Skocz do zawartości

Zlin 42 M 1:32 Od podstaw


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem, próbowałem poprawić kolektory. Posłuchałem podpowiedzi Grzegorza i coś zaczęło wychodzić. W końcu zrobiłem z blaszki z puszki po napoju. Wyszło trochę lepiej i zrobiłem podmiankę w silniku. tak to wygląda już po pomalowaniu.

B-m3app_mYi8ctWmJo_AlyZoZneqd49-XA5-1CClPyQdDTRpXJUe7NO-wG8eFqM1NdLXbW3HM1ZKJP0NalV-TATxEkofpzWE6i30hpHssQgJiusNY3-wRpi8JfKoWhDngM61sgBWTI366YzaPA8DMx_cYOFKeiPFA_ylWIOtdtEgnfOGv9-OTOVgARjx1D4zO1TXoOjkKqwy4DYxrDuPoCwHcla552AomBpViErV0DI4JgwMtZA3RlVCAzvzSRh5SHEmRLPvc-9L_9RCEa-Di27mLLYkPuSI-xhwNY6gdTMEFGbyldxnZxYmD0vqAjtboxfRIjzVeI2JIOSTqhs2sqgDmy4OBlNh8FNndK28KM5rxX2li5uUMsGr9bCIH0HqpIza4IuQUMx9wgIBylWLRukAgL5EQD4SMOkt3DnEeLH8gm0SA3y9e3IOvHm4xSPyecsgQ2LcAIT6m2nLf5QGfF0JZeEqwhRx-qVbvqQZobhmZGD3VbtgfvTprTx-SO8C9vBzd8DKBB0NKbTAekLhKMs=w800-h533-no

Pomalowałem i przygotowałem kolektor.

Rt7Xf7uP2l4X_Ig5oDTRbfinTGJsP4boHCTykSReClL1lzgEr6IFbdkQTsTXyM4SRmPooLwiqYs2RK32wM1Yu_7ZZDllWwWbtOgdX-r20rlQ8kfpuaGZg8J3zf7Hoq5QOhGtaX3HEz_kHGHURafGyvx2WrzMo8xUZh9-asLSXoARu_Hvj9j9-fB0DQMPDHt3AQaRi8y-ZKbZHSbComTg1SelwffJo-GLfYoTsW8BUrUOLyydVTpfMIKJjpe0uqvt3Vw0H4lmeyXyEVKmX6zwIFplIyPCoyHMBMUHTwRzSxIPeCLNXfrRho5k0UswDMEe3X9K0HyCNFG7c3ESa_ilMpR687MYm6SLI_vCDbInK6rPiCKgcsVxoNTXKPVSarL6Srcs8bwI91GcV15a2cAIof8ls6SQuroSnpoT27pBZj2FuFWyo2JzF9RDgMoSP1bxBX55Q8tcpvLkeRUo1Zq5U-gkJJKb_DjyqVM2yLCYgXVaPgm3WebdKB040YZ-34zkAtcPid2fi5pOT-aGe5ikaMo=w800-h533-no

Przygotowane wcześniej elementy zaczynam składać w całość i coś już z tego wychodzi.

frzt5MbMjWsbVy23JkW2AlenCUBp3O6T3-pVkME1cj-_TkIWOdj7GQ_0D9JDG-6x26Bp2ELWwEXKUSHONIdTIuxjTlU9O-_jDtAwJN1LHspcMPaB3RNr-XZyRMvXZo8RBopZUU_32cGBxf1RDs_KcHWh-Ppa60g7JmRR30liu6zoMvTgirmVHg7ydZhXcpqN26J2patO8K5MyrY153RjVVH0zfy9DqBZe316_DcIS3xH5U2FJHdwtdx8BT5e7s2EaDhkuqKEEKyyCyJ3b-z55NpaMRNHRf-yysn2FRAcRdffJTpoB67IclPOeFptIowe-vfxjrd-UpqpR47e_dcAGNEzqP_DAqy8FW0--WQJdI6O5U45w77uvKicgS6ls-p5-zKhfEOQZim8cOGCWT3KTtkex8NfmXC32pJuMlBkNPAf0V_Xwr8bvRJRvE9AuwvrT-edib2tskIXwqMHtr9iNpki4kq7lf1XKUDZbGUlts-bVCrdM5YaS-3ijU_Y9kkG2i3MhVuZSsOuHLXCyNT0izM=w800-h533-no

ek_I6sI2CKVJdPq7Nt7nDNJwEcTD9rYPYmXmzzVJwbeGjeOQlX_C4CRAlDf7nxwrI_AKd_ty_Lt1AoXNOW5CuP1kaSfYNT_Ewm520F4oYRugS1hd-jTLnKzVyhTDtVgIguGrQpzcGX4k4Lcd8focedFdGsP4Hmhj0k5i0UNpbv-YMFPUahQZnaKrTNWv1Y3WZ4-2WC2jWpg_j-E1Lxil9u9h3JkWIaqobQgJT6XsuvTMOniVGdEcOk-2U1sGXGe-N8XvDq6iDfHVLdySyZLRl0BCIgE-Wb4yoVHfcvEa0uNUZyzq9lPlAzReEXGEAOSW29D7WOsMobQX1C6iY91sPl8k08hcpbqsCjN8_PmkuOKgKl5nNkHdrcPAPRVNgJ4oKd_9-6JGkDqOHlV9cSm21vQ7V_CMcIWTxwA3cEuVYOV29V5gm3n3umizj1ePzXS5NJmydofjo9ylwrpCowKfwRrJ8hkFiE10e8dT8KWiUB-bNmK5RRwHIKrDBmMtax7PbfXRsZ2ZTr2JN3fbthBrq0s=w800-h533-no

CDN

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Noooo !! ,-))))

Nie mam pytań.

PS. Jestem świadom, że to co pisałem tylko dodawało oliwy do twojego modelarskiego ognia <_))

I tak miało być ,_))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej ten silnik wygląda Spójrz proszę na kolanka kolektorów, w tej postaci są dość podobne do kolanek hydraulicznych i aż spojrzałem na fotki i tam zakończenia są bardziej płaskie, jeszcze coś na wydechach, jak by nierówność połączenia, spaw. Fajne łebki śrub i radiatory cylindrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się dzieje.

Kopiowałem jak zwykle z konta Google i już sam adres obrazka jest jakiś dziwny. Czy wy też takie coś macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się dzieje.

Kopiowałem jak zwykle z konta Google i już sam adres obrazka jest jakiś dziwny. Czy wy też takie coś macie?

 

dobrze,że to napisałeś,bo myślałem,że to coś u mnie siedzi..... ja to wczoraj miałem i dzisiaj próbowałem i dalej to jest.....adres strasznie długi...mi się wyswietlało a innym nie

wieczorem wczoraj wstawiałem już fotki bezpośrednio z PICASSY.....i wszystko bez problemu...są całe i zdrowe. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dziwne problemy ze zdjęciami. Wklejam jeszcze raz z innego konta. Bardzo proszę napiszcie czy teraz widać fotki.

Tak jak pisałem, próbowałem poprawić kolektory. Posłuchałem podpowiedzi Grzegorza i coś zaczęło wychodzić. W końcu zrobiłem z blaszki z puszki po napoju. Wyszło trochę lepiej i zrobiłem podmiankę w silniku. tak to wygląda już po pomalowaniu.

3KHeY3Y.jpg?1

Pomalowałem i przygotowałem kolektor.

ZPaUrpd.jpg?1

Przygotowane wcześniej elementy zaczynam składać w całość i coś już z tego wychodzi.

cJXom0B.jpg?1

http://i.imgur.com/ZnQlEIn.jpg?1[/img

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz skoro Twój pomysł się sprawdził to na pewno nie jest głupi. Stosowanie blaszek z puszek było już znane, tylko ja jakoś do tej pory nie mogłem się do nich przekonać. Do tej konkretnej pracy nadają się doskonale.

Kolejnym efektem zastosowania tych blaszek jest kilka nowych elementów które wykonałem.

Zrobiłem osłonę nad kolektorami wydechowymi przy silniku.

rSzjqYr.jpg

Zacząłem przygotowywać osłony silnika. Przyznam że wykonania prawej osłony trochę się obawiałem. Do tego trzeba było się uzbroić w małe pomoce warsztatowe które miały ułatwić pracę. Trochę obawiałem się wykonania nacięć w blaszce które były potrzebne do wykonania nawiewów. Zrobiłem takie "urządzenie" .

45YuMZp.jpg

Blaszka jest dość ciasno trzymana ale można ją przesuwać do kolejnego nacięcia. Pomysł się sprawdził bo przy pomocy skalpela udało się w miarę równo zdobić nacięcia.

bDEl2dz.jpg

Potem w tym samym przyrządzie, przy pomocy odpowiednio dopasowanej blaszki "dłutka", powyginałem blaszkę do potrzebnego kształtu.

W podobny prosty sposób zrobiłem małą pryzmę która posłużyła do wykonania z blaszki, beleczek usztywniających.

cmwy0Zk.jpg

A potem można było już to zmontować w gotowe osłony.

7QMzpuG.jpg

2jpjjDb.jpg

Udało się jeszcze zrobić zbiornik oleju, ale tu była już tylko dłubanka z polistyrenu.

tK1PSID.jpg

Taki jest efekt sobotnio-niedzielnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam, i przepraszam ale ... zapomniałem że ja prowadzę warsztat.

Tak się rozpędziłem że teraz jest duży przeskok. Zabrałem się za "okładanie" modelu blachami.

Metodami podobnymi jak, przy robieniu Wilgi, przygotowywałem stopniowo poszczególne panele i przyklejałem do bryły modelu.

Robiłem próby z kilkoma blachami. Próbowałem blaszki aluminiowej samoprzylepnej, (dwie grubości). Tej którą używają monterzy przy izolowaniu kominków. Próbowałem blaszkę z puszek, i blaszkę aluminiową 0,1.

Muszę przyznać że blaszka samoprzylepna jest wygodna w użyciu, ale jest trochę miękka i potem w trakcie dalszych prac trzeba bardzo uważać bo można bardzo łatwo ją uszkodzić. Mimo wszystko najlepiej wychodziła mi praca z blaszką aluminiową którą po przygotowaniu przyklejałem klejem CA w żelu. I tak przyklejając blaszkę po blaszce okleiłem prawie cały model.

B0xrUz3.jpg?1

R7MwRHz.jpg?1

orqXsSG.jpg?1

rpEAYzd.jpg?1

YnGzqIV.jpg?1

F6S6VtV.jpg?1

tk6pjF9.jpg?1

Z blaszki, ze stali nierdzewnej 0.5, przygotowałem płozy podwozia.

6xOPb41.jpg?1

Teraz pozostały mi do oklejenia klapy i lotki , a potem zabieram się za kabinę.

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Grzegorzu jesteś z tego co zmajstrowałeś zadowolony,bo ja bym szalał z radości...PIĘKNA ROBOTA ....aż mnie ciągnie aby spróbować coś od podstaw...oj czuję,że nie wyrobię i wezmę się za SM-1 lub 2 .......Jakbyś nieco przybliżył sprawę dotyczącą tej blachy aluminiowej 0,1.....to z jakichś arkuszy czy co?.....może troszkę o nitowaniu owej blachy?(pewnie pisałeś już co nieco o tym-więc z góry przepraszam jak słabo czytam )....no i o malowaniu owych metalowych rzeczy,zawsze mam wrażenie,że farba słabo się trzyma...i schodzi póżniej płatami,jeżeli się mylę,to proszę to skorygować ......a tak w ogóle to usterzenie-przypomina konstrukcyjnie usterzenie Wilgi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Skoro warsztat to mały pokaz jak się robi te blaszki.

Zaczynam od przygotowania matrycy zrobionej z kawałków polistyrenu. Matryca odpowiada wymiarom gotowego elementu.

HZxmwwo.jpg?1

OfwSAmy.jpg?1

Bierzemy kawałek blaszki aluminiowej, trochę większy jak gotowy element i układamy na przygotowanej matrycy. Ponieważ blaszka zakryje nam rowki w matrycy, dla ułatwienia, trafienia w odpowiedni rowek, to z boku są zaznaczone pomocnicze kreseczki.

XnovkQf.jpg?1

Potem delikatnie przy pomocy wykałaczki wciskamy blaszkę w rowki w matrycy.

vkYtKVB.jpg?1

I uzyskujemy taki efekt.

fpimMJ4.jpg?1

Ponieważ w moim przypadku w Zlinie pomiędzy tymi większymi przetłoczeniami są jeszcze małe to robimy je tak.

PFo6ASC.jpg?1

Układamy blaszkę na matrycy i delikatnie jakimś rylcem delikatnie przeciągamy po blaszce i to wystarczy aby uzyskać to co potrzebujemy.

W naszej blaszce występują jeszcze nity. Robimy je podobnie jak przetłoczenia tylko że używamy do tego nitowadła.

DnCRFq5.jpg?1

Trzeba wyrobić w sobie wyczucie równego nacisku na nitowadło, tak aby głębokość nitów była w miarę równa.

Zwróćcie uwagę że cały czas pracujemy na lewej stronie blaszki. A po odwróceniu otrzymujemy taki efekt.

tj5U90P.jpg?1

I mamy gotowe panele które będą przyklejone do klap i lotek.

Proste, Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste, Prawda?

Tak, taak, tak, tak

Patrzę tak na Twój warsztat i widzę jak z mało atrakcyjnego samolotu, oczywiście wedle mojej oceny, powstaje bardzo ciekawy model i do tego bardzo ładny i tak sobie myślę - jak to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.