Jump to content

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

To mój pierwszy temat na forum więc na początek wstępniakowo dwa zdania o mnie. Mam na imię Łukasz, 36lat i jestem z Łodzi. Z modelarstwem plastikowym zetknąłem się jak pewnie większość ,jako dziecko. Kilka modeli sklejonych bez malowania + jakieś próby parę lat temu ze starymi modelami wygrzebanymi z szafy. Mam ochotę wreszcie usiąść do tematu poważniej ;)

 

Jako ,że jestem początkującym modelarzem i nie posiadam jeszcze nawet areografu mój pierwszy model nie będzie zbyt wyszukany. Padło na znaną mi i sprawdzoną Tamiyę. Nie chcę uczyć się na drogich modelach bo najzwyczajniej szkoda mi ich finalnego efektu. Wyszedłem z założenia ,że na początek zobaczę jak po latach będzie mi szło a jeśli się nie zrażę i będę względnie zadowolony z czasem spróbuję nowych pozycji na rynku.

 

Zatem na stół trafia Panzer 4 mający lat więcej niż ja wg info z pudełka ;) Model będzie raczej w wersji z pudełka. Dokupię ewentualnie parę elementów.

 

2j0xkj9.jpg

 

Tak jak już napisałem powyżej nie posiadam jeszcze aerografu zatem by nie kaleczyć modelu malowaniem pędzlem mój wybór padł na spray'e od Tamiyki. Podkład i German Grey. Zakupiłem również szpachlę i zaczynam zabawę od połatania dziur w wannie i powycinania kół.

 

Zdecydowałęm się na wersję Bałkany. W pudełku wariant pojazdu który udało mi się chyba odnaleźć na zdjęciach.

 

2uek7iq.png

 

Postaram się na bieżąco informować o postępie prac. Zapewne co chwilę będę miał jakieś pytania. Mam nadzieję ,że czasem znajdę tu pomoc ;) Liczę też na wyrozumiałość z racji na początek przygody z hobby ;)

 

Przegrzebałem również forum by zapoznać się z warsztatami innych użytkowników. Zauważyłem ,że model nie posiada wlewów paliwowych i każdy dorabia sobie sam. Widzę ,że sposoby różne. Czy ktoś mógł by polecić najprostszy dla początkującej osoby? Jeśli nie jakieś skomplikowane poprawki/dodatki to chętnie dodam coś do modelu. Z tego co wyczytałem na forum, zestaw blaszek który miał takie wlewy nie jest już dostępny do kupienia. Zatem spróbuje dorobić je sam. W dalszej części spróbuje też zabawy z tłumikiem i dorobieniem obejm/opasek go trzymających o które również od razu zapytam z czego najłatwiej by zrobić?

 

Z góry dzięki za odwiedziny tematu jak i wszelkie porady. Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Blacharka wygląda imponująco. Teraz tylko żebyś go ładnie pomalował, bo inaczej cała twoja praca pójdzie w niepamięć. Blacharka po pomalowaniu na pierwszy rzut oka nie jest tak widoczna. Dopiero po pr

hmm no to Pan od wideło nie odrobił lekcji jak widać na instrukcji "ząbki" powinny być prawie poziomo a u kolesia sterczą prawie w pionie... do tego kiepsko odcina blaszki - widać ślady po łączniku

Dzięki Krzyśku za czujność ? Nawet na pudełku od modelu są we właściwej pozycji ? Trzeba będzie zatem na koniec finalnie kapnąć po kropelce kleju i przytwierdzić na stałe w tej pozycji. Miło się

Posted Images

Moim zdaniem dobry model na początek. Taki na rozruch.

Sam go kiedyś robiłem, jest nawet warsztat na forum. Trochę jest tam do przeróbki. Z tymi obejmami do tłumika to chyba był zbyt i pośpiech. Zdaje się że takie coś było w puzniejszych wersjach. Najlepiej jakby się Meser262 wypowiedział, bo on to ma wiedzę jak ocean wody.

Link to post
Share on other sites
Z tymi obejmami do tłumika to chyba był zbyt i pośpiech. Zdaje się że takie coś było w puzniejszych wersjach.
Zerkam sobie na dwa plany, jeden z Panzer Tracts który pokazuje 3 obejmy natomiast drugi z Wydawnictwa Militaria pokazuje 4 i tak niby jest w tym modelu. Grzebię właśnie w necie w celu znalezienia sensownego zdjęcia wersji ausf. D od tyłu gdzie może będzie dobrze to widać.
Link to post
Share on other sites
...jeden z Panzer Tracts który pokazuje 3 obejmy natomiast drugi z Wydawnictwa Militaria pokazuje 4... .

We wczesnych wersjach 4 szt. (ausf.A do ausf.D - duże tłumiki) w późniejszych 2 szt.(ausf.F do wczesnych ausf.J)

 

Panzer-IV_59.jpg

 

panzer-iv-on-the-battlefield_vol10_9.jpg

 

Mocowanie obejm do śrub - to jest późniejsza wersja ale zasada mocowania do śrub taka sama.

 

21.jpg

 

A tu hybryda - ale tłumik duży - pozostały tylko dwa mocowania z czterech.

 

6180012498_37a2b65d5a_b.jpg

 

Będę kibicował - pytaj przed przyklejeniem. Napisz czy chcesz coś podorabiać/zmienić.

Jeśli tak to na początek popatrz w modelu na odbojniki wózków jezdnych - i na te właściwe na ostatnim zdjęciu. Są na nieodpowiedniej wysokości i ich wygląd odstaje od

właściwych do tej wersji.Można je delikatnie ściąć i zmienić lub chociaż przykleić ponownie na właściwej wysokości.

 

64b0f3063af52ad2ba6ca96d5a8fcf28.jpg

To wersja późniejsza - ale dobrze widać mocowanie odbojników.

 

O wlewach paliwa - czytałem - słuszna decyzja - trzeba dorobić.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Sprostowanie - duże tłumiki używane do wersji ausf.E - ale 4 obejmy tylko do wersji ausf.D.

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

No to Krzysiek wrzucił trochę fotek. Chodzi o to że to nie do końca były taśmy tylko podpory.

Co do 2 lub czterech to moja opinia jest taka że cztery były wtedy kiedy na tłumiku znajdował się wyrzutnik granatów dymnych. One właśnie mocowały go do tłumika. I to już były taśmy tylko dookoła.

 

Byłoby super gdyby ktoś mógł to potwierdzić, bo nie trafiłem fotek na których było to ładnie widoczne.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Krzysiek Masz rację dwie obejmy były tylko mocowaniem wyrzutnika granatów.

Po przeniesieniu wyrzutnika na tylną płytę obejmy były zbędne.

Hybryda ma tylko dwie obejmy/podpory - bo wyrzutnik granatów mocowany do tylnej płyty.

 

Zdecydowałęm się na wersję Bałkany. W pudełku wariant pojazdu który udało mi się chyba odnaleźć na zdjęciach.

Na zdjęciu jest Pz.Kpfw.IV ausf.E - Bałkany

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. Wrócę z pracy do domu i przypatrzę się modelowi i tłumikowi i ocenię czy dał bym radę zrobić to sam. Skoro czołg ze zdjęcia to wersja E to wychodzi na to ,że jest to kolejny merytoryczny błąd w pudełku skoro Tamiya twierdzi ,że to wersja D. Chyba nie możliwe by w tej samej dywizji dwa czołgi miały ten sam numer boczny? Teraz to już nie wiem sam na jaką wersję się zdecydować. Pierwotnie chciałem zrobić pojazd z kamapnii wrześniowej ale tu też fanaberia Tamiya bo wersja D nie brała udziału w ataku na Polskę. Szkoda ,że to pudełko to taki mix a nie skupili się na konkretnej jednej wersji. No cóż nie będę wymagał cudów od tak leciwego modelu ;) Skleję najwyżej tak jak jest w pudle. Nie mam umiejętności i wiedzy by zrobić wszelkie poprawki tak by merytorycznie nie było się do czego przyczepić.

 

Mały EDIT z mojej strony. Zapytam jeszcze o wlewy paliwowe. Czy znajdowały się po obu stronach? Udało mi się jeszcze znaleźć taki zestaw ( https://www.mojehobby.pl/products/PzKpfw-IV-Ausf.D-TAM.html ) w którym są te wlewy ale jeśli dobrze widzę tylko 2 ( na jedną stronę ? ). Zestaw może nie jest tani ale jest tej drobnicy całkiem sporo. Pytanie tylko ile z niej użył bym i czy taka zabawa dla laika nie będzie za trudna? Z modelem nie chcę się spieszyć i jeśli dał bym radę pododawać trochę rzeczy które były by warte uwagi mógłbym domówić ten zestaw jeśli był by opłacalny. Z góry dzięki za radę

Link to post
Share on other sites
I to już były taśmy tylko dookoła.

Były to taśmy, ale nie dookoła tłumika. Bardzo trudno znaleść taką fotkę która by to ładnie pokazała.

Znalazłem fotki ( z teatru Afrykańskiego) które pokazują obejmę - dokładnie jej dolną część (dzięki temu że jest jasna od piasku/kużu) - że mocowana do

listwy na tylnej płycie.

 

Panzer-IV_24.jpg

 

Panzer_IV_and_soldiers_of_Afrika_Korps.jpg

 

Tutaj pod innym kątem

 

811_zps6qie7d02.jpg

 

Kolejna fotka na której też widać mocowanie wyrzutnika opaską - opaska jest mocowana do listwy poniżej na tylnej płycie.

 

panzer_IV_341_rear.jpg

 

Górna część opaski mocowana też do listwy tej nad tłumikiem.

 

Zestaw Aber 35007 jest właśnie dedykowany konkretnie do tego modelu tej firmy, a ile dasz radę użyć z tego zestawu - trudno powiedzieć.

Po prostu jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. W późniejszym etapie właśnie blaszki będą zastępować co bardziej toporne części z modeli i staną się nieodzowne.

Nawet jeśli coś pójdzie nie tak to pozyskasz konieczne doświadczenie - tak myślę.

...wlewy paliwowe. Czy znajdowały się po obu stronach?

Nie - tylko po lewej stronie 2 sztuki. Możesz je sam dorobić. Wielkość i wygląd klapki z zawiasem - Masz pokazany na części nr.45 na ramce "C".

 

O malowaniu pomyśl później na razie popracuj nad modelem.

 

13730532385_2b3f556990_b.jpg

 

To jest wersja ausf.D bez dodatkowego opancerzenia.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to post
Share on other sites

Dziś wolny wieczór więc jest czas na "zabawę". Zabrałem się za tłumik i jego obrabianie czyli ścinanie obejm. Mam tylko pytanie bo nie wiem czy zewnętrzne obejmy też były same? W modelu wygląda to tak jak by tłumik na zewnątrz wspierał się też na jakiś oparciach. Natomiast na fotkach powyżej nie widzę tego jednoznacznie. Mam wręcz wrażenie ,że na niektórych są same obejmy a na innych tłumik na czymś też po zewnątrz się opiera ( nie chodzi mi o te oparcia po środku tak żebyśmy dobrze się zrozumieli ;) ) Wg instrukcji od ABER'a wygląda na mocowanie samymi obejmami. W oczekiwaniu na poradę zabieram się za wycinanie kół i połatanie dziur w wannie.

 

PS

 

Zdecydowałem się na zestaw tych blaszek od ABER'a. Jest w tym zestawie sporo fajnych detali i mam nadzieję ,że z łatwiejszymi sobie poradzę.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie! Instrukcja pokazuje żeby usunąć czyli tak jak u Aber'a. Zatem obrabiam do gołego tłumika i czekam na blaszki

 

Tłumik już prawie. Połatałem dziury po obcinaniu i jak przeschnie dobrze lekko go podetrę ale chciałbym zostawić lekką taką fakturę aby nie był taki plastikowy gładki. Przez to ,że nałożyłem pierw zbyt dużo szpachli roztarłem już po całym ale teraz będę miał co dotrzeć dobrze i jeszcze ewentualnie poprawię jak gdzieś wypełniłem.

 

xcm1vp.jpg

 

Walczę też już z kołami i ich mocowaniem. Jutro dalszy postęp prac.

Link to post
Share on other sites
Dzięki wielkie! Instrukcja pokazuje żeby usunąć czyli tak jak u Aber'a.

Na zewnętrznych opaskach były takie jakby podpory / ograniczniki, aby mocując opaski nie przesunąć całego tłumika.

Zaciskając opaski te trzymające wyrzutnik - dociskano by cały tłumik do kadłuba - stąd te ograniczniki w tej wersji.

Usunąć - ale w to miejsce trzeba wkleić - z lewej strony nr.60 , a z prawej strony nr.61 - instrukcja Eduarda.

Instrukcja Aber'a tego już nie pokazuje.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to post
Share on other sites

Usunąć - ale w to miejsce trzeba wkleić - z lewej strony nr.60 , a z prawej strony nr.61 - instrukcja Eduarda.

Instrukcja Aber'a tego już nie pokazuje.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Jak dobrze patrzę to Eduard dawał chyba te opaski od razu z tym elementem 60 i drugą z 61 bo w instrukcji pokazują ,żeby odciać. Instrukcja Aber'a pokazuje zamocowanie samymi obejmami bez tych podpór. Cóż ja już odciąłem... W piątek powinny przyjść blaszki to zobaczę na żywo co i jak. W najgorszym wypadku przymocuje to co odciąłem bo udało się jakoś sensownie odciąć te podpory. Dzięki wielki za porady!

Link to post
Share on other sites
Aber chyba ich nie dodał do zestawu. Musisz je dorobić lub dokleić te ścięte.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Od razu pozwolę sobie zapytać z czego najlepiej dorabiać takie rzeczy? Z jakiego materiału? Widzę ,że często ktoś dorabia np coś w przedziale, jakieś ściany itp. Czy to z plastiku czy coś jest lepszego i łatwiejszego w obróbce z czego łatwo można wyciąć konkretny element? Z góry dzięki za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Poszukaj jaką potrzebujesz grubość - https://www.mojehobby.pl/catalog/Materialy-konstrukcyjne.html#top

Na przykład - płyta polistyrenowa - https://www.mojehobby.pl/products/Plyty-z-utwardzonego-polistyrenu-200x330x1-0.html

Do różnych elementów - różne kształty - o różnych wymiarach - https://www.mojehobby.pl/manufacturers/Plastruct.html

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Link to post
Share on other sites
Poszukaj jaką potrzebujesz grubość - https://www.mojehobby.pl/catalog/Materialy-konstrukcyjne.html#top

Na przykład - płyta polistyrenowa - https://www.mojehobby.pl/products/Plyty-z-utwardzonego-polistyrenu-200x330x1-0.html

Do różnych elementów - różne kształty - o różnych wymiarach - https://www.mojehobby.pl/manufacturers/Plastruct.html

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Super! Dzięki za linki. Pomierzyłem co potrzeba. Pewnie jeszcze w dalszej części coś dojdzie ale to najwyżej jeszcze domówię. Zapytam jeszcze o parę drobnostek ,które wyszukałem na forum w innych warsztatach dotyczących tego modelu. Czy warto zamówić ?

 

https://www.mojehobby.pl/products/7-92mm-MG34.html

https://www.mojehobby.pl/products/7-92mm-MG34Wersja-czolgowa2-sztuki.html

https://www.mojehobby.pl/products/Niemiecka-podstawa-antenyuzywana-na-czolgach-podczas-II-WS.html

https://www.mojehobby.pl/products/2m-antenado-roznych-pojazdow-militarnych.html

 

oraz czy ewentualnie jeszcze jakieś drobne rzeczy ,które mogę domówić lub coś czego nie będzie w zestawie blaszek ABER'a?

 

Kolejne pytanie natomiast o szpachlówkę, mam białą z TAMIYA ale jest dość rzadka, czy może z innej firmy jest w gęstszej konsystencji? Może z Revell czy AK? Średnio mi z nią idzie przy większych otworach i chyba wygodniejsza była by gęstsza.

Link to post
Share on other sites

Ja używam właśnie tę białą. Jeśli trzeba lepiej nałożyć dwa lub nawet trzy razy , aby nie zrobiły się wgłębienia.

Jeśli jest naprawdę duży ubytek lepiej coś tam wkleić i dopiero wtedy zaszpachlować.

Te wszystkie dodatki są jak najbardziej mile widziane do tej wersji zresztą nie tylko.

Wydaje mi się że dodatków więcej nie dokupuj - poza tymi co ostatnio wymieniłeś (lufy, antenę z podstawką).

Zrób model, później określisz - czy w następnym czegoś nie dodać.

 

Krzysztof

Link to post
Share on other sites

Udało mi się jeszcze dorzucić do zamówienia parę drobiazgów do zrobienia odbojników. Niestety nie wszystkie grubości płytek które chciałem były dostępne więc pracę mogą na trochę utknąć jeśli nie znajdę gdzieś indziej. Sprawdzę w poniedziałek też lokalny sklep modelarski. Paczka z zamówieniem dojdzie dopiero na wtorek więc zabawa przy wannie ustanie bo czekam na papiery ścierne, płytki i pręciki także przez weekend popracuje na górą czołgu.

 

Poglądowo wrzucam foto jak czołg wygląda na kołach po przesunięciu ich trochę w dół. Starałem się to zrobić tak by były na realnych wysokościach jak naprawdę. Oczywiście może to nie być w 100% idealnie. Same te wózki z modelu wg mnie wyglądem trochę odstają od prawdziwych ( są jakby wydłużone w modelu ) ale z nimi już nie będę się bawił. Proszę nie patrzeć jeszcze na połatane dziury bo jak napisałem powyżej czekam na papiery itp. więc to dopiero będzie robione ;)

 

xlm929.jpg

 

Tutaj jeszcze zbliżenie. Jeśli uda się dorobić sensowne odbojniki to uznam operację za udaną i wartą "zachodu". Przekonam się za jakiś czas

 

4hebo1.jpg

 

Oczywiście cały czas z tyłu głowy mam dylemat bo pewnie teraz "zabraknie mi gąsek" przez to przesunięcie i będzie problem ale na razie nawet nie sprawdzam, zajmę się tym dopiero jak wanna i tył będą skończone.

Link to post
Share on other sites

Odbieram dziś blaszki ale zapomniałem niestety o kleju do nich. Co możecie polecić bo widzę ,że jest spory wybór i nawet podział na gęstości. Nigdy jeszcze nie bawiłem się z blaszkami. Czy może wybrać ze dwa rodzaje?

Link to post
Share on other sites

Ja używam takiego, choć pewno ktoś inny poleci coś innego. Nakładam kropelkę na jakiś kawałek starego metalu i aplikuję starą igłą od aerografu. Polecają też gluta w żelu. Ten łapie błyskawicznie, choć jak każdy nie trzyma jakoś ekstremalnie mocno.

 

sg_brush.png

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.