Jump to content
kowal76

"Letni dzień na Okęciu - lata 80" - Ił 62 M Zvezda 1/144

Recommended Posts

Nie no, chodzi mi o klasyczną Tamkę. Kiedyś robiłem Spita i Me 109 w 1/48 to bardzo dobrze je wspominam. Oczywiście robiłem je bez szpachlowania i malowane były pędzlem, ale co do spasowania to nie było problemów.

… Tamkę. Kiedyś robiłem Spita i Me 109 w 1/48 to bardzo dobrze je wspominam. … co do spasowania to nie było problemów.
He-162 też mogę polecić.

a ja generalnie pod tym względem bym tak strasznie nie narzekał; w tzw rurach czyli pasażerach kadłub jest bardzo długi a plastik w takich sporych kawałkach dość wiotki - nie można stosować zbyt mocnych zacisków z tasmy czy innych przy sklejaniu połówek kadłuba ponieważ siłą rzeczy 'nie równo się schodzą' - zrób sobie kilka pasowań - ja pomagałem sobie penetrującym klejem Tamiya przy dość słaby zaciskaniu połówek

Zgadzam się z Tombie - przy ostatnim A350 najpierw skleiłem górną połowę kadłuba, a potem odpowiednio dociskając i ustalając jak najlepszą geometrię, kleiłem dół. Choć w moim Revellu nierówności były mniejsze.

O i konkretne rady. Dzięki .

Czyli może zrobię te kołeczki z kawałków plastiku, a potem skleję w pierwszej kolejności górę. Poczekam jak wyschnie i będę pasował spód.

Mam ten klej penetrujący więc będę się nim wspomagał. Na chwilę obecną jednak, to w pierwszej kolejności musze zabrać się za kabinę pilotów.

DSC_0085_zpsrmynlspe.jpg

Wytnij czesc na czerwono, ktorej wysokosc musi odpowiadac wystajacemu fragmentowi, nacisnij paluchem , sklej i po klopocie.

Przykleiłem kawałki plastiku do spasowania kadłuba. Trzeba będzie je trochę podpiłować aby połówki dobrze się spasowały.

Okienka też już wkleiłem.

Teraz pewnie wezmę się za kabinę pilotów.

DSC_0077.JPG

DSC_0079.JPG

DSC_0081.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

ok a poszczególne okienka nie wystaja ci poza obrys kadłuba - pamietaj również przed sklejeniem połówek kadłuba dobrze przyklej okna (np co pare milimentrów kropla CA) mi sie zdażyło że przy maskowaniu maskami i dociskaniu do szyby cała taka ramka mi sie odkleiła z jednej strony; (albo zamaskuj przed sklejaniem połówek)

Okna raczej nie wystają za obrys kadłuba. Po przyklejeniu przejechałem palcem po okienkach i jest ok. Oczywiście zabezpieczylem okna klejem Ca.

Połówki kadłuba już schodzą się dobrze. Trzeba będzie użyć szpachli tylko w niektórych miejscach. Szczególnie na samym dziobie gdzie jest największa szparka. Nie wiem też jak będzie jak wkleję kabinę pilotów.

DSC_0069.JPG

DSC_0071.JPG

A musisz dawać kabinę? Będzie prawie niewidoczna. Ja gdy robiłem swoje pasażery, to zazwyczaj je olewałem. Przez te małe okienka i tak bardzo mało widać a nie ma opcji tj. np. w wojskowych, aby zrobić kokpit otwarty.

Fakt, że będzie prawie nie widoczna ale fajnie wygląda. Nie spieszy mi się, więc sobie ją zrobię.

Coś tam powoli dłubię. Powycinałem elementy kabiny pod malowanie.

Faktycznie kabinka będzie mało widoczna, ale coś tam minimalnie może będzie widać przez szkiełka i otwarte boczne drzwi.

Kurcze nie mam dodatków do modelu, więc pewnie zajmę jedno z ostatnich miejsc .

DSC_0064.JPG

DSC_0072.JPG

Szoferki przez otwór przednich dzwi nie widać , co najwyżej kotare na wprost i po prawej korytarz do kabiny pasazerskiej .Krecąc na lewo była szatnia czesc avioniki . Najbardziej charakterystyczne w szoferce 62 były naprawde duze wolanty i fotele dla załogi

Masz rację em, teraz widzę że korytarzyk jest nawet długi. Jakby ktoś posiadał zdjęcia kabiny naszych iłów oraz tej części korytarza do kotary to byłbym wdzięczny. Oczywiście przeglądałem AirlinesNet, ale tam nie ma zdjęć wnętrz naszych iłów.

obejrzyj sobie na youtube film dokumentalny o katastrofie w lesie kabackim - pomijając tą fatalną fuszerkę że sceny z kabiny nie były kręcone w ile62 to na końcu jest pokazana modyfikacja jaka została dokonana w polskich iłach i tam Pani inż siedzi właśnie w kabinie naszego iła i pokazuje co zostało zmienione po katastrofie, spotkałem się również z filmem typu walkaround na zewnątrz samolotów

Nie ma znaczenia czy zdjecia naszych czy też nie naszych . Zdjęcia muszą pochodzić sprzed 1990 . W rosyjskich samolotach jak coś wyszło z fabryki w danej konfiguracji , w takiej samej konfiguracji konczyło żywot.

Jako ciekawostka, w naszych 62 był zabudowany Loran C i Omega /na stanowisku nawigatora lewa strona kokpitu/ w samolocie głeboko za plecami cpt .Na zdjęciu od kolegi Marcus ,łysina w lewym dolnym rogu to nawigator ;)

Dziękuję koledzy .

Nie wiem czy mogę publikować takie zdjęcia ale jak co to się usunie. Mój będzie ten SP-LBF.

Widać jakieś zabrudzenia na silnikach i oto mi chodzi.

2716595.jpg

Identyczne zabrudzenia ,zrób na osłonach wewnetrznych silników .

Tak też sobie myślałem . Ciekawe jak wyglądały skrzydła na spodzie ?.

Delikatne slady na/przy klapach i lotkach i miejscu łaczenia skrzydła zewnetrznego do centropłata oraz gondole podwozia.Po za tym skrzydło to monolit.

Od góry ,smugi przy panelach i wziernikach np. paliwomierzy.

Będzie trzeba zrobić. A jak myślisz jakiego koloru użyć ?. Na silnikach chyba czarny pójdzie, a na skrzydłach ?.