Skocz do zawartości

MIM-104B Patriot Surface-To-Air Missile


Bartas89

Rekomendowane odpowiedzi

Maskolem to se możesz owiewkę w samolocie maskować a nie taki pojazd.

 

Kup sobie Blu-Tack, Pattafix czy jak go tam zwał. Urywasz kawałem, rolujesz na wałek średnicy 4-5mm i przyklejasz do modelu lekko spłaszczając. I to jest najlepsza metoda na takie kamo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 380
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A jaka jest wg Ciebie najlepsza metoda? I teraz jak zrobić jak chcę 3 kolorowy kamuflaż? Już pomalowane elementy zakrywać też tym Blu-Tackiem?

Jakbym miał dwuelementowy kamuflaż to wtedy maluję całość np na zielono, a potem zakrywa część powierzchni i maluję innym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa dwie szkoły:

- pierwsza to malujesz najjasniejszym kolorem, maskujesz go, malujesz ciemniejszym, znowy maskujesz, kolejny ciemniejszy i tak do najciemniejszego koloru.

Plusy nie ma nie pomalowanych plam

Minusy nie ma żadnego preszadingu bo pierwsza warstwa go prawie zakryje a kolejne na pewno, chyba że robisz cieniowanie po kazdej warstwie ale to dużo roboty, dodatkowe wartwy farby i ryzyko, ze każdy preszading wyjdzie inaczej.

 

- druga metoda to preshading i maskowanie elementów ktorych nie chcemy pomalować, malujemy kolor, maskujemy go, i obszary kórych nie chcemy pomalować, malujemy nastepny kolor itd.

Plusy - mniej warstw farby, równiejszy preshading, większa kontrola nad efektem.

Minusy - ryzyko powstania niepomalowanych plam pomiedzy plamami kamuflażu, sporo pracy z maskowaniem.

 

Zerknij tu, mniej więcej to widać:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=46844&start=105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że to już wyższa szkoła jazdy bo w grę wchodzi preshading. Najpierw muszę poczytać co to w ogóle jest i jak się to robi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skończyłem drugi rozdział, czyli między innymi przykleiłem oś na koła w naczepie, dokleiłem parę skrzyń i trochę "zaślepek". Poniżej wrzucam jak to się prezentuje. Rzuciłem też okiem na trzeci rozdział i już powoli zaczyna się robić coraz trudniej, ale mam nadzieję, że dam radę ;)

 

a55d5754ca850092.jpg

 

bfade47ce0197fdd.jpg

 

3ee8f315260f473e.jpg

 

2218dcd4d8eab740.jpg

 

ef572b57a18a13b2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Po pierwsze zorientowałem się że sklejam wersję do transportu już po fakcie :P Ale z drugiej strony wersja rozłożona nie zmieściła by mi się na półkę. Także nie ma tego złego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał bym parę miejsc już zaszpachlować. Posiadam szpachlę Tamiya Basic Type. I teraz zastanawiam się czy nakładać ją wykałaczką w takiej konsystencji jak jest czy ją czymś rozpuścić (tylko czym?) i wtedy niech wpłynie w szpary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szpachlowkę nakładam sklepaną na płask igłą lekarską (taką 1,2mm) i zeszlifowaną na końcu na okragłą. Raczej w konsystencji takiej jakiej jest.

W szpary natomiast wlewam super glue, na to psik aktywatora i można szlifować.

Zresztą coraz częściej i więcej używam supeglue a mniej szpachli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze szpachlowanie za mną. Myślę, że wygodniej było by mi gdyby szpachla była bardziej płynna. Następnym razem jak będę ją nakładał to spróbuję ją rozcieńczyć Level Thinnerem.

 

ef1edbec50841df9.jpg

 

94fe7bfc6d0e29c5.jpg

 

7d88ff8bab6b4de5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w temacie kół:

Te zestawowe koła nie są gumowe, są z DSu (Dragon Styrene), to dragonowski autorski materiał który z tego co rozumiem z informacji na jego temat chemicznie jest bliższy polistyrenowi w częściach plastikowych niż winylowym i innym gumisiom. Pracowałem z DSem raz w skali 1/72 i nie mogę o nim złego słowa powiedzieć, malował się tak łatwo jak plastik na reszcie modelu. Pod tym względem żywice raczej potrzebne nie będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w temacie kół:

Te zestawowe koła nie są gumowe, są z DSu (Dragon Styrene), to dragonowski autorski materiał który z tego co rozumiem z informacji na jego temat chemicznie jest bliższy polistyrenowi w częściach plastikowych niż winylowym i innym gumisiom. Pracowałem z DSem raz w skali 1/72 i nie mogę o nim złego słowa powiedzieć, malował się tak łatwo jak plastik na reszcie modelu. Pod tym względem żywice raczej potrzebne nie będą

 

Dzięki za info W takim razie bez przeszkód mogę je pomalować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze szpachlowanie za mną.

No raczej nie. To nie wygląda na dobrze oszlifowane. Poza tym uszkodziłeś elementy odlane obok szpachlowanego miejsca. Wróć tam i poprawiaj.

 

Specjalnie dla tego Pana poprawiłem jak mogłem

 

84fde7f95c21720a.jpg

 

Jestem w połowie trzeciego rozdziału, a za mną doklejenie nadkoli w naczepie oraz małych elementów w postaci "oczek" do lin stalowych

 

7b1a8e8ffce3b68d.jpg

 

9be34eb65d4fc911.jpg

 

a8206c22ed45a0e7.jpg

 

a0ca1550ba79d11a.jpg

 

e3c8b91c87d22b7f.jpg

 

W trzecim rozdziale podają, że trzeba przykleić linkę stalową jako barierkę, tylko zastanawiam się czy robić to teraz czy po malowaniu. Nie wiem, czy ona (linka) też ma być pomalowana w barwy kamuflażu?

 

2ce464e198ab02c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowiedzieć z tą linką?

A ona jest elastyczna czy taka sprężysta? Może warto wymienić na którąś z lin EurekaXXL, bardzo dobre, miękkie, dają siełatwo kształtować.

Klejenie nie ma znaczenia, czasami łatwiejją w trakcie przykleić, pomalować model i na koniec poprawić pędzelkiem line.

Albo przykleić na koniec jak jest dojście i dopiero pomalować pędzlem na czarno i przetrzeć suchy pędzlem na stalowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest raczej sztywna. Taka mini linka stalowa. Czyli rozumiem, że ona ma być na czarno? Myślałem, że może ma być w kolorze stali bądź ocynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest raczej sztywna. Taka mini linka stalowa. Czyli rozumiem, że ona ma być na czarno? Myślałem, że może ma być w kolorze stali bądź ocynku.
Jak sztywna to ja bym zmienł. Ewentualnie wygrzał nad palnikiem żeby zrobić bardziej elastyczną.

Jak pomalujesz na czarno i przetrzech suchym pędzlem na stalowo bedzie lepiej. Większy kontrast, lepiej będzie wyglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

1 z stalową nie tak łatwo , wyżarzenie w celu odpuszczenia nie jest łatwym procesem a i łatwo przepalić co skutkuje kruchością linki, 2 jeśli jest nierdzewna to nic to nie da

ja bym wymienił na Eurekę ewentualnie poczernił chemicznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 z stalową nie tak łatwo , wyżarzenie w celu odpuszczenia nie jest łatwym procesem a i łatwo przepalić co skutkuje kruchością linki, 2 jeśli jest nierdzewna to nic to nie da

ja bym wymienił na Eurekę ewentualnie poczernił chemicznie...

Ja osobiście też bym wymienił ale zaproponowałem inne tańsze, choć niekoniecznie lepsze czy skuteczne rozwiązanie. Liny Eureki nie są może tanie bo 50cm to 5-6zł ale absolutnie warte swojej ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale napotkałem pierwsze złe spasowanie :( Chodzi o pomost dla barierek, a konkretnie część która idzie pod ukosem do głównej ramy naczepy. Musiałem trochę improwizować i uciąć co nieco żeby się tam zmieściła i przykleiłem ją na kant głównego stelaża naczepy.

 

Po lewej stronie element który musiał upitolić

 

8b86481febf3506b.jpg

 

A tak wygląda już po przyklejeniu. Myślę, że nie wygląda to źle.

 

613a8969852d2da8.jpg

 

79d0895f07bd064c.jpg

 

I na koniec jeszcze mini rada dla wszystkich którzy nie lubią (tak jak ja ;)) obrabiać pilnikiem wyciętych części z wyprasek. Jakiś czas temu zakupiłem sobie mini szlifierkę Proxxona i teraz wyrównywanie dzyndzli z części jest dużo szybsze, dokładniejsze i przyjemniejsze. P.S używam końcówki kulistej bo tylko ona się do tego sprawdza.

 

328077ce60e2bd20.jpg

 

a238aa0907174c01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doklejony drugi pomost ze słupkami oraz same słupki

 

b977a4f1e2778a2d.jpg

 

640ea5d2d081f53c.jpg

 

bcc5769997b05c89.jpg

 

Wczoraj przyjechała do mnie płynna szpachla Mr. Hobby, także teraz powinno mi się lepiej uzupełniać ubytki w modelu. Jak ją użyję to napiszę czy jest ok czy może na odwrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci rozdział skończony i tak to na razie wygląda:

 

21b235f09b76a8ef.jpg

 

0610d5b13f76ab1c.jpg

 

W czwartym rozdziale będę musiał skleić koła naczepy (które przykleję do naczepy na samym końcu, po namalowaniu kamuflażu), a także podpory. Na początku myślałem, że zrobię wersję złożoną, ale jednak wersja rozłożona wygląda lepiej i taką też będę starał się zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem czwarty rozdział i zaczęły się schody ale od początku. Najpierw skleiłem koła do naczepy, a także podesty i z tym nie było problemów.

 

d6dc77375506d80d.jpg

 

d2b4b74c52605cf5.jpg

 

Pojawiły się one natomiast przy sklejaniu podpór. Instrukcja niezbyt czytelnie pokazuje jak to zrobić, a nie chcę czegoś sknocić bo jest to istotny element. Na razie po części skleiłem jedną podporę ale trochę jest ona wsadzona "na sucho"

 

299ea0359082b8f6.jpg

 

8dcb244f30fc50ba.jpg

 

Po pierwsze w instrukcji jest pokazane żeby przykleić kratownicę tylko, że tych kratownic nie ma czterech takich samych tylko są dwa różne rodzaje x2 i nie wiem gdzie je przykleić.

Druga sprawa to pokazany obrazek w instrukcji, aby jednej części przy podporze nie kleić. I teraz nie wiem czy ona ma tylko wyznaczać kąt pod jakim ma być sklejone ramię czy jaki grzyb :P

Trzecia sprawa to taka, że jak składam na sucho te wszystkie części to za bardzo do siebie nie pasują i coś jest gdzieś nie tak.

Może koledzy z forum mi pomogą bo jak wcześniej wspomniałem nie chcę tu kuchy popełnić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.