Skocz do zawartości

Fotografowanie modeli


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ma ktoś jakieś porady na temat używania Canona EOS 1100D do fotografowania modeli?

Jestem całkowitym noobem i nie wiem kompletnie jak skonfigurować ten aparat (wiem że jest teoretycznie prosty) by wykonać satysfakcjonujące zdjęcia.

Byłbym wdzięczny za jakieś "tipsy" =P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam tego modelu. Są pewne prawdy uniwersalne dotyczące fotografowania i dotyczą wszystkich aparatów. Np.: statyw, opóźniacz, oświetlenie i cytując klasyka: "kompinuj młody, kompinuj..." .

Osobiście używam przeważnie ustawień "manual", "małe odległości" bądź "preselekcja przesłony", a reszta to zabawa z przesłoną czasem i czułością (nie dotyczy preselekcji). Zarówno na kitowym (18-55mm f3,5-5,6) jak i dokupionym "długim" (55-250mm f4-5,6).

Ostatnio kupiłem sobie używkę 28-135mm f3,5-5,6. Co prawda modeli nią jeszcze nie robiłem, ale zauważyłem, że w "życiu" wymaga krótszych czasów od poprzednich obiektywów - inaczej przepala zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mam pytanie do speców od fotografii. Zupełnie nie rozumiem mojego aparatu.

Ale od początku, miałem pstrykacza Samsunga, miał wszyskie potrzebne mi funkcje jak ręczne ustawianie czułości, przysłony itd, lecz miał bardzo kiepskie makro. Kupiłem więc coś droższego (dla mnie droższego). Wybierając aparat wziąłem pod uwagę tylko 2 rzeczy by wyglądał bardziej profesjonalnie i by miał dobre makro. Wybrałem Nikona Coolpix L340. Całkowita porażka. Nie dość, że kiepska optyka, to aparat w ogóle nie ma trybów ręcznych tylko różne wybory typu: makro, krajobraz itd.

Dzisiaj robiłem zdjęcia nowego nabytku (modelu), na dworze. Było ostre słońce, więc każde zdjęcie powtórzyłem 2 razy. W słońcu i robiąc sztuczny cień.

Aparatu, ani obiektu nie ruszałem. I teraz moje pytanie: w słońcu aparat pokazywał mi parametry czas 1/200, przysłona F 11,9. Gdy zrobiłem cień parametry zmieniły się czas 1/1000 F 3,1. Po jakiego diabła w cieniu aparat tak diametralnie skrócił czas, otwierając przesłonę. Przy zdjęciach z bliska tylko środek jest ostry. Czy jest jakieś logiczne uzasadnienie takiego doboru parametrów? Dla logicznym by było gdyby w cieniu przesłona zmniejszyła się np do 8, nie ruszając czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skorzystać z trybu AV jak masz w swoim aparacie, wtedy ustawiasz przysłonę, a on ustawi czas odpowiednio do tego.

Tryb TV - ustawiasz czas, a aparat ustawi przysłonę.

 

Osobiście uważam, że najlepiej korzystać z trybu Manualnego - sam ustawiasz przysłonę i czas ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skorzystać z trybu AV jak masz w swoim aparacie, wtedy ustawiasz przysłonę, a on ustawi czas odpowiednio do tego.

Tryb TV - ustawiasz czas, a aparat ustawi przysłonę.

Osobiście uważam, że najlepiej korzystać z trybu Manualnego - sam ustawiasz przysłonę i czas ;-)

Właśnie o to chodzi, że w tym aparacie nie ma żadnych manualnych ustawień. Biję się w piersi, że kupując nawet nie pomyślałem o tym, że aparat za 900 zł może być tylko pstrykaczem dla panienek i tego nie sprawdziłem. W menu mam tylko ustawienie wielkości zdjęcia i nic więcej. Oprócz tego jest korekta jasności oddzielnym przyciskiem od -2 do +2 ale to jest przydatne tylko wtedy gdy np. portretuję osobę stojącą w cieniu. Resztę ustawia się w trybach auto: krajobraz, portret, makro, pod słońce itd. Można nawet wybrać sepię, albo zdjęcie w jednym np. zielonym kolorze (tylko po co).

Cały aparat to jedno wielkie dno, przed którym przestrzegam innych przed kupnem.

Do Atlis

Niestety, kupiłem na wiosnę, gdy miałem w pracy taki natłok, że nie miałem czasu dokładnie mu się przyjrzeć.

Jeszcze uzupełniając jego wady. Można nim kręcić filmy do 30 min. W czasie nagrywania można robić najazdy zoomem. Tylko.. aparat nie koryguje ostrości przy najazdach. Fajne, co:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co do ograniczenia długości nagrywania filmów - to jest akurat problem klasyfikacji aparatów. Jeżeli by nagrywał dłużej, jest to kamera. Z drugiej strony - po co komu nagrywać dłużej niż 30 minut? ...

Nie chodziło mi o ograniczenie czasu. 30 min to raczej uważam, za zaletę. Chodziło mi o to, że zwykłym tanim pstrykaczem mogłem w czasie filmowania robić najazd (zoom) i film był cały czas ostry, a tym Nikonem powiedzmy filmuję startujący samolot i jak robię zoom to obraz staje się nieostry. Muszę przerwać film, ustawić ostrość i na nowo zacząć filmować. Tak chyba żaden aparat nie ma schrzanionej opcji kręcenia filmów. Tak jak piszesz, trzeba go wystawić na allegro i kupić coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, nie licząc ostatniego z widoczną kartką :-)

 

Jak masz statyw, to możesz wydłużyć czas naświetlania (o ile możesz) i tło będzie bielsze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielodziem to co ty pokazałeś to jest fotografia dioramy (jest na przyzwoitym poziomie ale można wycisnąć więcej).

A solo fotografuje samoloty. Innej technologii wymaga taka fotografia. Jemu zależy m.in. na doświetleniu spodu samolotu. A diorama jest na podstawce wiec ten problem dioram nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Podepnę się pod temat,

mam pytanie, jak oglądam niektóre zdjęcia na różnych forach modelarskich, tutaj także, to wiele z nich nadawała by się do magazynu National Geographic;-) Nie chodzi mi o małe modele, ale także o duże. Moje pytanie brzmi czy do aparatu potrzebne są jakieś specjalne obiektywy, które obejmą ok metrowy model i będzie cały ostry, a nie kilkucentymetrowy wycinek, np. fotografując od dziobu wzdłuż burty? To samo dotyczy mniejszych modeli. np samolotów? Mam najprostszy,chyba(?), obiektyw 18-55mm i nie mogę załapać o co chodzi,a próbowałem już wielu ustawień.
Ktoś coś? i Ktoś by wytłumaczył o co chodzi? Solo pokazywał w tym wątku bardzo mocne oświetlenie, które jest potrzebne do zdjęć. To jedno, ale drugie właśnie chodzi mi o obiektywy, ktoś tutaj podał link do "konkurencji", ale tam informacje są już chyba nie bardzo aktualne.
PZDR

Edytowane przez tlb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębia ostrości jest zależna od wielu czynników - rozmiaru matrycy, ogniskowej obiektywu, odległości od obiektu czy przysłony. Im mniejsza matryca, krótsza ogniskowa i bardziej domknięta przysłona, tym większa głębia. Piszesz, że masz obiektyw 18-55mm, ale nie piszesz nic o aparacie i ustawieniach przy których fotografujesz. Warto by było też załączyć fotki z parametrami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyc prosta sprawa wbrew pozorom, chcesz dobre zdjecie potrzebujesz swiatła, duzo swiatła, inaczej nic z tego nie bedzie. Nie ma znaczenia jaki masz obiektyw (ma ale to nie jest najwazniejsze), chcesz dobre zdjecie? 
po 1: duzo swiatła, duzo oznacza słoneczny dzien, lampy 200W, lub blyskowe 2 stykna jak nie masz swiatła to przejdz do punktu nr 5
po 2: namiot bezcieniowy (60-80zł)
po 3: ustawienia to f 9-13, czas 1/80- 1/100, ISO najmniejsze jak mozliwe w danych warunkach, im nizsze iso tym lepeij
po 4: posprodukcja
po 5: jak nie masz swiatła to i tak musisz miec rowno oswietlony temat swiatłem o takim samym kolorze, to ze z okna wpadnie ci swiatło i dodatkowo zapalisz swatło w domu nic nie da, bo kolory tego swiatła sa rózne (tak w duzym skrucie)

Zamiast myslec o obiektywie pomysl o swietle, 18-55 to fajny obiektyw i wystarczy to tego zadania, wazniejsze jest swiatło , namiot lub jakies tło i komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mbrnnr napisał:

Piszesz, że masz obiektyw 18-55mm, ale nie piszesz nic o aparacie i ustawieniach przy których fotografujesz.

Wg mnie nie mam złego aparatu, Sony alfa58. Jeżeli chodzi o modele to robię na automatycznym do makro. Na manualnych wychodzi katastrofa. Inne zdjęcia, osoby, przyroda itd. są dobre na manualnych, największy problem mam z modelami.

39 minut temu, Bobek napisał:

po 1: duzo swiatła, duzo oznacza słoneczny dzien, lampy 200W,

200W ale świetlówki, energooszczędnej, żarowej, halogenu, to wszystko chyba ma jakieś znaczenie, (do w akwarystyce ma:roll: )

39 minut temu, Bobek napisał:

po 3: ustawienia to f 9-13, czas 1/80- 1/100

tego nigdy nie wiem jak i gdzie się ustawia, instrukcja obsługi aparatu sprowadza się głównie do opisu aparatu oraz do pokazania jak wyjmuje baterię, kartę itd.

 

39 minut temu, Bobek napisał:

po 5: jak nie masz swiatła to i tak musisz miec rowno oswietlony temat swiatłem o takim samym kolorze, to ze z okna wpadnie ci swiatło i dodatkowo zapalisz swatło w domu nic nie da, bo kolory tego swiatła sa rózne (tak w duzym skrucie)

to akurat wiem, próbowałem kiedyś sfotografować Dar Młodzieży (z kartonu, który robię) pół modelu żółta, zaś druga połowa biała, i jeszcze kilka innych podobnych przypadków miałem.

 

39 minut temu, Bobek napisał:

Zamiast myslec o obiektywie pomysl o swietle

Myślałem, że jeżeli chcę ostry cały model to muszę mieć jakiś obiektyw...

Edytowane przez tlb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz przeczytac instrukcje  :) cały ostry będzie w zależności jaka przesłonę ustawisz, dlatego napisałem f9-14 to dobry początek, nie bede wchodzi w inne szczególy ale powtorze światło to podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tlb napisał:

tego nigdy nie wiem jak i gdzie się ustawia, instrukcja obsługi aparatu sprowadza się głównie do opisu aparatu oraz do pokazania jak wyjmuje baterię, kartę itd.

Robisz inne zdjęcia w trybie manualnym, a nie wiesz jak czas i przesłonę ustawić?

Przestaw aparat pokrętłem w tryb A (Aperture Priority):

https://www.manualslib.com/manual/470177/Sony-Slt-A58.html?page=92

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Fixer napisał:

Robisz inne zdjęcia w trybie manualnym, a nie wiesz jak czas i przesłonę ustawić? 

Tak, bo zazwyczaj bawiłem się ISO, kolorami, i właśnie, bawiąc się teraz aparatem(brzegapiajac bramkę Barcelony, chociaż im nie kibicuje), nieświadomie czasem naświetlania, ale dzięki temu wiem jak już ustawiać. No trochę mi zeszło;-)

Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem.

 

Edytowane przez tlb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre światło to podstawa, od tego musisz zacząć. Sprzęt, obiektyw - z reguły dobre zdjęcia da się robić bardzo tanimi aparatami. Tylko to światło.
Znam ludzi którzy robią piękne zdjęcia, dużo lepsze ode mnie, gorszym/tańszym sprzętem niż ja mam.
Światło. Zainwestuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.