Skocz do zawartości

A6M2b & A6M5c Airfix/Academy [1/72]


Konrad C

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 138
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Model już zamówiłem, więc tylko na niego czekam.

Tymczasem chciałbym jednak mu zrobić jakieś białe malowanie.

 

Posiada ktoś może kalki które by przedstawiały wersję malowania z ataku na Pearl Harbor bądź jakieś inne białe malowanie?!?!

Kupię bądź wymienię za jakieś inne kalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jednak mu zrobić jakieś białe malowanie.

Jedyne białe malowanie Zera, jakie kojarzę, to to powojenne, z zielonymi krzyżami. A nad Pearl Harbor Zera były szare, i to nawet niezbyt jasne (kolor ame-iro, czyli karmelowy, zbliżony do RLM 02).

 

 

No i właśnie tutaj się potwierdza moja niewiedza. RAV - pięknie dziękuję i nanoszę poprawkę.

 

 

 

Posiada ktoś może kalki które by przedstawiały wersję malowania z ataku na Pearl Harbor bądź jakieś inne szare(karmelowe) malowanie?!?!

Kupię bądź wymienię za jakieś inne kalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Techmod wydała zestaw kalkomanii do Zero, jest tam również pokazane kamo do modeli.

 

 

Malowania Zero

 

48097-02.jpg

---------

 

A6M2, V-103, pilot Saburo Sakai, Tainan Kokutai, Denspar Air Base, Bali, February 1942

A6M2, AI-101, pilot Shigeru Itaya, IJN Akagi, strike on Pearl Harbor, December 7th, 1941

A6M2, JJ-170, Konoike Kokutai, February 1944

 

72041-01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zakupię owe kalki i zrobię malowanie z:

 

A6M2, AI-101, pilot Shigeru Itaya, IJN Akagi, strike on Pearl Harbor, December 7th, 1941

 

Dzięki Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tez maski Montexu. Z tego co pamiętam powinno być coś na zielono

 

Owszem sprawdzałem ale słyszałem, że te maski odpadają. raczej kupie sobie kalki i je poprawie + maski na owiewke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Artura, to bardzo dobry wyrób. Mam pełne zaufanie do masek Montexu, raczej mogą oderwać farbę niż same odpaść. Kalki Techmodu to dość przeciętny wyrób, staram się ich używać tylko w ostateczności, zawiodłem się na nich już nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku wyraziłem swoje zdanie o obu wyrobach. Nie ma masek do Twojego Zero. W tym wypadku pozostaje tylko własna inwencja, czyli folia samoprzylepna, nóż i cyrkiel olfy, lub korel i ploter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. :(

Ale za to zostały mi całe kalki od tamtego zero którego sknociłem i te czerwone kółka mam już z głowy, no chyba, że ogólnie zrobię mu zielone malowanie z pudełka skoro te kalki Techmodu są takie badziewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zero zakupione, co więcej zakupiłem drugie z Academy i myślę, że można by robić dwa na raz w tym wątku, co Wy na to?

Po prawej A6M5 z Academy, po lewej A6M2 z Airfixu.

 

Oba modele są fajne, Airfix ma trochę lepszy kokpit ale za to strasznie głębokie linie podziału, sam kokpit jest jakby trochę za duży i ciężko go pomieścić w środku. Silnik w modelu Airfixu też wygląda znacznie lepiej.

 

W modelu Academy linie podziału są bardzo dobre, jest więcej detali a elementy takie jak osłona silnika mają nawet nity. Kokpit jest bardziej uproszczony, brakuje kalkomanii na zegary oraz podłoga jest trochę płaska.

Kolejnym plusem w tym modelu jest dla mnie możliwość otwarcia owiewki oraz przeźroczysty celownik.

 

Dziś planowałem pomalować kokpit, osłony silników wraz z samymi silnikami i śmigła na czarno a następnie na podstawowe kolory. Zrobiłem tylko 50% pracy zaplanowanej, aerograf chyba dziś wyzionął ducha albo coś go zatkało i podczas wlewania zielonej farby na kokpity, zwyczajnie odmówił posłuszeństwa. Znajduje się teraz on w WAMODZIE.

Poza malowaniem aerografem, poszukam jakiś kalkomanii które by pasowały jako zegary do M5 oraz obiję osłonę silnika do tego samego modelu. W M2 została już troszkę po młotkowana ta osłona, ten model planuję bardziej poobijać. Zakupiłem już wszystkie farby które mi będą potrzebne i brakuje mi tylko aerografu. Dziś tez miałem malować wnętrze IŁ-2 i wyszła klapa.

Oba samoloty chyba będą zielone ale jestem pewien, że będę musiał kupić nowe kalki do M5...

dsc00042fp.jpg

dsc00043qo.jpg

dsc00041yc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ten tydzień obfitował w bardzo duże postępy modelarskie lecz do końca nie mogłem tego zobrazować bo "zabrano" mi aparat. Aparat odzyskałem dziś na godzinę i musiałem go znowu oddać, więc zdjęcia są robione na szybko a co za tym idzie, są średnie.

Tak czy siak bardziej zabrałem się za A6M2 Airfixa, który to lepił się bardzo przyjemnie, szpachli użyłem tylko do "zatarcia" linii podziału wynikających ze złączenia za sobą połówek skrzydeł oraz kadłuba, ale to normalny ruch w lotniczym modelarstwie. Co więcej powiem, że to modelarstwo lotnicze coraz bardziej mnie kręci.

Na zdjęciach będzie widać co dokładniej zostało zrobione ale dopiszę "to i owo".

W samym kokpicie dodałem klika drucików oraz bardzo istotną część czyli pasy pilota. Zrobiłem je z taśmy malarskiej oraz kilku przeszczepionych elementów fototrawionych. Nawierciłem także parę dziur na tylnich ściankach kokpitu oraz siedziskach.

Postanowiłem, że pierw pomaluję A6M2 i tak zrobiłem, ten model był szlifowany jako pierwszy oraz pomalowany. Górę pomalowałem Humbrollem 75, który nadał piękny ale trochę wyblakły i matowy kolor. Dół muszę pomalować Humbrollem 90, co poczynię przy użyciu taśmy (patrz schemat malowania, pierwsza strona) gdzie to trzeba będzie nadać faliste połączenie kolorów. Śmigło zgodnie z cenną i bardzo przydatna uwagą Banny ego pomalowałem również Humbrollem 56 a pokrywę silnika czarną Pactrą matt a na zakończenie delikatne obicia ta sama farbą, którą było malowane śmigło. Teraz pojawia się się przerwa w zdjęciach bo jak w/w nie posiadam już aparatu oraz brak mi farb Humbroll 90 i MM2119 a portfel pusty. Wezmę się zatem za drugi model, czyli A6M5 przy którym przydarzyła się mała "tragedia", otóż niechcący przejechałem kółkiem od krzesła biurowego śmigło, które poszło w *****. ktoś poratuje?????

A sam model jest już wyszlifowany i trzeba go odtłuścić.

 

dsc00056gy.jpg

dsc00058nc.jpg

dsc00059em.jpg

dsc00060de.jpg

dsc00061gk.jpg

dsc00062nn.jpg

dsc00063mw.jpg

dsc00064rg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, jaki niecierpliwy kolega!

- co do samej kolorystyki - niech mówią Zerolodzy - kilku jest;

- górne powierzchnie mi się podobają, tak jakoś wyszło, że przynajmniej na fotkach kolor sprawia wrażenie dość subtelnego zróżnicowania;

- przy tych liniach podziałowych bardzo uważaj na ewentualne wołania o łosza, bez którego model bywa niekiedy uważany za nieważny ;

- nie popieram metody rozpoczynania malowania od kolorów ciemniejszych;

- śmigło powinieneś mieć z Zera, które miało być wyrzucone, a jak nie to zobacz czy zostały łopaty i to dasz radę odtworzyć;

- tu pisano, że z luzem prowadzisz nawet 5 warsztatów, ale może warto jeden?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie znalazłem

 

4875328130_e2ab8e0ff7_z.jpg

(Większe)

 

Co do kolorystyki, to niby jest ok, ciężko wyczuć to na zdjęciu (pobierałeś biel??). Myślę, że mowa o odpowiednim kolorze zieleni przed łoszowaniem jest ... i tak będzie zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ha, jaki niecierpliwy kolega!

- co do samej kolorystyki - niech mówią Zerolodzy - kilku jest;

- górne powierzchnie mi się podobają, tak jakoś wyszło, że przynajmniej na fotkach kolor sprawia wrażenie dość subtelnego zróżnicowania;

- przy tych liniach podziałowych bardzo uważaj na ewentualne wołania o łosza, bez którego model bywa niekiedy uważany za nieważny ;

- nie popieram metody rozpoczynania malowania od kolorów ciemniejszych;

- śmigło powinieneś mieć z Zera, które miało być wyrzucone, a jak nie to zobacz czy zostały łopaty i to dasz radę odtworzyć;

- tu pisano, że z luzem prowadzisz nawet 5 warsztatów, ale może warto jeden?

Pozdrawiam

 

Dzięki! Myślę, że zapuszczę delikatnego pin-washa bo te linie są za głębokie i wyjdzie mi z modelu zabawka.

Tak, dawałem lekkie cieniowanie i dam jeszcze ciut więcej przy niektórych panelach. Mi to obojętnie jakim kolorem maluję pierw bo maluję aerografem i czy tak czy tak mi pokryje.

Niestety śmigło i kołpak w A6M2 i A6M5 to dwie różne bajki.

Teraz prowadzę około 9 warsztatów i mam 12 rozgrzebanych modeli i mi to nie przeszkadza.

 

Fajne zdjęcie znalazłem

 

4875328130_e2ab8e0ff7_z.jpg

(Większe)

 

Co do kolorystyki, to niby jest ok, ciężko wyczuć to na zdjęciu (pobierałeś biel??). Myślę, że mowa o odpowiednim kolorze zieleni przed łoszowaniem jest ... i tak będzie zupełnie co innego.

 

Jeśli chodzi o malowanie to tutaj nie mam wątpliwości co do koloru, ten Humbroll jest jednym z niewielu odpowiedników. Dziękuję za bardzo ciekawe zdjęcie.

Z łoszem nie będę szalał więc zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze, nie ma co szaleć. Czy masz zamiar robić przetarcia do "żywego" metalu?

 

Dokładnie.

Cóż mam ale nie do końca. Zrobię jedynie odrapania bo wiem sam, że moją "pancerniacką ręką" mógłbym go zamienić we wrak, no i nie ma co szaleć przy pierwszym samolocie.

Strasznie mi się podobają te złuszczenia ale na nie jeszcze przyjdzie czas. Ten model jak i A6M5 raczej traktuję treningowo, do sprawdzenia umiejętności w "śmigiełkach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem że zera był białe.

 

 

Hehe, właśnie sobie "zakupiłem"kalki do "białego" ZERA i pewnie znajda się na następnym modelu Airfixa.

 

Panowie, jak na razie wszystko stoi bo czekam na farby ale chce się zapytać o jedna rzecz.

Na A6M5 (Academy) chciałbym zrobić złuszczenia farby, samolot planuje psiknąć Humbrollem 56, potem sido, lakier do włosów oraz zieleń i spód.

 

Czy takie złuszczeni będą wygląda w miarę realistycznie?

W jakim momencie kłaść kalki?

Jaka warstwa lakieru do włosów jest przewidywana do uzyskania dobrego efekt?

Ile muszę czekać na wyschnięcie lakieru do włosów?

 

 

Proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.