Skocz do zawartości

Gorąca "Miss Eileen" czyli A-1H Skyraider Tamiya 1/48


barszczo

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya

 

28 Lipca 1970 roku kończy się historia pewnego samolotu: A-1H Skyraider , o numerze 135263 i nazwie własnej "Miss Kate". Major P.B.Lee trafiony przez artylerię przeciwlotniczą nad przełęczą Ban Karai zmuszony jest opuścić samolot niedaleko laotańskiej granicy. Rok wcześniej samolot ma innego właściciela, jest nim dowódca 56 Skrzydła Operacji Specjalnych pułkownik Richard White który na cześć swojej żony nazwał swój osobisty samolot "Miss Eileen". I właśnie model tego samolotu chcę wykonać jako drugi projekt w letnim konkursie. Podstawa to model A-1H Skyraider firmy Tamiya wzbogacony o blaszkę i maskę Eduarda. Wykorzystam też kalkomanie z zestawu Revella. Na początek wedle zaleceń inbox:

 

qB2Oetk.jpg

 

FORsuGC.jpg

 

LtuGBZ0.jpg

 

MwsWbpf.jpg

 

0pnamSg.jpg

 

YxiLPkG.jpg

 

NwwPjvr.jpg

 

A tak ma wyglądać:

 

Pjh36Yg.jpg

 

I jeszcze jedno zdjęcie na którym widać po lewej stronie właściciela pułkownika Richarda White'a, po prawej jego bocznego majora Walta Davisa, a w środku syn pułkownika, porucznik Richard White, Jr. Samolot stacjonował w bazie Naknon Phanom (NKP) w Tajlandii.

 

oYGmPEI.jpg

 

Tu już nie będzie takiego tempa jak Messerem. Na początek czeka mnie mała rzeźba w kokpicie, samolot był wyposażony w system ratunkowy Yankee którego w modelu nie uwzględniono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chyba najbrzydszy amerykański samolot ze śmigłem jaki znam, ale model z tego może być niezły.

Fajny wybór kamuflażu, bardzo mi się podoba.

 

Gust jest jak D... podzielony.

Thunderbolt się nie podoba, Skyraider też nie...

 

A mi się oba baaaardzo podobają - KIBICUJĘ.

 

PS.

Jeden lubi ryby, a inny córki rybaka...

Ja zdecydowanie wybieram córki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy, a właściwie lecimy. Zestawowy kokpit jest całkiem znośny. Parę blaszek, dobre malowanie i powinno być ok. zwłaszcza że i tak niewiele będzie widać:

 

4sMxW9P.jpg

 

Na tylnej ściance ulubieńcy modelarzy czyli ślady po wypychaczach, poprawione tylko górne, dolnych nie będzie widać, zagłówek usunięty:

 

loWiaGV.jpg

 

I wspomniane wyżej blaszki na miejscu:

 

oHkboBF.jpg

 

Dłuższą chwilę zastanawiałem się nad pedałami do których są blaszkowe zamienniki. Trzeba by było je usunąć ze ścianki lub ułatwiając sobie życie uciąć całą ściankę razem z pedałami. Biorąc pod uwagę to że oryginały nie wyglądają najgorzej i praktycznie nie będzie ich widać, decyzja była jedna - zostają.

 

LTp2oWv.jpg

 

Następny krok: wyciąłem połówki kadłuba i zająłem się ich częścią kokpitową. Na początek szybki ruch dotyczący szyn po których przesuwała się owiewka. To te dwie wygięte plastikowe linie przy brzegu kokpitu:

 

irZVPe6.jpg

 

Powinny wyglądać tak:

 

Q8sCaA7.jpg

 

To te chromowane rurki po obu stronach, są umieszczone wyżej i wystają ponad obrys kokpitu. Zestawowe pójdą pod nóż. Przy okazji, tak wygląda fotel zestawu ratunkowego Yankee, coś takiego muszę wydłubać. Niezła jest też lampka po lewej stronie fotela . Teraz kminię nad kolorem kokpitu, co czarne to czarne, a reszta szara tylko jaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem pseudo-szyny z kokpitu i podkleiłem blaszki z Edkowego zestawu:

 

dBZW0J8.jpg

 

No i jeszcze to co kocham w niektórych modelach: anteny i wszelaki badziew na linii łączenia połówek kadłuba:

 

gjr0syP.jpg

 

Ani to dobrze skleić, ani obrobić później. Wszystko idzie pod nóż , będę się ratował zestawem Quickboosta 48495.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosennie, leniwie, powoli do przodu. Wydziergałem wczoraj fotel, dziś wraz z elementami kokpitu dostał grunt, potem co czarne na czarno:

 

G0VT7Sj.jpg

 

Następnie kokpit dostał szarą szarość w odcieniu podpatrzonym w instrukcji hobbyszefa:

 

8Bg65BJ.jpg

 

Na sucho miejsce pracy pilota wygląda tak:

 

SMy3sDr.jpg

 

I troszkę zużycia i brudu na podłogę:

 

wU9Lac7.jpg

 

Teraz malowanki z pędzla: panele boczne i fotel. No i blaszkowa tablicę trzeba wydłubać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo chęci i ambitnych planów, dziś tylko maleńki krok do przodu: wycięte, obrobione i wpasowane drobiazgi przy komorach podwozia:

 

Jcd61r9.jpg

 

oblaszkowane wnęki:

 

Bcsi3i3.jpg

 

i takie tam pierdółki na początek:

 

37SUDpX.jpg

 

Q6mtOxh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem trochę przerobić siłowniki zamykające osłony wnęk podwozia. Po prawej widzicie rozwiązanie fabryczne, po lewej element przygotowany na montaż fragmentu igły:

 

Aht1SJZ.jpg

 

Przygotowałem sobie też całość na jutrzejsze malowanki. Będzie można zamknąć skrzydło:

 

znLPjL2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłem dopiero wczoraj boję z wnękami, tak to wygląda na gotowo:

 

VI7WXQ6.jpg

 

vdu3Ref.jpg

 

WbB718J.jpg

 

Nie udało mi się jeszcze połączyć skrzydeł z kadłubem niestety, może dziś. Zamówiłem też Quickboostowe anteny o których wspominałem i pylony wyglądające lepiej od fabrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz jak burza

 

Nie tym razem i nie z tym modelem . A na poważnie, spasowanie modelu jest delikatnie mówiąc średnie, trzeba nieźle popracować aby wszystko ładnie wyciągnąć. Nie obeszło się bez szpachli, jakby nie patrzeć model jest na rynku już osiemnaście lat. Ostatecznie skrzydła zostały połączone z kadłubem i wreszcie widać coś co przypomina Skyraidera:

 

H3L8Ly3.jpg

 

QVi1qxS.jpg

 

Przygotowałem sobie też do malowanek cały zespół napędowy:

 

NhkUu8R.jpg

 

Trochę zabawy czeka mnie przy silniku, trzeba będzie wydziergać przewody do świec zapłonowych które są dość widoczne w oryginale. Dotarły też oczekiwane żywice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.