Jump to content

Fotografowanie modeli


Recommended Posts

Nie za bardzo jest gdzie umieścić taki temat, wiec wrzucam go tutaj.

 

Fotografowanie modeli - każdy kto tu pokazuje swoje modele miał albo ma z tym problemy i chyba trudno byłoby znaleźć modelarza, który robi idealne zdjęcia.

Tak więc warto aby taki temat powstał, w którym (mam nadzieję) co lepsi fotografowie mogliby doradzać tym nieco gorszym, ku chwale ojczyzny.

 

Na początek sam zagaję, bo z problemami fotograficznymi borykam się od początku mojej modelarskiej kariery.

Ostatnio nieco zainwestowałem w sprzęt foto oraz oświetlenie, ale nie jestem do końca zadowolony z efektów.

Poniżej wrzucam kilka zdjęć jakie zrobiłem na białym tle oraz na tle maty, czyli praktycznie tylko na takich tłach jakich używam do focenia moich modeli.

Wielka prośba do tych którzy znają się lepiej: co i ewentualnie jak poprawić w moich zdjęciach, ewentualnie co zmienić w podejściu do fotografii.

Kilka danych technicznych: wszystkie zdjęcia zrobione obiektywem 18-135 mm, przysłona 16, czas ekspozycji 0,5-0,6 s., aparat naturalnie na statywie.

O oświetleniu kilka słów za chwilę.

Wszystkie zdjęcia lekko obrobione graficznie: głównie podciągnięta ostrość i odrobinę kontrast.

 

Zdjęcia na białym tle: wydaje mi się że nieźle wychodzą mi modele w kolorowym kamuflażu, trochę gorzej mi idzie z szarymi maszynami.

 

221.jpg

222.jpg

223.jpg

 

A tu zdjęcia na tle maty:

 

224.jpg

225.jpg

 

Jeśli chodzi o oświetlenie, to jak widać na poniższym zdjęciu korzystam z dwóch biurkowych lampek z Ikei, w nich zaś dwie żarówki Powerlux 5400L, 125 W.

Dodatkowo na górze mam oświetlenie składające się z 3 podobnych żarówek, ale o mocy 85W każda.

Fotografuję na starym stoliku do telewizora, do tego arkusz białego brystolu i to wszystko.

 

226.jpg

 

Tak więc chętnie posłucham wszelkich porad co jeszcze mogę zmienić albo poprawić w moich zdjęciach.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć, czy są dobre, czy nie dobre.

Ja mam ciągle wątpliwości, czy nie są trochę przepalone, za jasne, nie jestem też pewien co do kontrastu, czy tutaj nie warto by czegoś poprawić.

No i chętnie doszkoliłbym się w temacie kadrowania i ogólnie interesuje mnie jak robić najlepsze zdjęcia modeli.

Link to comment
Share on other sites

Był gdzieś fajny film jak facet dokłada po kolei kilkanaście różnych ekranów aby uzyskać super efekt, ale gdzie go teraz znaleźć.

Wydaje mi się, że przede wszystkim brakuje Ci w tym momencie dolnego oświetlenia lub ekranu. Pod skrzydłami jest za mało światła. A poza tym jak na takie warunki to super.

Link to comment
Share on other sites

Słuszna uwaga, tam jest za ciemno.

Dolne oświetlenie to problem, bo jak tam wsadziłbym nawet jakiś reflektor, to pojawiłyby się zbyt ostre cienie, nie wyglądałoby to chyba najlepiej.

O jakich ekranach piszesz?

Link to comment
Share on other sites

...O jakich ekranach piszesz?
Zacznę od tego, że fotografią na poważnie zajmowałem się 40 lat temu, więc jak napiszę coś głupiego to niech mnie ktoś sprostuje.

Za ekran może robić wszystko co odbija światło. Nawet zwykła biała kartka papieru. Często stosuje się folię aluminiową. Jak wejdziesz na allegro w dodatki do fotografii to jest tam pełno parasolek, które mają za zadanie odbić światło w pożądanym kierunku.

Z kolei jak chcesz mocniej doświetlić z tyłu to tam dajesz lampę, a przed nią mleczny ekran np. ze zwykłej kalki technicznej.

Link to comment
Share on other sites

A dlaczego my też nie możemy mieć takiego działu? ;)

Ależ możemy - ale po co dublować wiedzę, która "na początek" wystarczy

Jest tego naprawdę dużo:

 

http://www.pwm.org.pl/viewforum.php?f=48

 

P.S. przyznam, że nie wgłębiłem się w nasz regulamin i jeśli nie wolno linkować tematów z innych for - to mody/adminie - tnijcie

Link to comment
Share on other sites

IMHO ja bym nic nie zmieniał - źle nie jest, pod skrzydłami w naturze jest cień, więc osobiście nie widzę powodów dla których należałoby wydobywać tam szczegóły.

 

Ale jeśli chcesz się pobawić w domowe studio polecam Ci zapoznać się z artykułem:

http://fotoblogia.pl/2769,diy-czyli-zmieniamy-sie-w-adama-slodowego-10-najpopularniejszych-rozwiazan

 

tam znajdziesz również jak domowym sposobem wykonać blendę.

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałem praktycznie wszystkie te wątki na pwm-ie wraz z poradnikami i choć jest w nim sporo dobrych informacji, to jest w nim minimalnie tyle samo bzdur.

 

Solo, czego chcesz dokładnie osiągnąć? W mojej skromnej ocenie, twoje zdjęcia na tym forum należą do najlepszych i choć robisz je "chałupniczo", znalazłeś sposób, który działa. Jeżeli chcesz wycisnąć ze swoich zdjęć więcej, musiałbyś kompletnie zmienić sposób fotografowania i przesiąść się na odpowiedni sprzęt modelujący światło.

 

Mogę zapodać kilka przykładów jak można zdjęcia zrobić i jaki wpływ ma jaki modyfikator i oświetlenie na wasze fotki i jak je poprawić. Temat wcześniej z Solo omawiałem, coś tam przygotowane mam, pytanie, czy jest zainteresowanie.

 

Ja z chęcią skorzystam Tym bardziej, że taka wiedza z pewnością nie będzie służyć fotografowaniu tylko modeli

Link to comment
Share on other sites

W mojej skromnej ocenie, twoje zdjęcia na tym forum należą do najlepszych i choć robisz je "chałupniczo", znalazłeś sposób, który działa. Jeżeli chcesz wycisnąć ze swoich zdjęć więcej, musiałbyś kompletnie zmienić sposób fotografowania i przesiąść się na odpowiedni sprzęt modelujący światło.

 

Mogę zapodać kilka przykładów jak można zdjęcia zrobić i jaki wpływ ma jaki modyfikator i oświetlenie na wasze fotki i jak je poprawić. Temat wcześniej z Solo omawiałem, coś tam przygotowane mam, pytanie, czy jest zainteresowanie.

 

Atlis - niewykluczone że chciałbym wycisnąć więcej, ale żeby się zorientować czy na pewno chcę, potrzebna mi jest wiedza któej nie mam - dlatego byłoby bardzo wskazane, żebyś się takową podzielił.

Czy to wykorzystam czy nie to inna sprawa, ale będę przynajmniej wiedział na czym stoję i do czego mogę dążyć.

 

Solo, czego chcesz dokładnie osiągnąć?

 

Interesuje mnie to o czym wspomniał Marak, czyli jak najprościej doświetlić spód moich modeli, bo tam faktycznie jest trochę ciemno.

Nie bardzo uśmiecha mi się instalacja jakiegoś oświetlenia z przodu, bo przy zdjęciach takich jak to:

 

222.jpg

 

nie mam szansy na ich zrobienie (potencjalne źródło światła stanie mi na drodze między obiektywem a modelem).

Nie mam też jak doświetlić modelu od tyłu, bo tam jest karton.

Co mogę więc innego zrobić? Oświetlenie z boku?

W ogóle takie dodatkowe oświetlenie to trochę kłopot logistyczny, byłoby to z pewnych względów niewygodne (mam tam trochę rupieci i już parę razy się potknąłem), lepszy byłby być może jakiś ekran do zawieszenia na statywie lampy, albo krawęzi stołu. W każdym razie wszelkie pomysły byłyby mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ale przecież jest już wątek jak tanim kosztem zrobić dobre zdjęcia modeli. I to jak na forum modelarskie moim zdaniem w zupełności wystarczy. Zaś ten temat chyba może dążyć do prosjonalizmu. A za jakiś czas, ktoś nowy na forum wejdzie, znajdzie ten wątek i ucieknie szybciej, niż się pojawił. Bo można odnieść wrażenie, że wymaga się tutaj pełnej profeski.

 

I dobrze, bo w życiu trzeba dążyć do perfekcjonizmu.

Nie rozumiem jak z tego możesz robić zarzuty.

 

Zaletą takiego oświetlenia jest to, że daje światło głownie odbite (od ścian, sufitu, papieru...) i przez to jest światłem miękkim. Takie światło jest przyjemne dla oka i jest o wiele łatwiejsze do opanowania - jest go po prostu więcej albo mniej w zależności od mocy. Jeżeli miałbyś wystarczająco mocne źródło światła - powiedzmy halogen ze sklepu dla budowlańców i skierowałbyś go na sufit, uzyskałbyś taki sam efekt + nie miałbyś problem z rozbitymi cieniami pod modelem, ponieważ cień byłby tylko jeden.

 

Atlis - z tymi cieniami to mniej więcej już to wiedziałem i raczej nie będę nic w tym temacie kombinować.

Głownie dlatego, że musiałbym zmieniać źródła światła, a to nie byłoby wygodne.

W tej chwili mam gotowe stanowisko, po prostu stawiam model czy cokolwiek innego i focę - trwa to kilkadziesiąt sekund.

Wolałbym tego nie zmieniać, bo te drobne cienie nie spędzają mi snu z powiek.

Bardziej interesuje mnie jak doświetlić mroczne obszary pod maszyną.

Karambolis podpowiedział mi, żeby zrobić ekran z chromowanej folii naklejonej na płytkę plastikową (rodzaj takiego lustra) i tym doświetlać.

Nie wiem czy to da dobry efekt, ale mogę spróbować, kombinuję tylko jak to umocować do tych lamp które mam, bo nie chciałbym stawiać tam żadnych statywów ani stojaków (wspomniana kwestia wygody).

 

No i jeszcze jedno pytanie: czy moje zdjęcia nie są przepalone?

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia nie są przepalone. Tylko dążysz do packshotów - obiekt wycięty na białym tle...

 

A tak nieco bardziej zrozumiale?

Jeszcze co do tych blend - jak rozumiem to po prostu jest jakieś białe tło które odbija światło w interesującym mnie kierunku?

Czy w takim razie lampy muszę skierować na te blendy, czy wystarczy że to światło jakie mam teraz będzie się od nich odbijać i coś mi tam doświetli na dole?

Link to comment
Share on other sites

No tak, chyba inaczej na białym tle się nie da - tylko w tym kierunku.

 

Zrobiłem zdjęcie z karteczką, minimalnie odbija to trochę światła w kierunku modelu, ale efekt jest raczej niewielki.

Nie wiem czy blenda znacznie poprawi tę sytuację.

 

227.jpg

Link to comment
Share on other sites

W fotografii modeli nie należy iść w kierunku całkowitego przepalenia tła. Lekki cień jest fajny, nadaje plastyczności obiektu. Budżetowe dwie białe parasolki i dwie mocne żarówki białego światła wystarczą, by sensownie rozproszyć światło i je zmiękczyć.

Link to comment
Share on other sites

Jak bardzo można marnować światło zobacz tutaj:

 

Parametry znów te same, f/16, 0.6s, ISO100, 50mm. Oświetlenie - żarówka 1x60W w lampie Ikea:

 

Ja celowo "marnuję", bo gdybym skierował te wszystkie 505W światła bezpośrednio na model, miałbym bardzo ostry cień (jak u Ciebie na zdjęciach).

Wolę światło odbijać od ścian i sufitu, tracąc go sporo, ale mieć jednak łagodniejsze cienie.

Proszę: 1/8s, f/16, ISO100, 24 mm, 505W bezpośrednio na model:

 

228.jpg

 

Cień pod modelem jest przydatny...

 

Moim zdaniem nie za bardzo gdy tło jest białe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.