Jump to content
barszczo

Gorąca "Miss Eileen" czyli A-1H Skyraider Tamiya 1/48

Recommended Posts

Suchy pędzel z szarego. Tam nie ma za bardzo co malować, kilka czerwonych reszta czarna jak noc.

Wygląd na chwilę obecną, wklejone hamulce aerodynamiczne i klapy, podwozie główne gotowe do malowania, zespół napędowy na ostatniej prostej złożony na sucho do zdjęcia:

JZBdoel.jpg

Dzisiaj zabieram się za żywiczne pylony, będzie trochę zabawy.

Pylony gotowe, silnik uzbrojony w przewody do świec. Lakiernia nadciąga wielkimi krokami:

WsezK4k.jpg

Silnik zakończony, tak to ostatecznie wyszło:

IUmv2QO.jpg

I Skyraider w całej krasie:

7v78u5A.jpg

Jeszcze parę pierdółek przy kokpicie, parę anten i malujemy.

Drobne prace w okolicach kokpitu, pomalowana osłona tablicy, dopasowany celownik który wygląda jak wygląda...:

F7LnJjc.jpg

Parę chwil i jest ciut lepiej:

ugHiQze.jpg

Grunt to grunt, następnie doklejona owiewka i oto mamy:

CRPDrfU.jpg

Jeszcze tylko drobna polerka po całości i zaczynamy zabawę z aerografem.

Pierwsze malunki, zdjęcia na szybko między meczami:

ndXGuG1.jpg

YnYdZo1.jpg

Pod spodem cieniowanie jaśniejsze, w ogóle to malowanie to będzie jeden wielki eksperyment. Trzymajcie kciuki .

Aerograf w dłoń i oto jasnoszary Gunze H311 na miejscu, starałem się nie wygasić za mocno cieniowania:

sSGAueG.jpg

No a teraz grają Włosi, więc już nic dzisiaj nie zmaluję.

Kolejny kolor położony, brąz FS30219. Na prawdziwym samolocie kamuflaż był cięty na ostro, więc u mnie też tak będzie.

6A1RpNS.jpg

Na tym etapie już coś zacznij działać aerografem w temacie okopceń za wydechami, żeby na koniec nie było zbyt jednorodnie i jak umazane węglem ;) Z kopciuchem na tym samolocie można się popisać.

Powiem tak, kopciucha się trochę obawiam. Nigdy nie było to moja mocną stroną, zazwyczaj używałem pigmentów, a tutaj trzeba będzie pobawić się aerografem. Mam trzy zdjęcia tej maszyny: pierwsze praktycznie bez okopceń, drugie preferowane z delikatnym śladem (oba na początku relacji) i to, z charakterystycznym dla Skyraidera śladem:

qJ8YA7N.jpg

Najfajniejsze jest to ostatnie ale nie wiem czy podołam, temat jeszcze do przemyślenia. Tymczasem dzisiejsza skromna aktualizacja, zabezpieczone pasy Wing Comandera i tło pod litery na ogonie:

jdO6AdW.jpg

Jak najbardziej czarne, jak spojrzysz uważniej na zdjęcie powyżej, zobaczysz że są namalowane na tle brązowego kamuflażu (maja brązowe ramki dookoła). A że kalkowe maja błędny kolor tła więc nie było wyjścia. Niestety napis Miss Eileen też ma błędny kolor, ale z tym już nic nie zrobię.

Ja nie widzę niczego namalowanego, tylko wydaje mi się (popraw mnie jeśli się mylę), że nakleiłeś maski TC na brązowe tło, a powinieneś chyba na czarne?

Atlis, tak jest. Litery mają obwódkę koloru brązowego takiego jak w kamuflażu. Jak będzie po lewej widać na zdjęciu, po prawej całość na zielonym tle. Idę na łatwiznę i same czarne literki będą z kalki, po naklejeniu dookoła zostanie brązowa obwódka. Co do kopcia przymierzam się do emalii żeby łatwo można było poprawić w razie niepowodzenia, na pewno wcześniej poćwiczę na jakimś strupie.

Drugi kolor od góry na miejscu. Zielony FS34102 czyli Gunze H303:

YwP6FAh.jpg

py1nKJW.jpg

Brąz to oczywiście też Gunze H310. A właściwie nie Gunze tylko Mr.Hobby.

Ostatni kolor położony. Gunze H309 jako ciemno zielony FS34079:

PEkCVXc.jpg

SaVTeQN.jpg

Teraz muszę go na spokojnie obejrzeć w świetle dziennym bo ten dzisiejszy kolor wydaje się miejscami za ciemny. Jutro ewentualne poprawki.

Malowanki uważam za zakończone. Po poprawkach wygląda to tak:

IuOAMoU.jpg

nkhB6Pz.jpg

ulJmSqP.jpg

Teraz połysk i mój "ulubiony" etap czyli kalkomanie.

Eleganckie malowanie.

Takie trochę standardowe, ale mam nadzieję że weathering zrobi robotę.

Kalki to niestety totalna porażka. O ile po starym Revellu spodziewałem się kłopotów, to litery i cyfry na ogonie z rosyjskiego Print Scale pobiły na głowę wszystko co kiedykolwiek kładłem na model. Beznadziejny gruby i matowy podkład, każdą literę i cyfrę trzeba wycinać osobno, nie działają na nie płyny zmiękczające i wszechobecne srebrzenie pomimo potrójnej warstwy Sidoluxu. No ale żeby nie było że tylko narzekam:

Whpvtq2.jpg

Ipfd79h.jpg

Jeszcze do obklejenia skrzydła i nazwa własna na osłonie silnika. Na dokładkę lada dzień wchodzą fachmani masakrować mi łazienkę, więc modelowanie zwolni jeszcze bardziej .

Kalki położone. Płynów hektolitry poszły, a i tak się srebrzą tu i ówdzie. Finisz widać na horyzoncie...

v8LeD7D.jpg

T6Ja3P0.jpg

EohIAZn.jpg

Ładny, ale masz niedomalowaną literę C po prawej stronie i fragment pasów też po tej stronie u góry (brak piaskowego koloru).