Skocz do zawartości

Snow Cat czyli Jaguar 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Wielka Brytania to mały, biedny i zakompleksiony kraj, którego nie stać nawet na kupienie porządnych, amerykańskich myśliwców.

Tak było od dawna, nie może więc nikogo dziwić, że w latach '60 Brytole nie byli w stanie niczego sami z sensem zaprojektować i wyprodukować, poszli więc po pomoc do Francuzów (którzy, jak wiadomo, w niczym nie są od nich lepsi) i wspólnie wymyślili że zrobią nowy myśliwiec.

 

Jag004.jpg

Gruby pilot Jaguara ma problem z wystartowaniem, bo nie może znaleźć drabinki

 

Ta nieszczęsna konstrukcja wkrótce powstała i została nazwana dla niepoznaki Jaguarem, choć każdy przecież wie, że Jaguary kiepsko latają, znacznie lepiej za to nurkują i polują w wodzie. Ze szczególnym uwzględnieniem Śnieżnego Jaguara, ale o tym później.

 

Jag001.jpg

Jaguar - w ogóle nie podobny do kota

 

Jaguar to ze wszech miar nieudana konstrukcja, która z trudem odrywała się od ziemi, rzadko kiedy lądowała w całości, a na przenoszenie jakiegokolwiek uzbrojenia to już w ogóle nie było szansy. Z tego powodu widoczne na wszystkich zdjęciach bomby i rakiety były zwykłymi atrapami ze styropianu, dlatego też udało się toto sprzedać do tak wielu krajów, dopóki nie zorientowali się ile to naprawdę warte.

 

Jag003.jpg

Nieudana próba startu, mimo że piloci próbowali zrobić to w parze

 

Samolot ten od samego początku wyglądał koślawo, niezgrabnie i po prostu głupio, co widać na poniższym zdjęciu.

Jest jakiś taki chudy, ma mnóstwo wystających, niepotrzebnych części, a do tego - co jest zgniłą wisienką na czubku tego zepsutego tortu - nieudolni konstruktorzy przyczepili mu pylony do rakiety na górze skrzydeł, choć każde dziecko wie że tak się nie robi.

Jest więc to ze wszech miar konstrukcja nieudana, śmieszna, a nawet szkodliwa, bo przecież samolot zajmuje miejsce na lotnisku.

 

Jag002.jpg

Sidewinder na skrzydle? Pfff...

 

Nigdy nie chciałem robić modelu tego samolotu, kiedy jednak zupełnie przez przypadek kupiłem go w sklepie internetowym (podobnie jak całą masę dodatków - sam nie wiem jak to się stało) szkoda go było wyrzucać. Jego niezaprzeczalną zaletą jest kamuflaż arktyczny, który czyni z niego Śnieżnego Jaguara, a więc temat w sam raz na konkurs zimowy.

 

Jag005.jpg

Jaguar w śniegu, czyha na ofiarę

 

Do tego jest to - było nie było - samolot z okresu Zimnej Wojny, a więc mamy wpasowanie się w temat do kwadratu.

Dodajcie do tego fakt, że jest to śnieżny jaguar (chyba norweski, fiordowy), tak więc mamy temat zimy wyczerpany do sześcianu i nikt nie ma prawa się przyczepić, że robię coś nie halo.

 

Jag006.jpg

Jaguar to groźny i dumny drapieżca, nie ma on sobie równych w całej Skandynawii

 

Tyle tytułem wstępu.

Oto model który zamierzam zrobić, powszechnie znany Jaguar Gr.3 Kitty Hawka.

Mały in-box:

 

- pudło, instrukcja, kalkomanie (śliczne) i mała blaszka:

 

001.jpg

 

- kadłub i część nosowa, plus kilka paneli jeśli będę chciał zrobić model pootwierany - ładnie to wygląda:

 

002.jpg

 

- skrzydła i silniki, pokusa zrobienia pootwieranego modelu rośnie:

 

003.jpg

 

- znowu skrzydła i stery, plus inne drobiazgi:

 

004.jpg

 

- elementy kabiny, wnęk podwozia, podwozia, pylony i inne takie:

 

005.jpg

 

- dużo drobnicy, będzie co kleić:

 

006.jpg

 

- uzbrojenie, niestety prawie wyłącznie francuskie, więc nie za bardzo się nadaje:

 

007.jpg

 

- szkło: owiewka i wiatrochron są bardzo przejrzyste i gładkie:

 

008.jpg

 

- dodatki (kiedyś kupiłem, więc trzeba wykorzystać): Eduard: blaszki do wnętrza i na zewnątrz oraz maski, Aires: wnęki podwozia oraz hamulce aerodynamiczne, Armory: zestaw kółek (zestawowe są niezbyt ładne), Eduard po raz drugi: rakiety Sidewinder, jedna już odcięta od kostki wlewowej, mam nadzieję że nie dostanę za to kary czasowej.

Dodam jeszcze, że jako że Jaguar miał specyficzne konfiguracje uzbrojenia, zamówiłem i czekam na dostawę: bomb BL-755 od Wingmana oraz zasobnika AN/ALQ-101 FlightPatha.

 

009.jpg

 

I to tyle.

Nie mam w tej chwili koncepcji jak zrobię ten model (będzie się wykuwać w trakcie pracy), kusi mnie zrobienie pootwieranych paneli - zobaczymy co z tego wyjdzie.

Serdecznie zapraszam do mojego warsztatu i zachęcam do udzielania mi porad i wskazówek.

 

A tak ma mniej więcej wyglądać mój Jaguar w zimowym kamuflażu:

 

01snowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zacząłem szukać dokumentacji do tego modelu i okazało się, że śnieżnych kotecków jest całkiem sporo w sieci.

Oto co ładniejsze zdjęcia jakie znalazłem i którymi będę się inspirować malując mój model:

 

0777302.jpg

7cc5e1a931edbd6e1999859844a47f0d.jpg

GR1A_1993-1.jpg

0787339.jpg

 

A na koniec coś z innej beczki:

af1cb8e2a8dc7cc8ad089ab58e550298.jpg

 

czyli...

 

Jag006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapomniałem dodać, że gdyby ktoś miał jakieś fajne zdjęcia takiego arktycznego Jaguara, to chętnie je przytulę.

Ciekaw też jestem Waszych opinii, czy lepiej otwierać panele i bawić się w takie detale, czy Jaguarek jest ładniejszy gdy jest zwarty i gotowy do boju, bez żadnego rozbebeszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw też jestem Waszych opinii, czy lepiej otwierać panele i bawić się w takie detale, czy Jaguarek jest ładniejszy gdy jest zwarty i gotowy do boju, bez żadnego rozbebeszania.

Jak dla mnie samolot zawsze jest ładnieszy z zamkniętym kokpitem, wygląda dostojniej, jak Twój przyczajony Jaguar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz malowania jak pokazał Solo na zdjęciach była też wersja niemal cała biała z pozostawionymi małymi cętkami prześwitującego kamuflażu.

 

Bardzo cenne informacje, a i schemat przydatny, porównam go z tym co jest w instrukcji Kitty Hawka.

Co do tej wersji o której wspomniałeś, to właśnie dostałem na PW coś takiego i chyba o tym piszesz:

 

JaguarWinterCamouflage04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.