Skocz do zawartości

A6M2b & A6M5c Airfix/Academy [1/72]


Konrad C

Rekomendowane odpowiedzi

Co do osłony kabiny - mozolne dopasowywanie, względnie cieniutkie paski plastiku w szczelinyz ewentualnym pomalowaniem od strony wnętrza gdyby miały być widoczne, potem obróbka i odtworzenie linii, generalnie paskudna robota.

O kolorach się nie wypowiadam, bo się nie znam, ale to pewnie kolega Banny będzie wiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Farby polecam Gunze, tym bardziej że mają specjalizowane kolory do samolotów japońskich. Choć sam jechałem na emaliach ze starych zapasów (Model Mastery i Humbrole).

 

Szkło do Grace zgrubnie dopasowałem, przykleiłem clearfixem, a szczeliny wypełniłem gęstą farbą nanoszoną pędzelkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banny - wiem o Gunze, mam zamiar kupić ale tyle tam tych IJA green itd, że nie wiem jaki zamówić. O ile dobrze pojąłem to kolor różnił się pomiędzy fabrykami Mitsubishi i Nakajimy?

Lecz nie wiem co odznaczało się z w malowaniu z jakiej fabryki jest dany samolot.

Potrzebuję namiarów na farby Gunze:

 

1157_2_aca2176_4.jpg

 

Malowanie to po lewej czyli z falistym przejściem kolorów. Potrzebne farby to dół (jasnoszary) oraz góra (zieleń).

 

obraz7uj.jpg

 

Potrzebne farby to dół (jasnoszary) oraz góra (zieleń).

 

fm2.jpg

 

Potrzebne farby to jasnoszary/karmelowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Japońskich "Greenów" Gunze masz kilka do wyboru: IJN (marynarka) lub IJA (armia). Do Zero idzie ten pierwszy, np C015 (lub C124/C129).

 

Za to szarości IJN masz faktycznie dwie: Mitsubishi (mysi) lub Nakajima (seledynkowy), np C035 i C056. Z czarno białych zdjęć nie da się tego ustalić, także jaki zrobisz taki będzie OK.

 

Podałem numery gunze serii C, w serii H są chyba podobne.

 

Generalnie kolory japońskie nie były tak mocno zestandaryzowane jak w innych armiach, także nie musisz się specjalnie przejmować odcieniem.

 

PS W schemacie z modelu Academy masz po lewej Nakajima po prawej Mitsubishi (inaczej malowano przejscie kolorów na kadłubie).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też szukałem informacji na ten temat i znalazłem takie kolory:

Mitsubishi: zielony FS 4052, szary FS 6350

Nakajima: zielony FS 4077, szary FS 6307

 

A6M5 z Nakajimy to ten "z falistym przejściem kolorów". A6M2 podobno nie różniły się schematem malowania i fabrykę można zidentyfikować tylko po numerze seryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super!

Czyli tak:

 

Nakajima A6M5c Zero (Academy):

-C129

-C056

 

Przyjmijmy, że A6M2b Zero (Airfix) jest produkcji Mitsubishi bo "A6M2 podobno nie różniły się schematem malowania i fabrykę można zidentyfikować tylko po numerze seryjnym."

-C035

-C124

 

A6M2b Zero(Airfix) z ataku na Pearl Harbor):

-C035

 

 

4 Farby

 

Lub wersja marco2607 z PWM:

 

Nakajima A6M5c Zero (Academy):

-C015

-C035

 

Przyjmijmy, że A6M2b Zero (Airfix) jest produkcji Mitsubishi bo "A6M2 podobno nie różniły się schematem malowania i fabrykę można zidentyfikować tylko po numerze seryjnym."

-C124

-C035

 

A6M2b Zero(Airfix) z ataku na Pearl Harbor):

-C035

 

+ Kokpit

-C127

 

4 Farby

I teraz która wersję wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podpowiedzi masz. Teraz czas na męskie decyzje!

 

 

Dzięki!

Zamówiłem farbki.

 

beztytuurlg.png

 

Oraz w końcu zabrałem za warsztat a raczej malarnię która uprzednio prezentowała się tak.

 

dsc00254td.jpg

 

Dziś wygląda tak i jest to warsztat+malarnia.

 

dsc00255zc.jpg

 

Dlatego też miałem troszkę mało czasu na modele.

Trzeba jeszcze dostawić po lewej półkę ale jako, że dziś 3 maja, młotek i gwoździe leżą w garażu.

 

dsc00251g.jpg

dsc00250u.jpg

 

Dziś z kolei przygotowałem A6M5c z Academy model drugi do malowania, wcześniej przyklejając owiewkę oraz ją szpachlując a następnie przyklejając maski domowej roboty. Teraz tylko czekać na farby a w między czasie zamaskować wnęki podwozia.

A6M2b model drugi czeka także na farby więc nie ma po co robić zdjęć.

Jej poprzednik czyli pierwszy A6M2b na którym popękała farba został dziś wypłukany i czeka na jakiś pomysł "ratowania".

A6M5c model pierwszy czeka na farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzam malowanie bo mam farby.

 

 

Pomalował i pomyślał, że pora się przerzucić na Gunze, które robią 'watę Gunzową' jak są za gęste. :P

 

dsc00326ny.jpg

dsc00319gi.jpg

dsc00320py.jpg

dsc00323ap.jpg

dsc00325d.jpg

 

Co do Zera to raczej sam sobie wybrałem farby które mi się podobają, mam zamiar zlepić kilka Zer więc trzeba też myśleć o ożywieniu kolekcji. Kompletuje farby IJA i IJN, już mam 7 kolorów.

Co sądzisz Banny.

 

Wybrałem też malowanie KI-27, dziś pomaluje ją podkładem.

 

sh320402.jpg

0241c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pokazujesz malowanie, to byś podpisał jakich dokładnie barw użyłeś.

 

Co do zbierania farb do japończyków, to oczywiście od przybytku głowa nie boli, ale samo posiadanie bogatej palety barw nie rozstrzyga kwestii kiedy jaka dokładnie powinna być zastosowana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem KI-27, zestaw ten zmęczył mnie okrutnie a jeszcze muszę zrobić od podstaw śmigiełko bo zestawowe było jedną nadlewką plastiku. Zmieniłem malowanie bo nie mam siły no i musiałbym kupować jeszcze więcej farbek a portfel pusty. Za to znalazłem w sieci fajny schemat który mi przypadł do gustu.

 

652b3.jpg

Nie wiem tylko jak wymaluję ten piorun.

 

Postanowiłem właśnie, że tak pomaluje mojego KI-27. Dziś nałożyłem podkład a potem preshading a następnie kolory bazowe. Chciałem bardziej się pobawić z cieniowaniem bo model ma ładna powierzchnię. Malowałem górę nieregularnie przy zmiennym odchyleniu spustu aerografu i wyszły nawet ciekawe efekty.

 

dsc00347v.jpg

 

Jutro po skończeniu zrobię więcej fotek w lepszej jakości. Oczywiście góra jak dół to "surówka" i trzeba jutro pomalować model ostatecznie,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wymalowany.

 

dsc00352im.jpg

dsc00354f.jpg

dsc00355b.jpg

dsc00350ex.jpg

 

Potrzebuję Waszej pomocy!!!

Szukam jakiś schematów do takich malowań jak wyżej, czyli zieleń i szary spód a kalki do takich malowań przyjmę/kupię w ochotą!!! Dochodzi kwestia czy ktoś może posiada taką kalkomanie z czerwonym piorunem jak na schemacie wyżej?

Proszę o pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi kwestia czy ktoś może posiada taką kalkomanie z czerwonym piorunem jak na schemacie wyżej?

Proszę o pomoc!!!

Ja nawet jakbym miał kalkomanie, to takie coś chyba wolałbym wymalować... Wymaskowanie prostych linii nie jest specjalnie skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymaskowanie prostych linii nie jest specjalnie skomplikowane.

Raczej nie będzie to maska z prostej linii. Ta linia jest prosta (z tego punktu patrzenia), ale jest rzutowana na "krzywą" powierzchnię kadłuba, więc po rozwinięciu nie będzie prosta. To tak jak narysować prostą na czaszy kuli albo na obwodzie stożka, a po rozwinięciu już nie jest prostą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kalkomania jest już kształtem dostosowana do przebiegu powierzchni swobodnych? Producent modeli ma bryłę w komputerze i na tej podstawie bez problemu może zrzutować prostą na dowolną powierzchnię i otrzymać krzywą wynikową. Sam to robię....zawodowo. Jak bym miał skaner 3D z dokładnością 0,02mm i mógł wsadzić bryłę modelu do komputera......niech się schowają wszystkie maski i kalki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak Ci radzi skusz, tylko ja bym zastosował taśmę Aizu 0,4mm. Dodatkowo zrób sobie laser liniowy z latarki. Zamaskuj szkiełko i zostaw cienką szparkę, to tak jak kiedyś szkopy maskowały swoje przednie reflektory. Szparkę zrób na jakieś 0,3mm. Im mniejsza, tym cieńszą będziesz miał linię światła. Im bliżej światło do modelu, tym mniej rozmyta linia światła. Ustaw linię światła na dwóch skrajnych punktach przebiegu linii pioruna i będziesz miał liniał do sprawdzenia poprawności przebiegu naklejanej taśmy. Taśma ma na tyle małą powierzchnię klejącą, że bez trudu będziesz mógł ją miejscowo przesuwać. Światło nie musi być idealnie prostopadle ustawione, możesz mieć pewien margines błędu w ustawieniu. Tylko pozostaje sprawa nieruchomego ustawienia modelu i lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kalkomania jest już kształtem dostosowana do przebiegu powierzchni swobodnych? Producent modeli ma bryłę w komputerze i na tej podstawie bez problemu może zrzutować prostą na dowolną powierzchnię i otrzymać krzywą wynikową. Sam to robię....zawodowo. Jak bym miał skaner 3D z dokładnością 0,02mm i mógł wsadzić bryłę modelu do komputera......niech się schowają wszystkie maski i kalki
Tak, tak... Skoro mechanicy japońscy poradzili z namalowaniem oznaczenia bez komputerów i skanerów 3D, to i przeciętny modelarz sobie powinien poradzić bez bajerów-szmaserów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kalkomania jest już kształtem dostosowana do przebiegu powierzchni swobodnych? Producent modeli ma bryłę w komputerze i na tej podstawie bez problemu może zrzutować prostą na dowolną powierzchnię i otrzymać krzywą wynikową. Sam to robię....zawodowo. Jak bym miał skaner 3D z dokładnością 0,02mm i mógł wsadzić bryłę modelu do komputera......niech się schowają wszystkie maski i kalki
Tak, tak... Skoro mechanicy japońscy poradzili z namalowaniem oznaczenia bez komputerów i skanerów 3D, to i przeciętny modelarz sobie powinien poradzić bez bajerów-szmaserów!

 

Chłopie porównujesz kilko metrowy samolot malowany pędzlem z kilku centymetrowym modelem.

Chyba, że znalazłem jeszcze takie:

 

ki27-1.jpg

 

062c44f37e27d2ef10d7b78dc2f4a4fa8f236beb.jpg

 

ki27cover.jpg&w=450&h=499&f=jpg&q=95&hash=f66548d4e0639a464f7b6b35ef14831c

 

RD_72-023_navod.jpg

 

Te z kolei to kalki do 1/72! Nieosiągalne chyba w naszym kraju. ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie porównujesz kilko metrowy samolot malowany pędzlem z kilku centymetrowym modelem.

No fakt, że na kilkumetrowym samolocie to jest trudniejsze... Swoją drogą skąd pewność, że pędzlem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie porównujesz kilko metrowy samolot malowany pędzlem z kilku centymetrowym modelem.

No fakt, że na kilkumetrowym samolocie to jest trudniejsze... Swoją drogą skąd pewność, że pędzlem?

 

Chyba łatwiejsze. Bo japońce wszystko maziali pędzlem, od pancerki po samoloty.

Nie ma nikt kalek do w/w schematów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Konrad, ładna ta Twoja japońska fabryczka. Kalek nie mam, bo nie moja dziedzina, ale zgadzam się z Bannym, że pioruna powinieneś próbować malować - wąskie paski taśmy mają pewną elastyczność i da się je fajnie ułożyć, potem maskujesz resztę. Efekt powinien być dobry. Zrób próbę i tyle, powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... Skoro mechanicy japońscy poradzili z namalowaniem oznaczenia bez komputerów i skanerów 3D, to i przeciętny modelarz sobie powinien poradzić bez bajerów-szmaserów!

 

A skąd pewność że robili to prosto z ręki a nie od szablonów? Nawet pędzlem. O bajerach zawsze można sobie pomarzyć....pewnie też byś chciał czasami sobie życie ułatwić....nawet modelarskie.....poza tym, jakoś nie naśmiewasz się z tych nieprzeciętnych z Ligi Mistrzów, co wycinają sobie maski na ploterach kreślone wcześniej na komputerze......a z pomalowaniem prawdziwego samolotu to i moja córeczka by sobie poradziła, chociaż nie jest ani mechanikiem, ani japończykiem. Pozdrawiam Cię

 

Chłopie porównujesz kilko metrowy samolot malowany pędzlem z kilku centymetrowym modelem.

No właśnie. Twój błąd w malowaniu w tej skali rzędu np. 0,5mm przełożyłby się na błąd w rzeczywistości o wartości 36mm. Wątpię czy japończyk pozwoliłby sobie na takie niechlujstwo, a pewnie za to pilot zaraz obciąłby mu dwie głowy, bo zrobił coś bez jaj i tym samym obraził Cesarza. Zatem rozważając sprawę czysto teoretycznie, to jeśli nawet robili to pędzlem od ręki, to na pewno przy jakieś linii, nawet od sznurka. Jeśli wyszedł pędzlem za linię na 3mm (nawet po sake), to w skali 72 falistość linii nie powinna przekraczać 0,04mm. Wątpię, czy można uzyskać tak mały błąd malując prostą linię pędzlem z ręki. Posłuchaj się Mikołaja i zrób próbę z taśmami. Albo zeskanuj rysunek i daj do firmy reklamowej by wycięła z tego szablon na ploterze. Będziesz miał jakieś odniesienie. Albo wydrukuj rysunek tego pioruna, wytnij i przymierz do modelu na żywca. Zobaczysz jak się układa i jak to wygląda. I na pewno nie będzie to tak ładnie i prosto wyglądać jak na rysunku modelu z piorunem. Piorun będzie za krótki i linie krzywe. Zrobisz, jak uważasz za słuszne

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność że robili to prosto z ręki a nie od szablonów?
W mojej wypowiedzi nie ma najmniejszej sugestii co do metody wykonania oznaczenia w oryginale, także czytaj robert ze zrozumieniem.

 

I na pewno nie będzie to tak ładnie i prosto wyglądać jak na rysunku modelu z piorunem. Piorun będzie za krótki i linie krzywe.

Rysunki malowania mają to do siebie, że mają charakter schematyczny, ideowy. Na płaskim łatwo jest wymalować idealnie proste linie i będą one takie niezależnie pod jakim kątem patrzeć. Zarówno na samolocie jak i modelu nawet gdyby się udało uzyskać perfekcyjne złudzenie prostych linii w rzucie z boku, to pod każdym innym kątem będą one sprawiać wrażenie "krzywych". Dlatego lepiej wzorować się na archiwalnych zdjęciach niż rysunkach.

 

Generalnie uważam, że modelarz powinien dobierać schemat malowania adekwatny do swoich umiejętności. Skoro brakuje kalek albo maskowanie przekracza możliwości, to wskazane byłoby dobrać prostsze do wykonania malowanie/oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.