Skocz do zawartości

A6M2b & A6M5c Airfix/Academy [1/72]


Konrad C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

I-16 na razie chowam do szuflady i startuję z tym pięknym samolotem.

1951_rn.jpg

(www.mojehobby.pl)

 

Nowy model Airfixa, mogę polecić każdemu sklejaczowi, ma on wgłębne linie podziału, ładne detale kokpitu i czyste oszklenie. Ja sobie chciałem zobaczyć co nowego wniósł Airfix do swoich modeli i w sumie wniósł dosyć wiele. Jak na razie jestem na etapie szlifowania połączeń połówek kadłuba oraz skrzydeł, nie są to szpary lecz trzeba to delikatnie zaszpachlować. Trzeba będzie też wyryć nowe linie podziału bo stare zostały zeszlifowane. Jak na razie skończony jest tylko silnik.

dsc09952r.jpg

dsc09948g.jpg

dsc09949a.jpg

dsc09950i.jpg

dsc09951gc.jpg

Malowanie:

obraz7uj.jpg

Jest to mój pierwszy samolot po paru latach więc mam pytanie do bardziej doświadczonych:

-Na jaki kolor pomalować wnęki podwozia, wiem, że powinny one być lekko błękitne (?) ale konkretniej?

-Jaka farba będzie najlepiej się nadawała do pomalowania śmigła, które powinno być srebrne? Pactra i Revell dziwnie się zachowywała malując aerografem.

-Na jaki kolor pomalować wewnętrzna stronę osłony silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie jestem ekspertem, ale ostatnio dłubię trochę w japończykach, także z tego co wiem:

 

-Na jaki kolor pomalować wnęki podwozia, wiem, że powinny one być lekko błękitne (?) ale konkretniej?
Kolor się nazywa aotake-iro. Błękitnawy z metalicznym pobłyskiem. Próbowałem mieszać z innych barw, ale kupiłem autentyk Model Mastera 2119 i mam problem z głowy.

 

-Jaka farba będzie najlepiej się nadawała do pomalowania śmigła, które powinno być srebrne? Pactra i Revell dziwnie się zachowywała malując aerografem.
Ja używam Humbrola 56. Ma tę zaletę że swietnie się trzyma powierzchni i maskując nie trzeba się stresować.

 

Na jaki kolor pomalować wewnętrzna stronę osłony silnika?
W zasadzie nie ma znaczenia bo praktycznie nie będzie widać... Ale ja bym sugerował czarny albo aotake.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Konrad - rzeczywiście ten Airfix wygląda przyzwoicie jako model wyjściowy. Widzę tu perspektywę na porządny model. Pooglądam sobie ten warsztat, ale z jednym zastrzeżeniem - włożysz tu tyle roboty, ile można u Ciebie zobaczyć w dziale pancerki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również widzę taką perspektywę. Sam jakiś czas temu się nad nim zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że poczekam, aż ktoś go przetestuje.

Zerówki jak wiadomo miały mocno pozdzieraną farbę, więc tu się pewnie kolega Konrad popisze. Prośmy go jednak, żeby nie błocił samolotu tak, jak czołgu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia Konradzie! Mam nadzieję, że zarówno Zero jak i I-16 doczekają się tak fajnego wykonania jak Twoje pancerne prace

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale ostatnio dłubię trochę w japończykach, także z tego co wiem:

 

-Na jaki kolor pomalować wnęki podwozia, wiem, że powinny one być lekko błękitne (?) ale konkretniej?
Kolor się nazywa aotake-iro. Błękitnawy z metalicznym pobłyskiem. Próbowałem mieszać z innych barw, ale kupiłem autentyk Model Mastera 2119 i mam problem z głowy.

 

-Jaka farba będzie najlepiej się nadawała do pomalowania śmigła, które powinno być srebrne? Pactra i Revell dziwnie się zachowywała malując aerografem.
Ja używam Humbrola 56. Ma tę zaletę że swietnie się trzyma powierzchni i maskując nie trzeba się stresować.

 

Na jaki kolor pomalować wewnętrzna stronę osłony silnika?
W zasadzie nie ma znaczenia bo praktycznie nie będzie widać... Ale ja bym sugerował czarny albo aotake.

 

 

Dzięki wielkie!

 

 

Cześć Konrad - rzeczywiście ten Airfix wygląda przyzwoicie jako model wyjściowy. Widzę tu perspektywę na porządny model. Pooglądam sobie ten warsztat, ale z jednym zastrzeżeniem - włożysz tu tyle roboty, ile można u Ciebie zobaczyć w dziale pancerki

 

Postaram się ale to i tak model z pudełka więc takich rodzynów jak u Ciebie nie będzie.

 

 

Ja również widzę taką perspektywę. Sam jakiś czas temu się nad nim zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że poczekam, aż ktoś go przetestuje.

Zerówki jak wiadomo miały mocno pozdzieraną farbę, więc tu się pewnie kolega Konrad popisze. Prośmy go jednak, żeby nie błocił samolotu tak, jak czołgu .

 

 

Tak miały lecz mój będzie miał małe odrapania robione gąbką, na pewno na drugim jakimś japońskim samolocie będą.

A pigmenty schowam.

 

Powodzenia Konradzie! Mam nadzieję, że zarówno Zero jak i I-16 doczekają się tak fajnego wykonania jak Twoje pancerne prace

 

Pozdrawiam

Kornik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie sklejam ten model i szczerze jestem bardzo zadowolony, za 19 zł dostajemy ekstra model trochę rażą te linie podziałowe ale poza tym jest okej. Co mnie zdziwiło to to że mój jest z szarego polistyrenu. Widzę że u Ciebie również wszystko składa się bezproblemowo, kibicuję i czekam na finisz.

 

Ps. proponuje przerobić celownik, ja go z góry zeszlifowałem i dodam fragmenty wycięte z folii aby wyglądało to troche lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie sklejam ten model i szczerze jestem bardzo zadowolony, za 19 zł dostajemy ekstra model trochę rażą te linie podziałowe ale poza tym jest okej. Co mnie zdziwiło to to że mój jest z szarego polistyrenu. Widzę że u Ciebie również wszystko składa się bezproblemowo, kibicuję i czekam na finisz.

 

Ps. proponuje przerobić celownik, ja go z góry zeszlifowałem i dodam fragmenty wycięte z folii aby wyglądało to troche lepiej

 

Mój też był szary tylko ma podkład. ;)

Pokaż swój celownik a będę miał jakiś punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuje waszej pomocy w ryciu linii podziału.

Już drugi raz szpachluje nowo wyryte bo albo są krzywe ale w ogóle nie wyglądają jak linie.

Już nie wiem jak to robić.

Technika którą napisał mi Mikolaj75 jest dobra ale mi to w ogóle nie wychodzi. Robie to pierwszy raz i może dlatego. Tak czy siak dziś musiałem znowu zalepiać linie CA.

 

Niech ktoś mi proszę powie (łopatologicznie) jak robić te linie podziału. Mógłbym je w sumie namalować ołówkiem ale nie te efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki za komentarze.

Model wyszlifowany na glanc, odsapnę i poczekam na dodatki które zamówiłem oraz zabiorę się za parę dni za linie podziału.

Musiałem oczyścić śmigło bo mi się wylał na nie WAMOD.

Parę fotek kokpitu który wymaga ostatecznego szlifu.

Co więcej na fotkach świeci się nie miłosiernie lecz jest on tylko mokry. Szlifowałem model wodnym papierem ściernym i trochę się tam wody dostało. Opracowałem także podły plan malowania.

Pierw komory podwozia, potem te żółte linie na skrzydłach oraz ta przestrzeń która będzie pod owiewką. Po pomalowaniu tych elementów, je zamaskuje, przykleję owiewkę oraz maski do niej. Co Wy na to?

 

dsc09963f.jpg

dsc09964e.jpg

dsc09965f.jpg

dsc09962ad.jpg

dsc09966v.jpg

 

A oto dodatki które zakupiłem.

Moja kariera lotnicza na jednym ZERO się nie skończy, postanowiłem sobie kleić japońskie samoloty bo są wspaniałe, dlatego też zakupiłem taki komplet pasów.

691_rn.gif

http://www.mojehobby.pl/Eduard-Pasy-IJA ... 90851.html

No i w/w maski, co prawda do zestawu FIN/MOG ale chyba będą pasować bo to ten sam samolot + parę farb...

1755_rn.gif

http://www.mojehobby.pl/Eduard-A6M2-Zer ... 54576.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowałem także podły plan malowania.

Pierw komory podwozia, potem te żółte linie na skrzydłach oraz ta przestrzeń która będzie pod owiewką. Po pomalowaniu tych elementów, je zamaskuje, przykleję owiewkę oraz maski do niej. Co Wy na to?

 

Moim zdaniem komory podwozia spokojnie możesz pomalować na początku, bo łatwo je potem zamaskować. Tak samo odcinek kadłuba zamknięty pod szklarnią. Natomiast pasy szybkiej identyfikacji w przypadku Zera namalowałbym na etapie pomiędzy malowaniem górnych i dolnych powierzchni płatowca kolorami bazowymi a wklejeniem podwozia (nie będzie przeszkadzać przy maskowaniu).

 

Moja kariera lotnicza na jednym ZERO się nie skończy, postanowiłem sobie kleić japońskie samoloty bo są wspaniałe

Jedno z najpiękniej brzmiących zdań jakie było mi dane w życiu przeczytać

 

Poza tym fajnie, że na forum powstaje nowe Zero. Na pewno będę śledził dalsze postępy.

 

ps. widziałeś to zdjęcie:

th_a6m2tsu134.jpg

zdjęcie pochodzi z "Famous Aircraft of the World" numer 10, str.26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. widziałeś to zdjęcie:
Fajne ujęcie, choć jakość nienajlepsza. Ale na tyle dobra, żeby stwierdzić że nie miał numeru na dolnej powierzchni skrzydeł (a przynajmniej z lewej strony).

 

Zwracam uwagę też na ciekawostkę - dodatkowy zbiornik paliwa. Wygląda jakby trzymał się na słowo honoru. Gdyby ktoś tak wkleił do modelu, to pewnie zostałby posądzony o niechlujstwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne ujęcie, choć jakość nienajlepsza. Ale na tyle dobra, żeby stwierdzić że nie miał numeru na dolnej powierzchni skrzydeł (a przynajmniej z lewej strony).

Niestety to chyba jedyne zdjęcie tej maszyny (przynajmniej nic więcej w swoich zbiorach nie znalazłem), ale pomimo kiepskiej jakości daje jako takie pojęcie jak ten egzemplarz był zużyty. Trochę drobnych złuszczeń farby w przedniej części kadłuba i w miarę dobrze zachowana powłoka na odcinku za kabiną. Czyli niejako standard.

 

Co do numeru to wydaje mi się, że tam na spodzie coś jest (mniej więcej w połowie długości skrzydła). W każdym razie jeżeli jest to numer to na pewno nie jest tak blisko hinomaru jak sugeruje to Airfix.

 

 

Zwracam uwagę też na ciekawostkę - dodatkowy zbiornik paliwa. Wygląda jakby trzymał się na słowo honoru. Gdyby ktoś tak wkleił do modelu, to pewnie zostałby posądzony o niechlujstwo!

Była to pierwsza rzecz jaka rzuciła mi się w oczy jak zobaczyłem to zdjęcie i dokładnie o tym samym pomyślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do numeru to wydaje mi się, że tam na spodzie coś jest (mniej więcej w połowie długości skrzydła). W każdym razie jeżeli jest to numer to na pewno nie jest tak blisko hinomaru jak sugeruje to Airfix.
Airfix w ogóle dał ciała z kalkami, bo hinomaru ma prawdopodobnie biała obwódkę na dolnych powierzchniach. Można w takim przypadku spokojnie założyć, że na górnych powierzchniach też były z obwódką. A na schemacie z instrukcji znaki skrzydłowe są bez obwódki.

 

Też zamierzam zrobić ten model, ale użyję innych kalek i będzie w szarym malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew panowie!

Zakupiłem taśmę 3M i wyryłem nowe linie podziału na boku, "brzuchu" oraz statecznikach. Na boku było ich najwięcej więc pomalowałem je na zielono co by zobaczyć jak mi wyszło, to moje pierwsze rycie i chyba może być. Przepraszam z kiepskie foto ale widać mniej więcej.

 

dsc09984w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie w tym Airfixie są na pewno wyraźniejsze niż w Hasegawie, ale żeby je szpachlować i od nowa ryć? No dobra, na upartego można to robić (choć ja wtedy już wolałbym sięgnąć po Hasegawę), ale moim zdaniem fabryczne wyglądają lepiej niż te po poprawkach... W każdym razie teraz jest miks różnie wyglądających linii, a to z reguły nie wygląda dobrze w efekcie końcowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie w tym Airfixie są na pewno wyraźniejsze niż w Hasegawie, ale żeby je szpachlować i od nowa ryć? No dobra, na upartego można to robić (choć ja wtedy już wolałbym sięgnąć po Hasegawę), ale moim zdaniem fabryczne wyglądają lepiej niż te po poprawkach... W każdym razie teraz jest miks różnie wyglądających linii, a to z reguły nie wygląda dobrze w efekcie końcowym.

 

Linie Airfixa były dobre lecz ja popełniłem page i źle wkleiłem skrzydła.

Chodzi o to, że te Airfixowe musiałem zeszlifować szpachlując przejścia kadłub skrzydło. Wynikło to z tego, że skrzydła nie wkleiłem poprawnie i trzeba było poprawiać. Myślę, że czarny wash jakoś to ujednolici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Konrad, jak na debiut "liniowy" jest w porządku, chociaż Banny ma rację, że teraz jest różnie i powoduje to zamieszanie w odbiorze modelu. Ponadto umknęły choćby linie blach oprofilowania przejścia skrzydło - kadłub. Zauważ że np. jedna z linii zaraz za silnikiem ma nieścięte wybrzuszenia na obrzeżach - można to było ciachnąć żyletką.

Spróbuj raczej pójść w trening liniowania niż liczyć na "wszechmogącego" łosza. A w ogóle coś mi tu nie gra - w pancerce wymiatasz, a tu u nas jakieś próby na skróty... Zaraz doniesiemy do szefostwa w pancerce i będziesz miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, nie nadaje się. Te linie są masakryczne dziś próbowałem zapuszczać washa i wyszło bardzo źle, model wywaliłem do kosza, chyba wróce do pancerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.