równo i trzeba poprawiac => nawet sposób z nakuwaniem przed wierceniem nie do konca spełnia moje oczekiwania

- wyglad doskonały

- trzeba zaopatrzyć sie w duża ilosc wierteł bo jakos lubią sie łamać

- jak będziesz miał za duży otwór to wpadną ci za głęboko => trzeba z tym uważać

 

koncepcja naklejanych nitów jakos mi sie bardziej podoba większa kontrola i szybciej niestety do mojej skali nie wypatrzyłem a może ktoś widział takie maleństwo jak 0,3 - 0,4

 

jeszcze raz gratulacje fajny projekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli robisz model "zamkniety" to będzie ci prościej, takie grube ścianki boczne psują cały model bo wygląda jak by pojazd miał pancerz grubaśny a to nie prawda.

Jurgen ma rację wózki sa ewidentnie do poprawy (fabryczne są zbyt opasłe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wyroby MasterClub - są stosunkowo drogie, ale doskonałe.

W ofercie są śruby i nity wszelkiego kształtu, rodzaju i grubości.

Do kupienia w internecie (niestety w polskich sklepach nie widziałem).

Niestety ten zestaw nitów odpada ponieważ fundusze się kończą (dziś kupiłem kompresor i ten zakup wyczyścił mi budżet) a poza tym nie dysponuję kartą kredytową. Jakoś nie lubię kupować na kredyt.

 

jeśli robisz model "zamkniety" to będzie ci prościej, takie grube ścianki boczne psują cały model bo wygląda jak by pojazd miał pancerz grubaśny a to nie prawda.

Jurgen ma rację wózki sa ewidentnie do poprawy (fabryczne są zbyt opasłe)

 

Sam kształt wydaje się być ok

Uwierz mi na słowo, albo po prostu popatrz na zdjęcia - w przekroju czołowym wózek ma kształt trójkąta, natomiast ten z modelu jest płaski. Nie jest ani trochę taki sam.

Macie rację wózki do poprawy. Trzeba je będzie trochę spiłować do bardziej stożkowego kształtu.

radett Model będzie zamknięty. Brak wnętrza więc niema co pokazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy wózek przerobiony.

Na cienki pasek polistyrenu naklejony na grzbiecie wózka nałożyłem szpachlę. Potem już tylko szlifowanie.

Wygląda to tak. Wózek zestawowy i po przeróbce.

DSC03239.JPG

 

DSC03241.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki za doping. Tym czasem skromna aktualizacja. Czasu mam niestety bardzo mało ostatnio.

To co udało mi się dziś wydłubać:

Dokończyłem przerabianie wózków. Zeszlifowałem boki bardziej na płasko. Jakoś tak garbato wyglądały.

DSC03244.JPG

 

DSC03245.JPG

 

Dorobiłem spaw na osłonie karabinu. Z prawej strony widać nity wykonane z rzeczonych kulek BGA. Trochę za dużo kleju mi się kapnęło, ale to się poprawi.

DSC03243.JPG

 

DSC03246.JPG

 

A tu wspomniany wcześniej zakup który doszczętnie zrujnował mój budżet modelarski. Mam nadzieję że jest wart wydanej kasy.

DSC03247.JPG

Na razie to tyle.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózki są ekstra - oczywiście trzeba jeszcze dorobić parę detali, ale sam kształt wydaje się OK.

Nity są koszmarne.

Na Twoim miejscu zaczekałbym trochę i kupił porządne z MasterClub, ewentualnie zakup sobie drugą siódemkę, lub inny nitowany - byle tani i zetnij z niego nity.

Wydałeś kupę szmalu na dodatki - gąski, blachy, etc.

Nie wiem czy w tej sytuacji warto osłabiać jakość modelu oszczędzając 30-50 złotych.

Byłoby szkoda, bo zapowiada się ciekawie, ale to oczywiście Twój model i Twoja kasa.

Ale taka moja rada.

Kompresor na początek powinien Cię zadowolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie używaj kleju dziurka wkladasz kulke wciskasz do połowy - papier co by nie pogiąc - klejem jest bezbarwny lakier

 

a tak w ogóle to w tej skali może fakt ze gotowe leprze ?

 

fajnie ci idzie pzdr i gratuluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej zamiast kupować drogie nity spróbować z pręcikami plastikowymi o okragłym profilu, które często można zakupić w sklepach modelarskich? Swoją drogą "puryści" nie dadzą Tobie spokoju z tym modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.