Skocz do zawartości

Podstawowe narzędzia


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam, że nie znam metody ostrzenia pilników i wątpię, aby domowo jakoś dało się to zrobić (przynajmniej sobie nie wyobrażam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnikow nie da sie ponownie naostrzyc,ewentualnie te o przekroju okraglym...Kupuje sie oselke diamentowa o grubosci 1 cm lub wiekszej,mocuje sie pilnik w zwyklej wiertarce i powoli 1mm/sek wjezdza w osekle...ewentualnie do oczyszczania pilnika zamiennie mozna stosowac "gumówki" uzywane do polerowania szkla w hutach,ale to juz trzeba miec znajomosci...

Kazdy inny pilnik o profilu plaskim jest nie do nasotrzenia,przykro mi, chyba ze ktos ma niezly pomysl na to to otwieramy firme...hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl swego czasu tez temat skalpeli...

Nie jestem obecny tu od zawsze dlatego wypowiadam sie dopiero teraz...Tym bardziej,ze ostatnio krecac sie po roznych str na necie wypatrzylem zestaw skalpeli z 3 metalowymi raczkami za 100 zl...Identyczny kupilem za 29 zl,uzywam go od ponad roku z powodzeniem...Zanim zakupicie popatrzcie dokladnie po innych sklepach,za roznice 70 zl mozna niezle wzbogacic poczekalnie...

Co do pedzli...Zgadzam sie z kolega ktory zapoczatkowal ten genialny poradnik - nigdy ale to przenigdy nie walic calego pedzla w farbe, z wlasnego doswiadzcenia wiem ze to zbrodnia na pedzlu...

Osobiscie uzywam pedzli Mag-Pol 00 oraz 01,reszte robie sobie sam bo zadna firma nie robi takiech miekkich pedzli jak za dawnych czasow Revell - z wlosia kuny...Grube,piekne,farbowane na granatowo,rok 98

Pamietajcie,im miekksze wlosie to tym mnie smug...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych...

 

PĘDZEL PLASKI:

Szczypta wlosia pozyczonego od pieska lub kotka (od syjamskich sie nie nadaje...hehe) oraz odrobina weny tworczej, kawalek ramki wtryskowej oraz klej CA.

 

Wlosie trzymajac jak szczypte soli delikatnie maczamy wyrownana koncowka w kropli CA (wylana na kawalek plastiku). Natepnie formujemy miedzy dwiema szybami na plasko. Przyklejamy do tego kawaleczek karty plastikowej od Plusa czy Orange i calosc przyklejamy do kawalka ramki wtryskowej stanowiacej rekojesc. Odmierzamy wlasciwa dlugosc wlosia jaka jest nam potrzeba i zdecydowanym cieciem dluuuugimi nozyczkami profilujemy nasz pedzelek.

 

 

PEDZEL OKRAGLY:

 

Tu jest juz trudniej...Ponownie wlosie ujete w "szczytpe" maczamy w kleju CA na kilka krotkich sek i formujemy paluszkami (bez obaw,wlosie cudownie chlonie klej (wiec lepiej go nie naduzywajmy!!!) i do palcow sie nie przyklei tak szybko) walec...Calosc przyklejamy do konca wkladu od dlugopisu...Nastepnie calosc montujemy w takim zwyklym dlugopisie przezroczystym z nakrecana koncowka (ta,ktora sie pisze)...Wlosie trzeba zmoczyc pod kranem by gladko przeszlo przez ta nakrecana koncowke i nie bylo efektu "wkur***go Chopina po koncercie"..Nastepnie calosc skrecamy i pedzelek gotowy...)) Oczywsicie dlugosc mozna regulowac ale im krotsze tym lepsze...

 

Zaden pedzel nie bedzie tak miekki jak wlosie naturalne,farba olejna Humbrolka nanosi sie nawet bez rozcienczania fantastycznie (co zawsze mnie dziwi),smugi sa znikome jesli wogole sie pojawia...POLECAM!

 

P.s.: Wyglada to moze obrzydliwie,ale wierze ze sa tu sami madrzy ludzie i nie utna zwierzeciu wlosia z czola...:/ Polecam wlosie z klatki persiowej i nie dluzsze niz polowa jaka ma zwierze!!! Ogolenie psa lub kota na "zero" moze doprowadzic do jego smierci!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadna firma nie robi takiech miekkich pedzli jak za dawnych czasow Revell -

A tu bym się nie zgodził, głosuję na wyroby firmy Kozłowski, zwłaszcza na te z włosia kuny....

http://www.pedzle.com.pl/

Moim zdaniem świetne produkty, nie tylko modelarskie- maluję nimi od dobrych kilkunastu lat, choć modelarstwem aż tak długo się nie param Niestety, kiedyś cenowo były znacznie bardziej atrakcyjne, ale cóż, za jakość trza płacić ;) , mimo to dam sobie spokój z samodzielnym wytwarzaniem pędzli... zresztą u Kozłowskiego robią też pędzelki na zamówienie, więc zawsze jest to jakieś wyjście.

Szczypta wlosia pozyczonego od pieska

Jak ktoś ma takiego pieska jak komondor, to może o tym zapomnieć

Jago2A%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Kolego wiesz o czym mowie - tylko prawdziwe pedzle artystyczne z wlosiem naturalnym sa genialne, reszta z jakims wlosiem z plastiku nie nadaje sie do uzytku - jakby czlek nie rozcienczal to i tak beda smugi...

Jesli mozesz to podaj tu jakis link ktory nas skieruje w strone pedzli p. Kozlowskiego...))

 

Swoja droga jakies 8 lat temu w sklepie dla plastykow zakupilem dosc ciekawe pedzle (wtedy kosztowaly 2 zl) - kawalek patyczka stanowiacy wlosie pokryte czym w stylu stearyny...Opalalo sie to zapalniczka reguloujacy tym samym dlugosc wlosa...Swietna sprawa o raz sie mialo 00 a innym razem 3...ciekawe czy to nadal produkuja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tasm maskujących firmy Tamiya. Są one dostepne w różnych rozmiarach od 6mm do 40mm. Która kupic aby była najbardziej korzystna. A może kupić kilka rozmiarów? Jeszcze jedno pytanie. Który aerograf polecacie komuś kto zaczyna swoją przygodę z tym urządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze najlepiej kupic wieksza,zawsze mozna dociac odpowiednio...

a aero, na poczatek proponuje cos od MAR-a...Bez zbednych dodatkow,taki za 120 zl...Potem sie przesiadz na EW-770 i gra....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie, kupuję kolejny model drugi już w życiu z pierwszym kupiłem tylko pincetę i pędzelki płaskie tzn. 0, 00, 000 a teraz planuję kupić to:

 

Pędzel retuszerski Italeri okrągły 000

Pędzel retuszerski Italeri okrągły 0

Pędzel retuszerski Italeri płaski 1

Pędzel retuszerski Italeri płaski 8

Obcążki Italeri

Nóż OLFA AK-3

Skalpel SC-1 do wycinania pasków

 

I tutaj mam pytanie czy to wystarczy czy zamiast jakiegoś narzędzia co jest na liście kupić coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilniczki to zrobię z patyczków z papierów ściernych to kupię następujące numeracje 400, 800, 1000, 1200, 1500, 2000, 2500.

 

Pilnik mam jakiś w garażu jutro zrobię zdjęcia i wam pokażę co to za pilnik, powiem że nowy nie używany.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego chcesz używać nożyka do wycinania pasków?

W sumie teoretycznie fajny patent do robienia cienkich linii do maskowania pasów na okrętach albo jakiś wymyślnych kamuflaży, ale to tylko do malowania aerografem.

Może lepiej kupić "żyletko-piłkę"? Nieoceniona pomoc, jest w wielu sklepach. Np taka:

http://www.jadarhobby.pl/zyletkapilka-narzedzie-p-7837.html

Świetna do wycinania z ramek i modyfikacji części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ze narzędzia mają być do modeli:

 

BAC Concorde - Airfix

F-15 E Strike Eagle - Revell

 

A tym nożem do wycinania linii to mam zamiar zrobić coś takiego jak na tym zdjęciu poniżej. I wtedy będzie mi łatwiej pomalować te linie na szybie Concorda. Później pomaluję to spray'em albo pędzlem.

 

IMG_9383smallJPG.jpg

 

IMG_1939small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że piszę post pod postem, ale mam jeszcze jedno pytanie czy taka mata wystarczy na początek no i czy można ją używać z nożem OLFA, AK-3 i SC-1, chodzi mi o matę RM-IC-C. ( http://www.mojehobby.pl/olfa-rmicc-mata-do-ciecia-rm-ic-c-p-9-314598.html )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Niestety ale faworytów nie można obejrzeć - linki nie są prawidłowe.

Zaglądałeś na poprzednią stronę tego wątku ?

Opisałem tam pewien dodatek do mini-szlifierki/wiertarki pozwalający dość skutecznie regulować obroty od 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W modelarstwie to trochę dziwne hasło, ale niektórzy liczą na gotowe rozwiązania, bez żadnego kombinowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam takowego i jest to dobre do modelarstwa kartonowego (wycinanie dużych części), do plastików jest kiepskie. Jeżeli ktoś kompletuje dopiero narzędzia, to niech się trzyma od tego z daleka. Duże to to i nie wygodne, mało precyzyjne, ostrze potrafi podczas wycinania się schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.