Skocz do zawartości

Su-25M1 "Pixelioza Pospolita" Trumpeter 1:32


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na nowy projekt.

 

Tym razem postanowiłęm sięgnąć po statek powietrzny z za wschodniej granicy, model nie często spotykany na naszym fórum a szkoda.

Nie należy do nadzwyczaj urodziwych jednak z pewnością jest ciekawy.

 

Su-25 pochodzi ze stajnii Trumpetera - model bardzo przypomina jakością wykonania A-6 który moim zdaniem jest najlepszym modelem tej firmy w skali 1:32.

 

20160905_1614032_zpse1pxtwu6.jpg

 

Modelu zdecydowanie nie polecałbym początkującym modelarzom - jest dość skomplikowany w budowie posiada blisko 900 cześci!!!

Dość skomplikowaną budowę kadłuba a co za tym idzie także podział elementów nie należy do prostych.

Sam kadłub to dwie połówki jednak dodatkowo mamy tu gondole silników skłądajace się z dwóch połówek każda plus klapy zamykające od dołu i klapy awioniki itd.

 

Ogólnie model jest wymagający linie podziału są ładne a mnóstwo nitów zapowiada sporo pracy za którą nie przepadam - rycie linii podziału i nitów to dla mnie coś co robię z konieczności.

 

Model posiada bardzo ładne detale i masę uzbrojenie - jest z czego wybierać ramek z uzbrojeniem jest 10!!!

Podobnie wygląda kwestia z elementami przeżroczystymi także jest ich cała massa.

Do modelu dokupiłem kilka detali żywicznych, rurki pitota od Mastera i blaszki Edka.

 

Zestaw fabryczny pozwala na wykonanie czterech wersji kamuflażu - jezeli ktoś posiada starszą wersje były tam kalki jedynie do trzech wersji - teraz producent dodał parę kalkomanii.

 

Ponieważ lakierowanie to moja ulubiona część warsztatu modelarskiego postanowięłm sobie nie co skąplikować życie i wykonać kamuflaż Ukraiński Blue 08, 38 lub 40 jeszcze decyzja nie zapadła a różnica polega jedynie na numerze bocznym.

 

Tyle w kwestii wstępu i opisu zestawu co w pudełku piszczy zobaczycie poniżej:

 

20160905_161533_zpsf1t1ahzq.jpg20160905_162739_zps30hlosim.jpg20160905_162605_zpsaesvcu0c.jpg20160905_162257_zpsxpk1tzbi.jpg

 

Z bliska:

 

20160905_162217_zpsrjsxzlai.jpg20160905_162454_zps4zpkogwk.jpg

 

Na koniec coś w materii planów, otóż po dokłądnych oględzinach przyjąłem wizję że tym razem model będzie przedstawiał samolot prawie że wprost od lakiernika.

Jak zobaczycie fotki mało jest Ukraińskich Pixelek z widocznymi śladami eksploatacji - więc nie ma sensu kombinować.

Samo maskowanie będzie dostatecznie skomplikowane i zajmie mi pewnie ok dwóch dni roboczych więc zabawy będzie dostatecznie dużo.

 

Całość ma wyglądać tak:

 

T9Zv1qN_zps8yxzxaw6.jpg

 

Jak ktoś woli wersję obrazkową to proszę:

 

20160905_162937_zpsc6fmrtrz.jpg

 

Kalki oczywiście dokupiłem osobno.

W kwestii kolorów będę używał oczywiście produktów z "wlasej stainii" tym bardziej że firma była dostawcą oryginalnych powłok na te żaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Atlis, ostatnio robię tylko w brudasach i czas na odmianę ostatnio ktoś mi przysłał pytanie na priv czy potrafiłbym zrobic model ale taki ładny i czysty.

 

Ale taki jak na twojej fotce faktycznie bardzo mi się podoba i kusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś fantastyczny temat. Powód, dlaczego dwudziestka piątka nie pojawia się często, nie tylko na tym forum, jest bardzo prostu - nie ma dobrych modeli. W 1/72 to stary KP a w 1/48 tylko OEZ Letohrad i jego repacki. Zrobić te dwa modele dobrze wymaga sporego poświęcenia. I tak jedynym sensownym jest Trumpy w 1/32 - i kto robi 32? Prawie nikt.

 

A w 1/72 nie jest też dobrym wyborem Art Model? Czy to też przepak KP z drobnymi dodatkami? Co prawda model dość drogi jak na 1/72 i w tej chwili już trudno dostępny ale chyba można z niego skleić dobry model bez takiej masy roboty jak przy KP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę poszukać gdzieś był opis modelu Su-25 w 1:48 i też były dość pozytywne opinii tzn. błędy ma każdy model a ideału jeszcze nie spotkałem.

Nie jestem pewny czy Edek nie robił jakiegoś przepaku.

 

Tu należałoby zapytać osoby które siedzą w danej skali já nie chcę wyrokować w kwestii skali 1:72 i 48 bo jedyne co moge powiedzieć to że takowe skale są.

 

Solo, masz to jak w banku od długiego czasu chodzą za mną te kwadraciki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pixele to szerszy plan Będzie Su-25, Su-24, Su-27 i MiG-29 taki kwadracikowy garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-35 to raczej u mnie się nie pojawii zawsze myślałem że brzydszego samolotu od F-16D to nie zrobią jak zobaczyłem F-35 to stwierdziełem że jednak zrobili.

 

Za to F-18 w pixelach hmmmmmmmm czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo niezwykle napiętego dnia pracy zarówno wczoraj jak i dziś nie pozostawiłem żabki w zapomnieniu i co nie co dałem radę poskłądać.

 

Jednak zacznę od usprawiedliwienia fotki wykonuję chwilowo telefonem. Więc jakosć pozostawia sporo do życzenia a i moje kombinacje przy zgrywaniu zawartości do kompa sprawiły że ostało mi się jedno zdjęcie kabiny.

 

Jak tego dokonałem nie wiem sam.

 

Kabina - dość prosta i łatwa do zrobienia kolor dobrany pod blaszki Edka - niestety pierwszy raz mam sytuację gdy blaszki od Edka nie pasują do wnętrza kabiny wszystko trzeba docinać i korygować wygląda to tak jakby nie były dopasowane wielkością do wnętrza kabiny.

 

Jakoś opanowałem tą kwestię i kabina na tą chwilę prezentuje się tak:

 

20160905_201633_RichtoneHDR_zpso4ubfo85.jpg

 

Dodam że gdybym zamierzał wykonać kabinę otwartą użyłbym kabiny żywicznej jej jakość jest zdecydowanie lepsza, ja zamierzam tym razem zamknąć wszystko co jest możliwe, chcę mieć czystą bryłę samolotu.

Jedyne nad czym się zastanawiam to mechanizacja skrzydła ale to rozważę jak dotrę do tego punktu.

 

Tym czasem poskłądałem silniki i kanały dolotowe które od razu wyszpachlowałem na szwach i położyłem biały podkłąd tak by ułatwić sobie dalsze prace.

 

20160906_174704_RichtoneHDR_zps3knbijka.jpg

 

Złożyłem też wnęki podwozia głównego oraz wnękę podwozia przedniego.

 

20160906_174808_zpsfs34dxsd.jpg

 

Na koniec dnia wziołem się za skłądanie gondoli silników, chcę te elementy wykonać od razu na gotowo, Przed wklejeniem tych elementów w kadłub muszę wykonać szpachlowanie, wycinanie i odtwarzanie wszelkiej maści nitów i linii podziału.

 

Na tym etapie będzie to łatwiejsze do wykonania - póżniej manipulowanie modelem będzie utrudniało te czynności.

Starałem się skleić wszystko możliwie równo - używam kleju Tamki Extra Thin.

Dodam że na tym etapie wszystkie części po wycięciu z ramek i oszlifowaniu pasuję do siebie idealnie.

 

20160906_191016_zpsji0i5juh.jpg20160906_191033_zpszjycz1w3.jpg20160906_191132_zpsywltjtrc.jpg

 

Na dzień dzisiejszy tyle, oczy już mnie tak bolą że mimo chęci nie dam rady nic więcej zrobić - następne prace dopiero w weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubie ten samolot, i podoba mi sie ten model, bo ma fajna mechanike skrzydła. Bede ogladał, z zainteresowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabinka ładna, jednak w tej skali blaszki już dość mocno wydają się płaskie.

 

Absolutnie masz rację blaszki są płaskie i nie licząc ekranów czy wyglądu samych instrumentów nie jest to najlepsze rozwiązanie. Fakt w tym wypadku dojdzie tam jeszcze kilka elementów typu manetki itd. Których nie wklejałem teraz z oczywistych powodów.

Niestety zawsze to jest kwestia wyboru pomiędzy tym a tym przy zamkniętej kabinie mam wrażenie że jednak lepiej wyglądają widoczne wyświetlacze, instrumenty etc. i na to włąsnie postawiłem w tym wypadku.

Tak jak napisałem jeżeli ktoś będzie chciał wykonać ten model z otwartą kabiną zdecydowanie lepiej będzie wyglądać żywica. Nie jest to tania opcja ale warta efektu lub braku efektu o którym wspomina Solo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszam z pracami przy żabce.

 

Na początek praca nad zamknięciem luków po obu stronach kadłuba są tam po dwa dość duże luki.

Walka była naprawdę ciężka mnóstwo docinania, szlifowania i pasowania - Trumpek dostał wiele cierpkich słów a na końcu WIELKIE przeprosiny.

 

Rutyna to coś co potrafi naprawdę zniszczyć pracę i nie tylko. Okazało się że na siłę próbowałem dopasować klapy które w instrukcji były oznaczona jako klapy które stosuje się w momencie gdy zamierzamy wykonać luki otwarte.

Przy lukach zamknietych należy wykorzystać inne części. Já zorientowałęm się po dopasowaniu wszystkich klap i wklejeniu dwóch po stronie prawej.

 

Co ja mogę powiedzieć (napisać) dopasowanie nie tych części zajęło mi prawie trzy godziny ale pasują jak by stąd były a ja dorobiłem sobie teorię że to w ramach ćwiczeń i szkolenia.

 

 

20160906_192637_zps9imfkzrl.jpg

 

Kolejny krok to kabina + wnęki podwozia przedniego. Oczywiście po wcześniejszym oszlifowaniu i spasowaniu połówek do siebie.

 

20160906_192545_zpsidjx5ove.jpg

 

20160906_195920_zpslkrmeaxp.jpg

 

Nie co bliżej:

 

20160906_195943_zps4zut2ybt.jpg20160906_195958_zpsb7icu0m7.jpg

 

Mimo iż starałem się jak najlepiej złożyć połówki zarówno kadłuba jak i gondol silników to jednak szpachlowania a co gorsza obrabiania linii podziałów i nitów bedzie BARDZO DUŻO.

 

Wspomniane linie podziału i szwy na całej długości elementów powodują że szpachlowanie i rycie linii bedę wykonywał na raty, zacznę od delikatnego zakrycia szwów a w dalszej części szpachlowanie nie co szersze tak by wyrównać powierzchnie. Nie chcę mieć na kadłubie schodków.

 

Delikatniej jest tak:

20160910_072959_zpsgojrwk5q.jpg20160910_073040_zps9yppmrgz.jpg

 

Szerzej wygląda tak:

 

20160910_170846_zpstlttrchm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie poszpachlujesz i nie poszlifujesz to nie poczujesz że jesteś modelarzem.

Moim zdaniem tak trudno nie będzie odtworzyć linii podziału, bo tam płasko jest.

Co innego mnie zaskoczyło: fatalny detal wnęk głównego podwozia.

Przecież to jest 1:32...

Zwaloryzujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknę na żywice ponieważ mam takowe ale czy będe sie z nimi bawił zobaczę bo jak mówisz chyba nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubaniny ciąg dalszy czyli szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie i tak do dkutku.

Oczywiście przed tymi czynnościami delikatnie pogłębiłem linie podziałów i nity by łatwiej się póżniej je obrabiało.

 

Na początek po trzy krotnym nakładaniu i szlifowaniu szpachli wygląda to tak:

 

20160911_091639_zpsbwhs4tub.jpg

 

Początek długiego rycia linii podziałów i nitów.

 

20160911_091651_zpsgixdlqvf.jpg

 

Tu dodam że wszystkie linie ryję szpikulcem a w zasadzie dwoma jeden ostry drugi lekko przyszlifowany.

 

Ciąg dalszy zabawy z liniamii podziału - ogólnie rycie linii zajęło mi pełną dniuwkę na etacie

 

20160911_091732_zpsrsoq2mmv.jpg20160911_095312_zpscsyziqee.jpg

 

Na koniec rewizja czyli nałożenie na miejsca obróbki szpachli i rycia linii pokładu tak by sprawdzić czy wszystko wygląda dobrze i czy nie brakuje gdzieś nitów i linii.

 

20160911_110726_zpsrw232lo9.jpg20160911_110745_zpsnwcmxnz9.jpg20160911_110801_zpsh5p8fnkd.jpg

 

Pozostało jeszcze kilka miejsc do poprawki - jednak to będę robił przed nałożeniem podkładu na całość i tak mam przed sobą jeszcze sporo sklejania, szpachlowania i szlifowania.

Mogę jednak uznać że z najgorszej jak dla mnie pracy już wyszedłem teraz jest już z górki.

 

Wklejam gondole w kadłub - elementy pasują bez zastrzeżeń drobna obróbka szlifierska i elementy są na miejscu.

 

20160911_113233_zpsvpcvv5pn.jpg

 

Zaczyna w końcu wyglądać to jak samolot, gondole wklejone czas na statecznik pionowy.

 

20160911_120429_zpsxl5uq0rr.jpg20160911_120444_zpswsmkpfrt.jpg

 

Dziś dałem radę skleić jeszcze skrzydła i usterzenie poziome - wybrałem wersję z otwartymi slotami i uchylonymi klapami. W tej sytuacji stery wysokości także będą uchylone.

 

20160911_162116_zpssmt4ygs1.jpg

 

Na dzień dzisiejszy jeszcze pewnienie koniec postaram sie skleić jeszcze pylony i inne drobne dodatki.

Skrzydł nie będę jeszcze wklejał wygodniej będzie mi wykonać szpachlowanie łączeń gondol silników z kadłubem i łączenia usterzenia pionowego z kadłubem.

 

Skrzydła wkleję po zakończeniu tych operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się skleić wszystko możliwie równo - używam kleju Tamki Extra Thin.

Dodam że na tym etapie wszystkie części po wycięciu z ramek i oszlifowaniu pasuję do siebie idealnie.

 

20160906_191016_zpsji0i5juh.jpg20160906_191033_zpszjycz1w3.jpg

 

 

Czy takie "lanie" kleju to jakaś specjalna technologia czy po prostu tak lubisz?

Extra Thin chyba pozwala kleić bardziej "czysto"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost uwielbiam, sprawia mi to frajdę, szczególnie w dalszej obróbce dość dużych części jak nic mi się nie rozkleja i nie pęka na łączeniach. Co przy skali 1:32 może się zdarzyć więc elementy musza być dobrze i pewnie połaczone.

A jak używasz TETC to wiesz że ten ślad jest absolutnie nie grożny i nie widoczny po nałożeniu podkłądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smer to jest taki glut z tego co widziałem (mówię ogólnie o ich modelach), że szkoda czasu i atłasu.

 

sorki za post odległy od tematu głównego.

Może i glut ale jak ktoś potrafi to zrobi:

 

http://img06.deviantart.net/931b/i/2013/141/3/b/irgcaf_sukhoi_su_25_ub_by_marek1101-d660zwk.jpg

http://img11.deviantart.net/6985/i/2013/135/5/8/engine_by_marek1101-d65c5cq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.