Skocz do zawartości

F-16C Block 30 Aggressor // Tamiya // 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Sam raczej nie kupię takiego dodatku jednak biorąc pod uwagę, że większość moich zakupów pochodzi z drugiej ręki to bywa, że jest tam coś w ramach dodatku.

 

A sprzedać to z doświadczenia już wiem szansa mizerna, więc trzeba wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 229
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

QuickBoost to marka którą możesz stosować raczej w ciemno.

 

O ile nie robisz P-51 z ICM-u i nie postanowisz zastąpić fatalnie wyglądających zestawowych klap odpowiednikiem QB. Te ostatnie są pięknie odlane i...za małe. To samo dotyczy produktów Airesa. Wizualnie cacuszko, ceny do przyjęcia, ale w montażu mnóstwo problemów i ogólna frustracja. Tyczy się to nawet dedykowanych do konkretnego modelu zestawów. Teraz już wiem czemu Aires nie pokazuje swoich produktów na "surowym" modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aires jest po prostu nierówny, tak jak pisał to wcześniej Solo i każdy ich produkt trzeba wcześniej sprawdzić w internecie, albo liczyć się z tym, że trzeba się będzie trochę pomęczyć. Quickboost to dokładnie ta sama firma co Aires, po prostu jest to inna linia produktów. Zazwyczaj drobne detale, bez dużej ingerencji w model. Ta sama technologia firmowa, więc potencjalne problemy te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda cały blok wlotu powietrza z wnękami podwozia.

Jak widać zlikwidowałem szparę pod obejmą przy pomocy kawałków profilu polistyrenu, teraz muszę go tylko doszlifować.

Trochę się niepokoję tym, czy sama wnęka głównego podwozia nie jest zbyt głęboko osadzona w kadłubie, ale nie udało się tego zrobić inaczej, bo wynika to z konstrukcji kanału i samej żywicznej wnęki.

Mam nadzieję że tak jest ok.

 

107.jpg

 

A tak wygląda osadzenie tylnej ścianki komory - nie jest idealnie i widać małą szparę którą zakleję albo polistyrenem, albo zaleję klejem CA.

Ważne że sam blok siedzi bardzo równo w kadłubie.

 

108.jpg

 

A to są kółka Wheellianta, które przygotowałem do malowania.

Chciałem pochwalić niesamowity detal tych dodatków.

Niestety, jak widać jedna część felgi przedniego koła jest uszkodzona.

Na szczęście nie ma to znaczenia, bo druga część felgi została pożarta przez potwora umywalkowego i w tej chwili znajduje się w drodze do zlewiska Oceanu Atlantyckiego.

Tak wiec będę musiał użyć kółka zestawowego.

Przy okazji zwróćcie uwagę na różnicę w rozmiarach tych kółek, to Wheellianta jest znacznie mniejsze.

Okablowałem także golenie głównego podwozia.

 

109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni zajęło mi boksowanie się z blokiem kanału wlotowego, ale jestem już chyba bliżej niż dalej końca prac.

Na zdjęciach poniżej widać sklejony blok (za wyjątkiem dwóch małych paneli) wraz z czekającą na przyklejenie ramką wlotu powietrza.

Jak widać - wyszło to naprawdę nieciekawie.

Wszystkie części zostały sklejone trochę na siłę, co widać. Jest nierówno, są szpary, ale to wszystko niestety jest efektem kłopotów z dopasowaniem żywicznych dodatków.

Pewnie dałoby się to dopasować jeszcze lepiej, ale zaczęło mi to pękać i kruszyć się, więc dałem spokój.

Teraz czeka mnie sporo szpachlowania i rysowania linii podziałów od nowa, na szczęście w tych miejscach są to proste linie i detali jest naprawdę niewiele.

 

Niestety, w trakcie klejenia doszło do pęknięcia pomalowanego wlotu powietrza, tak więc będę musiał to jeszcze odrobinę przeszlifować i pomalować.

Jak nie idzie to nie idzie.

Bardzo obawiam się tez doklejania tej ramki, która tak na oko nie za bardzo pasuje do profilu wlotu, więc też bez szpachli i szlifowania nie obejdzie się.

 

Mam duże obawy jak ten blok mi wyjdzie, ale za bardzo nie mogę się z tego już wycofać.

 

110.jpg

111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mam wyjścia i tak zrobię.

 

Mam pytanie, może ktoś będzie wiedział: planuję pomalować mojego Falcona dwukolorowym kamuflażem, czyli ciemniejszy FS36118 i jaśniejszy FS36270.

W opisie tego kamuflażu (pod podanym linkiem) jest informacja, że pylony i wyrzutnie rakiet mogę pomalować tym jaśniejszym kolorem FS36270, albo FS36375 (to kolor wielu rakiet ja Sidewinder czy AIM-120).

Zastanawiam się od czego to zależy, czyli - jakim kolorem pomalować te pylony?

Podpowiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto gotowe wszystkie podwieszenia wraz z pylonami, które właśnie zmontowałem, pomalowałem i zwashowałem.

Gdyby to kogoś interesowało, to idąc od góry, na zdjęciu są:

- 2x zbiorniki paliwa 370 galonów (1400 litrów)

- 2x rakiet AGM-88 HARM na wyrzutniach LAU-118

- 2x AIM-120C AMRAAM na wyrzutniach LAU-129

- 2x AIM-9X Sidewinder na wyrzutniach LAU-129, wyrzutnia rakiety z lewej jest dodatkowo zamontowana na zasobniku AN/ALE-50 towed decoy (nie wiem jak to jest u nas tłumaczone)

- zasobnik ECM AN/ALQ-184

- zasobnik HTS - AN/ASQ-213

- zasobnik Sniper XR - AN/AAQ-33.

 

Na niektórych pylonach dodałem nieco kalkomanii znalezionych w starych zestawach, które był podobne do napisów eksploatacyjnych na prawdziwych pylonach F-16CJ.

 

112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to super. Jak byś tak jeszcze tu i tam chlapnął jakąś plamę ni z tego ni z owego, to by już zupełnie wyglądało jak prawdziwe ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim kolorem malowałeś stateczniki na aim-120 ??

 

Zwykły Steel Alclada.

 

Wygląda to super. Jak byś tak jeszcze tu i tam chlapnął jakąś plamę ni z tego ni z owego, to by już zupełnie wyglądało jak prawdziwe ,-))

 

Dziękuję.

Mam zamiar troszkę pylony poprzycierać, ale to już jak będzie ubrudzony sam samolot, żeby to jakoś pasowało.

Na razie zostawiam czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję.

 

Panowie, czy są Wam znane zdjęcia na których w miarę wyraźnie widać jakieś obicia/otarcia/ zabrudzenia na zasobnika Sniper XR oraz HTS?

Chciałbym te moje nieco tak odrobinę potarmosić, ale chyba na wszystkich zdjęciach jakie widziałem, te zasobniki są w bardzo dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 2 years later...
Napisano (edytowane)

Zapewne myśleliście że temat umarł śmiercią naturalną.

No i mieliście rację, bo umarł. Od dawna model mnie znudził i robić go już praktycznie nie zamierzałem, ale ostatnio "trafiła" mnie mała inspiracja no i znowu mi się chce.

Nie będzie to jednak Block 50 z pudełka (który jest śmiertelnie nudny jak rzygi).

Zdecydowałem że to co zrobiłem to poprawię i przerobię na Aggressora w wersji Block 40.

Konkretnie chcę zrobić najładniejszego agresorka w wersji Block x0 (Blocki 32 mają jedno ładniejsze malowanie, ale na to po prostu nie mam części więc robię Block 40), czyli maszynę 86-0335 z Alaski, w malowaniu z 2018 roku:

 

LgBInXv.jpg

 

W związku z tym, że mój F-16 jest już dość znacznie zaawansowany jeśli chodzi o montaż, sporo rzeczy muszę zmienić i poprawić.

Poniżej lista (jeśli o czymś zapomniałem a ktoś wie, to miło będzie się dowiedzieć):

 

1. Przede wszystkim zrobię od nowa wlot powietrza wraz z wnękami podwozia Airesa. Spróbuję odzyskać wnęki już wklejone do wlotu (a jak się nie uda to mam drugi zestaw w rezerwie), za to sam wlot wykonam z części z zestawu Aggressora Tamki (z tego zestawu planuję zrobić model w wersji Block 32 więc części do Block 30/40 mogę sobie wykorzystać). Nie mam wyboru, bo zrobiony wlot w środku wygląda kiepsko, farba popękała i ogólnie tam jest nie za ciekawie. Trzeba to zmienić.

 

2. Poprawić muszę kabinę. Przede wszystkim chcę od nowa zrobić fotel, bo ten który wykonałem jakieś 3 lata temu to tragedia jest. Niestety pasujący do tej kabiny żywiczny Aires jest od jakiegoś czasu u nas niedostępny (mam na myśli zestaw dwóch foteli Airesa 4141). Gdyby ktoś miał i chciał odsprzedać (choćby jednego) to chętnie przytulę. Dodatkowo musze wymienić HUD (blaszka od Airesa "się połamała"), wkleić kilka blaszek Edka do kabiny i owiewki, oraz zrobić trochę malunków tu i tam. Kabinka ma wyglądać ładniej.

 

3. Do wymiany jest silnik z dyszą. Co prawda sama dysza nie wyszła mi moim zdaniem źle, ale liczę że uda mi się ją zrobić ładniej i staranniej. Planuję spróbowaę rozkleić to co jest sklejone, a jak się nie uda to w rezerwie jest nowa dysza Airesa.

 

4. Poza powyższymi przeróbkami muszę jeszcze zmienić kadłub z wersji Block 50 na Block 40: zlikwidowac kilka wypukłych sensorów pod i na nasadach skrzydeł, usunąć anteny IFF przed wiatrochornem, dokleić kilka płyt wzmacniających na skrzydłach i nosie (blaszki Edka). Może i coś jeszcze, ale na razie nic o tym nie wiem.

 

5. Koła - zestawowe i Wheelianta nie nadają się, jedyne wyjście to koła F-16 early Eduarda.

 

6. Dodam trochę blach Eduarda z zestawu Block 50 na całym kadłubie, tam gdzie to będzie miało większy sens, w tym spody pustych pylonów, które muszę "oczyścić" z przyklejonego już uzbrojenia.

 

7. Podwieszenia. Odpadają te które już zrobiłem, musze więc zrobić nowe: zasobnik ACMI (wykorzystam z zestawu Menga i trochę poprawię chyba), zasobnik ECM AN/ALQ-188 (też Menga) i rakiety CATM AIM-9M i AIM-120B - Eduarda. Mniej więcej takie podwieszenia przenosił ten samolot. Wszystko będzie na magnesy mocowane do pylonów.

 

8. Trzeba przeszlifować owiewkę, bo po usunięciu szwu został mały garbik (widoczny pod światło), który mi się bardzo nie podoba.

I to mniej więcej tyle jeśli chodzi o plan modernizacyjny.

 

Co do malowania, to kalkomanie Two Bobs już zamówiłem, więc z tym problemu nie będzie.

Kolory mam rozpoznane, prawdopodobnie użyję błękitów MRP. Co się da namalować od masek zamiast kalkomani to spóbuję zrobić od masek.

 

 

I to tyle w tym momencie.

 

Na razie jeszcze czekam na zamówione części i kalkomanie, do tego muszę do końca lipca skończyć zamówiony model, więc mojego F-16 jeszcze nie zaczynam robić.

Temat odświeżam żeby się trochę zdopingować, a i przy okazji zanotować co muszę zrobić przy tym modelu.

Tradycyjnie apeluję też o porady i pomoc w zdobyciu większej ilości zdjęć tej maszyny, bo 86-0335 w tym malowaniu to w internetach jest dosłownie chyba na 3 czy 4 zdjęciach tylko.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.