Skocz do zawartości

PZL W 3T Sokół AJ Model 1/72


tees

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ufffff ! Wreszcie po wielkich trudach zmęczyłem tego Sokoła. Muszę dodac że model ten poraz pierwszy wziąłem do reki prawie trzy lata temu. Dobrnąłem do pewnego momentu i walnąłem nim w kąt wmawiając sobie że go już do łap nie wezmę.A jednak stalo się inaczej. O samym modelu nie będę rozprawiał bo chyba każdy wie jaka to wielka rzeżnia . Trochę skupie się na elementach foto użytych do budowy a korzystałem ze wszystkich trzech zestawów jakie Part zadedykował do tego modelu. I tak. Nie wyobrażam sobie budowy kolejnego Sokoła bez tych dodatków. Zaoszczędzają czas i mnóstwo pracy przy dorabianiu elementów. Jest prawie wszystko co być na nich powinno. Prawie dlatego że uważam że brakuje elementów do waloryzacji głowicy wirnika Ten element modelu potraktowano w sposób bardzo oszczędny i wręcz symboliczny. Na blaszkach z elementami zewnętrznymi jest mnóstwo detali które raczej nie zostaną wykorzystane gdyż nie sposób ich wyciąć a już przykleić tym bardziej. Są tez elementy jak na te skale zbyt cienkie ( np poręcze czy stopnie). Zamiast nich powinno być coś więcej do samej głowicy. W modelu ten element to tez jakieś nieporozumieni i w zasadzie przydałoby się zrobić cała glowice od zera samemu. Może projektant Parta wyszedł z tego samego założenia i pozostawił wolną rękę inwencji modelarza.

A to co ostatecznie mi wyszlo z tego wszystkiego.

b0bfefd77928891a.jpg

5552edb5a60dbe99.jpg

f5c8da9d0b7c5e5a.jpg

f885d45d74d5cfa6.jpg

b684309175abfdf3.jpg

dff956bca989c7bb.jpg

dac6b943296a9a4c.jpg

9631e22336e15f13.jpg

ee5d42caa42a80b0.jpg

f1addc27570d1131.jpg

 

W trakcie budowy tego modelu mówiłem sobie że to jest pierwszy i ostatni sokół z AJ Modelu ale widząc efekt końcowy zaczyna mnie nachodzić ochota na ........ może wersja uzbrojona?

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pretensje można mieć tylko o jedno - że nie było warsztatu. Nie ukrywam, że chętnie przyjrzałbym się budowie tego modelu.

Bardzo fajna robota, duży podziw za zajęcie się trudnym zestawem z bardzo dobrym efektem

Sokolnicy powinni być usatysfakcjonowani . Pozostali zresztą też..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo Kolego Dariuszu

 

Sokól przepięknej urody ,z takiego słabego zestawu wyjściowego tak dobry model ,brawa wielkie.

Powiedz jak rozwiazałeś sprawe oszklenia /szyby jaka technologia i ramy szyby czołowej jak robiłeś?/

Do trzech rzeczy sie przyczepię ,a co płetwa /nie wiem co to jest/ nad kabiną chyba troche za mała i nie ten kolor ,wciągarka powinna być znacznie wyżej a górna podpora wchodzi w kratkę wentylacyjną u Ciebie całość za nisko, łopaty WN są za proste mogłeś je deczko wyprofilowac o tak:

 

sokoli.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz . Wyciągarke koniecznie muszę poprawić . Robert , to nad kabina to jakas antena . Druga taka identyczna jest pod belka ogonowa . Czy za mała to nie wiem ale jest to element foto z zestawu Parta wiec myślę ze jest to to co być powinno. A co do koloru to też nie bylem pewny czy to ciemnoszary czy czarny bo na róznych zdjęciach to różnie wyglądało. haha . próbowałem wyginać łopaty bo mnie też takie proste wkurzają ale ... się łamią. Tworzywo tez jest masakryczne.

A jak powstawalo oszklenie ? Ano tak:

6537eb7a73c03279m.jpg 1ba546c10825fa4fm.jpg 28556e8d10138ea1m.jpg 4a775810e5099956m.jpg 6d7341f2a2579e2cm.jpg

4f30a820cf9aadc5m.jpg 36aad82e84b8a2d9m.jpg 3bd1c6f80f2bae64m.jpg 7d11125b5456fd8cm.jpg 0f4f853c70d7dc38m.jpg

Polerka ,polerka i raz jeszcze polerka

 

Po sklejeniu polówek kadłuba dorobiłem ramę przednią na szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy za mała to nie wiem ale jest to element foto z zestawu Parta wiec myślę ze jest to to co być powinno.

 

Nie ufał bym tak Partowi ,jak robiłem pierwsza próbe do "48" z Migiem 29 Academy plus blaszki Parta to sie strasznie zdziwiłem ,elementy z kokpitu łącznie z tablicą tak jak by do innej skali robione było nic nie pasowało ,za duże .Z ta antena to porównuje z fotami oryginału i dla mnie wyraznie jest za mała ale to juz czepialstwo

Oszklenie jak dobrze rozumiem zestawowe ,czym je wkleiłeś? i polerka ... zapamiętane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do kwestii merytorycznych, nie mam wystarczającej wiedzy na temat Sokoła, aby się o nich wypowiadać, jednakże chylę czoła przed technicznym wykonaniem tego niełatwego modelu. Odwaliłeś kawał dobrej roboty i jest to chyba najlepiej wykonany model Sokoła z tego zestawu jaki do tej pory widziałem. Szczególnie przy oszkleniu pokazałeś klasę

 

Wyszło czysto, schludnie. Malowanie całkiem fajnie się prezentuje. Jedyne co mi trochę nie pasuje to wspomniany już brak ugięcia łopat i nieregularny wash w samych liniach podziału.

 

Poza tymi kwestiami naprawdę szczerze gratuluję Ci ukończenia tego modelu. Naprawdę jest na co popatrzeć!

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tees gratuluję częstotliwości oddawania gotowych modeli "pod klucz".

Poprzednicy już napisali właściwie wszystko, więc zapytam tylko - co następne?

 

Co do PARTA, średnie mam zdanie o ich wyrobach, ostatnio przy robieniu Lublina-51 (ciężarówka taka ) miałem wrażenie, że niektóre części są z innego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model. Śmigłowce to nie moja domena, ale ugięcie łopat wirnika następuje chyba tylko na postoju... W locie łopaty się prostują, także wykonanie ich bez statycznego ugięcia nie jest błędem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - bardzo ładny Sokół! Gratuluję!

Po drugie - wydaje mi się, że wirnik nośny jest za mocno pochylony. Wyciągam taki wniosek na podstawie zdjęć 3, 4 i 5. Wydaje mi się, że konstrukcyjnie wał napędowy wirnika nośnego pochylony jest od osi pionowej jakieś 3 do 5 stopni. Na tych zdjęcia wygląda to jakby pochylony został o jakies 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo starannie wykonany model, gratuluję Nie wiem co w modelu jest dobrze, a co źle, ale całość wygląda bardzo dobrze, a z oszkleniem poradziłeś sobie znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje koledzy za miłe słowa. Ile nerwów przy tym modelu straciłem to tylko ja wiem. Co do ugięcia łopat to jak pisalem próbowałem ale materiał strasznie łamliwy a na ciepło jakoś sie nie zdecydowałem bo nie wiedziałem jak tak cienkie i złej jakości tworzywo się zachowa. Postanowiłem zostawić proste chociaż mnie strasznie to denerwuje.

Na niektórych fotkach wirnik jest za bardzo pochylony do przodu. No cóż . Moje niedopatrzenie, gdyż robiąc fotki po prostu mi wyskoczył z gniazda a ja tego niezauważyłem . Zapewniam was że wirnik normalnie siedzi tak jak powinien być osadzony.

Odpowiadając na pytanie co następne to powiem że napewno nie teraz powstanie IŁ-14 chociaż wielu na niego czeka ale coś w barwach lotu w skali 1/144 . Bardzo mnie ten model kręci a leży już jakiś czas i czeka na swą kolej.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.