Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam po przerwie do sklejania. Ostatnio znów więcej pracy + świąteczny szał i nadmiar obowiązków spowolnił mój warsztat :)

Tak wygląda obecnie tył pojazdu. Chcę wykonać teraz element do holowania. Czy jego wygląd był on zależny od wersji? Będę wdzięczny za fotkę lub link do zdjęcia przedstawiającego wersję ausf. D od tyłu.

34gjxiv.jpg

Działam również z elementami na błotnikach bocznych. Straszne są te małe elementy do mocowania ekwipunku jak siekiera itp. Z racji iż instrukcja od modelu pokazuje inne miejsca jak i instrukcja z blaszek był bym również wdzięczny za fotkę najlepiej zrobioną jakaś od góry gdzie widać było rozmieszenie tych różnych elementów na obu błotnikach.

Na razie parę drobnych elementów i osłona na antenę zamocowane. Zapytam też od razu o jej mocowanie. Zakupiłem taki element https://www.mojehobby.pl/products/Niemiecka-podstawa-antenyuzywana-na-czolgach-podczas-II-WS.html ale nie wiem oczywiście jak z zamontowaniem. Również każda rada będzie dla mnie pomocna.

fdw0vl.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lukee82 napisał:

Chcę wykonać teraz element do holowania. Czy jego wygląd był on zależny od wersji?

Tak trochę się i tam zmieniało. 
Fotka już tu zamieszczana - późniejsza wersja - ze wzmocnieniem, reszta OK. Porównaj z fotką poniżej.
imageproxy.php?img=&key=86c9eb328181a57bpanzer-iv-5418.jpg&key=ac351b76f2704974d[/img]
3cd04760.jpg
Na czarno/białej fotce widać mocowanie bez wzmocnienia właściwe dla wersji ausf.D - i widać gdzie mocowano łańcuszek od bolca.

13 godzin temu, lukee82 napisał:

... gdzie widać było rozmieszenie tych różnych elementów na obu błotnikach.

Może wystarczy taki schemat.

40885625.jpg
 

13 godzin temu, lukee82 napisał:

... antenę zamocowane. Zapytam też od razu o jej mocowanie.

Kupiłeś podstawkę pod antenę - zastosowaną w późniejszych wersjach.Tak wyglądało mocowanie anteny we wczesnych Pz.Kpfw.IV.

IMG_1946.JPG

Pozdrawiam
Krzysztof

P.S. Zapomniałem o najważniejszym - FAJNIE to WYGLĄDA:super:

Edytowane przez meser262
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, meser262 napisał:

Kupiłeś podstawkę pod antenę - zastosowaną w późniejszych wersjach.Tak wyglądało mocowanie anteny we wczesnych Pz.Kpfw.IV.

Dzięki za wyjaśnienie. Zatem pobawię się z tym co jest w instrukcji od blaszek czyli dorobię samemu ? Element holowniczy dorobię dopiero za parę dni gdyż jak na złość nie mam odpowiedniej grubości pręta. Domówiłem też pozostałe grubości których nie mam bo pewnie kwestia czasu kiedy natknę się znów na jakiś brakujący ?

Wstrzymane prace na tyle pojazdu wykorzystałem na skończenie włazów które jak już pisałem wcześniej zostawiam otwarte. Przykleiłem więc elementy z blaszek. We wczorajszym poście wspomniałem o małych elementach do trzymania przedmiotów na błotnikach. Postanowiłem dziś zamocować je częściowo. Zdecydowałem ,że wszystkie te drobne elementy jak siekiera, łom, klucze itp. pomaluję osobno i dopiero zamocuję końcowy element mocujący z blaszki. Wydaje mi się ,że tak będzie mi wygodniej a przede wszystkim bez problemu będę mógł pomalować ten cały ekwipunek. Dwa elementy udało mi się dziś już przygotować i wstępnie "leżą" ?

2ef742q.jpg

Kolejne parę godzin z wieczora uciekło a praca wiele do przodu się nie posunęła ? Jutro spróbuję zrobić reflektory i podziałam z podnośnikiem. Zapytam też od razu jaką farbę polecacie do malowania takich elementów jak ostrza siekiery czy metalowe elementy jak zawiasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bazylms napisał:

Tu masz filmik jak składać te zapinki, mnie nie wychodzi.

Ooo! Już sprawdzam, dwa wieczory próbowałem i nie złożyłem ani jednego :D Dlatego własnie wczoraj już zacząłem je mocować połowicznie bo tak bym nowy rok zastał pewnie a zawiasu nadal nie złożył ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Spotter napisał:

Po pierwsze, po ch..j Ci ruchome zapinki? Będziesz się tym bawił później? Nie wiem co autor tych zapinek miał w głowie. Chyba tylko jak wyciągnąć jak najwięcej kasy.

Nie napisałem nigdzie ,że planuje się nimi bawić czy otwierać. Chodziło mi tylko o samą trudność złożenia ich. Nawet jeśli ktoś nie planuje ich ponownie otwierać to samo złożenie nie jest łatwe.

38 minut temu, Spotter napisał:

Po drugie najprościej jest je montować nieruchome, bez stresu.

Dlatego powyżej napisałem i wkleiłem też foto pokazujące ,że przymocowałem już spód tych zapinek na stałe i później dokleję tylko pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trudne w złożeniu, a ich instrukcje też tego nie ułtwiają.

Zresztą jak sporo rzeczy z Abera - dobry poziom ale dla bogatych masochistów.

Mi się udało poskładać choć jest to frustrujące i upierdliwe.

Za to zapięcia jak i całe blaszki Eduarda do pancerki są słabe - strasznie dużo rażących uproszczeń także nie polecam.

Za radą kolegi z forum sprowadziłem zapinki Griffon Models, które są fajnym kompromisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś szpadel z mocowaniami oraz przykleiłem mocowania do łomu. Podnośnik musi poczekać bo brak mi odpowiedniej grubości płytki.

2nrfse8.jpg

Jutro powinna przyjść paczka z modelarskiego więc będę mógł zrobić element holowania i łomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bazylms napisał:

A dałbyś radę jeszcze wyoblić (tak się to chyba mówi) łyżkę łopaty? Na zdjeciu mi się taka płaska wydaje.

Jeśli się nie mylę to jest szpadel a nie łopata więc jest raczej prosty. Było już wczoraj późno po 1szej i nie udało mi się trafić na dobre foto szpadla. Same co trafiałem to jakieś pordzewiałe "trupy" ale wydawał mi się właśnie taki płaski i prosty. Trochę go podokrągle dziś.

40 minut temu, Markuz napisał:

Ja bym jeszcze przyjrzał się klapom włazów kierowcy i strzelca. Zdaje się, że ślady po wypychaczach nie zostały porządnie zaszpachlowane.

Masz na myśli to miejsce na środku? Wg instrukcji z blaszek tam jest normalnie jakiś element który w modelu Tamki nie został odwzorowany. W zestawie blaszek też nie został zawarty. Poszukam dziś fotki z epoki i może uda mi się go odwzorować.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukee82 napisał:

Jeśli się nie mylę to jest szpadel a nie łopata więc jest raczej prosty. Było już wczoraj późno po 1szej i nie udało mi się trafić na dobre foto szpadla. Same co trafiałem to jakieś pordzewiałe "trupy" ale wydawał mi się właśnie taki płaski i prosty. Trochę go podokrągle dziś.

Tutaj masz zdjęcie (co prawda muzealne) jak powinny wyglądać narzędzia - wyoblenie szpadla widać doskonale.

Pamiętaj również o wyobleniu mocowania łopaty do drzewca - ja do tego używam wypisany długopis i matę do cięcia jako podkładkę (musi być jekko sprężysta do wygniecienia śladu kulką długopisu) 

munster-hetzer-jagdpanzer-38t-tank-destr

 

PS. Bardzo fajnie w końcu tu spotkać pokrewną duszę - też lubię robić zdetalowane modele i starać się robić coraz lepsze pytając się prowadząc warsztat bardziej doświadczonych.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cooper69 napisał:

Tutaj masz zdjęcie (co prawda muzealne) jak powinny wyglądać narzędzia - wyoblenie szpadla widać doskonale.

Poprawię dziś na spokojnie.

3 godziny temu, cooper69 napisał:

PS. Bardzo fajnie w końcu tu spotkać pokrewną duszę - też lubię robić zdetalowane modele i starać się robić coraz lepsze pytając się prowadząc warsztat bardziej doświadczonych.

Pierwszy raz używam blaszek i bardzo mi się spodobało. Fakt ,że niektóre elementy są "męczące" ale jak patrzę teraz na model to jednak fajnie to zaczyna wyglądać już nawet oceniając kontrast na tle plastiku. Wygląda to o tyle ok ,że tych blaszek nie ma zbyt dużych więc jak dla mnie proporcje plastik/blaszki są fajnie zachowane. 

Również założyłem tu konto i pierwszy temat by uzyskać pomoc przy sklejaniu od innych i uczyć się robić coraz lepsze modele. Fajnie ,że znajdują się ludzie którzy swój czas poświęcają innym za co przy okazji od razu wielkie dzięki każdemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę doradzić co do modelu to już nie kupuj tych tanich staroci od Tamiya.

Tamiya są bardzo fajne i samoskładające się modele ale sensowne merytorycznie są tak dopiero od numeru 352xx i wyżej

Najlepiej na początek pewniaki:

niemiaszki - Dragon

shermany - Asuka

Nie będzie trzeba inwestować za bardzo w blaszki, przerabiać i dorabiać części.

Jak już nabierzesz wprawy i chęci to polecam też zanabyś sobie coś z "mylionem" części czyli model od Bronco, Mini Art.

Co do malowania i brudzingu to powinno się mocno przydać.

Linku do bardzo pouczającego warsztatu Sdkfz. kolegi Spottera niestety nie mogę tu dać bo CENZURA MODELWORKA ZAKAZUJE ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bazylms napisał:

A dałbyś radę jeszcze wyoblić (tak się to chyba mówi) łyżkę łopaty?

Wygiąć tylko delikatnie - oni wtedy mieli się wykopywać, a nie okopywać:mrgreen:

    Na zdjęciach różne wersje pojazdów.

PzKpfw+IV.jpg?img=full

full?d=1521502976

O tym jak to było delikatne wygięcie można zobaczyć na fotkach - osłony - prawie prosta.

pz4ac11-d7853c1d9ecef902b2a87c0cb1c89560

ld0w8dzciod01.jpg

pzkpfw4de15-3abaec364b4b7960653d16700f66

pz4ac12-d86bb61da6d8526e0cbc20dcc6237a5f

I na koniec fajna fotka pokazująca między innymi mocowanie narzędzi na pojeździe no i osłonę łopaty - klik -

c3ddb142b83d53f546193fef86137f90.jpg

11 godzin temu, lukee82 napisał:

... tam jest normalnie jakiś element który w modelu Tamki nie został odwzorowany.

2073654826_Wazausf_IVD.thumb.jpg.032325a8d699ee35854f97e36e1b05e5.jpg

Pozdrawiam
Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, cooper69 napisał:

... takiej osłony to się imo nie profiluje... .

Nie trzeba jej profilować bo łopata jest prawie prosta. Dokładnie to pokazałem na fotkach.
No wiem, słabo to może widać - kiepska jakość. No to może na muzealnym pojeździe.
Dwie fotki - pierwsza, aby pokazać że łopata jest,?

1758099665_IV-B-01.thumb.jpg.c86c68f6e9f10125d880d28b1a2273e8.jpg

Popatrz jak dolega do mocowania/osłony/kieszonki czy jak to tam nazwać.:cool:

Druga zamocowana - widok też nie idealny - ale myślę że OK .:roll: 

182899928_IV-B-02.thumb.jpg.2e948d7b1eef72a3538f1b73a91bc14e.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bazylms napisał:

A dałbyś radę jeszcze wyoblić (tak się to chyba mówi) łyżkę łopaty?

 

17 godzin temu, cooper69 napisał:

Szpadel ewidentnie do poprawy.

 

3 godziny temu, meser262 napisał:

Wygiąć tylko delikatnie

Łopata aka szpadel poprawiona ? Przypatrzyłem się zdjęciom i myślę że chyba bardziej nie ma co wyginać.

2076lg8.jpg

Doszło mi zamówienie ze sklepu ale z jednym prętem się pomylili i dostałem zły więc dalej stoję z tyłem. Przykleiłem więc sprężyny do błotników 3/4 wyszły wg mnie ok spróbuje jeszcze jutro jedną poprawić.

27ysu13.jpg

35k4sqh.jpg

35cie13.jpg

30w45lu.jpg

Nie zacząłem też dziś z łomami bo nie byłem pewny. Gdyby ktoś z was dysponował zdjęciem łomu bo chciał bym się jeszcze przypatrzeć na innym zdjęciu niż tym co jest pokazane w instrukcji od blaszek.

Dzięki za pomoc. Znów prawie nic nie zrobiłem i czas spać ? Jutro poprawię włazy i mam nadzieje uda się zrobić reflektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukee82 napisał:

Gdyby ktoś z was dysponował zdjęciem łomu bo chciał bym się jeszcze przypatrzeć na innym zdjęciu niż tym co jest pokazane w instrukcji od blaszek.

Takie szczegóły trudno znaleźć na fotkach z epoki - gdzieś są tylko gdzie? Może wystarczą te z muzeum.

Na początek bo znów o tym zapomnę. Trzeba zlikwidować szparę z przodu wanny.
Na pierwszej fotce (zrób zbliżenie) są dwa spawy. Jeden łączy górną płytę z przednią. Ten spaw musisz dorobić. Drugi to dodatkowe opancerzenie.

- klik -
berlin-may-1945-0062.jpg

Na fotce tej powyżej widać dość dobrze zaczepy do narzędzi. 

Na fotce poniżej też widać mocowania do narzędzi i na pierwszym planie do łomu.

- klik -
Panzerkampfwagen_IV_Ausf%C3%BChrung_D_in

Tak mniej więcej to wyglądało - zamocowany łom.
- klik -
panzer_iv_ausf.g_05_of_10.jpg

Przy okazji od tyłu prawa strona
- klik -
panzeriv_3.jpg

Mocowanie łomu z bliska
panzer_iv_ausf.g_02_of_10.jpg

panzer_iv_ausf.g_01_of_10.jpg

Pojazdy muzealne to późniejsze wersje Pz.Kpfw IV.

Znalazłem fajną fotkę włazu Pz.Kpfw.IV używaną od ausf.B do ausf.F-2 (wczoraj się schowała :mrgreen:  ).

395601457_Wazausf.IVDzbliska300dpi.thumb.jpg.930f8c7b1b1a361bd58aeb8a5f953941.jpg

Łopata - pierwsza klasa. :super:

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

do klapek z wylotu po bokach na błotniku powinny być jeszcze półmotylkowe nakrętki co by klapki nie podskakiwały... małe a cieszy ?
na zdjęciu tego 419 z tyłu widać je na błotniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, meser262 napisał:

Na początek bo znów o tym zapomnę. Trzeba zlikwidować szparę z przodu wanny.

Chyba pisałem o tym gdzieś wyżej albo miałem zamiar ale zostało tylko w głowie ? Jeśli nie pisałem to napiszę a jak tak to najwyżej jeszcze raz - przez to ,że finalnie nie podjąłem jeszcze decyzji z gąskami nie chcę jeszcze sklejać góry z dołem ( przez to też jeszcze tłumik nie jest zamocowany obejmami ). Jest tam tak mało miejsca między kołem napinającym a błotnikiem ,że wole się jeszcze wstrzymać. Dlatego z tą szparą też jeszcze nie mogę zadziałać. Na razie działam z drobnymi blaszkami na błotnikach i ekwipunkiem. Dalej będę chciał zrobić wieżę bo tam nie powinno z niczym koligować jej zrobienie. Dopiero potem wrócę finalnie do tematu gąsek. Chyba tak będzie najrozsądniej go skończyć.

19 godzin temu, meser262 napisał:

Takie szczegóły trudno znaleźć na fotkach z epoki - gdzieś są tylko gdzie? Może wystarczą te z muzeum.

W zupełności wystarczą, jeśli łom wyglądał tak jak na fotkach które wrzuciłeś to … jestem w rozterce w dalszym ciągu ? Mianowicie wygląda tak jak ten który jest załączony z modelem. Teraz nie wiem czy dorobić taki sam jak ten co już mam z modelem tylko mniejszy na drugi błotnik czy zrobić tak jak jest w instrukcji od blaszek. Czy były może różne te łomy i oba warianty są dobre? Poniżej wrzucam wam jak pokazany jest w instrukcji od blaszek Aber'a. Jeśli obie opcje są dobre zrobił bym jeden inny więc jak możecie potwierdzić będę wdzięczny :)

mc6y3o.jpg

 

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukee82 napisał:

Chyba pisałem o tym gdzieś wyżej albo miałem zamiar ale zostało tylko w głowie... .

Tak Masz rację pisałeś o tym. To mi umknęło  :sorry: i za każdym razem jak pisałem to chciałem o tym wspomnieć.

 

14 godzin temu, lukee82 napisał:

... jeśli łom wyglądał tak jak na fotkach które wrzuciłeś to … jestem w rozterce w dalszym ciągu ? Mianowicie wygląda tak jak ten który jest załączony z modelem. Teraz nie wiem czy dorobić taki sam jak ten co już mam z modelem tylko mniejszy na drugi błotnik czy zrobić tak jak jest w instrukcji od blaszek.

Jak fotka jest dobrej jakości to niestety brak narzędzi bo komuś się przydało :mrgreen: to i owo.

2037672475_wrakIV.jpg.a7a2a0099236976f274ec7e9b0a4f414.jpg

Z daleka to widać co widać na poprzednio załączonych fotkach.

W instrukcji są rysunki poglądowe. Zrób tak jak jest na zdjęciach z epoki i na pewno będzie prawidłowo.

No coś znalazłem - jakość taka sobie.

1145898855_omy.thumb.jpg.88a6fc930bce6de487d6d22a9a0264d3.jpg

Widoczna różnica w mocowaniu tych łomów - na górnej fotce późniejsza wersja Pz.Kpfw.IV i stąd mocowanie na "wcisk", a Ty robisz wczesną i powinna mieć klamry.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.