Skocz do zawartości

STURMPANZER IV, HOBBY BOSS 1:35 plus zimmerit z ATAK MODEL


ministersan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem na ile starczy mi sił, żeby poprowadzić warsztat do końca, ale sam nie dam rady.

To mój pierwszy niemiaszek w dodatku z wnętrzem, a nie za bardzo dużo wiem o niemieckiej pancerce IIWW

(miałem książkę, ale sprzedałem a nie przeczytałem).

Dokupiłem zimmerit z ATAK MODEL, ale to arkusz z zimmeritem do naklejenia plus trochę elementów

żywicznych do podmianki. Niestety nie ma żadnej numeracji, ani instrukcji. Nauczony kilkoma blaszkami

Eduarda, że instrukcja poprowadzi mnie za rączki... a tu trzeba samemu się domyślić, gdzie i co nakleić lub z czym

podmienić. Dla mnie czarna magia. No i samo wnętrze też będe robił pierwszy raz.

 

7f5c2312556e489c.jpg

 

83d2d345e23691c2.jpg

 

5d8ec07d60d7e9d7.jpg

 

a02c34f353985173.jpg

 

b2663d9544928ef2.jpg

 

bdb26b74e4d05d31.jpg

 

Co prawda robiłem już niemiaszki, ale tylko współczesne (na razie mam tylko takie foto).

Właśnie kończe haubice, ale IIWW to dla mnie nowość (choć kilka pudełek z nimii jest w szafie ).

 

821f6a0ef34ea8d5.jpg

 

caf5285ad189eceb.jpg

 

172914ff01ba67dd.jpg

 

33a10138da6f231b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze prace...

919aea1f3541524d.jpg

 

2f557d64a99fb46a.jpg

 

76ac4dd9288a1f30.jpg

 

Zastanawiałem się dlaczego, przy takiej ilości elementów, instrukcja jest w sumie krótka. teraz już wiem.

 

d44c4bf356a0807e.jpg

 

Zbyt dużo elementów na jednym obrazku (jak dla mnie). Trudno się zorientować co i gdzie umocować. Wolę firmy, które dają obrazki krok po kroku , ale małymi kroczkami. Nie jest to jak dla mnie przejrzyste.

 

I pierwsze dylematy. Ściana tylna ma odpowiednik żywiczny z naniesionym zimmeritem, ale jest krzywy.

 

ec78e41ee8c33e8e.jpg

 

f3ec1dc583131467.jpg

 

Nie podejmuje się naprostowania. Dodatkowo, z tego co zauważyłem, w zestawie ATAK MODEL nie ma zdublowanych części i albo naklejamy zimmerit , albo wymieniamy część na żywiczną. Boję się o spasowanie żywiczny oraz, czy rozpoznam co i gdzie. Nie do końca wiem, gdzie powinien być zimmerit. Szkoda mi jednak robić wersje bez zimu (o ile jest taka możliwa w tym modelu i w danych przez HB schematach malowania). No cóż , idę dalej i zobaczymy, co wyjdzie.

 

No i zaczyna się już mocowanie wnętrza i może trzeba by było niektóre elementy już pomalować, ale HB nie podaje żadnych kolorów. Ma moze ktoś jakieś zdjęcie, rysunek wnętrza w kolorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Przydałoby się jednak wyprostować ciepłą wodą tą żywice i jeśli się uda to zastąpić nią tylną płytę. Oczywiście jeśli uda się ją rozkleić ;s

Ten zimmerit to nie jest mimo wszystko jakaś skomplikowana układanka. Dopasuj odpowiednie fragmenty do wanny i oklej ją zanim wkleisz wózki jezdne. Warto też przetrzeć arkusze zimmu od tyłu delikatnym papierem ściernym.

Tak więc nie spiesz się, przymierz każdy element kilka razy i nie powinno być większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktuj to jako informację poglądową - popatrz gdzie powinien być "zimmerit".

http://www.mojehobby.pl/products/Sd.Kfz.166-Zimmerit-TAM.html

Potem dopasuj części żywiczne do modelu.Części żywiczne będą się częściowo dublowały z częściami z modelu.Oczywiście poodcinaj naddatki żywicy.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą częścią rzeczywiście po ptakach, ale nie ma tego złego...

Te fragmenty zimmeritu spróbuje zrobić sam. Nie ma tego dużo. jest w takim miejscu, ze nie będzie bardzo widać, jak nie do końca wyjdzie. Jeśli natomiast wyjdzie, to jak znalazł na przyszłość (muszę przyznać, ze wystarczy trochę dołożyć do ceny

gotowego zimmu i można fajny model kupić), aby zaoszczędzić kasę.

 

Świadomie użyłem części plastikowej, bo podjąłem decyzje, że nie będę prostował tej części z żywicy.

 

Przeraża mnie puzzle - nie jetem w tym dobry. Uważam, że w tej cenie można zrobić rysunek części zywicznych i naklejanych, ponumerować i opisać co i gdzie dać. Początkujący mogą mieć problem. Ja też w sumie nie jestem mocno doświadczony, choć może nie początkujący, ale mocno mnie to zniechęciło.

 

Ale widzę duży oddzew, więc serdeczne dzięki - liczę na dalsza pomoc.

 

W dalszym ciągu martwi mnie środek, a przede wszystkim kolorystyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę tu elementów pasujących do boku "wanny"

 

WP_20160414_09_52_33_Pro.jpg

 

Zanim się nad tym zastanowie, w międzyczasie, podklejam elementy, które rozpoznałem zimmeritem oraz kleje drobnicę.

 

WP_20160414_10_18_28_Pro.jpg

 

WP_20160414_10_18_35_Pro.jpg

 

WP_20160414_11_01_43_Pro.jpg

 

oraz pierwsza doklejona żywica.

 

WP_20160414_10_26_48_Pro.jpg

 

WP_20160414_10_26_54_Pro.jpg

 

WP_20160414_10_27_02_Pro.jpg

 

Czy wam się wyświetlają fotki. Ja widzę tylko ostatnią, a reszta ma napis niedostępne? Fotki są na fotosik.pl - sa tam, nie ostały skasowane. Nie wiem, czy to problem u mnie, czy lepiej zmienić stronę ze zdjęciami.

Wszystko jasne - wykorzystany pakiet 1GB, spróbuję coś z tym zrobić.

 

EDIT: Wykupiłem próbnie abonament na innym hostingu (10zł nie majątek) - są jakieś darmowe hostingi bez limitu przesyłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę tu elementów pasujących do boku "wanny"

Te cztery elementy od góry są zapewne do wanny.Mają kwadratowe wycięcia na mocowania

kółek podtrzymujących.Te małe kółka górne.

Na pewno jest jedna część w tych z żywicy.Widziałem ją na zdjęciach wczoraj.Dziś fotki wcieło.

Ta część pasowała na wannę tam gdzie są wlewy paliwa.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę tu elementów pasujących do boku "wanny"

Te cztery elementy od góry są zapewne do wanny.Mają kwadratowe wycięcia na mocowania

kółek podtrzymujących.Te małe kółka górne.

Na pewno jest jedna część w tych z żywicy.Widziałem ją na zdjęciach wczoraj.Dziś fotki wcieło.

Ta część pasowała na wannę tam gdzie są wlewy paliwa.

 

Jak pisałem wykupiłem abonament i już fotki nie znikną. poprzednie wkleje ponownie.

 

Rzeczywiście te elementy będą pasować. Zmyliły mnie trochę wymiary i pocięcie na części. Nie jestem dobry w puzzle .

Wielkie dzięki. Zaczynam ich mocowanie.

 

EDIT:

Przymiarka boków - pasują.

 

WP_20160414_13_18_10_Pro.jpg

 

WP_20160414_13_18_34_Pro.jpg

 

teraz szukamy środka...

 

WP_20160414_13_18_47_Pro.jpg

 

WP_20160414_13_19_37_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba nie klisz tego z tym papierem? Jeszcze nie używałem zimmu z Atak ale podejrzewam że się go odkleja.

 

To nie jest papier tylko całość to jakiś plastik, tworzywo. Nie odkleja się, tylko wycina. To jest jako całość.

Kleje na klej epoksydowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimmerit z Ataka jest z żywicy i trzeba go kleić jak żywicę do plastiku...

 

Właśnie nie byłem pewien. Plastik jest inny w dotyku, a ten cienki arkusz to też żywica?

ATAK zaleca klej epoksydowy i rzeczywiście ładnie się na nim zimm układa i fajnie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne elementy zmontowane

 

WP_20160415_14_41_42_Pro.jpg

 

WP_20160415_13_00_19_Pro.jpg

 

Potrzebuję pomocy. W instrukcji tak jest pokazane zamocowanie blaszki:

 

WP_20160415_12_54_22_Pro.jpg

 

Czy w dobrym miejscu je umieściłem (sa położone na sucho) i czy maja być na płasko? Maja linie podziału.

 

WP_20160415_12_54_33_Pro.jpg

 

WP_20160415_12_55_02_Pro.jpg

 

I następna sprawa. po zamocowaniu żywicy wyszło coś takiego:

 

WP_20160415_12_44_58_Pro.jpg

 

Najpierw myślałem, że źle zrobiłem i element żywiczny powinien zastąpić dwie części (1) i (2) z racji swojej grubości, ale

jednak ma zastąpić tylko (2), bo ma trzy "nity" mające wejść w otwory (3), więc zamocowanie jest ok.

Element (4) dał się zastąpić bez problemów. Jak to teraz zrobić? Całość zaszpachlować i wyrównać, zostawić jedną "szparę" jako łączenie elementów plus spaw, czy dorobić zimm?

 

WP_20160415_12_46_28_Pro.jpg

 

I ostatnia sprawa. Powoli powstaje wnętrze i dalej mam problem z kolorystyką, powinno być białe? No i jakie kolory poszczególnych elementów? krabiny wiem jak

 

WP_20160415_14_57_29_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsza wersja "Brummbara" z nałożonym "zimmeritem".

Pojazdy które posiadała "Sturmpanzer-Abteilung 216" (pozostało im około 30 sztuk pierwszej serii) wysłano na naprawy i modernizację w połowie grudnia 1943 roku.

Wszystkie "dostały wdzianko z zimmeritu" i zmodernizowano je do wersji drugiej(mocowanie dla dwóch kół zapasowych, skrzynię przesunięto na lewą stronę itp).

Twój "Brummbar" powinien mieć tę część nr.E-31.

Natomiast część E-30 powinna być ze śrubami i "zimmeritem". Pisałem Ci że części się będą dublowały - "przypasuj zanim przykleisz".

Do części z "zimmeritem" powinieneś przykleić śruby odcięte z części E-30.

Tak wyglądała pierwsza wersja po modernizacji.

http://img.photobucket.com/albums/v394/8wheels-good/destroybrum2.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v394/8wheels-good/earlybrum8.jpg

tak przed modernizacją

http://smg.photobucket.com/user/8wheels-good/media/earlyB1.jpg.html

Późniejsze wersje nie miały dokręcanego dodatkowego pancerza w tym miejscu.

Blaszki na razie zostaw - przykleisz je jak dokleisz "kratownice" i resztę nadbudowy.

http://data3.primeportal.net/tanks/dmitry_kiyatkin/brumbar/images/brumbar_24_of_70.jpg

Na fotce nie widać "blaszek" zamykających "kratownicę".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem. Zasugerowałem się tym, że miało wypustki jak do wewnętrznej części plastikowej. Poza tym grubość dwòch plastików i grubość jednego plastiku plus element żywiczny z zimnem jest podobna. Bałem się, że sama żywica będzie za cienka. Tak wyglądało po przymiarce.

Więc tak jak na zdjęciu jestwłaśnie z częścią e31. Ze zdjęć wynika (o ile dobrze patrzę), że zimm nie sięga do samej krawędzi tylko chyba do łączenia płyt. Wydaje mi się , że u mnie jest to jednak za szeroko. Nie wiem, czy nie dorobić zimmu do miejsca , gdzie zaczyna się krawędź części żywicznej.

Część żywiczna ma zaznaczone śruby, choć bardzo niewielkie. Pòźniej zrobię zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.