Skocz do zawartości

Gorrrrący Czajniczek czyli Mi-2 1/48 od AeroPlastu


Sławko

Rekomendowane odpowiedzi

A może kolega da się namówić na własny warsztacik ?

Jak na razie nikt na forum jeszcze nie pokazuje zabudowy silnika w tym modelu

 

Bo każdy zapewne czeka na żywiczny i wstawi gotowy. Ja wole sam wydziargać, mam z tego podwójną satysfakcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

w zasadzie najbardziej chodzi mi o te wszystkie "bambetle"...które są poprzyklejane do przekładni z tyłu

Widok od zada:

blprad_zps75b9c596.jpg

A tutaj taka zbieranina zdjęć prądnicy:

pr1050dnica_zpsf30910fe.jpg

i bloku hydraulicznego:

hydr2_zps36d974ba.jpg

hydr1_zpseaec4b80.jpg

Więcej chyba nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kilka ostatnich dni zajmowałem się pracą przy zegarach z tablicy przyrządów.

Przyznam się, że walka z jakością wydruków/odbitek foto do najłatwiejszych nie należy.

Rysunek, który otrzymałem od Pepsi_Adama przedstawiał się całkiem dobrze - gdyby wydruk tak wyglądał to nic by nie trzeba było przerabiać.

Ponieważ jednak tak nie było to poddałem ten rysunek poważnym modyfikacjom a właściewie to korzystając z niego i zaczerpniętych z netu zdjęc narysowałem nowe zegary, które miały wyglądać tak:

 

Tablica_2x2_N_znak%252520wodny.jpg

 

Wydruk na drukarce fotograficznej Canon MG5350 w najlepszej możliwej jakości druku na papierze fotograficznym wygląda jednak nieco inaczej:

 

Tablica%252520V1%252520-%252520wydruk%2525202%252520platinum.jpg

 

Nie tak to sobie wyobrażałem. Aby uwypuklić na wydruku elementy zegarów pogrubiłem je w projekcie:

 

Tablica_2x2_g_znak%252520wodny.jpg

 

Wydruk wypadł już nieco lepiej ale nadal to nie to co by się chciało uzyskać.

Przy okazji przymierzyłem wydruk do blaszki Adama - wymiarowo pasują jak ulał

 

Tablica%252520G%252520-%252520wydruk%252520platinum.jpg

 

Kolejnym pomysłem było przygotowanie odpowiedniego pliku i wywołanie go w labolatorium fotograficznym.

W sąsiednim wątku otrzymałem potwierdzenie, że taki sposób może dać oczekiwane rezultaty.

Miałem jednak pewne obawy o to czy w procesie wykonywania odbitki rozmiar nie zostanie zmieniony.

Obawy jak się okazało niebezpodstawne ale o tym za chwilę.

Przygotowałem plik, w którym umieściłem oba rodzaje tablic - te z cieńszymi detalami i te z pogrubionymi.

Skonwertowałem go do formatu ".jpg" oraz ".png" i zapisałem w dwuch różnych rozdzielczościach - 2400 oraz 1200 DPI.

Niestety w fotolabie na ekranie nie są wyświetlane nazwy plików a tylko same obrazy.

W związku z tym wydrukowałem dwa rozpoznane przez maszynę obrazki ale nie wiem czy ".png" czy ".jpg" czy 2400 DPI czy 1200 DPI.

Na oko obie odbitki wyglądają tak samo. Poniżej to co wypluła maszyna, ten sam element niepogrubiony i pogrubiony:

 

Tablica%252520odbitka%252520N%252520p1.jpg

Tablica%252520odbitka%252520G%252520p1.jpg

 

Na dowód, że to nie ja miałem problemy z ostrością próbka w większym zbliżeniu - tak, że widać już strukturę papieru fotograficznego błyszczącego.

 

Pr%2525C3%2525B3bka%252520odbitki%252520foto.jpg

 

Jak wcześniej wspomniałem maszyna zmieniła wymiar obrazka przed wykonaniem odbitki.

Dzięki RAV za podpowiedź by nanieść skalę na rysunek. Dzięki temu mogłem przeliczyć, że odbitka jest powiększona o 9,7%.

Przez to przymiarka do blaszki nie miała prawa wypaść pomyślnie co widać poniżej.

 

Tablica%252520odbitka%252520G%252520z%252520blaszka.jpg

 

Jeśli Adam nie wymyśli nic lepszego to chyba zostanę przy opcji z wykonaniem odbitki w labolatorium foto.

Na moje oko jak na razie dało to najlepszy rezultat, będę musiał tylko odpowiednio spreparować rysunek by uwzględnić przeskalowanie w maszynie.

Co prawda waham się jeszcze bo wydruk był jednak ostrzejszy tylko mniej regularny ale jeszcze jedna próbę z odbitkami podejmę i wtedy zdecyduję.

 

Edit:

Podjąłem kolejną próbę wydruku tablicy ale tym razem z włączonymi dodatkowymi opcjami polepszającymi w sterowniku mojej drukarki i wyszło coś takiego:

 

Tablica%252520G%252520-%252520wydruk%2525202%252520platinum%252520vivid%252520plus.jpg

 

Jakby ciut lepiej niż poprzednio i ostrzej niż z odbitki foto.

W rzeczywistości gołym okiem wydaje się to nawet całkiem zjadliwe.

..... sam już nie wiem co lepsze.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Tak podglądam od czasu do czasu ,może mała podpowiedź spróbuj wydrukować to na kliszy (coś jak do blaszek fototrawionych, szukaj ww necie wydruk na kliszy do naświetlań) jakoś wydruku jest 100% zobacz jak np firmy od blaszek dają kliszę. Koszty wydrukowania takiej kliszy nie są kosmiczne a tarcz do zegarów można tam zmieścić na 100 modeli. O tak na szybko : http://www.as.com.pl/naswietlanie_CTF.php

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga z mojej strony co do przygotowania plików do druku takich jak zegary czy kalki. Rysunek musi być wykonany w grafice wektorowej . Najpopularniejszy program to CorelDraw. Pliki przygotowane w grafice rastrowej nigdy nie dadzą dobrego efektu. Co do samego druku wystarcz drukarka laserowa i przeźroczysta folia do niej, rozdzielczość już od 600dpi daje dobre rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wina drukarek czy fotolabu.cos tu nie gra z rozdzielczościami i typem rysunku, to powinien być wektorowo przygotowany.

To wygląda jak rozciągnięta bitmapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie wydruk (ten z fotolabu) jest wykonany ze zbyt małą rozdzielczością. A ponieważ jeśli dobrze rozumiem, zrobiłeś je w skali 1: 1 z 1200 dpi lub 2400 dpi (na pewno było to w skali 1:1 ?) - wniosek jest jeden: w fotolabie podczas wydruku obniżana jest ta rozdzielczość, prawdopodobnie do 600 lub co gorsza do 300 dpi. Na pewno da się zrobić wydruk w fotolabie z maksymalna rozdzielczością, jaka fabryka dała, trzeba tylko pogadać z jakimś szefem, albo kimś, kto się zna (co w praktyce oznacza, że powie, iż wie o co chodzi i zaraz to ustawi...). Na dowód masz tu wydruk z fotolabu tablicy do mojego modelu - w skali 1:72, czyli jeszcze mniejszej.

 

c247416b58159aafm.jpg

 

Czyli jak widać się da - podejrzewam, że wąskim gardłem są umiejętności (a raczej ich stosowanie metodą na małpę, czyli bezmyślnie) obsługi fotolabu. Ja też początkowo miałem problemy z "panienką", która poinformowała mnie, że takiego pliku to się nie da, dopiero rozmowa z jej bossem poskutkowała tym, że przestawił ustawienia domyślne i wyszło jak chciałem.

 

Do fotolabu pod żadnym pozorem nie przygotowujcie plików jako wektorowe, bo program obsługujący nie rozpozna formatu. Tu MUSI być bitmapa. Nawet nie jestem pewien, czy rozpoznany będzie format png. Format bitmapy jako JPG i to w trybie RGB jest najbezpieczniejszy. A plik nawet rozmiaru A4 w rozdzielczości 2400 - powinni wydrukować. Przynajmniej w Poznaniu tak jest...

Wektorowo - tak, ale do naświetlarni (czyli na kliszę czarno-białą, a więc kolorowe elementy też przygotować jako białe, bo potem można sobie pisaczkiem maznąć na kliszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy po prostu od tego, jakim oprogramowaniem i sprzętem dysponuje dany zakład. U mnie jest taki, który robi praktycznie z każdego pliku (np. PDF, CDR, DWG, ale i BMP, JPG itp.) i w różnych formatach (np. robiłem plan w DWG na A0) oraz na różnych podłożach. Mają po prostu sporo różnych maszyn do różnego rodzaju wydruków/odbitek.

A kiedyś też kadrowałem i retuszowałem zdjęcie i nie kompresowałem go do JPG, żeby nie psuć już jakości. W małym zakładzie z automatem taka przemiła "panienka" jak powyżej, stwierdziła, iż kategorycznie "nie da się" zrobić odbitki z BMP, tylko muszę przynieść JPG. Później prawie "oczko mu się odlepiło, temu misiu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.