Skocz do zawartości

Centurion Sho't AFV Club 1:35


Archelaos

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąłem się jakiś czas temu za Centuriona z AFV. Jako że pojawiło się nieco więcej czasu wolnego, wracam do budowy. Mam nadzieję, że zdążę na Bytom

 

Chciałbym go zrobić jako czołg który przetrwał pierwszy dzień wojny Yom Kippur na wzgórzach Golan, a więc powinien być postrzelany. Zastanawiam się tylko, na jak wiele mogę sobie pozwolić, by nie zaczął wyglądać jak wrak. Myślałem o trafieniu w zasobnik (dlatego jeszcze nie są sklejone), przestrzelinach i śladach po odłamkach na innych zasobnikach i fartuchach. Ewentualnie zamiast przebitego/rozerwanego zasobnika ślad po rykoszecie na pancerzu wieży...

 

Czy są może jakieś fotki takich postrzelanych, ale nie całkowicie zniszczonych Centurionów?

 

Osłonę jarzma dorzeźbię we własnym zakresie, zastanawiam się nad wymianą przewodów, ale nie wiem czy jest sens, bo i tak całkiem fajnie wyglądają.

Planuje też małą podstawkę i ze dwie-trzy figurki.

 

Na razie tyle zrobione, plus parę drobnych elementów.

 

IMG_20160202_214801sm_zpsppagrn6g.jpg

IMG_20160202_214635sm_zpsz5wpmpao.jpg

IMG_20160202_214713sm_zpsd24a0in7.jpg

IMG_20160202_214648sm_zpsorb16s0p.jpg

IMG_20160202_214821sm_zpsicvdiypk.jpg

IMG_20160202_214834sm_zpstvh3cfpa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Otóż brak u ciebie osłony przeciwpyłowej na jarzmie działa. Kiedyś pobieżnie analizując temat nie znalazłem zdjęcia pojazdu bez tejże osłony. Może chłopaki od IDF wpadną i udzielą fachowej porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele z tych rzeczy o ktore pytasz znajdziesz na znanym wielu modelarzom forum- Panzer35.ru , jest tam 17 stron poswieconych budowie podobnego modelu, z podobnego okresu, zawiera wiele zdjec o ktore pytasz.

 

Dzięki, znalazłem ten wątek! Wyszedł z tego świetny model, choć autor zrezygnował z uszkodzeń. Jeśli dobrze mi się wydaje to te trzy fotki przedstawiają obie strony jednego czołgu. Ciekawi mnie to przebicie na lewym przednim zasobniku. Co to mogło być? Dziura jest sporo mniejsza niż po 100mm, powiedziałbym, że w proporcjach wychodzi koło połowy (?) tego kalibru, więc działo BMP1 też odpada. A więc co?

 

Otóż brak u ciebie osłony przeciwpyłowej na jarzmie działa.

 

Lufa jeszcze nie jest wklejona, jest włożona na wcisk. Tak czy inaczej, planuję zrobić własną osłonę przeciwpyłową z greenstufu albo MSu. Nie będę kupował gotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam egzemplarz. Wylądował w pudle z powrotem, bo montaż kmu wyprowadził mnie z równowagi. Radzę uważać na blaszki które składają się w podstawę karabinu .50 cala.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę Barthass! Myślałem wcześniej o tym, żeby podrzeć tą osłonę więc bardzo się przyda!

 

Zdemolowałem wczoraj prawy zasobnik:

 

IMG_20160205_102923sm_zpsoeblbxcv.jpg

IMG_20160205_102923sm1_zpsyjgsxh3w.jpg

IMG_20160205_102938sm_zpsb264ujxg.jpg

 

Nieco oberwało się też lewemu:

 

IMG_20160205_103009sm_zpseitjuu8t.jpg

IMG_20160205_102851sm_zpsdh4kjjh0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i nadeszła pora na ciąg dalszy

 

Większość dużych elementów już na miejscu, doszło też sporo drobnych detali. Zabrałem się też za osłonę jarzma (jeszcze nie skończona, muszę zrobić wzmocnienia na górnej powierzchni) i płachtę identyfikacyjną

 

Zawiodłem się trochę na zestawie - biorąc pod uwagę ile jest elementów przezroczystych, w tym zupełnie niepotrzebnie (jak ten malutki peryskop po lewej stronie wieży, czy na dobrą sprawę też peryskopy kierowcy) dziwi brak "szkiełek" na reflektory. I o ile w przypadku tych czarnych (co to jest swoją drogą?) da się to jakoś sensownie pomalować, to z przezroczystymi będę musiał pokombinować

Poza tym siatka na kosz w zasadzie nie nadaje się do użytku - ma oczka romboidalne zamiast kwadratowych... No ale nie ma się co dziwić, AFV wypuścił poprawne jako blaszki w oddzielnym pudełku...

 

IMG_20160214_104556sm_zpsbne9zpua.jpg

IMG_20160214_104545sm_zpsiw30jfjs.jpg

IMG_20160214_104612sm_zpsic1gwk71.jpg

IMG_20160214_104648sm_zpsckwzevqu.jpg

IMG_20160214_104633sm_zpshj4svojl.jpg

IMG_20160214_104710sm_zpsnq4ofuka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile w przypadku tych czarnych (co to jest swoją drogą?)

To są reflektory podczerwieni. Stanowisko kierowcy jest wyposażone w noktowizor aktywny, który wymaga doświetlania światłem podczerwonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile w przypadku tych czarnych (co to jest swoją drogą?)

To są reflektory podczerwieni. Stanowisko kierowcy jest wyposażone w noktowizor aktywny, który wymaga doświetlania światłem podczerwonym.

 

Dzięki! Tak podejrzewałem. Czyli kierowca miał noktowizor, a dowódca nie?

 

Bulik, chyba jednak kupię te siatki z AFV, jeśli uda się je jakoś sprawnie dostać. Cenowo wychodzi tak samo, a będzie gotowe i dopasowane.

 

Jakiej amunicji używały izraelskie Centuriony w 1973 roku?

Mam jakieś zestawy z dodatkami (Tamka i Italeri), z amunicją do L7ki, ale że to teoretycznie US i raczej późniejsze (lata 80te?) to nie wiem które naboje są zdatne do użytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kierowca miał noktowizor, a dowódca nie?

 

Oczywiście dowódca też miał noktowizor.

 

Czytałem, że w czasie wojny Yom Kippur nie mieli noktowizji i dzięki temu Syryjczycy mieli przewagę w nocy. Chodzi tylko o brak noktowizyjnego systemu kontroli ognia?

 

Bulik - nie jestem pewien o które spawy ci chodzi, część dodałem, ale oglądając walkaround angielskiego centuriona zauważyłem, że jest bardzo "czysto" zrobiony (podejrzewam, że po wojnie mieli tylu spawaczy, że mogli wybrać samych najlepszych) i spawy nie są właściwie widoczne. Za to na tylnej płycie Shota są bardzo wyraźne.

 

Parę fotek, położę podkład i zobaczę co jeszcze trzeba dopracować

 

IMG_20160218_082347sm_zpsi8bl6gxj.jpg

IMG_20160218_082405sm_zps08iyueje.jpg

IMG_20160218_082433sm_zps2ijixdye.jpg

IMG_20160218_082418sm_zpszbqe991v.jpg

 

Zbliżenia na pokrowiec

IMG_20160218_081717sm_zpsrkysgx71.jpg

IMG_20160218_081646sm_zpstvuk0lcw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłem szary podkład. Wylazło parę problemów, trochę wynikających z klejenia i niedoszpachlowania, ale też trochę błędów producenta, jak jama skurczowa na wieżyczce dowódcy, której nie zauważyłem wcześniej

 

Tym razem duże zdjęcia, więc wstawiam jako linki do photobucketa

 

Przymierzam ekrany - dwie wersje prawej burty - ta druga wymagałaby figurki technika pracującego przy zaczepach.

th_IMG_20160218_155312a_zpsukj2eqmn.jpg th_IMG_20160218_155255a_zpsjfabulvb.jpg

Lewa burta:

th_IMG_20160218_155405a_zpsvy0vsild.jpg th_IMG_20160218_155352a_zpsq3anohey.jpg

 

th_IMG_20160218_155441a_zpsbiliqvif.jpg th_IMG_20160218_155422a_zpst9lz50et.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszła ta osłona jarzma, robiłeś ją z chusteczki?

 

Nie, rzeźbiłem z Magic Sculpta

 

Model dostał pierwsze warstwy malarskie. Po raz pierwszy próbowałem robić preshading (czarnym washem Vallejo nakładanym z aero) Jako bazowego koloru użyłem MIG-067 z dedykowanego zestawu do IDF. Rozjaśnienia bazą + Ivory (z vallejo)

Niestety marnie widać ten kolor na zdjęciach.

 

W sztucznym świetle, kolor wyszedł zimniejszy niż w rzeczywistości:

szt4_zpso15vjmvd.jpg

szt1_zpsz5ecahtd.jpg

szt2_zpsioq11oib.jpg

szt3_zpste6vtswa.jpg

 

W świetle dziennym, gorsza jakość, ale lepszy kolor

dzie5_zpsmrflhicg.jpg

dzie4_zpsa5vzpnkb.jpg

dzie3_zpschqrrtvs.jpg

dzie1_zpsrob60a57.jpg

dzie2_zpsqnhw2p7j.jpg

 

Zabrałem się też za podstawkę

podst2_zpskyjzpppd.jpg

podst1_zpsbiv6agsy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z ciekawiej zapowiadających się modeli w tym momencie na forum. Poszarpany materiał z Magic Sculpa wygląda świetnie.

Zawszę mi się ten czołg podobał i szkoda że AFV nie wydało jego pierwszej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dostał błyszczący lakier, nałożyłem pierwsze kalki i zacząłem pracować nad detalami.

Podziałałem przy podwoziu z prawej, ale nie jestem szczególnie zadowolony, więc nie pokazuję szczegółów

Wszystkie dolne powierzchnie i koła dostały washa (AK OIF&OEF).

Na wieżę poszedł punktowo ten sam wash, zrobiłem obicia mieszanką kolorów Vallejo (Black red+Dark prusia blue+black) i oliwkowym(BrownViolet), podkreślone jasnymi otarciami (ivory). W miejscach postrzałów użyłem gunmetalu z palety Citadel (kolor nazywa się Leadblecher).

Zrobiłem sztuczne cienie uchwytów i detali (choć będę musiał nad nimi jeszcze popracować)

Pomalowałem też pokrowiec jarzma i płachtę identyfikacyjną

 

Podstawka dostała właściwe kolory, udało mi się też zdobyć od znajomego kawałek metalowej gąski i łuskę od T-55. Niestety z tego co zauważyłem nie ma żadnych dostępnych łusek do L7. Głównego działa czołgowego NATO przez pół zimnej wojny.

Za to oczywiście można dostać każdy drugowojenny nabój niemiecki, wręcz można wybierać producentów.

 

Fot16_zpsedoqqxsy.jpg

Fot13_zpsfdsal497.jpg

Fot12_zpskqgmc93i.jpg

Fot10_zpsofomyxfy.jpg

Fot11_zpspp7gjxfc.jpg

Fot14_zpshq3kwkqw.jpg

 

Zbliżenia wieży

Fot15pow_zpsjp7fo54v.jpg

Fot18pow_zpsdfm82m50.jpg

Fot17pow_zpsszovwn69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny - w temacie malowania reflektorów podczerwieni - mój pomysł na nie to czarny i na niego mieszanka farb transparentnych Tamiyi 50% X-27 + 50% X-23 - tak będę robił na Pattonie, żeby uzyskać czarny z fioletowym pobłyskiem

b6d8efc729ff1914d2f740b42ad2c9a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ależ jestem zazdrosny. Mój wyszedł jak totalny crap i powędrował nieskońcxzony do pudła (ten pieruński montaż od KMu!). Patrzę i podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za komentarze!

Centek prawie skończony

Model w takim stanie(+podstawka) był do obejrzenia w Bytomiu.

 

Do zrobienia parę drobiazgów i oczywiście ostateczne malowanie gąsek (na razie dostały czarną bazę i metaliczny pigment)

 

th_IMG_20160320_161328a_zpsolsabirl.jpg th_IMG_20160320_161255a_zps1zdyxifq.jpg th_IMG_20160320_161445a_zpsdvkddxtc.jpg

th_IMG_20160320_161514a_zpsa0kseqbh.jpg th_IMG_20160320_161541a_zpsprwwfovm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się składało montaż kmu? Mnie doprowadził do szewskiej pasji i rzuciłem model w kąt.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.