Skocz do zawartości

„Letnie orzeźwienie” Diamond T 968


wilczurs

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 4 - Najlepszy warsztat/model młodego modelarza (do lat 15-tu)

 

Mój model konkursowy to wojskowy transporter produkcji amerykańskiej czterotonowy 6x6 Diamond T 968 z okresu II wojny światowej.

Dostałem go jako nagrodę za konkurs zimowy od IBG Models.

 

img-0680-1_zps6s7wuxjy.jpg

 

Zawartość zestawu:

 

 

 

img-0686_1_zpsse4odr5a.jpg

 

img-0690_zpssmwakvaa.jpg

 

Mam zamiar wypełnić ciężarówkę skrzynkami Coca-Coli. Przed terminem konkursu wykonałem projekt skrzynek.

 

sckereebn_zpso8prtdhv.png

 

Następnie wydrukowałem kilka do testów na papierze fotograficznym.

 

20160502_145414_zpsq7fygaq9.jpg

 

 

W następnej aktualizacji wątku pokaże całą złożoną skrzynkę. Do tego wykonam podstawkę w klimacie letnim (piasek, kurz, zielona trawa).

 

Chętnie opisze przy okazji budowy historię napojów gazowanych podczas II Wojny światowej

zarówno po jednej i drugiej stronie frontu jeśli kogoś to zainteresuje.

 

Pytanie do Administratora: Jeśli kończę 15 lat w sierpniu to mogę wziąść udział w kategorii specjalnej 4 ? Pisałem już o tym wcześniej w innym wątku czekam tylko na potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Jeśli chcesz się załapać na kategorię specjalną 4 - w dniu zamieszczenia galerii musisz mieć 15 lub mniej lat. W Twoim przypadku, musisz zakończyć pracę przed urodzinami w sierpniu.

 

pozdrawiam

Admin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chętnie opisze przy okazji budowy historię napojów gazowanych podczas II Wojny światowej

zarówno po jednej i drugiej stronie frontu jeśli kogoś to zainteresuje.

 

 

Dawaj, dawaj. Wiedza zawsze sie przyda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie 20%:

 

20160505_160011_zps4xitvvco.jpg

 

Silnik poskładany w 100%:

20160505_160340_zpsk3oeipiq.jpg

 

20160505_160127_zpsgw4qtqeh.jpg

 

Zastanawiam się nad kolorem podwozia. Nie wiem czy ma być koloru podstawowego czy pomalować na czarno.Nad silnikiem też mam wątpliwości. Nie mogę tego wywnioskować z instrukcji muszę jeszcze poszukać innych żrodeł.

 

Tak wygląda poskładana skrzynka na szybko. Jeszcze nie wygląda to tak jak chcę.

 

20160505_155820_zpsp1ijixzi.jpg

 

 

20160505_155607_zpsgb7yxfjn.jpg

 

Zamieszczam także obiecaną historię napojów gazowanych. Całość będe publikować częściami.

 

Coca Cola w III Rzeszy

Coca-Cola pojawiła się w Niemczech w 1929 roku. Przed wybuchem II wojny światowej w Niemczech sprzedawano rocznie ok. 5 milionów butelek Coca-Coli, wyprodukowanej w 43 fabrykach na terenie Niemiec. Ekstrakt dostarczano ze Stanów Zjednoczonych, a niemiecka filia koncernu, Coca-Cola GmbH, zajmowała się rozlewaniem i dystrybucją napoju.

tumblr_nod98eVufw1s7e5k5o1_500_zpspaxgxvav.png

Hitler był zwolennikiem amerykańskiej masowej konsumpcji i powitał skuteczne metody produkcji (choć był antyamerykański pod wszystkimi innymi względami).Coca-Cola była dostarczana do sportowców i gości olimpiady w Berlinie w 1936 roku,

gdy Hitler był dumnym gospodarzem narodów świata. Coca cola w niemczech była elementem własnej propagady.

Logo umieszczano na swastykach i wiązano z hasłami propagandowymi.

Thirdreichcoke_f03705_4902843-1_zps0v8yhy31.jpg

Ta strategia propagowania przez ideologię nazistowską tego napoju posłała potężną wiadomość do niemieckich konsumentów i rządu sygnalizując, że Coca- Cola była na niemieckiej stronie. Niemcy uwierzyli że Coca-Cola jest ich własnym produktem.

Podczas wojny żołnierze DAK jako jeńcy nieźle się zdziwili widząc jak amerykanie posiadali „ich” napój.

 

Współpracy między Stanami nie zakończono pomimo wybuchu wojny w Europie. Dopiero gdy III Rzesza i USA znalazły się w stanie wojny dostawy koncentratu zostały zakończone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, będę podglądał. Jednak skrzynkę popraw, za krzywa i powinieneś poretuszować krawędzie. Widzę, że nie ponacinałeś też krawędzi, tak by lepiej i ładniej się zaginały, ja siedzę głównie w kartonie, więc coś mogę podpowiedzieć . Jakie planujesz malowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Współpracy między Stanami nie zakończono pomimo wybuchu wojny w Europie. Dopiero gdy III Rzesza i USA znalazły się w stanie wojny dostawy koncentratu zostały zakończone.

 

 

Co doprowadziło do powstania, nowej, niemieckiej marki napojów gazowanych, istniejącej i znanej do dzisiaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będziesz waloryzował silnik?

 

Patrzyłem na ten sam silnik z tego samego modelu ale w skali 1:35. Mógłbym dodać nity do pokrywy silnika. Z tego zrezygnuje gdyż na taką skalę 1:72 będzie ciężko. Próbowałem robić takie na innym modelu i nie wychodziło mi to najlepiej. Nie będę kupował blaszek.

 

Fajnie, będę podglądał. Jednak skrzynkę popraw, za krzywa i powinieneś poretuszować krawędzie. Widzę, że nie ponacinałeś też krawędzi, tak by lepiej i ładniej się zaginały, ja siedzę głównie w kartonie, więc coś mogę podpowiedzieć . Jakie planujesz malowanie?

 

Co do kalkomanii mam wybór pomiędzy 9 dywizją pierwszej armii (Normandia) ,a 1 dywizji pancernej (Włochy 1944). Kolor to oczywiście olive drab. Skrzynki zrobię na nowo ,pokaże na następnej aktualizacji budowy w kolejnym tygodniu.

 

Co doprowadziło do powstania, nowej, niemieckiej marki napojów gazowanych, istniejącej i znanej do dzisiaj...

 

Chodzi o fantę, wspomnę też póżniej o mniej znanej Afri-Coli ,którą też możemy napotkać dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podwozie 75% zdjęcia jeszcze podczas prac i poprawek:

www.resizer.pl_9604_zps8pfkwp6y.jpg

 

www.resizer.pl_1676_zpseui0ab7p.jpg

 

www.resizer.pl_3340_zpsejfeelbw.jpg

 

Platforma załadunkowa 25%

www.resizer.pl_8183_zpsu5xlmvjc.jpg

 

Teraz druga część aktualizacji

 

Zanim niemiecka Coca-Cola umarła śmiercią naturalną, musiała walczyć o rynek z potężnym i groźnym rywalem: Afri-Colą.

Napój ten pojawił się w Niemczech w roku 1931. Produkowała go firma F. Blumhoffer Nachfolger GmbH,

stanowił on niemiecką odpowiedź na amerykańską Coca-Colę. Firma wypuściła też na rynek pomarańczowy napój o nazwie Bluna.

5186336_africola.jpg

Szef Afri-Coli, rozpętał w 1936 roku antysemicką nagonkę, przedstawiając Coca-Colę, jako produkt koncernu znajdującego się w rękach Żydów,

którego nie przystoi pić Aryjczykom. Wykorzystał on aktualną sytuację polityczną dla własnych komercyjnych celów.

Jednak niemccy konsumenci byli bardziej przychylni Coca-Coli. Dopiero zniknięcie oryginalnej Coca-Coli, jak i wojenne losy pomogły Afri Coli najbardziej.

Sukcesy Afrika Korps zbiegały się z większymi obrotami producenta Afri-Coli. Podobieństwo nazw i emblematów doprowadzilo do tego,

że nazywano Afri-Colę „napojem Afrika Korps”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już zedytować postu więc wrzucam tą drugą część jeszcze raz

 

Zanim niemiecka Coca-Cola umarła śmiercią naturalną, musiała walczyć o rynek z potężnym i groźnym rywalem: Afri-Colą.

Napój ten pojawił się w Niemczech w roku 1931. Produkowała go firma F. Blumhoffer Nachfolger GmbH,

stanowił on niemiecką odpowiedź na amerykańską Coca-Colę. Firma wypuściła też na rynek pomarańczowy napój o nazwie Bluna.

africola_zpsocawujqp.jpg

 

Szef Afri-Coli, rozpętał w 1936 roku antysemicką nagonkę, przedstawiając Coca-Colę, jako produkt koncernu znajdującego się w rękach Żydów,

którego nie przystoi pić Aryjczykom. Wykorzystał on aktualną sytuację polityczną dla własnych komercyjnych celów.

www.resizer.pl_1238_zps58jxudsq.jpg

Jednak niemccy konsumenci byli bardziej przychylni Coca-Coli. Dopiero zniknięcie oryginalnej Coca-Coli, jak i wojenne losy pomogły Afri Coli najbardziej.

Sukcesy Afrika Korps zbiegały się z większymi obrotami producenta Afri-Coli. Podobieństwo nazw i emblematów doprowadziło do tego,

że nazywano Afri-Colę „napojem Afrika Korps”.Sam napój przetrwał do dzisiaj i jest nadal popularny w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pracę przez pewien okres stanęły ze względu końcówki roku szkolnego. Mam nadzieję ,że teraz prace ruszą szybciej.

W wolnych chwilach szlifowałem i poprawiałem co nieco.

Zająłem się skrzynkami.

 

IMG_0735%201_zpsc1hgdslh.jpg

 

IMG_0730%201_zpsop9daelr.jpg

 

Jest trochę lepiej, trzeba jeszcze zrobić je dokładniej i poretuszować krawędzie.

 

Zacząłem budować kabinę i resztę karoserii.

IMG_0724%201_zpsom4o6nly.jpg

 

Pracuję nad silnikiem.

 

IMG_0712%201_zpsl5zk6ncl.jpg

 

IMG_0709%201_zpswkkj7gb0.jpg

 

Myślę ,że zabawę z malowaniem zacznę jeszcze przed końcem czerwca. Zdecydowałem się na malowanie Batalionu Saperów 9 Dywizji piechoty 1 Armii

stacjonującej na Normandii.

 

Przygotowałem trochę ciekawostek o Fancie i jej historii. Ciąg dalszy w następnej aktualizacji.

 

Kiedy zapasy coca coli w iii rzeszy się wyczerpały pracowano nad stworzeniem napoju który mógł ją zastąpić. Powstał owocówy napój gazowany.

Smak nie przypominał dzisiejszej fanty ,w której wyraźnie czuć smak pomarańczy. fanta_zpsskcbdprs.jpg

Sama receptura podczas wojna ulegała częstym zmianom.

Do produkcji używano resztki z resztek. Używano owoców, produktów ubocznych z mleczarń (głownie serwatka), pulpy jabłkowej z wyrobu cydru,

a nawet półproduktów z zakładów wędliniarskich. Napój pierwotnie słodzono słodzikami zaś w 1941 roku zwolniono ten produkt z reglamentacji cukru i dodawano 3 procentowy cukier buraczany. Skład zależał od dostępności owoców w we Włoszech ,gdzie także produkowano koncentrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Model prawie gotowy do malowania. Zostały mi tylko drobiazgi. Najpierw będę malował wnętrze, następnie skleję całą kabinę i pomaluję wtedy cały model.

Na zdjęciu poszczególne części spasowałem na sucho.

 

20160627_114439_zpskyhov6dx.jpg

 

Będę eksperymentował z tymi farbami. Muszę znaleźć odpowiednią proporcję by uzyskać kolor podstawowy olive drab.

 

20160627_1147011_zpskyeypiqt.jpg

 

Wstawiam drugą część historii fanty.

 

Kiedy nowy napój był już gotowy do sprzedaży rozpisano konkurs na jego nazwę. Miała być łatwo wpadająca w ucho i łatwa do zapamiętania.

Emerytowany sprzedawca zaproponował nazwę Fanta ,która została wybrana i zarejestrowano ją w we wszystkich krajach okupowanych.

Tylko Belgi zarejestrowano nazwę Cappy ,ponieważ stwierdzono ,że Fanta brzmi zbyt niemiecko dla Belgijskich konsumentów .

Jako gwarancję jakości umieszczano informację: ''To jest produkt Coca-Cola GmbH".

 

nazi-fanta-ww2-advert1_zpsoguc8g3k.jpg

 

Fanta odniosła sukces. W 1943 roku sprzedano aż 3 miliony skrzynek.

Wykupywano Fantę nie tylko by orzeźwić się ale także by używać jej jako składnika do ciast, dań przy zaprawianiu kompotów

i innych przetworów wymagających konserwujących właściwości cukru ,ponieważ cukier był ściśle racjonowany.

Produkcja została wstrzymana w 1943 roku,gdy alianci zajęli Włochy ,gdzie produkowano koncentrat niezbędny do produkcji Fanty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i pomalowane. Trochę czasu mi to zajęło.

 

IMG_0745%201_zpstaixw9nt.jpg

 

IMG_0758%201_zpshsjvf8iu.jpg

 

IMG_0750%201_zpscdrlcgxx.jpg

 

IMG_0766%201_zps9cgsthgq.jpg

 

IMG_0771%201_zps7dtgumcn.jpg

 

IMG_0765%201_zpsyubxb9vr.jpg

 

IMG_0766%201_zps9cgsthgq.jpg

 

IMG_0745%201_zpstaixw9nt.jpg

 

IMG_0758%201_zpshsjvf8iu.jpg

 

IMG_0750%201_zpscdrlcgxx.jpg

 

IMG_0766%201_zps9cgsthgq.jpg

 

IMG_0771%201_zps7dtgumcn.jpg

 

IMG_0765%201_zpsyubxb9vr.jpg

 

Wiem , że zdjęcia zrobiłem przy słabym świetle. Zrobię lepsze jak nałożę lakier.

Uzyskałem kolor jakiego chciałem. Nie użyłem Tamyia OD bo według mnie był by za ciemny jak na ten model ,a ponieważ miałem kilka odcieni zieleni to czemu ich nie wykorzystać. Kolory które zostały użyte:

Olive Green XF-58

Red Brown XF-64

Flat Yellow XF-3

w proporcji 4:3:1

 

Do pomalowania zostały mi fotele. Zmieniłem zdanie i dopiero po ostatecznym lakierze matowym skleję kabinę by przypadkiem nie zabrudzić szyb.

Mam jeszcze zdjęcie mojego stanowiska do malowania

 

20160707_180608_zpsyqdalc7e.jpg

 

Nie wiem czy jest sens grzebać przy tych osłonach na światła , a jeśli warto to jak to zrobić ta część jest bardzo mała a wyszlifowanie w środku nie możliwe.

 

IMG_0775%201_zpsypomrry2.jpg

 

Wstawiam 1 część historii Coca-Coli w Stanach Zjednoczonych podczas II Wojny Światowej.

 

Łatwo było przewidzieć ,że wcześniej czy później Stany przystąpią do wojny. Popularność Coca coli sprawiła,

że jej koncern była największym konsumentem cukru trzcinowego na świecie w okresie powojennym.

Wiedząc jak bardzo dotkliwe może być racjonowanie cukru ,które dotknęło firmę podczas I wojny tak ,

że prawie doprowadziła ją do upadku. By zapobiec kolejnemu kryzysowi przekonywano rząd ,

że coca cola była by lepszą alternatywą dla napojów alkoholowych w armii.

 

6a00e39332d009883401348675cbb0970c-320wi_zpsterr21a1.jpg

 

Gdy amerykanie przystąpili do wojny, zarząd koncernu zobowiązał się "że każdy człowiek w mundurze dostanie butelkę Coca-Coli za pięć centów gdziekolwiek jest i cokolwiek to kosztuje".

Poprawa morali była ważniejsza chociaż wiadomo było ,że firma mogła na tym stracić. I tak Coca Cola stała się napojem "way of life".

 

coca-cola-goes-along_zpsfsutp00q.jpg

 

Dostosowano reklamę by podnieść morale i poprzez nią promowano zakupywanie obligacji wojennych.

Szacuje się, iż amerykańska armia w latach 1941-1945 otrzymała ok. 5 miliardów butelek Coca-Coli.

Oprócz butelkowanej Coca-Coli w wojsku pojawiły się jej dystrybutory ,których konstrukcja umożliwiała transport.

Początkowo armia zamówiła ich sto, wkrótce jednak zamówienia wzrosły. Nad jakością dystrybucji Coca-Coli na froncie czuwał zespół 148 specjalistów zwanych potocznie "pułkownikami Coca-Coli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem mam zdjęcia trochę lepszej jakości.

IMG_0799_zpsgipjozsa.jpg

 

IMG_0798_zpsqpr4pbfd.jpg

 

 

Model już po 3 warstwach sidoluxu

Dopracowywałem skrzynie narazie jest ich tyle chociaż nie zamierzam całej ciężarówki wypełniać Coca-Colą dodam skrzynki z amunicją lub racje żywnościowe

 

IMG_0808_zps8y5nifhd.jpg

 

Liczę na to ,że w następnym tygodniu skończę weathering wtedy będę mógł się skupić nad podstawką.Czas mam do 8 sierpnia.

Wykonałem osłony reflektorów. Nie wyglądają rewelacyjnie to co miałem pod ręką to wykorzystałem. Trudno coś takiego wykonać w takiej skali. Czekam na obiektywne opinie co do ich wykonania.

 

IMG_0788_zps1fclpa54.jpg

 

Tutaj zdjęcie dopasowanego do reflektora. Trudno zrobić dobre ujęcie jeśli jedną ręką trzymam pęsetę ,a drugą aparat wielkości deski do krojenia.

IMG_0810_zpswekhrdmd.jpg

 

Pierwszy raz spotykam się z takimi kliszami. Nie spodziewałem się że muszę je wyciąć ręcznie. Powinienem je przykleić wikolem?

IMG_0807_zps81ml6edj.jpg

 

Ciekawostki wstawie jutro lub w poniedziałek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie Coca coli pozwalało na szybki zarobek. Można było ją sprzedać za nie mało.W Europie czarnym rynku płacono za butelkę nawet 40 dolarów,

co stwarzało żołnierzom tyłowych służb US Army możliwość równie szybkich, co nielegalnych zysków.

Dostawy na front nie były jedynym sposobem zaopatrzenia żołnierzy w Coca-Colę. Czasami żołnierze dostawali butelki napoju w paczkach od bliskich.

W 1943 roku Dudley Glover i Joe Glenn, dwóch amerykańskich żołnierzy ze 178 pułku artylerii polowej stacjonującego we Włoszech, otrzymało z domu dwie butelki Coca-Coli.Glover i Glenn od razu otworzyli pierwszą butelkę i opróżnili ją delektując się każdym łykiem.Zdecydowali, że drugą wypiją dopiero, gdy będą w stanie ją schłodzić.Kiedy jednak obaj otrzymali mnóstwo ofert sprzedania napoju wpadli na pomysł zorganizowania loterii.Ktoś z jednostki przekazał drugą nagrodę w konkursie: miniaturową butelkę Coca-Coli.

 

ccc1%201_zpsz5rlplvc.jpg

 

Dochód miał być przeznaczony na wsparcie wdów po poległych żołnierzach.Informacja o loterii rozeszła się szybko

,a zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne. Losy kosztowały 25 centów, zazwyczaj jednak dawano wiele więcej.

Ostatecznie w puli znalazły się 4 tys. dolarów. Do całej puli zebranych pieniędzy

2 tysiące dolarów dołożyła Coca Cola Company. 3,5 tys dol. przeznaczono na fundusz stypendialny ,a resztę zachowano na później co dało początek funduszu Coca Coli.

 

Coca cola była symbolem zwycięstwa pito ją zazwyczaj po udanych walkach. Piloci by schłodzić napój owijali mokrym ręcznikiem butelkę i przyczepiali ją do samolotu.

Po udanej misji coca cola była mocno schłodzona.

Napój bywał też zapasem płynów podczas działań wojennych w zarośniętych dżunglach gdzie o dostęp do czystej wody trudno.

Jest wiele historii o niecodziennych zastosowaniu coca-coli. Jeden z niszczycieli Royal Navy został ochrzczony zamiast szampana butelką coca-coli.

Podczas Bitwy o Ardeny w 1944 roku coca-cola zastąpiła wino mszalne na jednej zaimprowizowanej mszy odprawianej przez wojskowego kapelana.

Puste butelki coca coli znajdowały przeróżne zastosowanie. Używano je jako izolatorów elektrycznych, do połowu żółwi przez rozbitków.

 

ccsc1%201_zpsuhp6n2qz.jpg

 

Bojowo używano do produkcji koktajli Mołotowa i akcji sabotażowych na japońskich lotniskach uszkadzając startujące maszyny i nie tylko.

Miejsce gdzie butelki odegrały najważniejszą rolę było Pear Harbor gdzie wykorzystywano je do przechowywania krwi przeznaczonej do transfuzji.

Napój był lubiany przez wszystkich. Coca- Colę polubił też Radziecki bohater wojny Generał Żukow.

Chociaż Władze Związku Radzieckiego zabraniały bowiem picia tego czarnego "imperialistycznego" napoju

złożył tajne zamówienie na przezroczystą Coca-Colę.Najpierw złożył wniosek do generała W. Clarka, dowódcy amerykańskiego sektora

w okupowanej przez aliantów Austrii, który następnie przekazał je do prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry'ego Trumana.

 

ccc2%201_zpsml9nussl.jpg

 

Jedna z nowo powstałej rozlewni Coca-Coli w Jugosławii podjęła się tego zadania i pomyślnie usunęła karmelowy barwnik bez zmiany smaku.

Przelewano ją do przezroczystych butelek, opatrzonych nalepką przedstawiającą białą czapkę z czerwoną gwiazdą.

Pierwszą partię wykonano w liczbie 50 skrzynek.Tak właśnie powstała „Biała Cola”, która na pierwszy rzut oka niczym nie różniła się od wódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.