Jump to content
reggy

Podstawowe narzędzia

Recommended Posts

Czy masy typu Blu-Tack lub Pattafix zachowuja sie tak samo jak prastelina? Chodzi mi glownie czy przyklejaja sie tak ze trudno je zdjac i czy zostaja po niej jakies slady? No i oczywiscie gdzie moge takies cos kupic i w jakich dzialach szukac? Uzylem raz plasteliny i zostala mi mala czesc i za nic w swiecie nie chce zejsc... wiec zastanawiam sie nad poszukaniem tego...

Ogólnie to blu tack łatwo się formuje, łatwo przyleja i łatwo odkleja ;-)

Czasem w miejscu w którym przykleiłeś może zostać tłusta plamka, ale to wystarczy przemyć wodą i nie widać. Czasem jakieśdrobne kawałki zostaną na modelu ale to wystarczy podważyć paznokciem/czymkolwie i po problemie.

Pytaj w papierniczych, patrz po empikach w działach plastycznych itp.

Jeśli chodzi o kleje to gorąco polecam klej do modeli plastikowych wraz z pędzelkiem! Jest świetny, dzięki pędzelkowi klejenie jest o wiele łatwiejsze i dokładniejsze a i klei nieźle. Pachnie jak lakier do paznokci.

A cena? Cena minimalna 2,70zł w Rzeszowie w modelarskim

Kilka zdjęć:

n3n729.jpg

6dwr2s.jpg

Taka tubka na kilka modeli spokojnie powinna wystarczyć

Jeśli chodzi o kleje

Ogarnij trochę chłopie, dwa posty wyżej napisano, że to nie dział na chwalenie się swoim klejem. Tu piszemy o narzędziach, a o klejach w dziale "chemia".

A ja dodam kolejne narzędzie mi bardzo przydatne. Jest ze mną od moich początków, bo zaczynałem od farb MM, które po pewnym czasie zaklinowywały się (jeśli tak to można powiedzieć) i potrzebowałem czegoś co, by pomagało mi je otwierać. Nazwy narzędzia nie znam, ale tak ono wygląda.

SDC12277.jpg

Edited by Guest

Kacperek315 ja zakładam dwie rękawiczki takie jak do sprzątania po domu Dają radę z odkręcaniem tych słoiczków No może dlatego, że mam duże łapy

Poza tym bałbym się, że może to troszkę zdeformować zakrętkę i potem będzie nierówno się zakręcała, mogą byc jakies szczeliny.

Tak więc polecam gumowe rękawiczki

To ja też coś dodam od siebie:

Suwmiarkę:

MerkavaMkIV221.jpg

na pewno wielu z was tego używa, szczególnie ci co studiowali kierunki techniczne, oczywiście pozwala na dokładne i szybkie pomiary, ale nie tylko, u mnie w duecie ze skalpelem o płaskim prostokątnym ostrzu spełnia rolę prostej zaginarki do blach, po złapaniu blaszanego elementu w szczęki, i dociśnięciu ostrzem możemy go zgiąć o idealne 90*:

ZSU-23Shilka010.jpg

Mi do pojazdów w zupełności to wystarcza.

O tak...syfmiarka to bardo potrzebna sprawa, jeszcze trochę innych linijek, ekierek, kątomierzy i cyrkli też się przydaje, jak mamy coś dorabiać lub przerabiać, żeby było dobrze zwymiarowane... i kalkulator, żeby sobie czasami coś przeliczyć.

Mi do pojazdów w zupełności to wystarcza.

Też kiedyś tak pisałem, podobnie jak wystarczał mi kiedyś pędzel i skalpel za całe narzędzia, a do blaszek klocki Lego.

Z wiekiem i stażem przybędzie Ci i profesjonalna zaginarka.

PZdr

Z wiekiem i stażem przybędzie Ci i profesjonalna zaginarka.

Oczywiście, tylko raczej nie ze stażem, prędzej grubszym portfelem, na razie na narzędziach oszczędzam...

Constructor no ja jakoś nie mogę sobie czasami poradzić z tymi słoiczkami. No przyznam rację, że zakrętki czasami się wyginają, ale to nie jest problemem, bo da się je odgiąć.

Edited by Guest

na razie na narzędziach oszczędzam...

Podobnie myślałem... Obecnie śmiało Ci powiem, że to nie najlepszy pomysł. Na narzędzia i chemię nie warto oszczędzać - to procentuje od razu.

Pozdrawiam

Obecnie śmiało Ci powiem, że to nie najlepszy pomysł. Na narzędzia i chemię nie warto oszczędzać - to procentuje od razu.

Wiem, już do tego dochodzę, na chemii już nie oszczędzam bo to szczególnie nie warto, na narzędziach jeszcze trochę.

Kacperek315 mi też za pierwszym razem nie chce puścić i wnerwia mnie, że takie małe coś próbuje ze mną wygrać

Najlepiej kupcie sobie rozpuszczalnik uniwersalny w budowlanym. Wlewacie kilka kropelek pod zakrętkę, czekacie chwilkę i każdy słoiczek wymięka Szkoda się siłować.

Kamil K. widzisz co dwie głowy to nie jedna Tak to jest jak się robi siłą a nie młotkiem

Zastanawiałem się kiedyś, czy tych newralgicznych miejsc gdzie się tak kleją od tej farby nie wysmarować jakimś tłustym płynem, może farba by tak nie przywierała, ale pojawia sie pytanie, czy nie podciągnie się to do farby i nie narobi problemów

Najlepiej stosowac Vallejo to nic nie przywiera ;p

Ostatnio zakupiłem szczypce firny ,,PROLINE,, 12 mm

proste, zagięte, długie cienkie

zaletę maja taką że powierzchnia ściskająca jest płaska(a nie jak w większości karbowana) i cena 7zyli.

PS.sorrki 12cm....

Edited by Guest

A w jakim to markecie takie szczypce mają?

Znalazłem przypadkiem na Pl,Grzybowskim w W-wie.

Tylko nie w ,,budach,, z metalem a po drugiej stronie w sklepie z farbami...

w necie są ....

http://www.wlosyonline.pl/product_info.php?products_id=38

tylko złotych X2

http://www.twenga.pl/cena/5892975.html

tu za 7.95-8zyli to samo

fryzjerzy to maja wszędzie przerąbane

Czy dla pędzelka kąpiel w rozcieńczaczu wamod wystarczy, żeby zmyć farbki olejne revella ?

Powinno, ale lepszy jest zmywacz.

Wamod jest do akryli, do olejnych polecam benzynke ekstrakcyjną.