Skocz do zawartości

"Letni dzień na Okęciu - lata 80" - Ił 62 M Zvezda 1/144


kowal76

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Startuję w konkursie z troszkę chyba mało popularną tematyką na tym forum. Model jaki będę robił to Ił 62 M w skali 1/144 z zestawu Zvezdy. Model będzie oczywiście w malowaniu LOT z lat 80. Planuję też na koniec jakąś podstawkę z fragmentem płyty lotniskowej i trawy, która będzie imitować postój samolotu w letni dzień na lotnisku.

Model należy raczej do łatwych i dobrze spasowanych, więc powinno pójść gładko. Najbardziej przy budowie obawiam się samego kładzenia kalek. Myślę że jest mnóstwo czasu i raczej się wyrobię z zakończeniem budowy. Planuję nawet zrobić jeszcze jeden model w ramach konkursu.

Do modelu dokupiłem kalkomanie LOT firmy Martola oraz maski Montexu. Oszklenie będzie zestawowe a nie w postaci kalkomanii, jak to się często praktykuje w przypadku modeli samolotów pasażerskich w skali 1/144.

 

Zdjęcia zawartości zestawu.

 

DSC_0098.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

DSC_0078.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

DSC_0095.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 276
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co do okienek to sobie troszkę po maskuję. Dobrze, że to nie A 380 .

Muszę teraz zdobyć jakieś fotki kabiny, podwozia i silników z bliska. Myślę chyba, że nie będzie z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że kolega w Mikrusie maskował „bulaje” w Chinooku po prostu kroplami maskolu, więc jakbyś dostał uczulenia na folię to masz alternatywę.

 

W okolicach 1991/92 profesor Maryniak (dusza człowiek) omawiając wypadki SP-LAA i SP-LBG sugerował, że rosyjski wywiad gospodarczy zerżnął VC-10, którego profesor oceniał jako konstrukcję raczej nieudaną.

 

Ze wszystkich moich lotów na pokładzie IŁ-62 najbardziej pamiętam trasy Moskwa–Chabarowsk i Chabarowsk–Moskwa. Żywych zwierząt nikt nie wiózł, ale pamiętam nastolatka przewożącego midi wieżę. Poza tym, że w obie strony nie spałem, to z Moskwy pamiętam fantastycznie krótki rozbieg An-72 na sąsiednim pasie, a z Chabarowska Tu-95 stojące w wojskowej części jak na przeglądzie wzdłuż drogi kołowania na wspólny wojskowo/cywilny pas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym maskolem to może i dobry pomysł ale ja wykorzystam maski. Ja Iłem 62 nie leciałem. Tylko raz w życiu leciałem samolotem i był to lot do Wilna i z powrotem. Było to w 1991 r, a samolot to An 24 Aerofłotu. Pamiętam że jak wszedłem do samolotu to miałem mieszane uczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w kolejnym warsztacie; jestem na ukończeniu tego modelu i mogę posłużyć radą co do zestawu; tak więc wypraska skleja się bardzo ładnie i nie można przyczepić się do szczegółów typu np linie podziału, zestaw ma natomiast inne wady - niekóre przeszklenia wystają poza obrys kadłuba (ona pasażerskie), nie wiem za bardzo co z tym zrobić transparentne tworzymo jest elastyczne i obawia się że po zeszlifowaniu nie da się wypolerować; kolejny problem to kalka - niestety nałożenie dużych elementów jest problematyczne uważam że lepiej pokusić się o wykoannie na jej podstawie maski - pamiętaj że BillModelMaker zrobił kolor do malowania oznaczeń LOT, resztę będę podpowiadał na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład wiele razy robiłem oszklenie z kalek, tzn. kładłem ją na swoje miejsce, a przeźroczysty film zostawał nad dziurą, zalewałem to Mr. Mark Setterem i po wyschnięciu zostaje elegancka szybka, jedyny warunek że nigdy nie wolno łapać samolotu paluchami w tej okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chciałem przymierzyć okienka do kadłuba po wskazówkach tombie01 ale moją uwagę przykuło coś innego. Postanowiłem przymierzyć połówki kadłuba na sucho i tu zonk . Połówki kadłuba są jakby trochę zwichrowane i nie za dobrze pasują do siebie. Jak zwykle musi wyjść coś nie tak, a już myślałem, że Zvezda jest dobrze spasowana .

Przy okazji jak próbowałem dobrze spasować połówki, to ułamały się prawie wszystkie kołeczki mocujące.

Chyba będzie trudniejsza przeprawa.

 

Tak wygląda na górze i jest ok.

 

DSC_0080.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tymczasem na spodzie wygląda to tak.

 

DSC_0085.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotnij z hipsu czy innego luźnego plastiku małe płytki, wklej od wewnętrznej strony do jednej z połówek (tej, która na dole bardziej "wystaje") i załatwisz za jednym zamachem temat ustalaczy i spasowania połówek kadłuba

 

Zawsze mówisz, że masz pod górkę i zawsze w galerii ląduje ładny model, będzie dobrze ;)

 

ps. I jak nie masz jeszcze to kup Extra Thin Cement i klej kawałek po kawałku. Rewelacyjny klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dobry pomysł . Taki zestaw baza kosmiczna jak w latach 80 z Pewexu .

A tak naprawdę to chyba muszę zrobić sobie jakaś Tamkę. Pamiętam, że ze spasowaniem to w Tamce nie na problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, chodzi mi o klasyczną Tamkę. Kiedyś robiłem Spita i Me 109 w 1/48 to bardzo dobrze je wspominam. Oczywiście robiłem je bez szpachlowania i malowane były pędzlem, ale co do spasowania to nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.