Skocz do zawartości

EBR-10 Wheeled Reconnaissance Vehicle | Hobby Boss 1:35


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

"Po zakończeniu II wojny światowej armia francuska zgłosiła pilne zapotrzebowania na ciężki samochód rozpoznawczy.

Jedną z ofert zgłosiła francuska wytwórnia Panhard z Paryża i oznaczona jako Panhard EBR (8x8).

Konstrukcja pierwszego modelu bazowała na transporterze AMR 201 i została ukończona w 1946 roku.

W 1948 roku opracowano dwa prototypy, które po badaniach i udoskonaleniach zyskały uznanie dowództwa armii francuskiej.

W 1950 roku rozpoczęto produkcję seryjną samochodu rozpoznawczego Panhard EBR.

Produkowano go w następujących wersjach:

- z wieżą typu FL 11 wyposażoną w działo SA 49 kal. 75 mm oraz 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm

(produkowany od 1950 roku)

- z wieżą FL 10 wyposażoną w działo SA 50 kal. 75 mm oraz 3 karabiny maszynowe kal. 7,5 mm

(produkowany od 1954 roku)

- bez wieży jako transporter opancerzony z 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm oraz przedziałem dla 12 żołnierzy (produkowany w 1956 roku dla Portugalii)

- z wieżę FL 11 z działem Mle F 2 kal. 90 mm oraz 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm

(produkowany od 1963 roku)." (Wikipedia)

 

Wykonany PZP, bez dodatków.

 

Ogólnie - bardzo przyjemny model nietuzinkowego pojazdu.

Zastrzeżenia można mieć do słabego spasowania włazów i wieży, wykonania mocowań błotników, jako elementów fototrawionych o rozmiarach bezlitosnych dla moich zmęczonych oczu, a nade wszystko gumowe koła pomocnicze, z nieusuwalnymi (przynajmniej jak dla mnie) nadlewkami, których podkład i farba za nic nie chcą się trzymać.

 

Kurzenie i washe specyfikami MiG i AK, malowanie Gunze. Na modelu ćwiczyłem użycie pigmentów (dla mnie nowość) oraz olejnych filtrów i washy. Nie ustrzegłem się kilku błędów, ale to po to, aby ich więcej nie popełniać.

 

Wątek warsztatowy znajdziesz tu.

 

Zapraszam

 

yNX1qr.jpg

 

eWTHqO.jpg

 

OBpkEj.jpg

 

DDGGRV.jpg

 

RFRwMy.jpg

 

31kYDp.jpg

 

mshBI2.jpg

 

T8wS6a.jpg

 

9ZSmzS.jpg

 

DOP0rK.jpg

 

IC5Qh4.jpg

 

lieGnS.jpg

 

IOezSs.jpg

 

chT7MM.jpg

 

ynskZX.jpg

 

rTfFDt.jpg

 

LDOdL4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry model! Przyznaję się bez bicia, że nie wiedziałem o istnieniu tego pojazdu- a szkoda, bo bardzo mi się spodobał. Szkoda, że nie ma podstawki, ale co tam, i tak jest fajoski
Ladnie wykonany i pobrudzony.

 

Dzięki za miłe komentarze.

Podstawek niestety nie robię, brak miejsca w gablotach no i jakoś szkoda by mi było czasu, którego na modele ledwo starczy. Może zrobię sobie jedną podstawkę dyżurną?

 

Pojazd naprawdę bardzo oryginalny i ma coś w sobie.

Z perspektywy czasu żałuję tylko tego, że nie wybrałem tej wersji:

 

EBR.JPG

 

Jest jeszcze bardziej pokraczny i przez to fajniejszy. Ale nic straconego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajny cudak ci wyszedł, Jak by mu zdemontować działo to można by tym pomykać po mieście

 

Miał taki epizod w swojej historii. Egzemplarz obecnie wystawiony w Saumur po zdemontowaniu wieży posłużył Gen. Ch. de Gaulle, jako karawan pogrzebowy.

 

Dzięki za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model porządnie wykonany.

Gdybyś zrobił mocniejszego washa przy detalach to byłoby rewelacyjnie.

 

Użyłem specyfiku Migowego, brązowy olejny wash do zielonego kamuflażu.

Pigmenty i kurzenie pewnie trochę zgubiło pierwotny efekt.

Postaram się doświadczenie zdobyte na tym modelu wykorzystać przy następnych projektach.

 

Dzięki za komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Dzięki

MODEL MINIATURE robi takowe pojazdy w żywicy w 1/72. Kosztują niestety podobnie, jak te HB w 1:35. Są dostępne w Martoli.

A Gaso-line robi takiego w "48" ale cena ok. 55 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.