Skocz do zawartości

[W] A-10 N/AW Thunderbolt II - Trumpeter 1:32.


Przemek Przybulewski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Powiem ci, że zainspirowałeś mnie tym warsztatem. Chyba u siebie także muszę zrobić porządek. Wszak, mam trochę sklejki itd. z budowy więc warto byłoby wykorzystać te materiały. Z czego robiłeś elementy z otworami na farby? To jakaś cienka sklejka czy coś innego? Wszystko kleiłeś ze sobą czy na jakieś wkręciki lub gwoździki?

 

Działaj z A-10 bo ja swojego skończyłem ale chciałbym twój model zobaczyć. Dobrze, że zrobiłeś podstawkę, zawsze trochę lepiej model się prezentuje. Z czego zrobiłeś podstawkę? Ja wykorzystałem kawałek płyty g-k którą zaciągnąłem grubszą warstwą gładzi szpachlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja dojrzewałem baaardzo długo do tego.

Pudła robiłem z MDF 6mm, a tył i te elementy z otworami czy przody szuflad z HDF białego 3mm.

Wszystko klejone na Wikol. Nic nie skręcane. Poszczególne elementy trzymają się na magnesy neodymowe 10x3mm. Po dwa na ściankę - wystarczy aby elementy się trzymały razem i nie rozchodziły.

 

Wakacje to dla mnie paradoksalnie średni czas na modelowanie ale postaram się skończyć A-10 jak najszybciej.

A podstawkę zrobiłem go gdzieś muszę upchnąć Garbusa i wóz z działkiem. Zrobiona standartowo - płyta lub półka meblowa sosnowa 18/28mm i na to płyta G-K. Ja ścieram papier i nie szpachluję - wolę taką nieregularną powierzchnię - wygląda bardziej realistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szpachlowałem bo dałem dookoła narożniczki aluminiowe, po narożniczkach ściągnąłem gładź, jakieś 2 mm wyszło tego. Nie patrzyłem aby było równo. Na koniec przetarłem losowo całą powierzchnię aby były rysy, dziurki itd. Przeryłem wszystko aby zrobić płyty betonowe i wyszło jak widać u mnie. Tak jak piszesz chciałem aby wyglądało naturalnie betonowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szpachlowałem bo dałem dookoła narożniczki aluminiowe, po narożniczkach ściągnąłem gładź, jakieś 2 mm wyszło tego. Nie patrzyłem aby było równo. Na koniec przetarłem losowo całą powierzchnię aby były rysy, dziurki itd. Przeryłem wszystko aby zrobić płyty betonowe i wyszło jak widać u mnie. Tak jak piszesz chciałem aby wyglądało naturalnie betonowo.
Ciekawy patent. Może go kiedyś wykorzystam.

 

Tymczasem skończyłem washa (zdjęcia na szybko telefonem):

18.08.2015%252520-%2525202.jpg

 

Tu już przymiarka z elementem silnika (ciężko to wszystko wepchnąć):

18.08.2015%252520-%2525201.jpg

 

Teraz niech przeschną oleje i lakier bezbarwny, później składanie, doklejanie i malowanie dupereli. Może trochę olei i pigmentów. Zobaczymy w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wentylator już w gondoli siedzi więc było by to mocno naciągane. ;)

 

Zapowiada się bardzo efektowny model.

 

Jeszcze pytanie odnośnie klap. Wewnętrzne sekcje masz wypuszczone a zewnętrzne nie. Występuje takie coś w przyrodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ciężko wszystko wepchnąć to może zrób jakiś podnośnik który dźwiga silnik, tak jakby chciał go właśnie włożyć na swoje miejsce Wyglądałoby to bardzo ciekawie i nieszablonowo
Ze zdjęć które oglądałem żeby wyjąć czy włożyć silnik trochę więcej poszycia się usuwa, więc musiałbym jeszcze więcej powycinać, co po malowaniu mogłoby się źle skończyć. Ale uda się jakoś wpasować - już znalazłem sposób.

 

Tylko wentylator już w gondoli siedzi więc było by to mocno naciągane. ;)

Zapowiada się bardzo efektowny model.

Jeszcze pytanie odnośnie klap. Wewnętrzne sekcje masz wypuszczone a zewnętrzne nie. Występuje takie coś w przyrodzie?

Wenntylator na próbę włożony - jeszcze nie przyklejany. Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że efekt końcowy będzie się podobał. Natomiast jeżeli chodzi o klapy to one są ruchome więc finalnie dopiero będą ustawiane - na razie to latają jak chcą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Solo. A kalki możesz przecież wydrukować lub nawet od biedy zamówić.

 

W końcu doczekałem się przesyłki z lakierami Alclad Klear Kote. Ponieważ jest ich pięć do wyboru od matowego do błyszczącego:

- ALC-310 Klear Kote Gloss

- ALC-311 Klear Kote Light Sheen

- ALC-312 Klear Kote Semi-Matte

- ALC-313 Klear Kote Matte

- ALC-314 Klear Kote Flat

I oglądając zdjęcia nie widziałem za bardzo różnicy pomiędzy Semi-Matte, Matte a Flat to wziąłem dwa skrajne z oferty. Glossa jeszcze nie używałem a co do Flat to opis dalej.

 

Zaletą jest objętość butelki 120 ml i gotowość do użycia. Producent zaleca psikać na niskim ciśnieniu ale u mnie się to nie sprawdzało, lakier wydawał się za gęsty i nie szło wogóle na niskim ciśnieniu. Dodatkowo lakier mniej śmierdzi niż metalizery Alcladu i daje naprawdę ładną matową powierzchnię. Suchy w dotyku po kilku minutach, chociaż producent sugeruje z kolejnymi warstwami poczekać 10 minut a obiecuje, że lakier jest suchy po godzinie.

Lakier nie jest tani, ja zapłaciłem 38zł za butelkę (-13% promocji w EXITO - wychodzi około 33zł) ale po przeliczeniu na spreye w puszkach czy nawet lakiery w buteleczkach (Tamiya 10ml kosztuje około 7-8zł) to wychodzi, że się bardzo opłaca. Na zmatowienie mojego A-10 który jest sporym modelem zużyłem może 1/10.

 

A tak wygląda model po zastosowaniu tego specyfiku:

IMG_2671.JPG

 

IMG_2670.JPG

 

Jak widać nic się nie błyszczy.

 

W międzyczasie podoklejałem klapy podwozia, drabinkę pilota, klapy itd oraz zamontowałem silniki:

IMG_2672.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam lakierów Alclada, i powiem szczerze że nie zamieniłbym ich za nic innego. Wcześniej kładłem AK, Microscale i wszystkie one zbijały mi się w krople na modelu. Nie wiem z jakiej przyczyny, i po położeniu sidoluxa miałem trudności by na koniec zmatowić powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną jestem zachwycony efektem. Wcześniej używałem Tamiya Flat Clear Sprey, później spróbowałem Top Coat Gunze też spray, ale to trochę drogo i brak kontroli nad strumieniem.

Przerzuciłem się na Microscale Flat ale z nim był problem taki, że potrafił zaschnąć przed dotarciem na model i robiła się pajęczyna, później kilka razy z sukcesem używałem Flat Clear Tamki ale w słoiczku aż do teraz. Ostatnio jak psikałem to wogóle nie matowiło powierzchni tylko robiła się skórka pomarańczowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kącik hobby imponujący i inspirujący jeszcze bardziej niż malunek twojego A-10, który zresztą bardzo mi się podoba. Nie czuć technik malarskich, czuć natomiast prawdziwy samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zachwycony tym co tu widzę ........przepiękna robota i malowanie.....jeszcze tak kilka fotek na silniczki i będzie pełna satysfakcja
Dzięki

wielkie.

 

kącik hobby imponujący i inspirujący jeszcze bardziej niż malunek twojego A-10, który zresztą bardzo mi się podoba. Nie czuć technik malarskich, czuć natomiast prawdziwy samolot.
Dziękuję za docenienie zarówno warsztatu jak i samolotu. Do tego kącika to lata dojrzewałem a zrobienie go to też frajda była.

 

Silnik znakomicie wygląda.

Musze, po prostu muszę kiedyś zrobić jakiś model z odsłoniętym choćby częściowo silnikiem.

No, prawdę mówiąc, dziwię się że jeszcze tego nie zrobiłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW!

Słownie: ŁOŁ!!!

Dziękuję bardzo Solo.

 

AAAle oszczędnie z tymi fotkami..............czyżby galeria?
Tak, będzie galeria. Muszę tylko podwiesić nowe lampy w warsztacie bo kupiłem oprawy. Zobaczymy co warte, niby jarzeniówki serii 940 więc światło prawie dzienne takie chłodne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.