Skocz do zawartości

Su 20 1:48


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 171
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziękuję bardzo za fotki. Zawsze każda informacja się przydaje.

Rafał, jeszcze bardzo dużo pracy. Nie będę się ścigał z czasem. Zobaczymy ile dam radę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Grzegorz, co tak szybko? Przez Ciebie po powrocie z córcią z Hobbita zmuszony byłem zasiąść do na cały wieczór do urządzonek w tylnych lukach - suszą się właśnie..

A tak poważniej - świetnie Ci idzie, obserwuję, że trochę niezależnie od siebie mamy na razie podobny schemat działania, mi towarzyszy przekonanie, że trzeba "bezpiecznie" wyprowadzić centropłat, żeby w ogóle zacząć myśleć o kadłubie.

Fotki kolego Fresco też dokładnie przejrzę.

No i ciekaw jestem jaki pomysł na malowanie ostatecznie wybierzesz. Tak po prawdzie to można tę kwestię odkładać jeszcze na dość długo, ale.. - u mnie w warsztacie podałem swoich faworytów - czy może Ty też masz jakichś?

Pozdrawiam - Mikołaj

PS. Coś się ostatnio te Su popularne zrobiły..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GEM - myślisz, że wyrobisz się do Bytomia? Jeżeli tak, a i Darek ze swoim F-4 da radę to choćby na pieszo dotrę by te modele zobaczyć na żywo

 

W ostateczności klasa "modele w budowie" będzie bardziej liczna w tym roku.

 

Pięknie zapowiada się ta "suczka", a pośpiech nie jest dobrym kompanem w modelarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie jedziemy dalej.

Prace idą powoli, ale do przodu. Przygotowałem elementy z których będą zmontowane golenie podwozia głównego.

o73r.jpg

A tak to wygląda zmontowane na sucho. Wszystkie przeguby są wiercone i składane na sworznie.

lxnl.jpg

Po długich namysłach i analizach musiałem jednak zrezygnować z wariantu wykonania kadłuba w żywicy. Dlatego powycinałem w kadłubie otwory pod hamulce aerodynamiczne klapki dodatkowego wlotu powietrza i takie tam inne pierdołki. Wszystkie stare linie podziału są zalane klejem i obrobione.

scad.jpg

Przygotowałem w tylnej części kadłuba tulej w którą potem zostanie wciśnięta dysza.

wjur.jpg

Ponieważ dostałem od kolegi w prezencie żywiczny odlew wnęki przedniego podwozia postanowiłem zaoszczędzić trochę pracy i wykorzystałem ją w modelu. Nad wnęką widać przygotowaną wannę kabiny. Wyposażenie kabiny będzie montowane później. W tej chwili nie mam jeszcze tego zrobione.

cw0j.jpg

2nog.jpg

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moi Panowie i Panie ciąg dalszy wypocin.

Prace w ostatnim czasie biegną przy centropłacie i kadłubie. W skrzydle musiałem dopracować miejsce nad działkami. To, o co pytał Mikołaj. Postanowiłem to zrobić tak. Wymyśliłem, że te podłużne otworki zrobię z blaszki. Ale, żeby przykleić blaszkę z wykonanymi otworami to trzeba najpierw przygotować skrzydło tak, aby potem zgadzała się wysokość ostatecznej powierzchni.

W tym celu na skrzydle przykleiłem kawałek taśmy samoprzylepnej i oblałem to po obwodzie klejem CA.

aj4o.jpg

Po przeszlifowaniu, i odklejeniu taśmy, uzyskałem uskok na grubości pod wklejenie blaszki.

nrt4.jpg

Blaszki najlepiej by było zrobić jako trawionki, ale niestety nie opanowałem jeszcze tej techniki i niestety, ale pozostały mi do dyspozycji zajęcia z praco- techniki. Przygotowałem z płytek polistyrenu matrycę, i dłutko.

53rz.jpg

A następnie tym dłutkiem wyciskałem w blaszce otworki.

wf5b.jpg

Po dopracowaniu i wyrównaniu można było przymierzyć to do skrzydła.

n1jd.jpg

Dalej to już tylko pozostało to wyrównać i prawie gotowe.

87zu.jpg

Piszę prawie, bo same otworki muszę jeszcze trochę powyrównywać i dopracować.

Połówki kadłuba skleiłem i zabrałem się za nacinanie linii podziału i trasowaniu luków i paneli. Całość pomalowałem podkładem dla sprawdzenia efektów pracy.

7cnl.jpg

W kadłubie jest również taka klapka z mini żaluzją, którą zrobiłem podobnie jak blaszki na skrzydle.

bg0p.jpg

Wkleiłem również klapki dodatkowego wlotu powietrza do kanału.

nvn8.jpg

Teraz czeka mnie mozolne nacinanie linii podziału na skrzydle.

Zastanawiałem się nad tym, co pytał mnie Mikołaj o wersji malowania i tak się zastanawiam nad wariantem podwieszenia pod skrzydło belki z bombami. Ale może ktoś ze speców od podwieszeń, podpowie mi, w jakim wariancie to może wystąpić. Czy obok bomb mogą być powieszone zbiorniki z paliwem? Aires robi ładne belki i kilka rodzajów bomb. Zastanawiam się jak by to wyglądało pod modelem. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii uzbrojenia to fajnie by było MBD-3 ,a obok B-8 albo w pełnym uzbrojeniu bombowym na czterech belkach wielozamkowych ,chyba można bylo jeszcze dorzucić FAB-500 pod srodkowymi pylonami ,blizej kadluba.Ale z FAB-500 to szpece od uzbrojenia musieliby się ujawnić.

 

a zajeć ZPT chyba najwyższą ocenę miałeś :-)

 

w uzbrojeniu może coś takego

http://lotnictwo.net.pl/gallery/photo/aircraft-Sukhoi_Su-20R_Fitter_C/airline-Poland_-_Air_Force/reg-6131/cn-76301/foto-136158.html

 

albo taka bombowa suczka

http://galeria.aviateam.pl/photo/10146

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pełna zgoda Grzegorz, że najlepiej byłoby te otworki w ramach fototrawienia zrobić. Ale Twój pomysł ciekawy, choć ja chyba zastosuję co innego, bo dochodzi u mnie konieczność zrobienia otworków na przestrzał. Ale to na przyszły tydzień.

W przypadku 20-tki lotnej to faktycznie te belki MBD-3 najciekawsze - i moim zdaniem (do ewentualnego przemyślenia) ciekawsze bez bomb niż z bombami.

Pędzisz widzę, jutro też coś wrzucę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obok bomb mogą być powieszone zbiorniki z paliwem? Aires robi ładne belki i kilka rodzajów bomb.

 

Co do bomb obok zbiorników:

 

Image-49_zps5c0c2a55.jpg

 

P3058056e_zps77c36d73.jpg

 

a tutaj ciekawy wariant uzbrojenia.

 

skanuj0021_zps5bd8b7c5.jpg

 

Image-27_zpsb8e15cf9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by wyglądała taka konfiguracja:

Belka MBD 3 plus po 4 bomby OFAB 100 na 3/4

B8M na 5/6

pod kadłubem zbiorniki PTB 800 lub 4 bomby FAB 250.

Tylko czy ewentualnie zbiorniki i FAB 250 mogą być podwieszone na takich samych belkach?

Gdybym zdecydował się na wariant "bombowy" to malowanie będzie w kamo tym jaśniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meldunek z poligonu.

Prace skupiają się na kadłubie. Zrobiłem linie podziału i luki. Delikatnie odwzorowałem nitowanie. Z blaszki aluminiowej przykleiłem niektóre luki. A przede wszystkim dokleiłem garb i statecznik pionowy.

Jak to zwykle bywa w takim kieracie, w tej chwili nie wygląda to za bardzo ciekawie. Ale jak to pomaluję to już nic nie będzie widać. Kto ma silne nerwy proszę ocenić ten horror

9rrh.jpg

35x8.jpg

u13f.jpg

dmhj.jpg

fy34.jpg

Dzięki uprzejmości kilku kolegów z którymi wymieniałem opinie na PW zapadła decyzja o wykończeniu modelu.

Malowanie będzie z numerem bocznym 6252.

Podwieszone będą pod kadłubem dwa zbiorniki paliwa.

Na skrzydłach belka MBD 3 plus bomby OFAB 100

A na belkach 5/6 będzie B-8M

Teraz zabieram się za wykończenie centropłatu, wiatrochron, owiewkę, wnętrze kabiny, fotel. A.. i w wolnych chwilach malują się kalki.

Cholera Grzegorz, kiedy Ty śpisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie fotki z linii produkcyjnej, jest pięknie.

Grzegorz - nie leży mi garb za kabiną, wygląda jakby się mocno rozszerzał i wznosił, a w oryginale było to minimalne i widoczne w zasadzie w rzucie z góry - dopiero oslona kabiny "pęczniała". Zwróć proszę na to uwagę.

Pozdrawiam - Mikołaj

PS. Darek - jak ma być rodzynek, to niech się nie spieszy. Nie wolisz żeby debiutował u Ciebie w Łasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma być rodzynek, to niech się nie spieszy. Nie wolisz żeby debiutował u Ciebie w Łasku

 

Ok - propozycja została przyjęta.

Grzegorz powoli, nie spiesz się, masz czas do września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj, muszę przyznać, że masz dobre oko.

Garb faktycznie był do poprawy. Zauważyłem to jak go przykleiłem. Teraz jest już poprawiony.

Darek tak długo to chyba nie będę się grzebał. Mam nadzieję, że zrobię go trochę wcześniej.

Adamie skoro miałeś okazję wcześniej oglądać 6252 to liczę na fachowe uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda,że finalnie 6252 skonczył tak tragicznie rozkręcony na tyłach muzeum w forcie czerniakowskim.

 

Jest jednak cień szansy na jego świetnośc ,gdyz jak kiedyś pisalem zabrano go AON ponoć w celu przywrócenia mu blasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę czas od kiedy tam stoi, nie przekreślałbym szans na skompletowanie eksponatu, może odmalowanie.

 

e6a5.jpg

Foto WAF

 

MBD-3 i zbiorniki. Mnie tylko zastanawia jedno. Te B-8 są potwierdzone w przypadku naszych Su-20? Nie znam żadnego zdjęcia z nimi. Pomyślałbym raczej o UB-32, a B-8 dla Su-22/MiG-29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba też się skłaniam do UB-32. Również nie mam fotek z B-8,za to jedno nie wyraźne z UB-32 chyba z TBiU.

Edek robi więc problemu nie ma....

 

Co do egzemplarza z AON-u to wygląda i tak lepiej niż gdy go ostatni raz widziałem w częsciach.Zeby tylko nie przerobili go na barwy Kadafiego jak ten z Łasku czy Dęblina ( nie pamietam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.