Skocz do zawartości

1/72 EKA-3B Skywarrior/Whale


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Solo - wybacz, że tak późno odpowiadam. Faktem jest, że preshading wychodzi dosyć mocny przy tej kombinacji kolorów - bałem się, że właśnie będzie za słaby. Po nałożeniu kalkomanii i innych oznaczeń wzrok będzie przyciągany do nich i nie powinno to już być aż takie widoczne jak teraz.

 

A tymczasem udało mi się położyć trochę farby na model i teraz wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej:

 

paint01.jpg

 

paint02.jpg

 

paint03.jpg

 

Oprócz tych kolorów co poprzednio - preshading szary 129 na szarym 140 Humbrola, biały to podkład Tamiya w sprayu - mam tu jeszcze panele w kolorze czarnym 33 i osłony anten w kolorze szarym 32 Humbrola. Paski namalowałem przy pomocy taśmy Tamiya przyciętej do szerokości 4mm. Przy okazji taki trik - jeżeli malujemy oznaczenia Humbrolem na warstwie farby, która miła czas żeby przeschnąć (np. około tygodnia), to po zdjęciu maskowania tak około godziny od malowania można odczekać, aż farba będzie sucha w dotyku i następnie usunąć niektóre niedoskonałości (np. tam, gdzie taśma się podniosła) patyczkiem higienicznym namoczonym w rozcieńczalniku do aerografu WAMOD - bardzo ładnie to schodzi.

 

Mam nadzieję, że się podoba, dziękuję za uwagę a poza tym pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzień dobry - dziś mały update związany z próbą washa w liniach podziału blach. Próbę podjąłem na statecznikach poziomych, dostały najpierw warstwę sidoluxu, po wyschnięciu z grubsza położyłem trochę Humbrola 32 (ciemny szary) lekko rozcieńczonego niemieckim "Terpentin-Ersatz". Po około pół godziny - godzinie farbę starłem praktycznie na sucho i oto efekt:

 

paint04.jpg

 

Mam nadzieję, że się podoba, dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Dziękuję bardzo!

 

A dziś mały detal - goleń podwozia głównego w trakcie uzupełniania blaszkami i drutem miedzianym:

 

gear04.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzień dobry!

Dalszy ciąg prac nad podwoziem. Kalkomanie dostarczone przez Hasegawę i czarny wash bardzo poprawiają wygląd tych obszarów. W komorach podwozia dodałem jeszcze kilka brakujących siłowników - zwłaszcza brakowało tych służących do wciągania i wypuszczania podwozia, które idą przez całą szerokość kadłuba. Doszły jeszcze siłowniki wspomagające (te krótkie, skośne) a jeszcze brakuje siłowników do otwierania drzwi podwozia. Dodałem też zamki drzwi:

 

gear06.jpg

 

gear05.jpg

 

Golenie podwozia głównego:

 

gear08.jpg

 

gear09.jpg

 

Goleń podwozia przedniego:

 

gear07.jpg

 

Mam nadzieje że się podobało - dziękuje za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry,

 

dziś kolejny update poświęcony kalkomaniom. Ponieważ malowanie z pudełka - VAQ-131, AB-615 - nie było związane z wojną w Wietnamie, postanowiłem je przerobić. Zdecydowałem się na podobny samolot z tej samej jednostki, ale w malowaniu z Wietnamu: VAQ-131, NH-615. W tym celu opracowałem własny projekt kalkomanii pomagając sobie wymiarami kalkomanii z zestawu. Następnie wysłałem projekt do Melius Manu, któremu w tym miejscu jeszcze raz dziękuję. Mieliśmy z kolegą dyskusję na temat: jak stworzyć cienkie obwódki pomiędzy niektórymi oznaczeniami i charakterystycznymi czarnymi pasami będącymi elementem oznakowania. Melius Manu miał słuszność, że najlepiej by było użyć odpowiednio wyciętych masek do malowania pasów, tak, aby stworzyć szare miejsca pod oznaczenia, np. amerykańskie gwiazdy. Ponieważ ja już miałem pasy namalowane, chciałem, aby szare i białe obwódki stanowiły integralną część kalkomanii. O ile białe obwódki były do zrobienia, to szare okazały się niemożliwe do wydrukowania. W związku z tym zdecydowałem się na inne rozwiązanie: Na folii do kalkomanii namalowałem odpowiednie szare miejsca:

 

decal01.jpg

 

I następnie nakleiłem je na model:

 

decal02.jpg

 

Na te szare miejsca przyszły właściwe oznaczenia - ponieważ były odpowiednio mniejsze, uzyskałem efekt cienkich szarych obwódek. Po naklejeniu części kalkomanii efekt jest moim zdaniem dosyć dobry, choć nie idealny:

 

decal03.jpg

 

Kalkomanie Melius Manu dobrze reagują na takie odczynniki jak Micro Sol/Set, Mr Mark Softer i Solvaset.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

kalkomanie już położone - teraz jestem w trakcie brudzenia. Do tego celu używam ciemnej szarej farby Humbrol rozcieńczonej terpentyną, którą nanoszę z lekkim nadmiarem, pozwalam chwilę wyschnąć a potem zmywam patyczkiem higienicznym zwilżonym rozcieńczalnikiem do aerografu Wamodu. Niektóre linie podziału rysuję też zaostrzonym ołówkiem. Co ciekawe, rozcieńczalnik Wamodu zmywa też ołówek z powierzchni, co pozwala na korekty, jeśli coś pójdzie nie tak. W tej chwili maszyna wygląda tak:

 

paint05.jpg

 

paint06.jpg

 

Mam nadzieję, że się podobało - dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

 

Dziś kolejny update - położyłem na cały model warstwę półmatowego Humbrola. To umożliwiło mi w końcu zdjęcie maskowania z kokpitu. Na szczęście wygląda, że wszystko jest w miarę w porządku - foty pokazują każdego śmiecia:

 

cpit09.jpg

 

cpit10.jpg

 

Poza tym zamontowałem w końcu mechanizację płata - spiton się pewnie ucieszy Przy okazji widać też knoty do rozpraszania ładunków elektrostatycznych na końcówkach skrzydeł - które zrobiłem z żyłki.

 

wing06.jpg

 

wing07.jpg

 

Do tego zamontowałem jeszcze hak do lądowania:

 

fuse07.jpg

 

Można powiedzieć, że jeszcze tylko kilka detali i będzie gotowy - jednak zwykle takie rzeczy zajmują mi sporo czasu. Zobaczmy jak to pójdzie - dziękuje za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę pięknie ten Wieloryb wygląda, szczególnie po położeniu kalkomanii.

Jedna tylko uwaga, wydaje mi się że zostawiłeś trochę za mocny preshading, a on jeszcze może mocniej "wybić spod farby gdy położysz lakier bezbarwny.

Ale i mimo tego model wygląda niebywale efektownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Dzięki za komentarz. Preshading ciemniejszy już nie będzie, bo wszystkie lakiery bezbarwne są już położone. Faktem jest, że jest trochę mocny, ale tak to chciałem mieć - bałem się, że nic nie będzie widać, jeżeli pójdę w drugą stronę. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć!

 

Dziś jeszcze jeden update - samolot prawie skończony, czekam już tylko na części które umożliwią mi poprawienie kół, które w modelu Hasegawy nie są poprawne dla tej wersji. Na razie rozciągnąłem anteny drutowe:

 

paint07.jpg

 

paint08.jpg

 

Wykonałem je z rozciągniętej ramki.

 

Znalazłem też kilka brakujących linii podziału na dolnej części kadłuba, wrysowałem je olówkiem. Dorobiłem też uchwyt mocujący (tie-down) u nasady haka do lądowania i drugi ważny uchwyt - holdback fitting - na zdjęciu pokazany strzałką. Zamontowałem też końcówkę rury do tankowania w powietrzu. Pomalowałem też światłą pozycyjne:

 

gear10.jpg

 

Przykleiłem też "zjeżdżalnię" dla załogi a także przednie haki do mocowania zaczepu katapulty:

 

gear11.jpg

 

gear12.jpg

 

Tak jak pisałem, teraz pozostaje jeszcze tylko kwestia kół. Dziękuję za uwagę, mam nadzieję że się podobało - pozdrawiam i życzę miłęgo dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sabatms - dzięki za komentarz, wyjątkowo zgrabnie w nim sie treść z podpisem zgrywa...

 

Krzysiek - bardzo dziękuję, cieszę się. Cóż, trzeba ćwiczyć różne techniki!

 

Pozdrawiam i życzę miłęgo dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Się robi, sabatciu, że na takie zdrobnienie sobie pozwolę

 

Sporo czasu minęło, ale mam update. W końcu przyszły te blachy na które czekałem i tu wielkie podziękowania dla kolegi TankRed1070 - bez niego trwało by to jeszcze o wiele dłużej!

 

Chodzi o tą część:

 

wheels00.jpg

 

Jest ona poprawna dla tzw. "versions", czyli takich odmian samolotu jak TA-3B, EA-3B, RA-3B i ERA-3B. EKA-3B należy do "bombers" i powinna mieć trochę inne koła:

 

frouch_ea-3a_36.jpg

 

W związku z tym wziąłem się za przeróbkę. Najpierw odpaliłem tokarkę i zdjąłem niepotrzebny nadmiar materiału. Musiałem zebrać się na odwagę, żeby to zrobić:

 

wheels01.jpg

 

W efekcie dostałem bardzo czyste koła:

 

wheels02.jpg

 

Żeby dodać do nich trochę szczegółów, opracowałem w Corelu własne części fototrawione. Widać je na poniższym zdjęciu - po lewej części prosto z trawienia, a po prawej - wytłoczone. Żeby wytłoczyć te części, zbudowałem sobie matrycę z dwóch kawałków stalowego płaskownika, a do tłoczenie zrobiłem sobie jeszcze z mosiężnego pręta o średnicy 5,5 mm stempel. Jedno puknięcie młotkiem i część wytłoczona. Tyle, że przed tłoczeniem jeszcze podgrzałem je palnikiem gazowym, żeby zmiękczyć materiał i zmniejszyć jego ewentualną podatność na pękanie:

 

wheels03.jpg

 

Pozostało tylko wyciąć części i przykleić je do plastiku:

 

wheels04.jpg

 

No i oczywiście teraz czeka mnie malowanie i brudzenie. Co Wy na to? Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.