Jump to content

"Letni dzień na Okęciu - lata 80" - Ił 62 M Zvezda 1/144


Recommended Posts

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Startuję w konkursie z troszkę chyba mało popularną tematyką na tym forum. Model jaki będę robił to Ił 62 M w skali 1/144 z zestawu Zvezdy. Model będzie oczywiście w malowaniu LOT z lat 80. Planuję też na koniec jakąś podstawkę z fragmentem płyty lotniskowej i trawy, która będzie imitować postój samolotu w letni dzień na lotnisku.

Model należy raczej do łatwych i dobrze spasowanych, więc powinno pójść gładko. Najbardziej przy budowie obawiam się samego kładzenia kalek. Myślę że jest mnóstwo czasu i raczej się wyrobię z zakończeniem budowy. Planuję nawet zrobić jeszcze jeden model w ramach konkursu.

Do modelu dokupiłem kalkomanie LOT firmy Martola oraz maski Montexu. Oszklenie będzie zestawowe a nie w postaci kalkomanii, jak to się często praktykuje w przypadku modeli samolotów pasażerskich w skali 1/144.

 

Zdjęcia zawartości zestawu.

 

DSC_0098.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

DSC_0078.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

DSC_0095.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Co do okienek to sobie troszkę po maskuję. Dobrze, że to nie A 380 .

Muszę teraz zdobyć jakieś fotki kabiny, podwozia i silników z bliska. Myślę chyba, że nie będzie z tym problemu.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam, że kolega w Mikrusie maskował „bulaje” w Chinooku po prostu kroplami maskolu, więc jakbyś dostał uczulenia na folię to masz alternatywę.

 

W okolicach 1991/92 profesor Maryniak (dusza człowiek) omawiając wypadki SP-LAA i SP-LBG sugerował, że rosyjski wywiad gospodarczy zerżnął VC-10, którego profesor oceniał jako konstrukcję raczej nieudaną.

 

Ze wszystkich moich lotów na pokładzie IŁ-62 najbardziej pamiętam trasy Moskwa–Chabarowsk i Chabarowsk–Moskwa. Żywych zwierząt nikt nie wiózł, ale pamiętam nastolatka przewożącego midi wieżę. Poza tym, że w obie strony nie spałem, to z Moskwy pamiętam fantastycznie krótki rozbieg An-72 na sąsiednim pasie, a z Chabarowska Tu-95 stojące w wojskowej części jak na przeglądzie wzdłuż drogi kołowania na wspólny wojskowo/cywilny pas.

Link to comment
Share on other sites

Z tym maskolem to może i dobry pomysł ale ja wykorzystam maski. Ja Iłem 62 nie leciałem. Tylko raz w życiu leciałem samolotem i był to lot do Wilna i z powrotem. Było to w 1991 r, a samolot to An 24 Aerofłotu. Pamiętam że jak wszedłem do samolotu to miałem mieszane uczucia.

Link to comment
Share on other sites

Witaj w kolejnym warsztacie; jestem na ukończeniu tego modelu i mogę posłużyć radą co do zestawu; tak więc wypraska skleja się bardzo ładnie i nie można przyczepić się do szczegółów typu np linie podziału, zestaw ma natomiast inne wady - niekóre przeszklenia wystają poza obrys kadłuba (ona pasażerskie), nie wiem za bardzo co z tym zrobić transparentne tworzymo jest elastyczne i obawia się że po zeszlifowaniu nie da się wypolerować; kolejny problem to kalka - niestety nałożenie dużych elementów jest problematyczne uważam że lepiej pokusić się o wykoannie na jej podstawie maski - pamiętaj że BillModelMaker zrobił kolor do malowania oznaczeń LOT, resztę będę podpowiadał na bieżąco.

Link to comment
Share on other sites

Ja na przykład wiele razy robiłem oszklenie z kalek, tzn. kładłem ją na swoje miejsce, a przeźroczysty film zostawał nad dziurą, zalewałem to Mr. Mark Setterem i po wyschnięciu zostaje elegancka szybka, jedyny warunek że nigdy nie wolno łapać samolotu paluchami w tej okolicy

Link to comment
Share on other sites

Dziś chciałem przymierzyć okienka do kadłuba po wskazówkach tombie01 ale moją uwagę przykuło coś innego. Postanowiłem przymierzyć połówki kadłuba na sucho i tu zonk . Połówki kadłuba są jakby trochę zwichrowane i nie za dobrze pasują do siebie. Jak zwykle musi wyjść coś nie tak, a już myślałem, że Zvezda jest dobrze spasowana .

Przy okazji jak próbowałem dobrze spasować połówki, to ułamały się prawie wszystkie kołeczki mocujące.

Chyba będzie trudniejsza przeprawa.

 

Tak wygląda na górze i jest ok.

 

DSC_0080.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tymczasem na spodzie wygląda to tak.

 

DSC_0085.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Link to comment
Share on other sites

Dotnij z hipsu czy innego luźnego plastiku małe płytki, wklej od wewnętrznej strony do jednej z połówek (tej, która na dole bardziej "wystaje") i załatwisz za jednym zamachem temat ustalaczy i spasowania połówek kadłuba

 

Zawsze mówisz, że masz pod górkę i zawsze w galerii ląduje ładny model, będzie dobrze ;)

 

ps. I jak nie masz jeszcze to kup Extra Thin Cement i klej kawałek po kawałku. Rewelacyjny klej.

Link to comment
Share on other sites

O dobry pomysł . Taki zestaw baza kosmiczna jak w latach 80 z Pewexu .

A tak naprawdę to chyba muszę zrobić sobie jakaś Tamkę. Pamiętam, że ze spasowaniem to w Tamce nie na problemów.

Link to comment
Share on other sites

Nie no, chodzi mi o klasyczną Tamkę. Kiedyś robiłem Spita i Me 109 w 1/48 to bardzo dobrze je wspominam. Oczywiście robiłem je bez szpachlowania i malowane były pędzlem, ale co do spasowania to nie było problemów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.